شکایت کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) از صرافی بایننس
نقض قوانین فدرال برای درآمدی میلیون دلاری بایننس
نهنگ‌های خفته بیتفینکس ۱۲ هزار بیتکوین از پوزیشن‌های خود خارج کردند

گزارش تورم وزارت کار در ماه دسامبر نشان می‌دهد که آیا افزایش قیمت‌ها پس از رسیدن به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته در اواسط سال 2022 کند شده است یا خیر.

در این مطلب چکیده‌ای از تحلیل‌های وال استریت ژورنال و فایننشال تایمز را خواهید خواند.

شاخص قیمت مصرف‌کننده وزارت کار، که معیاری برای سنجش تورم است، در نوامبر 7.1 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

این پنجمین ماه متوالی کاهش نرخ تورم سالانه از 9.1 درصد اوج در ژوئن بود. علی‌رغم کاهش اخیر فشارهای قیمتی، نرخ نوامبر بسیار سریع‌تر از میانگین 2.1 درصدی در سه سال قبل از همه‌گیری بود.

CPI آنچه را که مصرف‌کنندگان برای کالاها و خدمات می‌پردازند، اندازه‌گیری می‌کند. وزارت کار قرار است گزارش دسامبر خود را در ساعت 8:30 صبح روز پنجشنبه (به وقت آمریکا) منتشر کند.

CPI (Core) که قیمت‌های انرژی و مواد غذایی را استثنا می‌گیرد، در نوامبر نسبت به سال قبل 6 درصد افزایش یافت و نسبت به رشد 6.3 درصدی در اکتبر کاهش یافت.

بسیاری از اقتصاددانان افزایش در CPI اصلی را سیگنال بهتری از آینده تورم نسبت به CPI کلی می‌دانند. قیمت‌های اصلی در سه ماه منتهی به نوامبر با نرخ سالانه 4.3 درصد افزایش یافت که پایین‌ترین نرخ در بیش از یک سال گذشته بود.

گزارش تورم دسامبر نشان می‌دهد آیا افزایش قیمت‌ها کند شده است یا خیر؟

فدرال رزرو در سال 2022 در تلاش برای مبارزه با تورم از طریق کند کردن اقتصاد، نرخ بهره را به شدت افزایش داد. مقامات در دسامبر اعلام کردند که انتظار دارند در سال 2023 نرخ‌ها را بیشتر افزایش دهند. بسیاری از اقتصاددانان فکر می‌کنند که افزایش نرخ‌ها خطر رکود در ایالات متحده را افزایش می‌دهد.

ارقام جدید تورم به دنبال چندین نشانه است که نشان می‌دهد فعالیت اقتصادی ایالات متحده در اواخر سال 2022 کاهش یافته است.

واردات و صادرات ایالات متحده در ماه نوامبر نسبت به اکتبر کاهش یافته است، درحالی‌که خرده‌فروشی، تولیدات تولیدی و فروش خانه کاهش یافته است. رشد شغل و دستمزد در دسامبر کاهش یافت.

جیمی دیمون، مدیر اجرایی جی‌پی‌مورگان، روز سه‌شنبه گفت:

«تورم آن‌طور که مردم انتظار داشتند پایین نخواهد آمد. اما قطعاً کمی پایین خواهد آمد.»

اقتصاددانان موردنظر وال‌استریت ژورنال تخمین زدند که به دلیل کاهش شدید قیمت انرژی، شاخص بهای مصرف‌کننده در دسامبر نسبت به نوامبر 0.1 درصد کاهش یافته است. آنها تخمین زدند که CPI اصلی، که قیمت انرژی و مواد غذایی را ندارد، در مدت مشابه 0.3 درصد افزایش یافته است.

گزارش تورم دسامبر نشان می‌دهد آیا افزایش قیمت‌ها کند شده است یا خیر؟

آنها تخمین زدند که CPI در دسامبر نسبت به سال قبل 6.5 درصد افزایش یافته است، درحالی‌که CPI اصلی 5.7 درصد افزایش یافته است.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه روز سه‌شنبه اعلام کرد، تورم در سراسر جهان در ماه نوامبر همچنان بالا بود، اگرچه در طول این ماه کاهش یافته است.

قیمت‌های مصرف‌کننده در گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ – که چهار پنجم تولید اقتصادی در سرتاسر جهان را تشکیل می‌دهند – ۹ درصد نسبت به سال قبل در ماه نوامبر افزایش یافت که نسبت به افزایش ۹.۵ درصدی اکتبر، اولین کاهش نرخ تورم G-20 از آگوست ۲۰۲۱ است.

تورم در سال 2021 با رونق اقتصاد پس از همه‌گیری کووید-19 افزایش یافت، که توسط هزینه‌های مصرف‌کننده سرکوب‌شده که با نرخ‌های بهره پایین و محرک‌های دولتی تقویت شد، افزایش یافت.

اختلال در زنجیره‌های تامین قیمت‌های بالاتری را برای بسیاری از کالاها درج کرد. حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال 2022 نیز عرضه انرژی و سایر کالاها را کاهش داد و تورم را در سراسر جهان افزایش داد.

گزارش تورم دسامبر نشان می‌دهد آیا افزایش قیمت‌ها کند شده است یا خیر؟

فشار تورم تابستان گذشته با بهبود زنجیره تامین و کاهش قیمت انرژی کاهش یافت. هزینه حمل‌ونقل از چین به ساحل غربی نزدیک به سطح قبل از همه‌گیری کرونا است.

به گفته OPIS، یک ارائه‌دهنده داده‌های انرژی و تجزیه‌وتحلیل، قیمت بنزین کاهش یافته است، به‌طوری‌که میانگین قیمت بنزین معمولی بدون سرب در روز چهارشنبه به 3.27 دلار در هر گالن رسید که حدود 50 سنت در هر گالن نسبت به اواسط نوامبر کاهش یافته است. قیمت بنزین در اواسط ژوئن به رکورد 5.02 دلار در هر گالن رسید.

برخی از اقتصاددانان نگران هستند که رشد سریع دستمزدها باعث افزایش نقدینگی در دست مصرف‌کنندگان و افزایش قیمت توسط شرکت‌ها برای جبران دستمزدها می‌شود که این تورم را بالاتر از هدف ۲ درصدی فدرال رزرو نگه می‌دارد.

واضح‌ترین تاثیر انقباض فدرال رزرو تا کنون در بازار مسکن است. فروش خانه‌های موجود در نوامبر برای دهمین ماه متوالی کاهش یافت؛ زیرا نرخ بالای وام مسکن هزینه‌های خریداران را افزایش داده است.

مقامات فدرال رزرو آخرین داده‌های تورم را از نزدیک زیر نظر دارند و با این استفاده از آن تصمیم می‌گیرند که چقدر بیشتر اقتصاد ایالات متحده را تحت‌فشار قرار دهند. بانک مرکزی با کاهش نیم واحدی نرخ بهره در ماه گذشته – پس از چهار افزایش متوالی 0.75 درصدی – اکنون در حال بررسی این موضوع است که آیا می‌تواند در جلسه سیاست بعدی خود به افزایش 0.25 درصدی برگردد یا خیر.

در ماه دسامبر، فدرال رزرو تصمیم گرفت سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش دهد، زیرا قبلاً آن را به میزان قابل توجهی در یک دوره زمانی کوتاه افزایش داده بود. همچنین زمان لازم برای تأثیرگذاری تغییرات در سیاست پولی بر فعالیت‌های اقتصادی را در نظر گرفت.

این تصمیم به دنبال مجموعه‌ای از داده‌های تورمی بهتر از حد انتظار بود که نشان می‌داد تقاضای مصرف‌کننده به طرز محسوسی شروع به کاهش کرده است. این اتفاق در کنار کاهش اختلالت زنجیره تامین رخ داده است که به کاهش قیمت انرژی و اقلام روزمره مانند خودرو، لوازم‌خانگی و لباس کمک کرده است.

فدرال رزرو توجه زیادی به تورم خدمات دارد، و منتظر است هزینه‌های مربوط به انرژی، غذا و مسکن کاهش یابد، که به گفته مقامات، این تورم ارتباط نزدیکی با بازار کار دارد. رشد دستمزدها از اوج خود کُند شده است، اما هنوز افزایش مشاغل قوی وجود دارد و نرخ بیکاری همچنان در حول‌وحوش پایین‌ترین سطح تاریخی است.

نگرانی این است که فشارهای قیمتی مربوط به خدمات به‌سختی ریشه‌کن شود و مستلزم دوره‌ای با رشد بسیار پایین و بیکاری بیشتر باشد. مقامات از زمان گردهمایی دسامبر خود پیام واحدی ارسال کرده‌اند مبنی بر اینکه نرخ وجوه فدرال احتمالاً باید از 5 درصد فراتر رود و در طول سال 2023 در آن سطح باقی بماند تا تورم تحت کنترل باشد. در حال حاضر بین 4.25 تا 4.5 درصد در نوسان است.

منابع: Financial Times، Wall Street Journal

دیدگاه ها

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.