اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

توکن گیتینگ (Token Gating) دسترسی به منابع دیجیتال و شرکت در رویدادهای آفلاین یا آنلاین را برای هولدرهای دارایی‌های دیجیتال خاص محدود می‌کند. این منابع را می‌توان با توکن‌های قابل تعویض (Fungible) یا غیر قابل تعویض محافظت کرد، جایی که هولدرها به طور خودکار طبق مفاد توکن‌هایی که در اختیار دارند، اجازه دسترسی به آنها را خواهند داشت.

خلاصه مطلب

  • توکن گیتینگ از NFTها یا ارزهای دیجیتال برای تنظیم دسترسی به رویدادها، منابع یا مشارکت استفاده می‌کند. برای استفاده از پلتفرم‌ها و منابع دارای این فناوری یا شرکت در رویدادها، باید توکن کریپتویی مورد نیاز را در کیف پول خود هولد کنید.
  • توکن گیتینگ از یک سیستم غیر قابل تغییر و خودکار استفاده می‌کند تا با اطمینان از اینکه فقط افراد واجد شرایط می‌توانند به امکانات و منابع آنها دسترسی داشته باشند، ارزش بیشتری برای سازندگان و میزبان ایجاد کند. انحصاری بودن آن همچنین برای هولدرهای یک دارایی دیجیتال خاص ارزش بیشتری ایجاد می‌کند.
  • سیستم توکن گیتینگ شامل طراحی سیستم‌های صدور توکن و تأیید است که تضمین می‌کند افراد خطاکار نمی‌توانند این سیستم دسترسی را دور بزنند.
  • شرکت‌هایی مانند شاپیفای و دیسکورد در حال ادغام ویژگی‌های توکن گیتینگ در پلتفرم‌های خود در کنار پروژه‌های ارز دیجیتال و بلاک چین سنتی مانند پروتکل لنز و The Block هستند.

برای پخش‌کننده‌های موسیقی در Spotify، برخی از لیست‌ها و آلبوم‌ها برای کاربرانی که نوع خاصی از NFT ندارند، دور از دسترس هستند. این آهنگ‌ها شامل مواردی است که توسط استیو آئوکی و The Wombats به‌عنوان بخشی از ویژگی پلی لیست اسپاتیفای فعال شده است.

اکنون، بیایید به نحوه عملکرد توکن گیتینگ و اینکه چرا برندهای اصلی به دنبال گنجاندن آن در محصولات خود هستند، نگاهی بیندازیم.

توکن گیتینگ چگونه کار می‌کند؟

توکن گیتینگ فناوری برای کنترل دسترسی و امنیت منابع است که دسترسی به محتواها، پلتفرم‌ها و رویدادها را برای هولدرهای یک توکن خاص محدود می‌کند – و از تغییرناپذیری سوابق در دفتر کل توزیع شده شبکه‌های بلاک چین و منحصربه‌فرد بودن توکن‌های کریپتویی قابل تعویض و غیر قابل تعویض برای محدود کردن دسترسی به محتوا و خدمات انحصاری استفاده می‌کند. این توکن می‌تواند ارزهای دیجیتال معمولی یا توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) باشد، که در آن از منحصربه‌فرد بودن توکن‌های کریپتو برای دسترسی به محتوا استفاده می‌شود.

برای دسترسی به منابع دارای این فناوری، باید یک مرحله تأیید دارایی را پشت سر بگذارید که کیف پول شما را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که دارایی دیجیتال مورد نیاز را در اختیار دارید. کاربران باید کیف پول‌های بلاک چین خود را به پلتفرم متصل کرده و برای خواندن داده‌های کیف پول خود به آن دسترسی بدهند.

سپس آنها به یک سیستم احراز هویت متصل می‌شوند تا دارایی‌های کیف پول را بررسی کنند که آیا کاربر توکن‌ها یا NFTهایی را با شناسه مورد نیاز در اختیار دارد یا خیر. همچنین می‌تواند تعداد توکن‌هایی را که هر کاربر در اختیار دارد، در صورت وجود یک سیستم ردیف‌بندی، تعیین کند.

توکن گیتینگ token gating

توکن گیتینگ NFT نسبت به سیستم‌های توکن گیتینگ که از توکن‌های قابل تعویض (مانند ERC-20) استفاده می‌کنند، محبوب‌تر است. دلیلش این است که NFTها تخصصی‌تر و قابل تنظیم‌تر هستند، زیرا سیستم‌های توکن گیتینگ NFT می‌توانند دسترسی به هولدرهای NFT با ویژگی‌های خاص را محدود کنند. در این مورد، ممکن است محدودیت‌هایی برای کاربرانی اعمال شود که NFT ‌هایشان ویژگی مذکور را ندارند، حتی اگر از همان مجموعه باشند.

توکن گیتینگ این پتانسیل را دارد که NFTها و ارزهای دیجیتال را به بلیط‌های عضویت، گذرواژه‌ها، کوپن‌ها و کدهای احراز هویت تبدیل کند. به‌عنوان اثبات بیشتر پتانسیل آن، برندهای اصلی شناخته شده مانند Spotify، Discord، Shopify، و حتی رویدادهای دنیای واقعی مانند VeeCon، در حال ادغام توکن گیتینگ در پلتفرم‌های خود به عنوان یک ابزار مدیریت کامیونتی و بازاریابی هستند.

همیشه به یاد داشته باشید که قبل از دادن مجوز دسترسی به کیف پول، تحقیقات لازم را انجام دهید.

مزایای توکن گیتینگ

توکن گیتینگ مزایای زیادی برای سازندگان و همچنین کاربران دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

انحصاری بودن

برای ایجاد انحصار برای هولدرهای توکن، سازندگان و میزبان‌ها می‌توانند با ادغام NFTها و ارزهای دیجیتال در سیستم‌های احراز هویت، اطمینان حاصل کنند که تنها مجموعه خاصی از افراد می‌توانند به لایه اضافی از محتوا و رویدادهای خود دسترسی داشته باشند.

این هم برای سازندگان و هم هولدرهای توکن مفید است زیرا:

  • سازندگان می‌توانند درآمد بیشتری ایجاد کنند، زیرا کاربران علاقه‌مند برای دسترسی به محتوای ممتاز، توکن‌های مورد نیاز را خریداری می‌کنند.
  • هولدرهای توکن بر اساس سطح پشتیبانی از دسترسی ترجیحی به محتوای انحصاری برخوردارند.

در برخی موارد، این ممکن است؛ مانند یک وسیله پرداخت عمل کند، که در آن کاربران باید توکن‌های مورد نیاز را برای دسترسی به محتوا خریداری کنند.

امنیت

از آنجایی که مالکیت توکن از طریق بلاک چین تأیید می‌شود، هیچ راهی برای ایجاد مجوزهای جعلی وجود ندارد و احتمال کلاهبرداری را کاهش می‌دهد. در مورد کانال‌های اجتماعی مانند دیسکورد، توکن گیتینگ امنیت گروه را نیز بهبود می‌بخشد، زیرا دسترسی عمومی را محدود می‌کند و (در حالت ایده‌آل) اسپمرها را دور نگه می‌دارد.

ارزش برای هولدرهای دارایی دیجیتال

ارزش بلیت عضویت شما به آنچه سازمان می‌تواند ارائه دهد، بستگی دارد. این مورد در مورد دارایی‌های کریپتویی مورد استفاده در سیستم‌های توکن گیتینگ نیز صادق است: ارزش NFTها و ارزهای دیجیتال زمانی افزایش می‌یابد که پروژه‌ای که در اختیار آنها قرار می‌گیرد بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

صدور توکن‌ها و NFT ‌ها برای احراز هویت، سهامدارانی را ایجاد می‌کند، درست مانند آنچه در پروژه‌های ارزهای دیجیتال سنتی و سهام دیده می‌شود؛ بنابراین کاربران از دو امتیاز برخوردارند. دسترسی به محتوا یا رویداد و سود مالی احتمالی از رشد ارزش NFTها یا ارزهای دیجیتال مربوطه.

نمونه‌هایی از پروژه‌های توکن گیتینگ

اکنون، بیایید به برخی از پروژه‌های که از این فناوری استفاده می‌کنند و نحوه اجرای توکن گیتینگ برای بهبود ارزش افزوده خود برای کاربران نگاه کنیم.

پلی لیست اسپاتیفای

در سه ماهه اول سال 2023، اسپاتیفای شروع به آزمایش این فناوری با پلی لیست‌های خود کرد. این به کاربرانی که NFTهای خاصی دارند اجازه می‌دهد به یک پلی لیست انحصاری دسترسی داشته باشند. پلی لیست‌ها توسط هنرمندان مشهوری مانند استیو آئوکی و برندهای NFT مانند Overlord و Kingship مدیریت می‌شوند. برای دسترسی به این ویژگی، کاربران باید کیف پول خود را به اسپاتیفای وصل کنند – که تأیید می‌کند که یکی از NFTهای مورد نیاز را قبل از دسترسی به پلی لیست انحصاری در آن وجود دارد. در حال حاضر این ویژگی فقط برای کاربران اندروید در کشورهای خاص در دسترس است.

توییت اورلرد

از دیگر ویژگی‌های این فناوری می‌تواند شامل دسترسی زودهنگام به نسخه‌های جدید و حتی روش جدیدی برای فروش موسیقی باشد، که در آن NFT به آلبوم یک هنرمند، همراه با نرخ ترجیحی برای بلیط‌های تور و حتی کالاها، دسترسی می‌دهد.

کالاها و شراکت در شاپیفای

شاپیفای یک پلت فرم تجارت الکترونیک است که فروشگاه‌های آنلاین را پوشش می‌دهد. در سال 2022، شراکت خود را با نرم‌افزار خلق هنر مصور – Doodle – برای ایجاد مجموعه‌های توکن گیتینگ NFT اعلام کرد که فقط برای هولدرهای Doodle NFT قابل دسترسی هستند. هولدرهای Doodle NFT، از طریق برنامه ShopDoodles، دسترسی انحصاری به کالاهای Doodle و سایر اقلام خرده‌فروشی به دست آوردند.

توکن گیتینگ
منبع: Deeplocal

کانال‌های توکن گیتینگ دیسکورد

کانال‌های توکن گیتینگ دیسکورد فقط برای هولدرهای NFT ‌های خاص در دسترس هستند. برای دسترسی به چنین کانال‌هایی، این پلتفرم از کاربران می‌خواهد کیف پول‌های بلاک چین خود را متصل کنند و با استفاده از خدمات احراز هویت شخص ثالث، دیسکورد مالکیت NFT را قبل از باز شدن کانال برای کاربر تأیید می‌کند.

ویژگی‌های توکن گیتینگ در دیسکورد شامل رول‌های انحصاری برای هولدرهای NFTهای خاص و سایر امتیازات ویژه است. در برخی موارد، NFTهای مورد نیاز را می‌توان در بازارهای NFT خریداری کرد.

سخن پایانی

فرض رایج این است که سازندگان محتوا، میزبان‌های رویداد و پلتفرم‌های کاربردی، به‌ویژه آنهایی که در اینترنت میزبانی می‌شوند، از محتوای خود بازده دریافت می‌کنند. با این حال، درصد خوبی از بازده سازندگان به دلیل دسترسی غیرقانونی و کنترل نشده به منابع آنها، مانند دسترسی‌های غیرقانونی به آموزش‌های آنلاین و پخش رویدادها بدون مجوز، از بین می‌رود.

این مسائل نه تنها چالشی برای سازندگان ایجاد می‌کند، بلکه کاربرانی را که به روشی درست به این منابع دسترسی دارند نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این همان جایی است که توکن گیتینگ وارد می‌شود. علاوه بر کنترل دسترسی به این منابع، این فناوری یک استراتژی بازاریابی برای پروژه‌های Web3 و توکن‌های اکوسیستم یا NFT ‌های آنها نیز است، زیرا دسترسی انحصاری به محتوای ویژه ارزش بیشتری برای هولدرهای دارایی و خود دارایی ایجاد می‌کند.

توکن گیتینگ یک فناوری نوظهور است و احتمالا در آینده پروژه‌های بیشتری نقاط مثبت پذیرش این سیستم را بررسی خواهند کرد – هرچند که برندهای اصلی مانند Shopify، Discord و Spotify پیش از این به استقبال آن رفته‌اند. موارد استفاده و کاستی‌ها (در صورت وجود) با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کند و برنامه‌ها می‌توانند به همان اندازه که پروژه‌های ارز دیجیتال سنتی به نفع پروژه‌های اصلی کار می‌کنند، مفید باشند.

مثل همیشه، لطفاً توجه داشته باشید که تمام اطلاعات موجود در این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و نباید به عنوان مشاوره مالی در نظر گرفته شود.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.