اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

روانشناسی معاملات جنبه احساسی فرآیند تصمیم‌گیری معامله‌گر را نشان می‌دهد. هر معامله‌گر تا حدی محرک‌های احساسی دارد. دو احساس اصلی که بر معامله‌گران تأثیر می‌گذارند، ترس و طمع هستند – هر دو می‌توانند منجر به تصمیم‌گیری‌های نادرست شوند، مانند خرید یک دارایی از روی طمع یا فروش از روی ترس.

حتی اگر یک معامله‌گر بداند که چگونه تحلیل تکنیکال و بنیادی را در سطح بالا و حرفه‌ای انجام دهد، ذهن ضعیف یا مضطرب که به راحتی تحت تأثیر احساسات قرار می‌گیرد، می‌تواند برای روند معاملات آنها بسیار مضر باشد – به خصوص در یک محیط معاملاتی ناپایدار و پرنوسان مانند کریپتو.

روانشناسی معاملات چیست؟

روانشناسی معاملات به عوامل روانشناختی اشاره دارد که بر نحوه معاملات در بازارهایی مانند ارزهای دیجیتال یا سهام تأثیر می‌گذارد. این بر اساس این ایده است که احساسات می‌توانند به طور قابل توجهی بر فرآیند تصمیم‌گیری یک معامله‌گر تأثیر بگذارند.

به عنوان مثال، طمع می‌تواند یک معامله‌گر را به سمت تصمیم‌گیری پرخطر سوق دهد، مانند خرید یک ارزدیجیتال در اوج خود به دلیل افزایش سریع قیمت آن. در مقابل، ترس می‌تواند منجر به خروج زودهنگام معامله‌گر از بازار شود.

اصطلاح فومو (FOMO) زمانی رایج است که ارزش دارایی در یک دوره زمانی نسبتاً کوتاه به میزان قابل توجهی افزایش یافته باشد – که این پتانسیل را تقویت می‌کند که فرد تصمیمات بازار را بر اساس احساسات و نه منطق و دلیل اتخاذ کند.

هر معامله‌گری تحت تاثیر احساسات قرار می‌گیرد و این چیز غیرطبیعی نیست. برای بیشتر مردم، از دست دادن پول دردناک است، در حالی که کسب درآمد لذت بخش است.

چرا درک طرز فکر هنگام معامله مهم است

ترس و طمع دو احساس اصلی در معاملات هستند.

ترس می‌تواند یک معامله‌گر را به اجتناب از تمامی ریسک‌های موجود و احتمالاً از دست دادن یک معامله موفق سوق دهد. از سوی دیگر، طمع می‌تواند منجر به ریسک‌پذیری بیش از حد برای به حداکثر رساندن سود شود، مانند خرید یک دارایی در اوج آن – چون قیمت آن به سرعت در حال افزایش است.

روانشناسی معاملات: چگونه بدون دخیل شدن احساسات معامله کنیم؟

معامله‌گران با تجربه می‌دانند که باید بین ترس و طمع تعادل برقرار کنند. ترس از معامله‌گران در برابر ریسک‌های غیرضروری محافظت می‌کند، در حالی که حرص و طمع آنها را تشویق می‌کند تا در فرصت‌های بالقوه سرمایه‌گذاری کنند. با این حال، اتکای بیش از حد به هر یک از احساسات، معمولاً منجر به تصمیمات معاملاتی غیرمنطقی می‌شود.

یادگیری معاملات با طرز فکر صحیح به اندازه انجام تحلیل بنیادی یا دانستن نحوه خواندن نمودار مهم است. معامله‌گران با درک و کنترل احساسات خود می‌توانند تصمیمات آگاهانه بگیرند و زیان را به حداقل برسانند.

البته صحبت از اتخاذ تصمیمات غیرعاطفی آسان‌تر از انجام آن است. معامله‌گران هر روز با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند که می‌تواند واکنش احساسی را به دنبال داشته باشد. در اینجا چند نمونه ذکر شده است:

  • انتظارات غیر واقعی: معاملات یک برنامه یا طرح برای سریع ثروتمند شدن نیست. افرادی که با این ایده وارد معامله می‌‌شوند، یک انتظار بی سرانجام را تجربه می‌کنند. مانند هر مهارتی، معاملات نیز نیازمند سال‌ها تمرین و انضباط است.
  • باخت: حتی بهترین معامله‌گران نیز روزهای غم انگیز و ضرر دارند. برای معامله‌گران جدید، ضرر در معاملات مفهومی است که به سختی درک می‌شود و اغلب منجر به تلاش‌های ناموفق‌تر برای گول زدن بازار می‌شود.
  • برنده شدن: در حالی که برنده شدن احساس خوبی دارد، اما جنبه منفی این است که معامله‌گران ممکن است احساس اعتماد به نفس بیش از حد یا شکست ناپذیری کنند و ممکن است این طور تصور کنند که نمی‌توانند ببازند. این می‌تواند منجر به تصمیمات پرخطرتر و در نهایت ضرر شود.
  • احساسات بازار و رسانه‌های اجتماعی: معامله‌گران مبتدی به راحتی تحت تأثیر آنچه مردم در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند، قرار می‌گیرند. احساسات منفی در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند منجر به ترس شود که می‌تواند منجر به فروش غیرمنطقی یا Panic Sell شود. پیروی کورکورانه از توصیه یک اینفلوئنسر برای خرید یک توکن خاص برای یک معامله‌گر بسیار غیرعاقلانه است، به خصوص اگر اینفلوئنسر توسط پروژه حمایت مالی شود و برای تبلیغ آن پول دریافت کرده باشد.

چگونه از روانشناسی معاملات برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر بهتر استفاده کنیم؟

بلند مدت فکر کن

اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید. یک برنامه واقع بینانه از آنچه می‌خواهید به دست آورید به جلوگیری از معاملات بیش از حد یا احساساتی شدن بیش از حد به دلیل انتظارات غیر واقعی کمک می‌کند. همچنین به حفظ تمرکز شما بر روی هدف بلندمدت به جای سود یا زیان کوتاه مدت کمک می‌کند.

استراحت کنید

روانشناسی معاملات: چگونه بدون دخیل شدن احساسات معامله کنیم؟

استراحت‌های منظم می‌تواند چشم انداز و وضوح مورد نیاز را در مورد وضعیت ارائه دهد. اگر به یک سری معاملات برنده داشتید، قبل از اینکه وارد «معامله کردن بیش از حد» شوید، عقب نشینی کنید. علاوه بر این، شب بیداری‌ها باعث می‌شود که شما خسته شوید و در نتیجه تصمیم‌های بد بگیرید. استراحت نه تنها برای شما مفید است، بلکه برای سلامت جسمی و روحی شما نیز ضروری است.

از اشتباهات درس بگیرید

همه در هنگام معامله اشتباه می‌کنند. به جای عصبانی شدن از دست خود یا بدتر از آن، تلاش برای جبران ضررهای خود با سرمایه بیشتر، به عقب برگردید و اشتباهات خود را تجزیه و تحلیل کنید. استراتژی‌های جدید را بر اساس آنچه از اشتباهات قبلی یاد می‌گیرید اجرا کنید و دفعه بعد آمادگی بیشتری خواهید داشت.

قوانین را تنظیم کنید

یک برنامه معاملاتی دقیق ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. این برنامه نحوه برخورد شما با موقعیت‌های مختلف را تشریح می‌کند و به کنترل واکنش‌ها در مواقع استرس کمک می‌کند. برخی از مثال‌ها عبارتند از استفاده از حد ضرر و سود، محدود کردن مقدار پولی که می‌توانید در یک روز به دست آورید یا از دست بدهید، و یک استراتژی مدیریت ریسک که با آن راحت هستید و بارها تمرین کرده‌اید.

با داشتن یک برنامه روشن، به واکنش احساسی اجازه نمی‌دهید که تصمیمات شما را از مسیر خارج کند، دقیقاً می‌دانید چه گام‌هایی باید برداشته شود، و مطمئن شوید که از برنامه اولیه‌ای که قبل از وارد شدن به یک پوزیشن معاملاتی برای خود تعیین کرده‌اید، دور نمی‌شوید.

آیا روانشناسی معاملات در کریپتو متفاوت است؟

روانشناسی معاملات برای هر طبقه دارایی، از جمله ارزهای دیجیتال صادق است. همه انسان‌ها تا حدی شبیه هم هستند، به ویژه در مورد پول. به عنوان مثال، بیشتر مردم از از دست دادن پول لذت نمی‌برند و بالعکس.

با این حال، چند چالش روانشناختی منحصربه‌فرد برای معامله‌گران ارز دیجیتال وجود دارد.

برخلاف بازار سهام که در آخر هفته‌ها بسته می‌شود، بازار ارزهای دیجیتال 24 ساعته باز است. در نتیجه، معامله‌گران رمزارز همیشه به ابزارهای معاملاتی، دارایی‌های خود و مهمتر از همه فرصت‌های بالقوه دسترسی دارند. برای معامله‌گری که مستعد تصمیم‌گیری‌های هیجانی است، دسترسی 24/7 می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.

بازار کریپتو نیز بسیار پرنوسان است. قیمت‌ها در روز می‌تواند چندین بار بالا و پایین شوند و این هیجان یا سردرگمی ایجاد می‌کند. چنین نوسانات شدید قیمت، معامله گران را ملزم می‌کند که سریع فکر کنند و در عین حال یک روند پایدار از نظم و انضباط را حفظ کنند.

برای مثال، معامله‌گران حرفه‌ای فقط به این دلیل که همه در مورد پیزی صحبت می‌کنند، به سمت دارایی‌هایی که به سرعت در حال رشد هستند نمی‌روند، و همچنین نیازی نمی‌بینند که تمام سرمایه‌شان را به خطر بیندازند.

سخن پایانی

احساسات یکی از رایج‌ترین دام‌ها در معاملات کریپتو هستند. یادگیری کنترل احساسات با درک طرز فکر و محرک‌های عاطفی، مهارتی ارزشمند است که شما را از تعقیب‌ِ هایپ (High-yield investment program) بازار یا فروش در وحشت محافظت می‌کند.

در نهایت، تبدیل شدن به یک معامله‌گر خوب نیازمند سال‌ها یادگیری و تمرین مداوم است. هیچ راه میانبری یا راه‌حلی برای ثروتمند شدن از طریق معاملات وجود ندارد. استراتژی مناسب با وضعیت مالی خود را دنبال کنید، به تمرین ادامه دهید و اجازه ندهید ترس یا حرص شما را مجبور کند تصمیمی بگیرید که معمولاً در شرایط عادی نمی‌گیرید.

4.3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.