سال‌های زیادی است که از معرفی بیتکوین به عنوان اولین ارزدیجیتال می‌گذرد؛ اما با این وجود باز هم بیتکوین بهترین ارز دیجیتال به شمار می‌رود.

به‌طورکلی بعد از گذشت مدت‌ها بسیاری از کاربران مزایا و معایب بیتکوین را تجربه کرده‌اند.

در حال حاضر تعداد ارزهای دیجیتال در بازار رمزارزها به شدت افزایش پیدا کرده است. هر کدام از ارزهای دیجیتال با ویژگی‌های منحصربه‌فردی که از آن برخوردارند توانسته‌اند طرفداران خاصی پیدا کنند؛ اما با تمام این قضایا هنوز هم بیتکوین بهترین ارز دیجیتالی است که می‌توان به سرمایه‌گذاری در آن پرداخت.

بیتکوین به نوعی رهبری بازار ارزهای دیجیتال را در دست دارد. این موضوع باعث شده است تا قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال به صورت مستقیم با قیمت بیتکوین ارتباط داشته باشد.

سرمایه‌گذارانی که قصد دارند به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بپردازند و از فرصت‌هایی که در این بازار وجود دارد استفاده نمایند، باید با بیتکوین آشنایی پیدا کنند. آشنایی با مزایا و معایب بیتکوین برای تمامی سرمایه‌گذاران کاملا ضروری به شمار می‌رود.

آشنایی با بیتکوین برای توسعه‌دهندگان نیز اهمیت زیادی دارد. توسعه دهندگانی که قصد دارند فعالیت‌های خود را در بازار ارزهای دیجیتال اغاز کنند بهتر است قبل از هر چیز به بررسی بیتکوین به عنوان اولین ارز دیجیتال بپردازند. این موضوع باعث شده است تا در این مطلب از سیگما به معرفی بیتکوین و مزایا و معایب آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

بیتکوین (Bitcoin) چیست؟

بیتکوین یک شبکه‌ی بلاکچین و ارز دیجیتال غیر متمرکز است که می‌توان بدون واسطه‌هایی نظیر بانک‌ها، دولت‌ها و نهادهای حاکمیتی به خریدوفروش آن پرداخت.

پروتکل‌ها و مکانیزم‌هایی که در بیتکوین وجود دارد باعث شده است تا کاربران بتوانند بدون وجود اشخاص ثالث به انجام تبادلات مالی در این شبکه بپردازند.

بیتکوین در سال ۲۰۰۹ توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. این ارز دیجیتال به دلیل پتانسیل‌های عظیمی که از آن برخوردار بود در مدت زمانی کوتاه در میان کاربران محبوبیت پیدا کرد به طوری که با گذشت بیش از یک دهه توانست در جایگاه خود به عنوان بهترین ارز دیجیتال قرار گیرد.

بیتکوین با استفاده از تکنولوژی بلاکچین توسعه یافته است. بلاکچین یک دفترکل دیجیتالی توزیع شده است که با استفاده از آن می‌توان به صورت کاملا امن و غیر متمرکز به ثبت اطلاعات پرداخت.

اطلاعاتی که در بلاکچین ثبت می‌شود قابل تغییر نخواهد بود؛ به همین دلیل می‌توان به راحتی آن را ردیابی کرد. همان‌طور که از نام بلاکچین مشخص است این تکنولوژي از زنجیره‌ای از واحدهایی به نام بلاک تشکیل شده است.

برای ثبت اطلاعات جدید در بلاکچین باید یک بلاک جدید ایجاد کرد که در هر کدام از شبکه‌ها پروتکل‌های خاصی برای آن وجود دارد.

در شبکه‌ی بیتکوین برای ایجاد بلاک‌های جدید در شبکه از نودهایی به نام ماینر استفاده می‌شود. ماینرها وظیفه‌ی تایید تراکنش‌ها را در شبکه‌ی بیتکوین برعهده دارند. زمانی که ماینرها تراکنشی را تایید می‌کنند به عنوان پاداش به دریافت بیتکوین‌های جدید خواهند پرداخت.

این پاداش‌ها در واقع همان بیتکوین‌های جدیدی هستند که به شبکه وارد خواهند شد. برای این که ماینرها به دقت تراکنش‌ها را مورد بررسی دهند برای تایید آن‌ها باید به حل یک معادله‌ی پیچیده‌ی ریاضی بپردازند که به منابع سخت‌افزاری قدرتمندی نیاز است که همین باعث می‌شود امنیت شبکه حفظ شود.

مزایای بیتکوین

در این قسمت از نوشتار به بررسی مزایای ارز دیجیتال بیتکوین می‌پردازیم.

 • تراکنش‌های ناشناس و خصوصی

یکی از مهم‌ترین مزایای بیتکوین امکان ثبت تراکنش‌های ناشناس و خصوصی است. بیتکوین این امکان را برای کاربران به وجود آورده است تا به ثبت تراکنش‌هایی بپردازند که کاملا خصوصی است و امکان شناسایی آن‌ها وجود ندارد.

در شبکه‌ی بیتکوین تمامی کاربران می‌توانند بدون نیاز به ثبت‌نام و وارد کردن اطلاعات هویتی خود به ثبت تراکنش بپردازند. این موضوع باعث شده است تا امکان شناسایی هویت کاربران در این شبکه وجود نداشته باشد.

امکان ثبت تراکنش‌های ناشناس همیشه یک ویژگی مثبت نخواهد بود و همزمان جزء‌ مزایا و معایب بیتکوین به شمار خواهد رفت. امکان ثبت تراکنش‌های خصوصی این امکان را برای مجرمین و خلافکاران به وجود می‌آورد تا یک سری اعمال مجرمانه را با استفاده از ان‌ انجام می‌دهد.

نکته‌ای که در این رابطه باید بدانید این است که در سال‌های اخیر نهادهای امنیتی توانسته‌اند با ردیابی تراکنش‌ها به اطلاعات هویتی برخی مجرمان دست پیدا کنند؛ اما به طور کلی تراکنش‌هایی که در شبکه‌ی بیتکوین ثبت می‌شوند توسط سایر کاربران قابل شناسایی نخواهند بود.

 • سیستم پرداخت ازاد

با استفاده از بیتکوین می‌توان یک سیستم پرداخت کاملا آزاد را تجربه نمود. بیتکوین این امکان را برای کاربران به وجود آورده است تا بدون نظارت نهادهای حاکمیتی و بانک‌ها به ایجاد سیستم‌های پرداخت بپردازند.

برای قرار دادن درگاه‌های پرداخت بیت‌کوین در وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های آنلاین هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. همین باعث می‌شود تا بسیاری از پلتفرم‌ها بتوانند به راحتی به تبادلات مالی با کاربران خود بپردازند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای بررسی مزایا و معایب بیتکوین باید به آن توجه داشته باشید این است که در برخی از کشورها امکان قرار دادن درگاه‌های پرداخت فیزیکی بیتکوین از نظر قانون وجود نخواهد داشت و به همین دلیل کسب و کارها نمی‌توانند برای فروش محصولات و ارائه‌ی خدمات خود به دریافت بیتکوین بپردازند.

 • شفافیت

در بررسی مزایا ومعایب ارز دیجیتال بیتکوین یکی از مهم‌ترین مواردی که باید مورد توجه قرار دهید شفافیت است. در شبکه‌ی بیتکوین تمام کاربران می‌توانند بدون نیاز به مجوزهای مختلف به بررسی شبکه بپردازند. قابلیت بررسی تراکنش‌های موجود در شبکه باعث می‌شود تا تمامی کاربران بتوانند از امنیت شبکه اطمینان داشته باشند.

 • پتانسیل بازدهی بالا

در مارس ۲۰۱۷ قیمت بیتکوین ۹۷۵ دلار بود این در حالی است که درست چند ماه بعد در همین سال ارزش بیتکوین به بیش از ۲۰ هزار دلار رسید.

بیتکوین به دلیل بازدهی بالا به شدت مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. با وجود این که بیتکوین از نوسانات بالایی برخوردار است اما در بلندمدت روند آن همواره رو به رشد بوده است که این موضوع باعث شده است بسیاری از افراد برای افزایش سرمایه‌ی خود به سرمایه‌گذاری روی بیتکوین بپردازند.

طبق بررسی‌هایی که انجام شده است ارزش بیتکوین در سال‌های آینده به بیش از ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. پتانسیل‌هایی که بیتکوین به عنوان یک ارز دیجیتال از آن برخوردار است باعث شده تا قیمت این ارز دیجیتال در بلند مدت به شدت افزایش پیدا کند.

نوسانات بالا عاملی است که باید آن را همزمان به عنوان مزایا و معایب بیتکوین در نظر گرفت اما در کنار نوسانات بالایی که بیتکوین در کوتاه مدت تجربه می‌کند روند طولانی مدت ان همواره صعودی است که ویژگی مثبتی برای سرمایه‌گذاران به شمار خواهد رفت.

 • نقدینگی بالا

نقدینگی یکی از مواردی است که برای بررسی مزایا و معایب بیتکوین باید مورد توجه قرار گیرد.

بیتکوین در میان ازرهای دیجیتالی که در حال حاضر در بازار وجود دارند بیشترین میزان نقدینگی را داراست.

نقدینگی بالا در بیتکوین باعث شده است تا سرمایه‌گذاران بتوانند از این موضوع اطمینان حاصل کنند که در سریع‌ترین زمان ممکن امکان تبدیل دارایی خود به پول نقد را خواهند داشت.

بیتکوین به عنوان یک دارایی دیجیتال با بالاترین سطح نقدینگی گزینه‌ی مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهد بود. سرمایه‌گذاران بیتکوین می‌توانند در تمامی ساعات شبانه روز به صورت ۲۴ ساعته به انجام معاملات بیتکوین بپردازند و دارایی خود را به راحتی به پول نقد تبدیل کنند.

 • امنیت بالا

مورد بعدی که برای بررسی مزایا و معایب بیتکوین باید قرار دهید امنیت است. بیتکوین از نظر امنیت جزء‌ بهترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار به شمار می‌رود.

در شبکه‌ی بیتکوین از مکانیزم POW برای تامین امنیت شبکه استفاده می‌شود.

POW جزء بهترین مکانیزم‌های اجماع است که سطح امنیتی فوق‌العاده‌ای را برای شبکه به وجود می‌آورد.

افرادی که به سرمایه‌گذاری روی بیتکوین می‌پردازند برای تامین امنیت دارایی‌های خود کافی است تا به انتخاب یک کیف‌پول امن بپردازند. در صورتی که از کیف‌پول‌های دیجیتال امن برای نگهداری بیتکوین استفاده شود به هیچ وجه امکان سرقت دارایی‌های کاربران وجود نخواهد داشت.

 • غیر تورمی بودن

بیتکوین یک ارز دیجیتال غیر تورمی به شمار می‌رود. با استفاده از بیتکوین می‌توان ارزش دارایی‌های خود را در مقابل تورم به خوبی حفظ نمود. بهتر است بدانید با استفاده از مکانیزم‌هایی که تعریف شده است تنها ۲۱ میلیون بیتکوین در نهایت در شبکه ایجاد خواهند شد.

محدود بودن تعداد بیتکوین‌ها باعث شده است تا این ارز دیجیتال به عنوان یک ارز غیر تورمی مورد توجه قرار گیرد.

 • ایمن از دخالت دولت‌ها

با وجود این که دولت‌ها قوانین مختلفی برای کنترل ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین تصویب کرده‌اند اما بهتر است بدانید بیتکوین به هیچ وجه توسط دولت‌ها قابل کنترل نخواهد بود.

به دلیل سازوکارهایی که در شبکه‌‌ی بیتکوین وجود دارد تنها ذی‌نفعان شبکه می‌توانند به مدیریت آن بپردازند؛ بنابراین به دلیل تضاد منافع دولت‌ها با کاربران به هیچ وجه امکان تغییر در شبکه‌ی بیتکوین وجود نخواهد داشت.

معایب بیتکوین

در ادامه مزایا و معایب بیتکوین به بررسی معایبی که بیتکوین دارد می‌پردازیم.

 • نوسان

بیتکوین در مقابل مزایای قابل توجهی که دارد از معایبی نیز برخوردار است. سرمایه‌گذاران‌ برای سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال باید همزمان به صورت دقیق به بررسی مزایا و معایب بیتکوین بپردازند.

یکی از مهمترین معایب بیتکوین نوسان بالای آن است. به عقیده‌ی کارشناسان سیگما، نوسان بالای بیتکوین باعث شده است تا از این ارز دیجیتال نتوان برای پرداخت‌های روزمره استفاده کرد.

تصور کنید قصد دارید برای خرید اجناس مورد نیاز خود با بیتکوین به یک فروشگاه مراجعه کنید؛ اما درست میانه‌ راه متوجه ‌می‌شوید که قیمت بیتکوین به شدت کاهش پیدا کرده است و دیگر موجودی‌تان برای خرید کافی نیست. در این صورت قطعا به این موضوع پی خواهید برد که بیتکوین گزینه‌ی مناسبی برای خریدهای روزمره نخواهد بود.

 • دخالت دولت‌ها

در بررسی مزایا و معایب بیتکوین به این موضوع پرداختیم که یکی از مهم‌ترین مزایای این ارز دیجیتال این است که دولت‌ها هیچگونه دسترسی‌ خاصی برای کنترل آن نخواهند داشت؛ اما نکته‌ای که در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید این است که متاسفانه در سال‌های اخیر بارها تصویب قوانین مختلف علیه بیتکوین باعث شده است تا قیمت این ارز دیجیتال در بازه‌های زمانی مختلف کاهش پیدا کند.

حاکمیت‌ها و دولت‌ها این امکان را خواهند داشت تا با تصویب قوانین محدود کننده به جلوگیری از رواج بیتکوین به عنوان یک سیستم پرداخت بپردازند؛ اما در سال‌های گذشته بسیاری از کشورها تصمیم گرفته‌اند تا قوانین مصالحت‌آمیزی را در رابطه با بیتکوین وضع نمایند.

 • تراکنش‌های برگشت ‌ناپذیر

در شبکه‌ی بیتکوین در صورتی که یک تراکنش به اشتباه ثبت شود به هیچ وجه امکان بازگشت ‌آن وجود ندارد.

یکی از مهم‌ترین معایب بیتکوین و تمامی ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز این است که تمامی فعالیت‌هایی که در آن انجام می‌شود غیر قابل بازگشت خواهد بود و کاربران نمی‌توانند به هیچ وجه اثار آن را پاک کنند.

 • پولشویی و کلاه‌برداری

با وجود این‌که حریم خصوصی بالا در اکثر ارزهای دیجیتال به خصوص بیتکوین یک ویژگی‌ مثبت به شمار می‌رود اما در بررسی مزایا و معایب بیتکوین در سیگما باید به این موضوع اشاره کنیم که حریم خصوصی جزء‌ معایب ارزهای دیجیتال نیز به شمار می‌رود.

امکان ثبت تراکنش‌های ناشناس باعث شده است تا بیتکوین به ابزاری مناسب برای پولشویی و اقدامات مجرمانه تبدیل شود.

بسیاری از کلاه‌برداران برای انجام تبادلات مالی از بیتکوین استفاده می‌کنند. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از دولت‌ها قوانین مختلفی را برای مقابله با ارزهای دیجیتال تصویب کنند.

 • استفاده محدود

طبق بررسی‌های سیگما در حال حاضر بسیاری از کمپانی‌های جهان برای رواج بیتکوین و ارزهای دیجیتال اقدامات مختلفی را انجام داده‌اند؛ اما هنوز هم در بسیاری از مواقع نمی‌توان از بیتکوین برای پرداخت‌های مالی استفاده کرد.

بیتکوین در دنیای واقعی به صورت کاملا محدود مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از فروشگاه‌های انلاین و فیزیکی از آن پشتیبانی نمی‌کنند.

 • مقیاس پذیری ضعیف

یکی از مهم‌ترین معایب بیتکوین مقیاس‌پذیری ضعیف آن است.

با وجود این که در حال حاضر اکثر ارزهای دیجیتال از مقیاس‌پذیری مناسبی برخوردارند؛ اما بیتکوین همچنان دچار مشکلات مقیاس‌پذیری است.

در بیتکوین از الگوریتم POW به عنوان یک مکانیزم اجماع استفاده می‌شود.

شبکه‌هایی که از این مکانیزم اجماع استفاده می‌کنند معمولا سرعت بسیار کمی دارند. محدودیت‌هایی که در حجم بلاک‌ها وجود دارد نیز باعث شده است تا مقیا‌س‌پذیری بیتکوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال ضعیف‌تر باشد.

برای بهبود مقیاس‌پذیری بیتکوین راه‌حل‌های مختلفی ارائه شده است که اکثر آن‌ها جزء راه‌حل‌های موقت به شمار می‌روند. یکی از این راه‌حل‌ها سگویت است؛ با وجود این که با استفاده از سگویت می‌توان بسیاری از مشکلات مقیاس‌پذیری بیتکوین را رفع کرد اما به دلیل این که سگویت باعث به خطر افتادن منافع برخی از نودهای شبکه شده است هنوز استفاده از ان چندان رواج نیافته است.

سخن‌پایانی

بررسی مزایا و معایب بیت‌کوین باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران و تمام افرادی که به نوعی با این ارز دیجیتال سروکار دارند بتوانند با نقاط ضعف و قوت آن به بهترین شکل ممکن آشنا شوند.

با تمامی مزایا و معایبی که بیتکوین از آن برخوردار است اما در حال حاضر افراد زیادی وجود دارند که به دنبال راهی برای استفاده از بیتکوین در زندگی روزمره خود هستند.

سوالات متداول

 • مهمترین مزایای بیتکوین چیست؟

امنیت، شفافیت، نقدینگی بالا و تورم زدایی از مهم‌ترین مزایای بیتکوین به شمار می‌رود.

 • بیتکوین به عنوان یک ارز دیجیتال چه معایبی دارد؟

نوسانات بالا، کارمزد بالا و سرعت پایین شبکه جزء مهم‌ترین معایب بیتکوین به عنوان یک ارز دیجیتال است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.