اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

در حالی که عملکرد قیمتی امسال دو ارز دیجیتال بزرگ بازار چشمگیر بوده است، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به شدت به دنبال افزایش مقررات سختگیرانه در حوزه ارزهای دیجیتال بوده است و صرافی‌های ارزهای دیجیتال را تحت فشار قرار داده است. اما این می‌تواند حامل نکات مثبتی برای دومین کوین بزرگ بازار، اتریوم، نیز باشد.

در اوایل سال جاری، صرافی کراکن، مستقر در ایالات متحده، با SEC توافقی کرد که بر مبنای آن سرویس استیکینگ خود را برای کاربران آمریکایی خود متوقف کند و در عین حال 30 میلیون دلار جریمه نیز بپردازد.

این اقدام تهاجمی از سوی تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده، بسیاری از سرمایه‌گذاران کریپتو را نگران آینده این صنعت کرده است. اما، در حالی که نگران‌کننده است، ممکن است در واقع به افزایش تمرکززدایی این بخش کمک کند و شفافیت بیشتری را ارائه دهد.

بررسی سرویس استیکینگ

هنگامی که اتریوم در سال 2022 یک آپدیت موفقیت‌آمیز به نام ادغام (The Merge) را انجام داد و از یک بلاکچین اثبات کار (PoW) به یک شبکه اثبات سهام (PoS) تغییر کرد، این فرصتی را برای افراد ایجاد کرد تا با اجرای یک نود ولیدیتور شبکه، پاداش‌هایی را از این طریق کسب کنند. و همچنین به امنیت شبکه تحت مکانیسم جدید کمک کنند. شبکه اتریوم به جای ماینرها توسط ولیدیتورها ایمن می‌شود و کسانی که یک ولیدیتور را اجرا می‌کنند، برای کمک در ایمن‌سازی و اجرای شبکه، پاداش‌هایی را که مستقیماً توسط شبکه به آنها پرداخت می‌شود، دریافت کنند.

سرکوب و فشارهای SEC علیه استیکینگ اتریوم نقطه عطفی در تمرکززدایی بیشتر می‌شود

اجرای ولیدیتور در اتریوم به دانش فنی بیشتری نسبت به بسیاری از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال نیاز دارد، که باعث شد شرکت‌ها محصولاتی را به عنوان خدمات به معامله‌گران خرد و سرمایه‌گذاران ارائه دهند. صرافی کراکن، همراه با دیگران، به مشتریان خود این امکان را ارائه کردند که اتریوم را به طور جمعی، در یک استخر مختلط، برای کسب پاداش، استیک کنند.

در حالی که بسیاری از سرمایه‌گذاران قدردان این سرویس بودند، SEC از این خدمات استقبال نکرد. شکایت آن‌ها بیان می‌کند، کراکن «خدمات استیکینگ» دارایی‌های کریپتو خود را به عموم مردم عرضه کرده و فروخته است، به موجب آن، کراکن دارایی‌های کریپتویی خاصی را که توسط سرمایه‌گذاران منتقل شده است، جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را به نمایندگی از آن سرمایه‌گذاران استیک می‌کند. استیکینگ فرایندی است که در آن سرمایه‌گذاران توکن‌های خود را همراه با ولیدیتور بلاکچین قفل می‌کنند – به‌طوری‌که توکن‌ها بخشی از فرایند اعتبارسنجی داده‌های بلاکچین را انجام می‌دهند و در مقابل با توکن‌های جدید پاداش دریافت کنند. وقتی سرمایه‌گذاران توکن‌ها را برای ارائه‌دهندگان سرویس استیکینگ واریز می‌کنند، کنترل آن توکن‌ها را از دست می‌دهند و ریسک‌های مرتبط با آن پلتفرم‌ها را قبول می‌کنند.

SEC استدلال کرد که این خدمات ارائه شده توسط کراکن و دیگران، قوانین مدرن اوراق بهادار را نقض می‌کند و محصولات «استیک کردن به عنوان خدمات» در واقع نوعی عرضه اوراق بهادار غیرقانونی هستند. در حالی که در ماه‌های شاهد سقوط بسیاری از محصولات وام‌دهی کریپتو بودیم (وویجر دیجیتال و سلسیوس)، اما استیک کردن کریپتو با وام دادن کاملاً متفاوت است، که باعث شده بسیاری از ادعاهای SEC منطقی به نظر نرسد.

درک استیکینگ در واقع ساده‌تر از وام‌دهی کریپتویی است. استیکینگ برون‌سپاری و ادغام شده، فرایندی است که در آن سرمایه‌گذاران توکن‌های خود را با هم ترکیب می‌کنند و یک نهاد متمرکز، توکن‌های ادغام شده را جهت ایمن‌سازی شبکه برای یک ولیدیتور واریز می‌کند. هنگامی که دارایی‌های ادغام شده پاداشی از شبکه کسب می‌کنند، کنترل‌کننده (در اینجا صرافی) درآمد را بین شرکت‌کنندگان در استخر توزیع می‌کند.

همچنین، در حالی که وام دادن به کریپتو به عنوان یک تلاش مخاطره‌آمیز تلقی می‌شود، سرمایه‌گذاری شامل وام دادن سرمایه ادغام شده به هج فاندها یا معامله‌گران نیست. هیچ اهرمی در کار نیست و نیازی به پذیره‌نویسی یا شیوه‌های مدیریت ریسک که در وام‌دهی دارایی دیده می‌شود، ندارد.

اگرچه استیکینگ کریپتو نسبت به وام‌دهی کریپتو پیچیده‌تر و پرخطرتر است، اما SEC همچنان با این فرایند مشکل داشت و عملاً تمام محصولات ارائه شده در ایالات متحده را تعطیل کرد.

پس چگونه این باعث تغییر چشم‌انداز آینده اتریوم می‌شود؟

افزایش تمرکززدایی اتریوم در پیش است

از آنجایی که اتریوم اکنون یک بلاکچین اثبات سهام است، استیک کردن دارایی‌ها در ولیدیتورها برای امنیت شبکه و عملکرد مناسب بسیار مهم است.

از آنجایی که صرافی‌ها مجاز به ارائه خدمات استیکینگ به مشتریان خود نیستند، هیچ یک از اتریوم‌هایی که در حال حاضر در صرافی‌ها نگهداری می‌شوند، نمی‌توانند به امنیت شبکه کمک کنند. برای قرار گرفتن در این پروسه، اتریوم باید از صرافی‌ها خارج شود و از طریق روش دیگری استیک شود.

در حالی که اقدامات SEC به آینده خدمات استیکینگ متمرکز آسیب رسانده است، که بسیاری معتقدند در درازمدت به نفع سرمایه‌گذاران خرد است، احکام آن‌ها در نهایت باعث می‌شود ارز دیجیتال غیرمتمرکزتر و بهتر توزیع شود.

شرکت‌هایی مانند Lido و Rocket Pool خدمات «استیکینگ غیرمتمرکز» را از طریق پلتفرم‌های خود ارائه می‌دهند. همچنین گزینه‌ای برای اجرای یک نود جداگانه، مستقیماً در شبکه اتریوم وجود دارد – هرچند این کار به دانش فنی قابل توجهی نیاز دارد و اگر اشتباه انجام شود، ممکن است منجر به از دست رفتن توکن‌ها شود.

SEC این توانایی را ندارد که از استیک کردن توکن‌ها در جای دیگر یا استفاده از یک سرویس غیرمتمرکز جلوگیری کند. بسیاری از حامیان ارزهای دیجیتال بر این باورند که این مقررات تنها آینده ارزهای دیجیتال را تقویت می‌کند، زیرا آنها را مجبور می‌کند به اصول تمرکززدایی و ناشناس ماندن که از آن سرچشمه گرفته است، پایبند باشند.

در حالی که مقررات اخیر تعداد شرکت‌های متمرکزی را که می‌توانند به امنیت شبکه کمک کنند، محدود می‌کند، بسیاری از افراد را مجبور می‌کند گزینه‌های غیرمتمرکزتری را دنبال کنند. یکی از خطرات سرویس‌های استیکینگ متمرکز این است که یک مؤسسه بزرگ، یا یک گروه دو یا سه‌نفره، در صورتی که سرویس آنها به اندازه کافی بزرگ شود، ممکن است قدرت اکثریت را در شبکه به دست آورند. این شبکه را در معرض خطر کنترل متمرکز و دستکاری قرار می‌دهد. SEC، شرکت‌ها را از استیکینگ تلفیقی منع می‌کند، افراد را مجبور می‌کند تا نود خود را اجرا کنند، که این امر تمرکززدایی و امنیت شبکه را افزایش می‌دهد.

در حالی که مقررات SEC ممکن است به طور موقت نوآوری کریپتو در بخش مالی را متوقف کند، احتمالاً استفاده از امور مالی غیرمتمرکز را تقویت کرده و تمرکززدایی و تنوع شبکه را افزایش خواهد داد. با توجه به ریشه‌هایی که ارزهای دیجیتال بر اساس آن پایه‌گذاری شده‌اند، به نظر می‌رسد مقررات SEC کریپتو را وادار می‌کند که واقعاً مستقل از سیستم‌های مالی مدرن باشد.

منبع: coindesk

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.