اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

با وجود اینکه بسیاری از کشورهای جهان در ابتدا قوانین محدودکننده‌ای را برای ورود ارزهای دیجیتال به بازارهای مالی وضع کردند، در سال‌های گذشته سیاست‌هایی که در این باره وجود داشته، به‌شدت تغییر کرده است.

بسیاری از دولت‌ها از این موضوع اطلاع یافته‌اند که مبارزه با ارزهای دیجیتال عملاً بی‌فایده است؛ زیرا محبوبیت بالایی که این دارایی‌ها به دست آورده‌اند، سبب شده است روزبه‌روز رشد بیشتری در آن‌ها دیده شود.

در حال حاضر بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند برای حفظ سرمایه خود به خرید ارزهای دیجیتال بپردازند؛ درحالی‌که مخالفت دولت‌ها مشکلات زیادی را برای مردم به وجود خواهد آورد.

درحالی‌که مبارزه با ارزهای دیجیتال عملاً نتیجه مناسبی برای کشورها نخواهد داشت، دولت‌ها باید به وضع قوانینی بپردازند که با استفاده از آن‌ها بتوانند فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را کنترل کنند و چالش‌هایی را که ممکن است مردم در استفاده از ارزهای دیجیتال تجربه کنند، کاهش دهند.

یکی از روش‌هایی که در سال‌های اخیر برخی کشورها برای مشروعیت‌بخشیدن به معاملات ارزهای دیجیتال از جمله بیتکوین انجام داده‌اند، راه‌اندازی صندوق‌های ETF است. در حال حاضر صندوق‌های ETF ارزهای دیجیتال در کشورهای پیشرفته جهان راه‌اندازی شده‌اند و شکلی متفاوت از معامله ارزهای دیجیتال را به وجود آورده‌اند.

برای اینکه بدانید ETF ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب از سیگما با ما همراه باشید.

ETF چیست؟

قبل از اینکه بدانید ETF ارز دیجیتال چیست، باید با ETF آشنایی پیدا کنید. ETF  (Exchange-traded fund)یا صندوق قابل معامله در بورس صندوق‌هایی هستند که امکان سرمایه‌گذاری روی برخی دارایی‌های تعریف‌شده در بورس را به وجود می‌آورند.

هرکدام از صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF دارایی‌هایی را شامل می‌شوند که سرمایه‌گذاران می‌توانند در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

ETF این امکان را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده است تا به‌جای خرید کالاهای فیزیکی و اوراق بهادار به خرید سهام از بورس بپردازند. ارزش صندوق‌های قابل معامله در بورس دقیقاً مانند ارزش کالاهای فیزیکی و اوراق بهادار محاسبه می‌شود؛ با این تفاوت که سرمایه‌گذاران چالش‌های مربوط به خرید کالاهای فیزیکی را تجربه نخواهند کرد.

یکی از دلایل توجه به ETF ها، مزایای مختلفی است که قانون برای آن‌ها در نظر گرفته است. با خرید صندوق‌های ETF سرمایه‌گذاران می‌توانند از حمایت‌های قانونی بهره‌مند شوند و بیشترین امنیت را در خرید و فروش دارایی‌ها تجربه کنند؛ درحالی‌که خرید کالاهای فیزیکی و اوراق بهادار چالش‌های مختلفی را برای سرمایه‌گذاران به دنبال خواهد داشت و ریسک آن بیشتر از خرید ETF خواهد بود.

هرکدام از ETF ها از دارایی‌های پشتوانه برخوردارند و این دارایی‌ها ارزش دقیق ETF را مشخص می‌کنند؛ البته عواملی وجود دارد که ممکن است سبب تفاوت قیمت ETF با دارایی پشتوانه شود که در مطالب آینده به آن اشاره خواهیم کرد.

صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF در ابتدا بیشتر توسط سرمایه‌گذاران نهادی مورد توجه قرار گرفته بودند، اما به‌مرور ورود سرمایه‌گذاران خرد نیز به این صندوق‌ها افزایش یافت؛ به‌طوری‌که در حال حاضر تعداد سرمایه‌گذاران خرد که ترجیح می‌دهند به سرمایه‌گذاری در ETF بپردازند، به‌شدت افزایش یافته است. مزایای صندوق‌های قابل معامله در بورس سبب شده است تعداد سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها به‌مرور زمان افزایش پیدا کند.

ETF ارز دیجیتال به صندوق‌های قابل معامله در بورس گفته می‌شود که پشتوانه آن یک ارز دیجیتال است. به‌دلیل محدودیت‌های قانونی که در رابطه با ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورهای جهان وجود داشت، راه‌اندازی ETF های ارزهای دیجیتال تا سال‌ها کاملاً غیرممکن به نظر می‌رسید، اما در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان به دنبال سازوکارهایی هستند که با استفاده از آن‌ها بتوانند به تأسیس صندوق‌های قابل معامله در بورس بپردازند.

آشنایی با صندوق‌های قابل معامله در بورس شاید این سؤال را برایتان مطرح کند که مزیت etf ارز دیجیتال چیست و چرا باید به‌جای خرید ارزهای دیجیتال به سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها پرداخت؟ برای پاسخ به این سؤال باید بدانید صندوق‌های ETF ارزهای دیجیتال صندوق‌هایی هستند که در چارچوب قوانین و مقررات قانونی شکل گرفته‌اند؛ به همین دلیل افرادی که به سرمایه‌گذاری در ETF های ارزهای دیجیتال می‌پردازند، به‌نوعی یک معامله ثبت‌شده در قانون را انجام داده‌اند.

این موضوع سبب می‌شود زمانی که سرمایه‌گذاران با چالش‌های مختلف روبه‌رو می‌شوند، بتوانند از مزایایی که قانون در نظر گرفته است استفاده کنند.

به عقیده سیگما با وجود اینکه در حال حاضر تنها برای برخی ارزهای دیجیتال صندوق قابل معامله در بورس ایجاد شده است، در آینده‌ای نزدیک این امکان به وجود خواهد آمد تا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال بتوانند برای خرید درصد قابل‌توجهی از ارزهای دیجیتال محبوب به خرید ETF بپردازند.

البته نکته‌ای که در این باره باید به آن توجه داشته باشید، این است که صندوق‌های قابل معامله در بورس باید فرایندهای مختلفی را طی کنند تا بتوانند به پشتیبانی از یک دارایی خاص به‌ویژه ارزهای دیجیتال بپردازند؛ به همین دلیل معمولاً مدت‌زمان زیادی طول خواهد کشید تا ارزهای دیجیتال جدید به‌عنوان پشتوانه در ETF ها عرضه شوند.

سرمایهگذاری در ETF ارز دیجیتال به چه افرادی پیشنهاد می‌شود؟

بعد از آشنایی با اینکه ETF ارز دیجیتال چیست، مهم‌ترین موضوعی که باید از آن اطلاع داشته باشید، این است که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF به چه افرادی پیشنهاد می‌شود. با وجود اینکه ارزش ETF ارزهای دیجیتال با توجه به ارزش مستقیم ارزهای دیجیتال تعیین می‌شود، هرکدام از روش‌های سرمایه‌گذاری چالش‌های خاصی را دارند که سرمایه‌گذاران باید به‌صورت دقیق بررسی کنند.

سرمایه‌گذاری در ETF بیشتر برای سرمایه‌گذارانی مناسب خواهد بود که به‌صورت تخصصی به معاملات دارایی‌های موجود در بورس اوراق بهادار می‌پردازند. این سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون آشنایی با نکات فنی و چالش‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال، به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند؛ زیرا سرمایه‌گذاری روی ETF ارز دیجیتال دقیقاً مشابه سرمایه‌گذاری روی سهام شرکت‌ها خواهد بود. حتی پنل‌هایی که برای خرید و فروش ETF ارزهای دیجیتال ارائه می‌شوند، مشابه پنل‌های ETF دارایی‌های فیزیکی هستند.

سرمایه‌گذاری روی ETF ارزهای دیجیتال تنها به سرمایه‌گذارانی پیشنهاد می‌شود که قصد دارند روی چند دارایی محدود در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند.

در حال حاضر برخی ETF ها تنها از بیتکوین پشتیبانی می‌کنند؛ به همین دلیل سرمایه‌گذارانی که قصد دارند روی طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، باید به‌جای انتخاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری، به‌صورت مستقیم ارزهای دیجیتال را خریداری کنند.

یکی از دلایلی که سبب می‌شود سرمایه‌گذاران ترجیح دهند به‌جای خرید مستقیم ارزهای دیجیتال به خرید ETF ارزهای دیجیتال بپردازند، ریسک پایین‌تر ETF هاست. برخی ETF ها علاوه بر ارزهای دیجیتال دارایی‌های دیگری نیز دارند که این موضوع سبب می‌شود قیمت آن‌ها کمتر تحت تأثیر نوسانات موجود در بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرد. طلا یکی از اصلی‌ترین دارایی‌هایی است که می‌توان برای کاهش نوسانات موجود در ETF ها قرار داد.

ETF بیتکوین در کشورهای مختلف جهان

کانادا جزء اولین کشورهایی بود که مجوز فعالیت ETF ها را صادر کرد.

اولین ETF بیتکوین صندوق‌های سرمایه‌گذاری، در سال ۲۰۲۱ بازار بورس و اوراق بهادر تورنتو فعالیت خود را آغاز کرد که توانست در کمتر از ۲ روز سرمایه قابل‌توجهی را به دست آورد که رقم آن ۴۲۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

بعد از کانادا کشورهای دیگر نیز به بررسی ETF های ارزهای دیجیتال پرداختند که در برخی از آن‌ها امکان فعالیت ETF ها به وجود آمد. در حال حاضر آمریکا، کانادا و برزیل جزء کشورهایی هستند که سرمایه‌گذاران می‌توانند در آن‌ها برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به خرید ETF بپردازند.

مزایا و معایب ETF ارز دیجیتال چیست؟

افرادی که قصد دارند به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله بورس بپردازند، باید پیش از هر چیز مزایا و معایب etf ارز دیجیتال را بررسی کنند. با بررسی مزایا و معایب این صندوق‌ها می‌توان از این موضوع اطمینان یافت که سرمایه‌گذاری در آن‌ها منطقی است یا خیر.

مزایای ETF ارزهای دیجیتال

ماهیت قانونی معاملات

ماهیت قانونی معاملات ارزهای دیجیتال جزء مهم‌ترین مزایای ETF ها به شمار می‌رود؛ درحالی‌که معامله‌گران ارزهای دیجیتال از بسیاری حمایت‌های قانونی محروم هستند، سرمایه‌گذاران ETF ارزهای دیجیتال می‌توانند از حمایت‌های در نظر گرفته شده در قانون بهره‌مند شوند. در بسیاری از کشورهای جهان نهادها و سازمان‌هایی تعریف شده‌اند که وظیفه کاهش خطرات موجود در بازار بورس را بر عهده دارند.

ETF های ارزهای دیجیتال به‌دلیل قرارگرفتن در بورس توسط نهادهای قانونی بررسی می‌شوند تا خطرات موجود در آن‌ها به بهترین شکل ممکن کاهش یابد.

ماهیت قانونی معاملات ارزهای دیجیتال در ETF این امکان را برای سرمایه‌گذاران به وجود می‌آورد تا دارایی‌های خود را بدون هیچ‌گونه مشکل بعد از فوت به وارثان خود منتقل کنند؛ درحالی‌که مالکیت مستقیم بیتکوین بعد از فوت تنها به افرادی منتقل خواهد شد که کلید خصوصی آن را داشته باشند. درصورت اینکه وارثان به کلید خصوصی دسترسی نداشته باشند، تمامی بیتکوین‌های فرد متوفی از بین خواهد رفت.

معافیتهای مالیاتی

از دیگر مزایای ETF ارزهای دیجیتال می‌توان به معافیت‌های مالیاتی اشاره کرد که توسط قانون در نظر گرفته شده است. در حال حاضر معامله‌گرانی که در صرافی‌ها به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌پردازند، باید مالیات قابل‌توجهی را به دولت پرداخت کنند؛ درحالی‌که معامله ارزهای دیجیتال با استفاده از ETF سبب می‌شود سرمایه‌گذاران مشمول معافیت‌های مالیاتی شوند.

این معافیت‌ها سبب شده است تا بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح دهند برای خرید ارزهای دیجیتال، ETF را انتخاب کنند.

سهولت سرمایهگذاری

سهولت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یکی دیگر از مزایای صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF به شمار می‌رود. ETF ارزهای دیجیتال این امکان را برای سرمایه‌گذاران به وجود می‌آورد تا با بیشترین سهولت ممکن به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بپردازند. سرمایه‌گذارانی که برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال به انتخاب ETF می‌پردازند، بدون نگرانی از تأمین امنیت ارزهای دیجیتال می‌توانند آن‌ها را خرید و فروش کنند.

کاهش ریسک

بازار ارزهای دیجیتال پر از نوساناتی است که سبب می‌شود سرمایه‌گذاران مبتدی در بسیاری از موارد نتوانند به رویارویی با آن بپردازند. یکی از بهترین اقدامات برای کاهش نوسانات و ریسک‌هایی که در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد، سرمایه‌گذاری در ETF هاست. بسیاری از ETF ها هم‌زمان از چندین دارایی به‌عنوان دارایی پشتوانه برخوردارند که سبب می‌شود نوسانات موجود در بازار ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاران کاهش پیدا کند؛ به‌طوری‌که در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین مزیت ETF ارز دیجیتال چیست، می‌توان کاهش ریسک را عنوان کرد.

معایب ETF ارزهای دیجیتال

تمرکزگرایی

یکی از بزرگ‌ترین مأموریت‌های ارزهای دیجیتال کاهش تمرکزگرایی در سیستم‌های مالی است؛ درحالی‌که ETF های ارزهای دیجیتال عملاً سبب تمرکزگرایی می‌شوند. با افزایش محبوبیت ETF های ارزهای دیجیتال، درصد قابل‌توجهی از رمزارزها به‌صورت متمرکز در دست نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی قرار خواهند گرفت که این موضوع سبب خواهد شد تا شاهد تمرکزگرایی در ارزهای دیجیتال باشیم.

حریم خصوصی پایین

معامله‌گرانی که به‌صورت مستقیم به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌پردازند، می‌توانند حریم خصوصی بالایی را تجربه کنند، اما به عقیده کارشناسان سیگما معامله در ETF ها سبب می‌شود حریم خصوصی معامله‌گران به‌شدت در معرض خطر قرار بگیرد؛ زیرا برای خرید و فروش ETF های ارزهای دیجیتال باید قبل از هر چیز به احراز هویت پرداخت و تمامی اطلاعات هویتی خود را در دست نهادهای قانونی قرار داد؛ بنابراین در بررسی این موضوع که مهم‌ترین معایب ETF ارز دیجیتال چیست، قطعاً حریم خصوصی پایین یکی از اصلی‌ترین موارد خواهد بود.

تأثیر پذیرش ETF بر قیمت بیتکوین

بی‌شک پذیرش ETF در کشورهای مختلف در بلندمدت تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بیتکوین خواهد داشت. بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند پذیرش ETF یکی از نخستین گام‌هایی است که برای قانونمندشدن بیتکوین برداشته شده است. ETF ها می‌توانند نقدینگی بالایی را از بازار بورس به بازار ارزهای دیجیتال وارد کنند؛ به همین دلیل این امکان وجود دارد تا در آینده‌ای نزدیک قیمت بیتکوین به‌عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو شود.

سخن پایانی

صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF ارزهای دیجیتال درنهایت سبب افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بازار ارزهای دیجیتال خواهند شد. با استفاده از این صندوق‌ها بسیاری از سرمایه‌گذاران بورس برای اولین بار تصمیم گرفته‌اند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند. با وجود مزایای مختلفی که ETF ها دارند، برخی تحلیلگران معتقدند این صندوق‌ها سبب به خطر افتادن ماهیت ارزهای دیجیتال خواهند شد.

پرسش‌های متداول

  • ETF مخفف چیست؟

ETF مخفف Exchange-traded fund به معنای صندوق قابل معامله در بورس است.

  • ETF بیتکوین چیست؟

ETF بیتکوین یک صندوق قابل معامله در بورس بوده که پشتوانه آن بیتکوین است.

  • بهترین صندوقهای سرمایهگذاری بیتکوین چیست؟

BITO ،BTF ،GBTC و XBTF از بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیتکوین به شمار می‌روند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.