ولیدیتورهای اتریوم از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار از استیکینگ اتریوم سود کسب کردند
سیستم فروش بلیت NFT در خطوط هوایی آمریکای لاتین
بیتکوین بهترین دارایی از لحاظ عملکرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳

اکثر ارزهای دیجیتال دارای تعدادی هولدر بزرگ از دارایی هستند که می‌توانند بر قیمت دارایی کریپتو تأثیر بگذارند. این ابزار به سرمایه‌گذاران فعال و معامله‌گران کریپتو برای درک بهتر رفتار این نهنگ‌ها در بازار کمک می‌کند.

نهنگ‌های کریپتو به هولدرهای بزرگ ارزهای دیجیتال اشاره دارند که در مورد بیتکوین بیشتر از 1000 کوین در اختیار دارند. آن‌ها می‌توانند افراد یا سازمان‌هایی باشند که اغلب مالک بیش از 10 درصد ارزهای دیجیتال هستند.

به‌عنوان‌مثال، مایکرو استراتژی نزدیک به 130,000 بیتکوین (BTC) را در اختیار دارد و می‌تواند با مشارکت در بازار باعث نوسانات زیادی شود؛ بنابراین ردیابی عملکرد نهنگ‌های کریپتو بینش‌های بعضاً به موقعی را در مورد حرکت قیمت دارایی‌ها فراهم می‌کند.

این فقط یک پدیده مربوط به کریپتو نیست. در بازارهای سنتی، هنگامی که یک بازیگر بزرگ مانند وارن بافت، یک برند یا یک هج فاند، موضع خاصی در مورد یک دارایی می‌گیرند، قیمت دارایی افزایش می‌یابد یا برعکس و این‌طور گفته می‌شود که بازار رفتار آن‌ها را دنبال می‌کند.

به لطف ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT)، همه تراکنش‌ها به صورت زنجیره‌ای هستند. ابن باعث شفافیت در تراکنش‌هایی می‌شود که بر روی بلاک‌چین انجام می‌شود و تراکنش‌های انجام شده توسط کیف پول‌های متعلق به نهنگ‌ها را می‌توان باتوجه‌به مقدار دارایی که در اختیار دارند، شناسایی کرد. این کیف پول‌ها را می‌توان ردیابی کرد تا درک شود که بازار از نگاهی بزرگ‌تر ممکن است چگونه رفتار کند.

ردیابی نهنگ‌های کریپتو چیست؟

راه‌حل‌های خاصی برای ردیابی رفتار و اقدامات نهنگ‌های کریپتو وجود دارد. این راه‌حل‌ها می‌توانند تجزیه و تحلیل‌هایی را در مورد اقدامات نهنگ ارائه دهند و در برخی موارد می‌توانند به بهبود تصمیمات سرمایه‌گذاری/معاملات به کاربر کمک کنند.

معامله گران و سرمایه‌گذاران کریپتو – که با بررسی داده‌های درون زنجیره‌ای آشنا هستند – به طور مداوم میزان ارزهای دیجیتالی که وارد و خارج به/از صرافی‌ها می‌شوند را ردیابی می‌کنند.

هنگامی که یک ارز دیجیتال مانند بیتکوین یا اتریوم در مقادیر زیادی به یک صرافی منتقل می‌شود، انتظار می‌رود (ممکن است) که شاهد افزایش فشار فروش باشیم که منجر به کاهش قیمت می‌شود. برعکس، اگر ارزهای دیجیتال از صرافی‌ها به کیف پول‌ها سرازیر شوند، می‌تواند پیش درآمدی برای افزایش قیمت در نظر گرفته شود.

دلیلش این است که وقتی صرافی‌ها دارای مقدار خروجی خالص بالایی در دارایی ارزهای دیجیتال خود هستند، عرضه را کاهش داده و در نتیجه قیمت را افزایش می‌دهند.

اغلب اوقات، یک نهنگ می‌تواند ارزهای دیجیتال را در یک صرافی بخرد و آنها را در حجم زیادی به کیف پول خود منتقل کند. این می‌تواند منجر به کاهش موجودی آن دارایی در صرافی شود که می‌تواند یکی از دلایل افزایش قیمت باشد.

در برخی از سناریوها، نهنگ‌ها ممکن است تصمیم بگیرند که با خرید یا فروش در صرافی، بازارها را تحت تاثیر قرار ندهند. آنها یک معامله (OTC) بین دو کیف پول انجام می‌دهند.

به‌عنوان‌مثال، آنها ممکن است بیتکوین را به کیف پولی بفرستند که در عوض کوین USD (USDC) را بگیرند و در نتیجه بدون اینکه بازار این معامله را شناسایی کند، بیتکوین را به فروش می‌رساند.

هنگامی که بلاک‌چین یک تراکنش بزرگ را ثبت می‌کند، سرمایه‌گذاران می‌توانند تراکنش را بررسی کرده و کیف پول‌های مربوط به آن را زیر نظر بگیرند. اگر کیف پول‌ها دارای موجودی ارزهای دیجیتال زیادی باشند، می‌توان آنها را به عنوان کیف پول نهنگ کریپتو برچسب‌گذاری کرد.

از آن زمان به بعد، بررسی منظم این کیف پول‌ها و تراکنش‌هایی که انجام می‌شود می‌تواند در ارزیابی حرکت قیمت ارز دیجیتال موجود در کیف پول، هوشمندانه باشد.

ردیابی نهنگ‌ها می‌تواند به همان اندازه در بازارهای NFT نیز مفید باشد. بیشتر کامیونتی‌های NFT هولدرهای بزرگی از مجموعه را دارند. در بسیاری از موارد، این هولدرهای NFT توسط کامیونتی شناسایی می‌شوند. ردیابی رفتار کیف پول این نهنگ‌ها می‌تواند به سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری سریع برای خرید/فروش کمک کند.

ردیاب نهنگ‌های (Whale Tracker) کریپتو چیست و چگونه کار می‌کنند؟

به‌عنوان‌مثال، اگر یک کلکسیونر معروف NFT یا یک نهنگ کل یا بیشتر یک مجموعه را خریداری کنند، این می‌تواند نشان‌دهنده اعتقاد بالا به آن باشد.

پیروان مجموعه NFT و نهنگ‌های دیگر احتمالاً متوجه این موضوع می‌شوند و توکن‌های بعدی را خریداری می‌کنند. این رفتار چندین بار در طول بازار صعودی NFT در سال 2021 با گری واینرچوک مورد توجه قرار گرفت.

بااین‌حال، بررسی دستی و تک‌به‌تک اقدامات نهنگ، حتی زمانی که فقط برای یک مجموعه ارز دیجیتال یا NFT باشد، می‌تواند طاقت‌فرسا و زمان بر باشد. اینجاست که ابزارهای ردیابی نهنگ‌ها وارد عمل می‌شوند.

ابزارهای ردیابی نهنگ کریپتو برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

به لطف ابزارهای ردیابی نهنگ‌ها، سرمایه‌گذاران می‌توانند کیف پول‌هایی که متعلق به نهنگ‌ها هستند را شناسایی کنند و به دلیل شفافیتی که بلاک‌چین ارائه می‌دهد، آنها را برای خریدوفروش دنبال کنند. استفاده از ابزارهای ردیابی به اتوماسیون فرایند ردیابی کمک می‌کند.

اکثر سرمایه‌گذاران رمزارز دارای بیش از یک ارز دیجیتال در سبد خود هستند. برای اینکه از حرکات بازار مطلع شوند، آنها باید چندین کیف پول را شناسایی و ردیابی کنند که حجم زیادی از ارزهای دیجیتال مورد علاقه آنها را در خود جای داده است. ابزارهای تحلیل زنجیره‌ای این قابلیت را ارائه می‌دهند.

ابزارهای ردیابی از طریق یک بلاک‌چین اسکن می‌کنند و هنگامی که یک تراکنش توسط یک کیف پول نهنگ انجام می‌شود، آنها را در لحظه شناسایی کرده و به کاربر اطلاع می‌دهند. این ابزارها همچنین می‌توانند به شناسایی تراکنش‌هایی که بیش از اندازه خاص هستند، کمک کنند، در نتیجه به کاربران اجازه می‌دهند تا نهنگ‌ها را در آن اکوسیستم کریپتویی کشف کنند.

مجموعه‌های NFT را نیز می‌توان برای اقداماتی مانند فهرست‌کردن توکن‌های غیرقابل‌تعویض جدید زیر قیمت کف، فروش NFT به قیمت پیشنهادی و موارد دیگر ردیابی کرد.

قیمت کف (Floor Price) مجموعه توکن غیرقابل‌تعویض، حداقل قیمتی است که می‌توان یک NFT را با آن خرید. گاهی اوقات، زمانی که علاقه بازار برای خرید یک مجموعه NFT پایین است، قیمت کف پایین می‌آید.

کاهش قیمت کف اغلب با لیست‌کردن یکی از هولدرهای NFT در زیر قیمت کف آغاز می‌شود؛ بنابراین می‌توان از ابزارهای ردیابی نهنگ برای شناسایی چنین رفتارهایی استفاده کرد تا سرمایه‌گذار آگاه شود و بر اساس آن عمل کند.

از طرف دیگر، جارو کردن مجموعه (خرید بیش از اندازه) نشان‌دهنده تقاضای بالا برای مجموعه NFT است. این به عملی اشاره دارد که شخصی توکن‌های غیرقابل‌تعویض زیادی را در یک مجموعه خریداری می‌کند که با قیمت کف لیست شده‌اند.

ابزارهای ردیابی نهنگ می‌توانند تشخیص دهند که کیف پول یک نهنگ «کف یک مجموعه جدید را جارو می‌کند» (توکن‌های NFT زیادی از مجموعه را به قیمت کف می‌خرد). این امر به سرمایه‌گذاران NFT هشدار می‌دهد، که این مجموعه را زیر نظر بگیرند.

ابزارهای رایج ردیابی نهنگ‌های کریپتو چیست؟

ابزارهای ردیابی نهنگ مانند Whale Watchers ،Whale Bot Alerts و دیگران می‌توانند به سرمایه‌گذاران کمک کنند تا اقدامات نهنگ‌ها را شناسایی کرده و تصمیمات سریع و به‌موقع بگیرند.

ابزارهای ردیابی نهنگ با قابلیت‌های مختلفی ارائه می‌شوند، برخی می‌توانند فقط یک پنجره ساده در بالای یک بلاک‌چین باشند، درحالی‌که برخی دیگر دارای قابلیت‌های تجزیه‌وتحلیل و نمایش نمودارها در چندین بلاک‌چین هستند.

برخی فقط ردیابی نهنگ‌های کریپتو را پوشش می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر ردیابی نهنگ NFT را نیز ارائه می‌دهند.

ابزارهای رایج ردیابی نهنگ‌های کریپتو چیست؟

ابزارهای تحلیلی مختلف فقط تجزیه‌وتحلیل ساده و اعلان‌های مربوط به فعالیت‌های نهنگ را ارائه می‌دهند، درحالی‌که دیگران فرصت‌های یادگیری جامع‌تری را در نمودارها و تجزیه و تحلیل‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهند. برخی فقط یک فید ساده انجام می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر به کانال‌هایی مانند توییتر و تلگرام وابسته هستند تا کاربران را مطلع کنند.

برخی از ابزارهای کلیدی برای تماشای رفتار نهنگ عبارتند از:

  • Whale Watchers
  • Whale Bot Alerts
  • Whale map
  • Whale alerts
  • Clank App
  • Coincarp

جدا از این موارد، ابزارهایی مانند Etherscan و Solscan ابزارهایی در بلاک‌چین‌های مربوطه خود قرار دادند تا بررسی رفتار نهنگ‌ها را تسهیل کنند.

با ردیابی نهنگ‌ها می‌توان تا حد امکان از نظر فنی هوشیار بود. بااین‌حال، واکنش بازار به یک معامله نهنگ کاملاً قابل‌پیش‌بینی نیست. داشتن اطلاعات در مورد رفتار نهنگ مفید است، اما این تنها یک ورودی است که بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد.

این امر به ویژه در بازاری که عمدتاً توسط عوامل کلان اقتصادی هدایت می‌شود، صادق است. نباید صرفاً به خاطر رفتار یک نهنگ خاص دست به خرید و یا فروش زد و حتماً باید عوامل دیگر را نیز در نظر گرفت. این ابزارها می‌تواند مکمل یکدیگر باشند.

منبع: Cointelegraph

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.