اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

آلت‌کوین به هرگونه ارز دیجیتالی اشاره دارد که بیتکوین نیست. بیتکوین‌ها تقریباً نصف ارزش کل بازارهای دیجیتال را در دست دارند. اتریوم نیز یک‌چهارم این بازار را در بر گرفته و آلت‌کوین‌ها سهم بازار باقیمانده، یعنی به‌طور تقریبی ۴۰ درصد را به خود اختصاص داده‌اند؛ به بیان دیگر باید گفت هزاران کوین و توکن در متاورس ردوبدل می‌شوند.

هدف این مقاله یافتن پاسخ سوال آلت‌کوین چیست؟ نکات مهم درباره سرمایه‌گذاری در آن، کاربردها و انواع مختلف آلت‌کوین است.

 آلت‌کوین (Altcoin) چیست؟

برای آشنایی با آلت‌کوین، در ابتدا بهتر است به معنای دقیق واژه بپردازیم. این واژه متشکل از دو کلمه آلت (Alt) و کوین (Coin) است. آلت به معنای جایگزین و کوین یعنی ارز دیجیتال که به عبارت دقیق‌تر یعنی هر ارز دیجیتالی غیر از بیتکوین که رهبریت بازار را در دست دارد.

این دو واژه در کنار هم به دسته‌ای از ارزهای دیجیتالی اشاره می‌کنند که در آینده‌ای نه چندان دور می‌توانند جایگزین مناسبی برای ارز دیجیتالی بیتکوین باشند.

همچنین آلت‌کوین برای تراکنش‌های وب، راه‌حل‌های ارزان و امن ارائه می‌دهد. همه آلت‌کوین‌ها با یکدیگر یکی نیستند و با تمام ویژگی‌های یکسان، به‌طور گسترده‌ای با یکدیگر تفاوت دارند.

مانند بیتکوین ، آلت‌کوین‌ها نیز با استفاده از فناوری بلاکچین کار می‌کنند. این بلاکچین یک پایگاه دیجیتالی و توزیع شده است که می‌تواند هم‌زمان توسط ارقام بالایی از رایانه‌ها در سراسر جهان نگهداری شود.

تراکنش‌های انجام‌شده توسط کاربران، روی بلاکچین تأیید و ثبت می‌شوند. توجه کنید تراکنش‌ها بعد از پخش و توزیع میان بلاکچین‌ها، دیگر برگشت‌پذیر نخواهند بود.

 مزایای آلت‌کوین (Altcoin)

شاید این پرسش برای شما مطرح شده باشد که آیا آلت‌کوین‌ها مزیتی هم دارند؟ پاسخ این است که بله، آلت‌کوین‌ها مزایای گسترده‌ای دارند که در ادامه به ۲ مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • کارمزد تراکنش: به‌عنوان روشی برای پرداخت، آلت‌کوین‌ها کارمزد تراکنش پایینی در مقایسه با دیگر تراکنش‌ها دارند و برای هر تراکنش مجزا عمل می‌کنند.
  • بهبود نقص‌هایی که در بیتکوین وجود دارد: درواقع آلت‌کوین‌ها برای از بین بردن نواقصی که در بیتکوین وجود دارد، وارد عرصه فناوری شده‌اند.

ارتباط آلت‌کوین و بیتکوین چیست؟

آلت‌کوین چیست؟ همه چیز درباره سرمایه‌گذاری در Altcoinها و کاربردهای آن

هر سرمایه‌گذار قبل از سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین، باید بتواند رابطه میان آلت‌کوین و بیتکوین را درک کند. این مسئله به کاربران کمک می‌کند تا اطلاعات مهمی درباره زمان خریدوفروش سکه‌ها به دست آورند و از سقوط سهام خود جلوگیری کنند.

نشانه‌های موجود بیان می‌کنند که ممکن است در آینده، ارتباط میان آلت‌کوین و بیتکوین کمتر شود، اما صفر نخواهد شد.

برای خرید آلت کوین، از بیتکوین استفاده می‌شود که همین مسئله سبب شده اگر قیمت بیتکوین افزایش پیدا کند، در ازای آن آلت‌کوین کمتری دریافت خواهد شد.

ابهامات زیادی درباره بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. این عدم قطعیت به این معناست که وجود هر نوع پوشش رسانه‌ای منفی در اطراف بیتکوین، بر بازار و رونق آلت‌کوین تأثیر مستقیم می‌گذارد. البته هر دو عامل گفته‌شده، در حال کاهش است.

بازارهای ثانویه‌ای که امکان خرید آلت‌کوین با ETH و LTC را به کاربران می‌دهند، پا به عرصه این فناوری گذاشته‌اند.

سرمایه‌گذاران با دانستن مفهوم بیتکوین، آلت‌کوین و کسب تجربه فهمیده‌اند بعضی از آلت‌کوین‌ها تفاوت‌های زیادی با بیتکوین دارند؛ از جمله مزایای قابل‌توجهی در مقایسه با بیتکوین دارند و امکان اینکه این دو به سرنوشت مشابهی مواجه شوند، لزوماً حتمی نیست.

زمانی که بیتکوین روند حرکتی کندی طی می‌کند، آلت‌کوین به‌سرعت رشد می‌کند؛ چراکه سرمایه‌گذاران در انتظار سودهای بیتکوین بی‌تاب می‌شوند و به جست‌وجو برای گنجاندن آلت‌کوین‌ها برای بعضی سودهای سریع می‌پردازند.

زمانی که قیمت بیتکوین‌ها زیاد می‌شود، در ازای آن قیمت آلت‌کوین‌ها کاهش پیدا می‌کند، نه‌تنها به‌دلیل اینکه آلت‌کوین‌ها توسط بیتکوین خریداری می‌شوند، بلکه به این دلیل که سرمایه‌گذاران تمایل خود را برای برگرداندن آلت‌کوین‌های خود به بیتکوین، برای سود بیشتر از خود نشان می‌دهند.

زمانی که قیمت بیتکوین کاهش پیدا می‌کند، آلت‌کوین‌ها با شدت زیادی سقوط می‌کنند. به‌دلیل نقدینگی ضعیف، روند فروش به‌شدت سریع اتفاق می‌افتد و سرمایه‌گذاران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با وجود این آلت‌کوین‌ها سریع‌تر از بیتکوین بازیابی خواهند شد؛ بنابراین کاربران می‌توانند با دانش خود فرصتی برای سود فراهم کنند.

استیبل‌کوین: استیبل‌کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که برای دنبال‌کردن قیمت یک دارایی دیگر طراحی شده‌اند. بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌ها به دلار آمریکا متصل هستند و تلاش می‌کنند ارزش آن را تقلید کنند. درصورت نوسان قیمت، ناشر سکه برای اصلاح آن اقدام می‌کند.

از آنجا که استیبل‌کوین‌ها برای حفظ همان ارز در نظر گرفته شده‌اند، معمولاً به‌عنوان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال انتخاب نمی‌شوند؛ در عوض مردم از استیبل‌کوین‌ها برای پس‌انداز یا ارسال پول استفاده می‌کنند. کاربران می‌توانند با وام‌دادن به استیبل‌کوین‌ها یا از طریق پروتکل‌های پس‌انداز خاص، سود زیادی به دست آورند.

کاربرد آلت‌کوین‌ها (Altcoins)

آلت‌کوین چیست؟ همه چیز درباره کاربرد Altcoinها و سرمایه‌گذاری در آن

تنها با سپری‌شدن ده سال، ارز دیجیتال توانسته به پیشرفت بزرگی دستیابی پیدا کند؛ همان‌گونه که تمامی تکنولوژی‌های موجود موفقیت‌های بزرگی کسب کردند.

در زمان حال، آلت‌کوین‌های زیادی با مزایا و قابلیت‌های بیشتر ارائه شده‌اند که روزبه‌روز دستخوش پیشرفت می‌شوند. آلت‌کوین‌ها درواقع برای بهبود بخشیدن عملکرد بلاکچین در امور مالی، پرداختی و سرمایه‌گذاری ایجاد شده‌اند.

انواع آلت‌کوین (Altcoin)

  • رمز پرداخت

همان‌طور که از نام آن پیداست، توکن‌های پرداخت برای استفاده به‌عنوان ارز به‌منظور تبادل ارزش بین طرفین معامله طراحی شده‌اند. بیتکوین نمونه‌ای بارز از توکن پرداختی است.

  • توکن‌های امنیتی

این توکن‌ها دارایی‌های توکن‌شده‌ای هستند که در بازارهای سهام عرضه می‌شوند. توکن‌سازی انتقال ارزش از یک دارایی، به دارایی دیگری یعنی یک توکن است که سپس در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. هر دارایی مانند ملک یا سهام را می‌توان نشانه‌گذاری کرد. برای این کار، دارایی باید ایمن نگهداری شود؛ در غیر این صورت توکن‌ها بی‌ارزش خواهند بود؛ چراکه چیزی را نشان نمی‌دهند.

  • توکنهای کاربردی

این توکن‌ها برای ارائه خدمات در یک شبکه ارائه شده‌اند. ممکن است از آن‌ها برای خرید و دریافت خدمات، پرداخت هزینه‌های شبکه یا بازخرید پاداش استفاده شود.

توکن‌های حاکمیتی به کاربران، حقوق خاصی در یک بلاکچین می‌دهند؛ برای مثال رأی‌دادن در تغییرات پروتکل‌های موجود، دخالت و نظردادن در تصمیم‌های سازمان غیرمتمرکز مستقل. از آنجا که توکن‌های حکومتی یک بلاکچین خصوصی هستند، همچنین برای اهداف خاص بلاکچین استفاده می‌شوند و کاربرد دارند، توکن‌های کاربردی هستند، اما به‌دلیل هدف نهایی‌ای که دارند، به‌عنوان نوعی جداگانه، یا همان توکن حکومتی پذیرفته شده‌اند.

سرمایهگذاری در آلتکوین‌ها (Altcoins)

اگرچه برخی سرمایه‌گذاران و فروشندگان هر نوع ارز دیجیتال را نمی‌پذیرند، کاربران می‌توانند از آلت‌کوین‌ها برای خرید استفاده کنند. برای خرج‌کردن آلت‌کوین‌ها، باید تاجری را یافت که کوین خاصی مانند آلت‌کوین را بپذیرد. کاربران و سرمایه‌گذاران می‌توانند روی آلت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنند، اما آلت‌کوین‌ها نیز مانند تمامی ارزهای دیجیتال دیگر با خطرات احتمالی همراه هستند.

قیمت آلت‌کوین‌ها می‌تواند کاملاً از وجود ثبات بهره‌مند نباشد و در زمانی کم به مقدار چشمگیری افزایش پیدا کند یا به صفر سقوط کند. محیط نظارتی جهان روی ارز دیجیتال دستخوش تغییر سریع است و ممکن است اقدامات غیرمنتظره آن‌ها بتواند قیمت کریپتوها را تا حدود زیادی کاهش دهد.

بهترین آلت‌کوین برای سرمایه‌گذاری به وضعیت مالی، اهداف، تحمل ریسک و شرایط بازار بستگی دارد. بهتر است با یک مشاور مالی صحبت کنید تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید سرمایه‌گذاری روی بیتکوین بهتر است یا آلت‌کوین؟

اینکه کدام ارز دیجیتال بهتر است، یک استدلال ذهنی مبتنی بر شرایط مالی، اهداف سرمایه‌گذاری، تحمل ریسک و باورهای سرمایه‌گذار است. سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری‌شده و سایر پیشنهاد‌های اولیه، با ریسک فراوانی همراه است.

سخن پایانی

منظور از آلتکوین چیست؟ آلت‌کوین‌ها برای کاهش نواقص بیتکوین از جمله سرعت تراکنش، استخراج، دستمزد و الگوهای دیگر به وجود آمده‌اند. امروزه آلت‌کوین‌های بسیاری هستند که مزایای فراوانی دارند و می‌توانند به‌راحتی سود مناسبی در اختیار کاربران دهند.

کافی است سرمایه‌گذاران مطالعه کافی روی آلت‌کوین‌ها و چگونگی سرمایه‌گذاری روی آن داشته باشند تا بتوانند از این فناوری، با استفاده صحیح به اهداف بلندپروازانه خود برسند.

سوالات متداول

  • تفاوت آلت‌کوین و بیتکوین چیست؟

به صورت کلی می‌توان گفت که آلت‌کوین نسخه بهینه‌شده و پیشرفته بیتکوین است اما از نظر قیمتی بیتکوین ثبات بیشتری نسبت به آلت‌کوین دارد.

  • کاربرد آلت‌کوین چیست؟

یکی از مهم‌ترین کاربرد آلت‌کوین‌ها بهبود بخشیدن بلاکچین در زمینه‌های پرداختی، سرمایه‌گذاری و… است.

  • انواع آلت‌کوین (Altcoin) چیست؟

رمز پرداخت، توکن‌های امنیتی، توکن‌های کاربردی و توکن‌های حاکمیتی

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.