شکایت کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) از صرافی بایننس
نقض قوانین فدرال برای درآمدی میلیون دلاری بایننس
نهنگ‌های خفته بیتفینکس ۱۲ هزار بیتکوین از پوزیشن‌های خود خارج کردند

USDC و USDT دو استیبل کوین رایج حال حاضر در جهان هستند. هر دو کوین همچنین دو مورد از پنج ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار هستند و به این ترتیب، ستون‌های مهم اقتصاد کریپتو هستند.


نسخه صوتی این مقاله را از اینجا بشنوید:


نکته جالب در مورد هر دو کوین این است که آنها به یک دلیل وجود دارند و از بسیاری جهات شبیه هم هستند. هر دوی آنها استیبل کوین‌هایی هستند که به دلار آمریکا متصل شده‌اند و به‌عنوان راهی برای استفاده از دلار در بلاکچین در نظر گرفته می‌شوند.

بااین‌حال، علی‌رغم شباهت‌هایشان، USDT و USDC تفاوت‌های زیادی دارند. اگر می‌خواهید بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید، این مقاله مناسب شماست.

استیبل کوین‌ها

همان طور که از نام آنها پیداست، استیبل کوین‌ها، کوین‌هایی هستند که قرار است پایدار باشند.

همگام با جریان نوآوری در اکوسیستم کریپتو، مردم متوجه یک مشکل مهم شدند. درحالی‌که سایز اکوسیستم دائماً در حال افزایش بود، قیمت‌ها هرگز ثابت نبودند و ریزش‌ها اغلب وحشیانه بودند.

در طول بازارهای نزولی، کوین‌ها می‌توانند تا 50 درصد از ارزش خود را در عرض چند هفته از دست بدهند. این بدان معناست که رمزارزها منبع ارزش پایداری نیستند که بتوان از آن برای تکمیل تراکنش‌هایی که به این ثبات نیاز دارند، استفاده کرد.

راه حل این مشکل استیبل کوین‌ها بود. استیبل کوین‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که بدون توجه به نوسانات بازار همیشه ارزش یکسانی داشته باشند. این کوین‌ها به‌عنوان دارایی‌های متصل به سایر کالاها، ارزهای فیات یا الگوریتم‌ها ایجاد شدند.

به‌عنوان‌مثال، یک استیبل کوین الگوریتمی ثبات خود را از طریق الگوریتم‌ها یا قراردادهای پیچیده روی بلاکچین حفظ می‌کند، درحالی‌که سایر استیبل کوین‌ها ثبات خود را از طریق ابزارهای مستقیم حفظ می‌کنند. به این معنا که یک واحد فیات برای هر واحد توکن استیبل کوین در دسترس بوده و به‌راحتی قابل مبادله خواهد بود.

امروزه محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها که به دلار آمریکا متصل هستند عبارتند از: USDT و USDC.

  • تتر (USDT)

USDT محبوب‌ترین استیبل کوین در جهان است و همچنین بالاترین ارزش بازار را در بین سایر استیبل کوین‌ها دارد. گذشته از این، تتر سومین ارز دیجیتال بزرگ بر اساس ارزش بازار (Market Cap) است و پس از بیتکوین و اتریوم قرار دارد.

این نشان می‌دهد که مردم چقدر به این پروژه اعتماد دارند و از آن برای تکمیل تراکنش‌ها در صرافی‌ها استفاده می‌کنند.

تتر یکی از اولین استیبل کوین‌هایی بود که تابه‌حال ساخته شده است و در سال 2014 توسط Tether Limited Incorporated راه‌اندازی شد. این کوین در ابتدا Realcoin نام داشت، اما به‌زودی نام Tether را به خود گرفت.

Tether Limited Inc متعلق به iFinex است، شرکتی که مالک صرافی Bitfinex است. تتر در ابتدا در بلاک‌چین بیتکوین منتشر شد، اما به مرور زمان به بیش از ده پروتکل و بلاکچین گسترش یافته است.

در ماه می سال 2022، USDT به سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار تبدیل شد و از آن زمان تاکنون این جایگاه را حفظ کرده است. این یک شاهکار مهم است، باتوجه‌به اینکه در بحبوحه زمستان سخت کریپتو ثابت مانده است.

  • یواس‌دی کوین (USDC)

USDC دومین استیبل کوین محبوب و دومین استیبل کوین است که بالاترین ارزش بازار را دارد. این همچنین چهارمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است، دقیقاً پس از بیتکوین، اتریوم و تتر.

برخلاف USDT که در سال 2014 عرضه شد، USDC یک کوین جدیدتر است و تنها چهار سال بعد وارد بازار شد. این کوین در حال حاضر توسط کنسرسیومی به نام سنتر (Center) مدیریت می‌شود که Circle و کوین‌بیس آن را تأسیس کردند.

در حال حاضر، USDC عمدتاً به‌عنوان یک توکن ERC-20 در دسترس است. همچنین می‌توان از آن در زنجیره‌هایی مانند،Hedera Hashgraph ،Algorand  Avalanche ،Solana ،Stellar و TRON استفاده کرد.

در مارس 2021، USDC به نقطه عطف مهمی رسید، زمانی که ویزا گفت که به USDC اجازه می‌دهد تا صورت‌حساب‌ها را در شبکه خود تسویه کند.

از جولای 2022، سیرکل ادعا کرد که این شبکه بیش از 55 میلیارد USDC چاپ کرده است. این بدان معناست که کنسرسیوم باید حداقل 55 میلیارد USDC یا نزدیک به آن ذخیره نقدی داشته باشد.

USDT در مقابل USDC

معیارهای مهمی که می‌توان استیبل کوین‌ها را با هم مقایسه کرد، ثبات (به‌عنوان‌مثال، ایمنی)، گردش بلاکچین، کارمزد تراکنش‌ها و موارد استفاده است.

USDT در مقابل USDC

  • ثبات

ایده اصلی پشت استیبل کوین‌ها در وهله اول ثبات است. کوین‌هایی که نمی‌توانند ثبات خود را حفظ کنند اساساً کلاهبرداری هستند و می‌توانند بسیاری از پروژه‌ها را نابود کنند. زمانی که TerraUSD، یک استیبل کوین الگوریتمی، برابری خود را با دلار از دست داد، بسیاری از پروژه‌های دیفای را با خود به گور برد.

در آن زمان، لونا حتی بزرگ‌ترین استیبل کوین در جهان نبود. به همین دلیل است که ثبات این استیبل کوین‌ها باید قبل از رشد بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد.

در طول نوسانات زمستان کریپتو، تتر توانسته است پیوند خود را با دلار آمریکا حفظ کند. کوین به‌سختی دی‌پگ (Depeg) می‌شود، و حتی زمانی که می‌شود، معمولاً برای مدت بسیار کوتاهی است.

درحالی‌که این تضمین نمی‌کند که تتر هرگز برابری خود را با دلار از دست ندهد، به این معنی است که می‌توان به توانایی کوین برای پایدار ماندن، اعتماد معقول داشت.

مانند USDT،USDC نیز به طور قابل‌توجهی پایدار است. کوین به‌سختی دی‌پگ می‌شود، و زمانی که می‌شود، تفاوت معمولاً کمتر از یک سنت است. مانند تتر، این ثبات آینده را تضمین نمی‌کند – بااین‌حال، به این معنی است که می‌توان به کوین ایمان نسبی داشت.

جالب‌ توجه است، علی‌رغم اینکه USDC یک استیبل کوین کمتر محبوب است، دارای ذخایر شفاف‌تری نسبت به تتر است. گرانت تورنتون، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حسابداری در جهان، گواهینامه‌های ماهانه صادر می‌کند که از ذخایر USDC پشتیبانی می‌کند.

بااین‌حال، باید توجه داشت که این گواهینامه‌ها ممیزی نیستند. تصدیق روشی است که برای ارزیابی میزان صحت یا درستی داده‌ها یا اطلاعات در مقایسه با هدف اعلام شده، استفاده می‌شود.

از سوی دیگر، حسابرسی یک فرآیند کاملاً جدید است که برای کشف خطرات داده‌ها یا مسائل مربوط به انطباق استفاده می‌شود که ممکن است قبل از حسابرسی آشکار نبوده باشد.

درحالی‌که می‌توان به حسابرسی USDC و ذخایر آن امیدوار بود، یک گواهی بهتر از هیچ است.

USDT گواهینامه‌ای از پنج شرکت حسابداری برتر مانند USDC ندارد، اگرچه استیبل کوین در عمل ثابت کرده است که بسیار پایدار است. در طی یک جنون FUD (ترس، عدم اطمینان و شک)، 7 میلیارد USDT توسط کاربران از ذخایر آن برداشت شد. این حدود 10 درصد از کل ذخایر کوین را تشکیل می‌داد و اما پروژه یکپارچه به کار خود ادامه داد.

در کمتر از یک ماه، USDT همچنین 16 میلیارد دلار برداشت را پردازش کرد که نشان‌دهنده 19٪ از کل ذخایر کوین است. با وجود این، کوین برابری خود را با دلار از دست نداد.

ثبات استیبل کوین‌ها

درحالی‌که این تضمین نمی‌کند که USDT صددرصد تمام سپرده‌ها را به دلار نگه می‌دارد، واضح است که کوین امن است. همانطور که آردوینو در توییت خود استدلال کرد، حتی برخی از بانک‌ها ممکن است نتوانند در چنین مدت کوتاهی این مقدار پول را برای برداشت پردازش کنند.

  • گردش بلاکچین

به دلیل حضور طولانی‌تر در بازار، USDT در حال حاضر حضور گسترده‌تری در بلاک‌چین نسبت به USDC دارد.

USDC به طور بومی بر روی هشت بلاکچین فعالیت می‌کند. این شامل اتریوم، سولانا، آوالانچ، ترون، الگوراند، استلار، فلو و هدرا است. از طرف دیگر USDT بر روی 11 بلاکچین میزبانی می‌شود.

این زنجیره‌ها شامل بلاکچین لایه Omni، اتریوم، ترون، EOS ،Liquid، الگوراند، سولانا ، بیتکوین کش (SLP)، کوساما، آوالانچ و پالیگان است.

اگر استیبل کوین را بر اساس میزان دسترسی آن انتخاب می‌کنید، USDT همان چیزی است که باید به دنبال آن باشید.

  • کارمزد تراکنش/گس

USDC یا USDT کارمزد تراکنش را برای تکمیل تعاملات در صرافی یا بلاکچین تعیین نمی‌کند. در عوض، آنها توسط آن صرافی یا آن بلاک‌چین تعیین می‌شوند. از این رو، هیچ تفاوت مالی بین USDT و USDC از نظر کارمزد وجود ندارد.

  • موارد استفاده

USDT و USDC تقریباً موارد استفاده یکسانی دارند و می‌توانند برای اهداف یکسانی استفاده شوند.

بااین‌حال، به نظر می‌رسد USDC در این مورد برتری دارد، زیرا ویزا شروع به تسویه تراکنش با شرکای رمزارزی خود در USDC کرده است. اما تتر هنوز آن نوع پذیرش نهادی را ندارد.

سخن پایانی

درحالی‌که هیچ مدرکی مبنی بر ناپایدار بودن استیبل کوین‌های فیات وجود ندارد، فقدان ممیزی همه‌جانبه از ذخایر USDC و USDT آنها را مشکوک می‌کند.

از این رو، هیچ تضمینی وجود ندارد که این کوین‌ها در آینده دی‌پگ نشوند.

USDT و USDC صرفاً استیبل کوین‌های مهمی نیستند. آنها دو مورد از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال در اکوسیستم کریپتو هستند. آن‌ها دارایی‌های مهمی هستند که وقتی صحبت از کریپتو به میان می‌آید، به‌احتمال زیاد روزی مجبور خواهید شد بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید. به همین دلیل مهم است که بفهمیم آنها چیست و چه تفاوت‌هایی دارند.

منبع: Dailycoin

4.2/5 - (12 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.