در این وضعیت خوفناک، به طور طبیعی، شما اعتماد خود را به بانکدارانی که با پول دیگران بازی می‌کنند، از دست می‌دهید. شما می‌گویید ثروتمند شدن را فراموش کنید. فقط، لطفا، پول ما را برگردانید.

تو تنها نیستی. بسیاری از مردم در آن زمان شروع به جستجو برای پیدا کردن جریان‌های نقدی ایمن و غیرفعال کردند. به‌جای پول دادن به صندوق‌هایی که سعی می‌کنند از بازار «سبقت بگیرند»، مردم به طور گسترده شروع به خرید ETF کردند – که مانند یک سهام است، با این تفاوت که از صدها سهام دیگر ساخته شده است، بنابراین فوق‌العاده امن است. مانند سرمایه‌گذاری در کل بازار است.

در مرکز این تغییرات، شرکتی به نام بلک راک (Blach Rock) قرار داشت. چرا؟ زیرا آنها ۳۹ درصد از بازار ETF را در اختیار داشتند. آنها هنوز هم سهم بزرگی از این بازار را دارند.

همه اینها باعث شد بلک راک بسیار بسیار ثروتمند شود. امروزه، آنها نزدیک به ۱۰ تریلیون دلار از پول مشتریان خود را مدیریت می‌کنند. آنها سهام زیادی در اکثر شرکت‌های بزرگ دارند و صاحب اکثر رسانه‌ها هستند. آنها را «دولت سایه» می‌نامند. آنها واقعی هستند و تقریباً صاحب همه چیز هستند.

اغراق‌آمیز نیست اگر بگوییم سخت است بدانیم آن‌ها مالک چه چیزهایی هستند. اول از همه، این کمپانی مالک ۵ درصد در بیش از نیمی (۲۰۰۰ از ۳۹۰۰) شرکت‌های سهامی عام در ایالات متحده هستند.

وقتی در مورد کباب فروشی پسر عموی شما صحبت می‌کنیم، ممکن است ۵٪ چندان زیاد به نظر نرسد. اما وقتی در مورد شرکت‌های سهامی عام صحبت می‌کنیم، ۵٪ نفوذ زیادی برای شما به ارمغان میاورد.

اما آنها تنها نیستند. آنها دوستانی با نام‌های Vanguard و State Sreet دارند. داده‌ها به ما نشان می‌دهند که این سه غول غالباً به‌عنوان یک ذهن بزرگ برای ترویج علایق خود عمل می‌کنند. این شرکت‌ها روی‌هم به طور متوسط ۱۷.۶ درصد از سهام ۱۶۶۲ شرکت آمریکایی را در اختیار دارند.

این آنها را به بزرگ‌ترین سهام‌دار ۴۰ درصد از شرکت‌های آمریکایی تبدیل می‌کند. (برای قیاس خوب است بدانیم قوانین ایالات متحده هر سهامداری را درصورتی‌که حداقل ۱۰٪ از یک شرکت سهامی عام را در اختیار داشته باشد، یک «خودی» می‌داند.)

این سه شرکت در مجموع بزرگ‌ترین مالک در ۴۳۸ از ۵۰۰ شرکت مهم آمریکایی یا تقریباً ۸۸ درصد از کل شرکت‌های [S&P ۵۰۰] را تشکیل می‌دهند.

آنها مالک ۸۰ درصد رسانه‌ها هستند

این جدول که توسط دانشمندان هاروارد ایجاد شده است، دقیقاً نشان می‌دهد که این سه‌گانه چقدر بر رسانه‌های ایالات متحده تأثیر دارند.
اگر جدول را مرور کنید، دائماً سه نام را مشاهده خواهید کرد: The Vanguard Group, Inc., BlackRock Fund Advisors و SSgA Funds Management, Inc..
اما ممکن است بگویید این باعث نمی‌شود که آنها افراد بدی باشند. سرمایه‌گذاری کار آنهاست. نیازی نیست فقط به این دلیل که آنها ثروتمند هستند انگشت اتهام به سمتشان دراز کنیم. این‌طور نیست که آنها برنامه شخصی خود را از طریق این کانال‌های رسانه‌ای پیش می‌برند.

آنها از تحمیل اراده خود بر شرکت‌هایی که مالک آن هستند نمی‌ترسند

بلک راک به طرز شگفت‌آوری در مورد این واقعیت که آنها مایل به استفاده از نفوذ خود بر شرکت‌های خود هستند، صحبت کرده است. در واقع این را وظیفه خود می‌دانند.

نظرسنجی منتشر شده در مجله Finance نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بزرگ کاری بیشتر از رای دادن برای سهام خود انجام می‌دهند. آنها همچنین مستقیماً با مدیریت (شصت و سه درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی) و با اعضای هیئت‌مدیره (چهل و پنج درصد) صحبت می‌کنند. با ۹.۵ تریلیون دلار دارایی معلق، بلک راک احساس مسئولیت می‌کند که شرکت‌ها را نظارت و ارائه بازخورد کند.

ما می‌دانیم که آنها تعداد زیادی از این جلسات خصوصی را با مدیران شرکت‌های خود دارند. بر اساس گزارش‌های خود، آنها سالانه ۱۵۰۰ بار با مدیران و اعضای هیئت‌مدیره ملاقات می‌کنند.

ما همچنین می‌دانیم که بلک راک در استفاده از نفوذ خود برای جایگزینی مدیریت یک شرکت برای مدیریت راحت‌تر تردید نخواهد کرد (در واقع، این همان چیزی است که آنها بیشتر از نفوذ خود برای آن استفاده می‌کنند.)

برعکس آن نیز صادق است. حداقل یک مورد برجسته وجود دارد که در آن ونگارد یک مدیرعامل تازه برکنار شده را دوباره به قدرت منصوب کرد و عملاً تصمیم مدیریت را نادیده گرفت. این میزان قدرت این شرکت‌ها است. استدلال آنها این است که آنها بچه‌های خوبی هستند.

آنها از قدرت خود برای سرکوب فعالان شرکتی و ترویج سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند

اول از همه، می‌دانیم که وقتی سه شرکت در مورد مسائل شرکتی رای می‌دهند، معمولاً به دو چیز رأی می‌دهند: یا تغییر/حفظ مدیریت شرکت یا مخالفت با فعالیت‌های شرکتی. بله، درست خواندید. بیشتر قدرت رای آنها صرف سرکوب ابتکارات فعالان مختلف در شرکت‌ها می‌شود. اینها بچه‌های خوب هستند.

ثانیاً ما می‌دانیم که لری فینک، مدیرعامل، فکر می‌کند که باید به استفاده از سوخت‌های فسیلی ادامه دهیم. او فکر می‌کند که اگر استفاده از سوخت‌های فسیلی را متوقف کند، تفاوتی نخواهد داشت. زیرا که بلک راک تنها یک شرکت است و تغییر باید سیستمی باشد.

اما این نوع استدلال می‌تواند در زمینه بازیافت پلاستیک در خانه شما کارساز باشد. این استدلال مطمئناً زمانی که شما یک شرکت ۱۰ تریلیون دلاری هستید کار نمی‌کند.اما موارد بیشتری هم وجود دارد.

آنها با داشتن شرکت‌های رقیب رقابت را خفه می‌کنند

جنبه عجیبی در مالکیت چندگانه هر شرکت روی کره زمین وجود دارد. شرکت‌ها قرار است با یکدیگر رقابت کنند. این ایده سرمایه‌داری است. رقابت خوب است، زیرا شرکت‌ها را تشویق می‌کند تا بیشتر تلاش کنند.

این آنها را وسوسه می‌کند که به دنبال محصولات جدید بگردند و قیمت‌های خود را پایین بیاورند و زمان تحویل کوتاه‌تر را ترویج دهند. درهرصورت، مشتری نهایی برنده است. جامعه برنده است. این را در نظر بگیرید: اگر اپل توسط کمپانی‌های رقیب سازنده گوشی تهدید نمی‌شد، آیفون وجود نداشت.

حال، چه اتفاقی می‌افتد وقتی همه این شرکت‌ها تحت مالکیت یک شرکت مادر قرار می‌گیرند؟ آنها از این‌همه تلاش دست می‌کشند. آنها رقابت را متوقف می‌کنند.

چرا زحمت؟ به‌عنوان‌مثال، ما می‌دانیم که مالکیت مشترک صنعت هواپیمایی ایالات متحده منجر به افزایش ۳ تا ۱۱ درصدی قیمت بلیت شده است.

بلک راک دارای تعداد زیادی شرکت رقیب از جمله پپسی و کوکاکولا است. این در درازمدت چگونه خواهد بود؟ تنها پاسخ روشن این است: به نفع مصرف‌کننده نهایی نیست.

چگونه از «سوسیالیسم مخفیانه» جلوگیری کنیم

بلک راک ممکن است درآمد زیادی نداشته باشد. در سال ۲۰۲۱، آنها تنها یک‌چهارم از درآمد فیس‌بوک را به دست آوردند. اما میزان قدرتی که آنها بر شرکت‌های آمریکایی دارند، ما را به عصر غول‌ها بازمی‌گرداند.

این یک‌قدم دور از الیگارشی است. چگونه با این تمرکز عظیم قدرت مبارزه می‌کنید؟ کاری را انجام دهید که مدیرعامل بلک راک قادر به انجام آن نیست: مسئولیت شخصی را بپذیرید.

قبل از خرید ETF یا صندوق شاخص دو بار فکر کنید. حدود ۸۰ درصد از ETFها متعلق به این سه شرکت هستند و احتمالاً تغییری نخواهد کرد؛ بنابراین، هر زمان که یکی را خریداری می‌کنید، یا به خرید آن افتخار می‌کنید از بلک راک و دوستانش حمایت می‌کنید.

همیشه سعی کنید پول را دنبال کنید. حتی زمانی که صندوق بازنشستگی را انتخاب می‌کنید، سعی کنید از اطرافیان خود بپرسید که آنها با پول شما چه می‌کنند. به‌احتمال زیاد، صندوق بازنشستگی همان ETF را خریداری خواهد کرد و به‌هرحال پول شما در جیب بلک راک خواهد ماند.

منبع: wire.insiderfinance

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.