اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

رشد اقتصادی ایالات متحده در سه‌ماهه چهارم به نرخ سالانه 2.9 درصد کاهش یافت که حاصل تورم بالا و به دنبال آن افزایش نرخ بهره بود. این گزارش کوتاه از وال استریت ژورنال برای اطلاع از وضعیت بزرگترین اقتصاد دنیا – که تصمیمات آن تاثیر زیادی بر بازارهای مالی دارد – آماده شده است.

وزارت بازرگانی روز پنجشنبه اعلام کرد رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات متحده در پایان سال نسبت به نرخ سالانه 3.2 درصدی در سه‌ماهه سوم، اندکی کاهش یافته است. به گفته وزارت بازرگانی، تولید اقتصادی در سه‌ماهه چهارم سال 2022 نسبت به سال قبل 1 درصد رشد داشته است. این در مقایسه با رشد 5.7 درصدی در سال 2021 و رشد 2.6 درصدی در سال 2019 قبل از همه‌گیری کرونا است.

گزارش تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی ایالات متحده در سه‌ماهه چهارم 2022 اندکی کاهش یافته است

بسیاری از اقتصاددانان نگران احتمال رکود اقتصادی آمریکا در سال جاری هستند. آنها انتظار دارند که تلاش‌های فدرال رزرو برای مهار تورم از طریق افزایش سریع نرخ بهره باعث کاهش گسترده هزینه‌ها و از دست دادن مشاغل شود.

نظرسنجی‌های اخیر از مدیران خرید ایالات متحده نشان داد که نرخ‌های بهره بالاتر و تورم مداوم بر تقاضا در ماه ژانویه در بخش‌های تولید و خدمات تاثیر گذاشته است. بخش‌هایی از اقتصاد نیز در پایان سال گذشته نشانه‌هایی از سردشدن را نشان داد. خرده‌فروشی ماه گذشته با شدیدترین سرعت در سال 2022 کاهش یافت، فروش خانه‌های موجود برای یازدهمین ماه متوالی کاهش یافت.

مسیر اقتصاد تا حد زیادی به نحوه رفتار مصرف‌کنندگان در ماه‌های آینده بستگی دارد. نشانه‌هایی وجود دارد که مصرف‌کنندگان تا حدودی تحت فشار قرار گرفته‌اند. خریداران هزینه کردن برای خرید لوازم الکترونیکی خانگی، مبلمان و لباس را محدود کرده‌اند.

با این حال، تورم از بالاترین حد تاریخی در حال کاهش است و درعین‌حال رشد دستمزدها در بازار کار همچنان قوی است. این پویایی می‌تواند به توانایی و تمایل مصرف‌کنندگان به خرج کردن کمک کند.

مقامات فدرال رزرو در حال آماده شدن برای کاهشِ سرعت افزایش نرخ بهره در هفته آینده در اولین جلسه خود در سال هستند و در مورد نرخ تورم در سال جاری بحث خواهند کرد.

فدرال رزرو در ابتدا امیدوار بود که بتواند تورم را تنها با کاهش رشد اقتصادی به جای انقباض کامل کاهش دهد، نتیجه‌ای که «فرود نرم» نامیده می‌شود.

تلفات اقتصادی ناشی از افزایش نرخ بهره ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا خود را نشان بدهد، اما یکی از حساس‌ترین بخش‌ها به نرخ بهره – مسکن – به دلیل افزایش نرخ‌ بهره وام مسکن نشانه‌هایی از تحمل درد را نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاری مسکونی در سال گذشته کاهش یافت، در حالی که فروش خانه در سال 2022 تقریباً 18 درصد نسبت به سال قبل افت کرد.

قدرت خرید از دستمزدها برای خانوارهای با درآمد متوسط در سال گذشته کاهش یافته است، در حالی که برای خانوارهای کم‌درآمد و پردرآمد افزایش را نشان می‌دهد. بسیاری از خانوارهای کم‌درآمد از افزایش دستمزدها و پس‌اندازهای دوران کرونا سود می‌برند، در حالی که خانوارهای با درآمد بالاتر، طبق معمول پس‌انداز مناسبی برای خرج کردن داشتند.

اکنون، نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها از طریق پس‌انداز خود کار می‌کنند. خانوارها 2.4 درصد از درآمد قابل تصرف خود را در نوامبر پس‌انداز کردند که از اوج 33.8 درصدی در آوریل 2020 کاهش یافته است؛ زیرا محرک‌های دولتی باعث شد بسیاری از مصرف‌کنندگان با پول نقد مواجه شوند؛ اما فرصت‌های کمی برای خرج کردن در طول قرنطینه وجود دارد.

منبع: وال استریت ژورنال

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.