اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

صحبت‌های زیادی از توسعه نسخه چهارم یونی‌سواپ، برترین صرافی غیرمتمرکز، در میان علاقمندان به دیفای جاری است.

در این مطلب به تاریخچه یونی‌سواپ، ویژگی‌های بالقوه این صرافی غیرمتمرکز (DEX) نسل بعدی و اینکه چه تاثیری بر هولدرهای UNI خواهد گذاشت، نگاهی می‌اندازیم.

یونی‌سواپ در سال 2018 در کنفرانس سالانه Devcon بنیاد اتریوم منتشر شد. در ابتدا، اثبات مفهومی بود که به هرکسی اجازه می‌داد بین دو توکن مختلف مبتنی بر اتریوم تراکنش داشته باشد. دو نقش اصلی وجود داشت:

  • تامین کننده نقدینگی (LP)
  • معامله‌گر

ارائه‌دهنده نقدینگی دو توکن را با نسبت قیمت 1:1 عرضه می‌کرد و هر زمان که معامله‌گر مبادله‌ای را انجام می‌داد، کارمزد معامله دریافت می‌کرد.

یونی‌سواپ V2 در مارس 2020 منتشر شد. ویژگی‌های اصلی آن قیمت‌گذاری مبتنی بر اوراکل برای جلوگیری از دستکاری یا سوءاستفاده‌های مرتبط با قیمت و فلش سواپ برای معاملات آربیتراژ بود.

در سپتامبر 2020، توکن UNI به همه کاربران قبلی پلتفرم ایردراپ شد و مدیریت یونی‌سواپ به Uniswap DAO واگذار شد. ایردراپ UNI محبوبیت ایردراپ‌هایی را که امروزه می‌بینیم، تسریع کرد و تمرکززدایی را در این پروتکل تثبیت کرد.

علاوه بر این، ارائه‌دهندگان نقدینگی به طور فعال به صورت توکن‌های UNI پاداش دریافت کردند، که به افزایش قابل توجه ارزش کل قفل شده (TVL) در dApp کمک کرد.

نسخه سوم که در مارس 2021 منتشر شد، دو نوآوری اصلی را با تمرکز بر کارایی سرمایه ارائه کرد. اولین مورد نقدینگی متمرکز بود که به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد طیفی از قیمت‌ها را مشخص کنند که نقدینگی آن‌ها در آن استفاده می‌شود.

این می‌تواند تا 4000 برابر بیشتر از رویکرد قبلی کارآمدی سرمایه داشته باشد و فی قابل توجهی برای تامین کنندگان نقدینگی دریافت کند.

علاوه بر این، امکان دریافت کارمزدهای متفاوت از جفت‌های معاملاتی مختلف وجود داشت، بنابراین یک جفت استیبل کوین با نوسان کمتر نسبت به یک جفت کریپتو پرخطرتر و بی‌ثبات‌تر، بازده کمتری به دست می‌آورد.

این مجوز کد در آوریل 2023 منقضی می‌شود، که دریچه‌هایی را برای پروتکل‌هایی مانند SushiSwap، QuickSwap و دیگر فورک‌های یونی‌سواپ باز می‌کند تا بار دیگر مستقیماً با این پروتکل رقابت کنند.

علاوه بر این، مدل V3 با ارائه‌دهندگان نقدینگی مهربان نبوده است. داده‌های دو سال گذشته نشان می‌دهد که پوزیشن‌هایی که به طور فعال مدیریت می‌شوند، به طور متوسط، بهتر از نگهداری دارایی‌های اساسی نیستند. در برخی موارد، ارائه نقدینگی حتی بدتر عمل می‌کند.

یکی از راه‌هایی که یونی‌سواپ V4 می‌تواند این مشکل را برطرف کند، ایجاد نوعی مدل کارمزد پویا بر اساس اندازه‌گیری نوسان دارایی است. این مدل به‌جای اینکه تامین کنندگان نقدینگی را ملزم به حدس زدن در مورد اینکه کدام جفت‌ها در هر زمان معینی نوسان خواهند داشت، پاداش بیشتری برای ارائه‌دهندگان نقدینگی در جفت‌هایی با زیان دائمی بالاتر به صورت پویا ارائه می‌کند.

تیم یونی‌سواپ اخیراً برای پذیرش EIP1153 فشار آورده است. این ارتقا منجر به کاهش هزینه‌های تراکنش در اتریوم می‌شود که یک مزیت آشکار برای dApp یونی‌سواپ مبتنی بر اتریوم است. با این حال، به نظر می‌رسد آن‌قدر مهم نیست که در چند ارتقای بعدی اتریوم گنجانده شود.

نسخه چهارم یونی‌سواپ (Uniswap V4) - آنچه که باید در مورد آن بدانید

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دیفای، تجربه کاربری پیچیده و چالش‌برانگیز است. Uni V4 ممکن است به طور همزمان با یک رابط کاربری بهبودیافته منتشر شود. این می‌تواند شامل نوعی تجمیع NFT، یک کیف پول داخلی و احتمالاً یک برنامه تلفن همراه باشد.

این ویژگی‌ها به یونی‌سواپ به عنوان بهترین صرافی غیرمتمرکز برای کاربران تازه‌کار و پیشرفته دیفای کمک می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های احتمالی نسخه چهارم سیستم حراج دسته‌ای (Batched Auction System) است. حداقل مقدار قابل استخراج، که بیشتر به عنوان MEV شناخته می‌شود، یکی از عوارض بلاک‌چین‌های عمومی است که منجر به ناکارآمدی معامله‌گران می‌شود.

هنگامی که یک کاربر معامله‌ای انجام می‌دهد، در حالی که منتظر تایید است، به mempool بلاک‌چین می‌رود. یک ولیدیتور اتریوم می‌تواند این معامله را ببیند و یک حمله ساندویچی را اجرا کند، که در آن توکنی را که کاربر مبادله می‌کند خریداری می‌کند، سپس سفارش کاربر انجام می‌شود و ولیدیتور تمام توکن‌هایی را که تازه خریداری کرده است می‌فروشد.

این امکان‌پذیر است؛ زیرا ولیدیتورها در مورد ترتیب تراکنش‌ها حرف آخر را می‌زنند. برای کاهش این مشکل، یونی‌سواپ می‌تواند راه‌حلی مبتنی بر حریم خصوصی ایجاد کند که قبلاً توسط Cowswap اتخاذ شده است: تصادفی شدن خواسته‌ها.

در این مدل، کاربران یک تراکنش را امضا می‌کنند، یا می‌خرند یا می‌فروشند، سپس به صورت شبه همتا به همتا با شخص دیگری در طرف دیگر معامله در یک دوره خاص جفت می‌شوند. اگرچه به اندازه یک مبادله سنتی فوری نیست، اما این رویکرد MEV را حذف می‌کند و به کاربران تجربه معاملاتی کارآمدتری می‌دهد.

نسخه چهارم یونی‌سواپ (Uniswap V4) - آنچه که باید در مورد آن بدانید

در بلندمدت، ارزش توکن UNI به طور مؤثری به قدرت حاکمیتی که ارائه می‌کند، گره خورده است، زیرا یونی‌سواپ به دلیل نگرانی‌های نظارتی هنوز به دارندگان UNI کارمزد پرداخت نکرده است.

اگر نسخه چهارم یونی‌سواپ TVL را افزایش دهد یا پارامترهای جدیدی را برای دارندگان توکن فراهم کند تا به آن رأی دهند، احتمالاً ارزش توکن افزایش خواهد یافت.

همچنین ممکن است یونی‌سواپ راه‌حلی بیابد که به توکن اجازه می‌دهد تا نوعی ارزش را از حجم تراکنش‌های مبادله به دست آورد، مانند خرید مجدد (Buyback) و سوزاندن یا مدل تقسیم توکن.

منبع: bitpush.news

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.