اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

بازار کریپتو به چه معناست؟

بازار کریپتو محلی محبوب برای خرید و فروش آنلاین ارزهای دیجیتال هستند. آنها در اصل نسخه دیجیتالی از بازارهای سهام هستند که در آن می‌توانید قیمت ارزهای دیجیتال را مشاهده و در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

هر جایی که بتوان یک ارز دیجیتال را فروخت، نوعی بازار کریپتو است. برخی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های بازار ارز دیجیتال عبارتند از بایننس، یونی‌سواپ، بای‌بیت و… دسترسی به بازارهای کریپتو از طریق یک وب‌سایت یا یک برنامه تلفن همراه امکان‌پذیر است. بازارها معمولاً داده‌های مفیدی مانند جزئیات تاریخچه قیمت کوین یا حجم معاملات را ارائه می‌دهند. برخی از بازارهای کریپتو خدمات اضافی نیز دارند، مانند تهیه گزارش مالیات یا تبدیل به ارز فیات.

انواع بازارهای کریپتو

بازارهای اولیه و ثانویه چیست و آیا در معاملات کریپتو مهم است؟

بازارهای کریپتو در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند. برخی از آنها یک صفحه وب هستند که یک رمزارز را می‌فروشند، در حالی که برخی دیگر کسب‌وکارهای چند میلیون دلاری هستند که هزاران پیشنهاد متنوع و سایر خدمات مرتبط را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. بازار کریپتو در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرد: بازار اولیه و بازار ثانویه.

بازار اولیه

بازار اولیه بازاری است که رمزارز ارائه شده را تولید می‌کند. معمولاً در دنیای کریپتو، بازارهای اولیه به شکل عرضه اولیه کوین (ICO) ارائه می‌شوند. یک شرکت کوین می‌سازد و آن‌ها را می‌فروشد تا برای پروژه کریپتویی خود پول جمع‌آوری کند. برخی از شرکت‌ها نیز به فروش کوین‌های تازه مینت شده در صرافی خصوصی خود ادامه می‌دهند که این نیز نوعی بازار اولیه محسوب می‌شود. در واقع بازار اولیه نوعی از بازار کریپتو است که کوین‌های جدیدی را می‌فروشد که هیچ‌کس قبلاً مالک آن نبوده است.

یک بازار اولیه چگونه کار می‌کند؟

یک بازار اولیه همیشه با تولید کوین شروع می‌شود. سازمان‌های کریپتویی که بلاکچین مستقل خود را اجرا می‌کنند، ممکن است یک توکن بر اساس طراحی منحصربه‌فرد خود ایجاد کنند. شرکت‌های دیگر ممکن است توکن خود را بر اساس یک بلاکچین/ استاندارد موجود، مانند توکن ERC-20 ساخته شده بر روی اتریوم، انتخاب کنند.

پس از تولید کوین، بازار اولیه شروع به ارائه آن به مشتریان می‌کند. اگر شرکت هنوز جدید است و توکن قبلاً ارائه نشده است، این رویداد یک عرضه اولیه کوین (ICO) نامیده می‌شود. با این حال، برخی از بازارهای اولیه کریپتو مدت‌ها پس از راه‌اندازیِ سایر بخش‌های سازمانشان، به انتشار کوین‌های جدید ادامه می‌دهند. چه ICO باشد چه نباشد، قیمت کوین و منابع می‌تواند ثابت یا پویا باشد.

مشتریانی که اقلامی را در بازار اولیه می‌خرند، ممکن است راه‌های مختلفی برای خرید توکن‌ها داشته باشند. برخی از بازارهای اولیه به افراد اجازه می‌دهند کارت اعتباری یا حساب بانکی خود را متصل کنند. دیگران ممکن است پرداخت را در قالب سایر توکن‌های کریپتو مانند BTC یا USDT بپذیرند. پس از خرید کوین‌ها، بازار اولیه آنها را مستقیماً به کیف پول کریپتوی شما منتقل می‌کند.

مزایا و خطرات معاملات در بازار اولیه

مانند هر مکان دیگری برای معاملات کریپتو، بازارهای اولیه دارای مزایا و معایب خودش است.

مزایای بازار اولیه

عرضه اولیه کوین در بازار اولیه می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد. اگر پروژه کریپتو موفقیت‌آمیز باشد، قیمت اولیه کوین ممکن است کمترین قیمتی باشد که کوین تا به حال داشته است. برای سرمایه‌گذاران، ICOها راهی عالی برای خرید پروژه‌های امیدوارکننده در سریع‌ترین زمان هستند.

یکی دیگر از مزایای بازار اولیه، راحتی آن است. شما توکن‌ها را مستقیماً از ارائه‌دهنده خود دریافت می‌کنید و می‌توانید به راحتی از آن‌ها برای دسترسی به سایر خدمات ارائه‌دهنده استفاده کنید. به عنوان مثال، خرید توکن‌های بازی در بازار اولیه به شما امکان می‌دهد فوراً آنها را به حساب خود متصل کنید و بازی را شروع کنید که توکن‌ها برای استفاده برای آن طراحی شده‌اند.

در مقایسه با خرید کریپتو از یک فروشنده خصوصی، بازارهای اولیه قابل اعتمادتر هستند. از آنجایی که شما آنها را مستقیماً از گروه سازنده آنها خریداری می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که یک سری دارایی جعلی به شما داده نخواهد شد. همچنین، انتخاب خرید توکن‌ها از یک لانچ پد کریپتو که بررسی‌های گسترده‌ای روی پروژه‌های کریپتو خود انجام داده است، به شما اطمینان بیشتری می‌دهد که مورد کلاهبرداری قرار نخواهید گرفت.

خطرات بازار اولیه

ریسک اصلی خرید در بازار اولیه این است که سازنده کوین معمولاً قیمت را تعیین می‌کند. اگر کوین مورد نظر در واقع آن‌قدرها هم خوب نباشد، ممکن است هیچ کس دیگری حاضر به پرداخت آن قیمت نباشد.

مشکل دیگر خرید در بازار اولیه این است که اغلب مجبورید کوین‌ها را در ICO بخرید بدون اینکه هیچ مدرکی از مفاهیمی که سازندگان توضیح می‌دهند را ببینید. در برخی موارد، ممکن است فردی اطلاعات کافی برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد ارز دیجیتالی که می‌خرد، نداشته باشد. این امر می‌تواند به راحتی منجر به ناپدید شدن پروژه‌های کریپتو با سرمایه کاربران شود – یک کلاهبرداری رایج کریپتو که به عنوان یک rug pull شناخته می‌شود. به این ترتیب، مطمئناً باید هنگام خرید در بازار اولیه احتیاط کرد.

بازار ثانویه

بازارهای ثانویه، فروشندگانِ شخص ثالث هستند. هنگامی که کاربران یک ارز دیجیتال را در جای دیگری خریداری یا استخراج کردند، می‌توانند آن را به یک بازار ثانویه ببرند تا با ارزهای دیگر بفروشند یا معامله کنند. درست مانند بازار سهام، قیمت‌های بازار ثانویه ممکن است بالا و پایین شوند؛ زیرا عرضه و تقاضا بر ارزش دارایی تأثیر می‌گذارند.

بازار ثانویه چگونه کار می‌کند؟

بازار ثانویه اساساً یک فروشنده شخص ثالث است که معاملات کریپتو را تسهیل می‌کند. بازار ثانویه خود رمزارز ایجاد نمی‌کند. در عوض، یک رابط برای کاربران ایجاد می‌کند تا رمزارزهای خود را به صورت رفت و برگشتی بفروشند.

در ساده‌ترین سطح، یک بازار ثانویه کریپتو به یک نفر اجازه می‌دهد رمزارز را برای فروش با قیمت معین لیست کند. سپس شخص دیگری می‌تواند این سفارش را ببیند، با قیمت موافقت کند و رمزارز را بخرد. بازار دارایی مورد نظر را به مالک جدید منتقل می‌کند و وجوه را برای فروشنده آزاد می‌کند. در اکثر بازارهای ثانویه، میلیون‌ها معامله به طور همزمان انجام می‌شود. قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا تغییر می‌کنند و بازار ممکن است به طور خودکار بین ارزهای دیجیتال مختلف و ارزهای فیات تبدیل شود تا معاملات نهایی شود.

بازارهای ثانویه انواع مختلفی از گزینه‌های ذخیره‌سازی کریپتو را ارائه می‌دهند. اکثر آنها به شما امکان می‌دهند حساب خود را به یک کیف پول ارز دیجیتال مستقل متصل کنید. در این موارد، ارز دیجیتالی که خریداری می‌کنید مستقیماً به کیف پول شما می‌رود. بسیاری از بازارهای ثانویه کیف پول‌های میزبانی شده را نیز ارائه می‌دهند. این نوع بازار، دارایی شما را برایتان ذخیره می‌کند، بنابراین می‌توانید مستقیماً آن را از طریق بازار بخرید و بفروشید.

مزایا و خطرات معاملات در بازار ثانویه

معاملات در بازارهای ثانویه دارای مزایا و معایبی است.

مزایای بازار ثانویه

بازارهای ثانویه یکی از بهترین راه‌ها برای درگیر شدن در کامیونتی کریپتو هستند. بیشتر بازارهای ثانویه بینش ارزشمندی را در مورد ارزهای دیجیتال به شما ارائه می‌دهد. می‌توانید در مورد قیمت‌های گذشته تحقیق کنید و ببینید احتمالاً یک ارز دیجیتال به کجا می‌رود. میلیون‌ها نفر هر روز با بازارهای ثانویه درگیر هستند، بنابراین این مکان‌ها بخش مهمی از صنعت کریپتو هستند. و از آنجایی که آنها معیار بسیار خوبی برای عرضه و تقاضا هستند، اغلب تعیین‌کننده قیمت ارزهای دیجیتال هستند.

بازارهای ثانویه خرید یا فروش کریپتو را بسیار آسان می‌کنند. آنها جزئیاتی مانند تامین مالی حساب شما و ذخیره کریپتو شما را مدیریت می‌کنند تا بتوانید روی خرید بهترین توکن‌ها برای خود تمرکز کنید. این سرویس مفید تضمین می‌کند که هر کسی می‌تواند رمزارز را دریافت کند، حتی اگر متخصص فناوری نباشد. یک بازار خوب کل فرایند را ساده می‌کند و از یک رابط کاربری ساده برای نشان دادن نحوه عملکرد خریدهای کریپتو استفاده می‌کند.

بازارهای ثانویه اغلب ویژگی‌های مفید دیگری نیز دارند، مانند مشاوره معاملات، توضیح اصطلاحات رایج کریپتو یا به‌روزرسانی در اخبار صنعت. خدماتی مانند تبدیل ارز و معاملات آپشن‌ها، بازارهای ثانویه را بسیار فراتر از مکان‌هایی برای خرید ارزهای دیجیتال می‌سازد. حتی کاربرانی که سعی در معاملات روزانه ارزهای دیجیتال ندارند، می‌توانند از خدمات بازار ثانویه بهره‌مند شوند.

خطرات بازار ثانویه

اگرچه بازارهای ثانویه کریپتو مطمئناً راحت و مفید هستند، اما دارای نکات منفی نیز هستند. بازارهای ثانویه به دلیل نحوه عملکرد آنها بسیار نوسانی هستند. دارایی که یک روز در بازار می‌خرید ممکن است روز بعد نصف ارزش خود را از دست بدهد. اگرچه بازارهای ثانویه با پتانسیل سود زیادی همراه هستند، اما پتانسیل ضرر و زیان را نیز دارند.

نکته دیگر این است که کیفیت یک بازار کاملاً به خدمات ارائه شده آن بستگی دارد. اگر بازار امنیت ضعیفی داشته باشد، هکرها می‌توانند وجوه شما سرقت کنند.

شباهت‌های بازارهای اولیه و ثانویه

بازارهای اولیه و ثانویه چیست و آیا در معاملات کریپتو مهم است؟

بازارهای اولیه و ثانویه با وجود تمام تمایزاتشان، چندین وجه مشترک دارند. در اینجا برخی از این شباهت‌ها وجود دارد که می‌توانید انتظار داشته باشید در بیشتر بازارهای کریپتو پیدا کنید.

امور مالی دیجیتال

هر دو بازار اولیه و ثانویه بخشی از دنیای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هستند. آنها توکن‌های دیجیتالی را ارائه می‌دهند که می‌توانید در انواع تراکنش‌های آنلاین از آنها استفاده کنید. از آنجایی که وجوه موجود در هر دو بازار ارز ثابت نیستند، قوانین و مقررات متفاوتی دارند.

انواع محصولات

چه در بازار اولیه یا چه در بازار ثانویه خرید کنید، محصولی که در نهایت دریافت می‌کنید یک توکن ارز دیجیتال است. هیچ‌کدام از این بازارها کالاها یا خدمات ملموس را نمی‌فروشند.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری

هیچ‌کدام از بازارهای اولیه یا ثانویه نمی‌تواند تضمین کند که قیمت کریپتو ثابت می‌ماند. وقتی یک کوین خریداری می‌کنید، همیشه این احتمال وجود دارد که ارزش آن افزایش یابد – اما این احتمال نیز وجود دارد که قیمت آن کاهش یابد. تنها راه برای به حداقل رساندن ریسک این است که قبل از خرید کوین‌ها تحقیق کنید تا بتوانید انتخاب‌های عاقلانه‌ای برای سرمایه‌گذاری داشته باشید.

تفاوت‌های بازارهای اولیه و ثانویه

با وجود برخی شباهت‌ها، بازارهای اولیه و ثانویه تفاوت‌های اساسی نیز دارند. در اینجا موارد کلیدی وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید.

حجم معاملات

بازارهای اولیه و ثانویه تعداد معامله‌گران بسیار متفاوتی دارند. در حالی که بازارهای اولیه حجم معاملات نسبتاً کمی دارند، بازارهای ثانویه به دلیل تعداد زیاد معامله گرانی که انواع مختلف ارزهای دیجیتال را خرید و فروش می‌کنند، حجم معاملات بسیار بالایی دارند.

قیمت‌گذاری

قیمت‌های بازار اولیه کاملاً به ترجیحات سازندگان آنها بستگی دارد. بسیاری از بازارها برای هر توکن قیمت تعیین شده‌ای دارند که هرگز تغییر نمی‌کند. در این میان، قیمت‌های بازار ثانویه به عرضه و تقاضا بستگی دارد. ارزش یک کوین می‌تواند صدها دلار در عرض چند دقیقه تغییر کند. اگرچه این سیستم قیمت‌گذاری بینش بهتری در مورد ارزش واقعی یک کوین در اختیار عموم قرار می‌دهد، اما به این معنی است که هیچ قیمت دائمی تعریف شده‌ای برای هیچ ارز دیجیتال وجود ندارد.

رمزارزهای موجود

تفاوت بزرگ بین بازارهای اولیه و ثانویه در ارزهایی است که برای فروش ارائه می‌دهند. یک بازار اولیه دارای انتخاب بسیار محدودی از رمزارزهای موجود است. بیشتر آنها یک ارز دیجیتال را ارائه می‌دهند، اما برخی از سازمان‌هایی که چندین نوع رمزارز را عرضه می‌کنند، دارای دو یا سه دارایی متفاوت هستند. در همین حال، بازارهای ثانویه می‌توانند گزینه‌های تقریباً نامحدودی داشته باشند – با بازارهای بزرگ‌تر به شما امکان می‌دهند صدها نوع رمزارز را بخرید یا بفروشید.

در کدام یک باید معامله کنید – یک بازار اولیه یا یک بازار ثانویه؟

بازارهای اولیه هیجان‌انگیزترین فرصت‌ها را ارائه می‌دهند. نه تنها می‌توانید در پروژه‌های کریپتویی که به آن‌ها اعتقاد دارید، سرمایه‌گذاری کنید، بلکه گاهی اوقات می‌توانید رمزارزهای امیدوارکننده‌ای را با قیمتی عالی درست قبل از بالا رفتن ارزششان دریافت کنید. علاوه بر این، ممکن است حق دریافت برخی از مزایای اضافی را داشته باشید که منحصراً برای پذیرندگان اولیه در دسترس است. با این حال، بازارهای اولیه اغلب برای مبتدیان چالش‌برانگیز هستند و رابط کاربری خوبی ندارند و به تحقیقات بیشتری نیاز دارند. کسانی که بدون صرف زمان برای تحقیق در مورد محصول شروع به ریختن پول به بازارهای اولیه می‌کنند، می‌توانند به راحتی سرمایه خود را از دست بدهند.

در همین حال، کار در بازارهای ثانویه اغلب بسیار ساده است. آنها ارزهای دیجیتال مختلفی برای انتخاب دارند و خرید، فروش یا ذخیره رمزارز شما را آسان می‌کنند. فقط به خاطر داشته باشید که وقتی در بازار ثانویه خرید می‌کنید، وجوه شما نصیب سازندگان رمزارز نمی‌شود.

5/5 - (37 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.