اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

کلاهبرداری‌های مبتنی بر کریپتو همچنان این فضا را در برگرفته است که این شامل توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) نیز می‌شود. بنابراین، به روز ماندن مهم‌ترین راه برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های جدید است.

به غیر از تقلب، رقابت شدید برای دریافت NFTهای تازه تولید شده ممکن است باعث افزایش قیمت‌ها و رشد سرسام‌آور کارمزد تراکنش‌ها شود و آنها را برای حامیان اولیه غیرقابل‌تحمل کند.

بااین‌وجود، این مشکلات توسط ارائه‌دهندگان NFT با ایجاد لیست‌های سفید (Whitelist) یا مجاز، دادن امتیازات ویژه و دسترسی به یک NFT جدید، حل شده است.

قبل از شروع مینت (Mint) عمومی، پروژه‌های NFT از فهرست‌های مجاز استفاده می‌کنند تا افرادی که می‌توانند NFT را مینت کنند، محدود می‌شود. برای مثال، اگر در لیست سفید قرار دارند، می‌توان NFT ‌ها را بدون نگرانی در مورد گس مینت کرد.

این مقاله در مورد مفهوم و فرایند لیست سفید NFT، چرایی استفاده از لیست سفید و نحوه قرارگرفتن در لیست سفید بحث خواهد کرد.

لیست سفید NFT چیست؟

لیست سفید مفهومی است که در امنیت سایبری استفاده می‌شود و به تأیید فهرستی از آدرس‌های IP، آدرس‌های ایمیل و برنامه‌ها اشاره دارد. در واقع به اعطای حقوق ویژه و دسترسی به یک شی خاص مربوط می‌شود.

در فضای NFT، لیست‌های مجاز، فهرستی از آدرس‌های کیف پول با حقوق انحصاری مینت کردن هستند، که امکان مینت یک یا چند NFT را قبل از انتشار برنامه‌ریزی‌شده برای عموم، اغلب با هزینه کمتر، تضمین می‌کند.

مینت پیش از انتشار (Pre-mint)، که اغلب از طریق لیست مجاز انجام می‌شود، به اعضای انجمن و حامیان اولیه فرصتی برای مینت قبل از باز شدن فروش عمومی می‌دهد.

بااین‌حال، تفاوت بین مجوز مینت (Mint Pass) و لیست مجاز در این است که یک مجوز مینت برای مینت مقدار مشخصی از NFT قبل از فروش عمومی هزینه دارد.

لیست سفید NFT چیست و چگونه می‌توانید به آن بپیوندید؟

لیست سفید NFT چگونه کار می‌کند؟

پس از جمع‌آوری آدرس‌های کیف پول دیجیتال، دسترسی زودهنگام به NFT جدید داده می‌شود. تایید آدرس شما برای قرارگرفتن در لیست سفید اولین کاری است که به‌عنوان یک خریدار بالقوه باید انجام دهید.

اکثر پروژه‌ها می‌خواهند NFT ‌هایشان برای طرفداران واقعی و حامیان اولیه قابل‌دسترسی باشد و آنها حساب‌های کاربران را قبل از افزودن آنها به لیست سفید ارزیابی می‌کنند.

لیست سفید NFT چیست و چگونه می‌توانید به آن بپیوندید؟

به آدرس‌های کیف پول انتخاب‌شده، تاریخ و زمان برای مینت کردن یک توکن جدید پس از اضافه‌شدن به لیست سفید NFT داده می‌شود. هر پروژه دارای طول زمانی متفاوتی است.

بااین‌حال، بسیاری از لیست‌های مجاز یک پنجره دوروزه ارائه می‌دهند. کاربران باید منتظر تاریخ تعیین شده باشند و می‌توانند در زمان تعیین شده به حساب خود دسترسی داشته باشند و طبق توافق‌نامه NFT مینت کنند.

مزایای لیست سفید NFT

لیست سفید مزایای بسیاری را برای سرمایه‌گذاران، مجموعه‌داران و سازندگان پروژه ارائه می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، اجازه‌دادن به طرفداران واقعی برای مینت کردن NFT قبل از عموم می‌تواند از هزینه‌های گس (Gas) زیاد جلوگیری کند.

علاوه بر این، قرارگرفتن در لیست سفید معمولاً منجر به قیمت کمتر مینت نسبت به قیمت مینت عمومی می‌شود.

این بدان معناست که کاربرانی که در لیست سفید قرار دارند، یک فرصت آزاد برای تکمیل خرید خود خواهند داشت و می‌توانند با صرفه‌جویی در هزینه‌های گس، پول بیشتری را برای خریدهای واقعی NFT خرج کنند.

علاوه بر این، اگر کلکسیونرها بتوانند یک پروژه با ارزش NFT را مینت کنند، ممکن است با ایردراپ پاداش دریافت کنند.

به طور مشابه، خالقان پروژه در هزینه‌های بازاریابی اولیه صرفه‌جویی می‌کنند و از تبلیغات اولیه حامیان سود می‌برند، که از نظر مالی انگیزه دارند تا در پروژه فعال بمانند و حامیان جدید جذب کنند.

معایب لیست سفید NFT

ورود به لیست سفید زمان بر است، زیرا مستلزم تعامل مداوم در سرور دیسکورد پروژه و سایر صفحات رسانه‌های اجتماعی است. بااین‌حال، اگر پروژه موفق به جلب توجه نشود، قرارگرفتن در لیست سفید امتیازی خاص نیست.

علاوه بر این، کلاهبرداران ممکن است یک حمله فیشینگ انجام دهند و سرمایه‌گذاران را ترغیب کنند تا روی لینک‌های تصادفی کلیک کنند. در نتیجه، کاربران باید احتیاط کنند و فقط با نمایندگان قانونی پروژه ارتباط برقرار کنند.

علاوه بر این، NFTهای نامحبوب ممکن است به دارایی‌های غیرنقدی تبدیل شوند که فروش آنها در بازار ثانویه چالش‌برانگیز است؛ بنابراین، همیشه قبل از مینت، تحقیقات خود را انجام دهید و فقط درصورتی‌که از آینده پروژه راضی هستید، سرمایه‌گذاری کنید.

چگونه در لیست سفید NFT قرار بگیریم؟

با مشارکت در پروژه از طریق سرور دیسکورد، توییتر، گروه تلگرام و غیره، می‌توان توجه بنیانگذاران پروژه را برای ورود به لیست سفید جلب کرد. در اینجا مراحل اساسی برای قرارگرفتن در لیست سفید برای NFT آمده است:

  • قبل از راه‌اندازی به دنبال یک پروژه NFT باشید

در مراحل اولیه، اکثر طرح‌های NFT به دنبال اعضای کامیونتی هستند که می‌توانند به افزایش آگاهی کمک کنند و در عوض به شرکت‌کنندگان پاداش دهند.

می‌توانید پروژه‌ها را در توییتر و یوتیوب جستجو کنید یا از پلتفرم‌هایی مانند Rarity.tools استفاده کنید تا از آخرین روندها مطلع شوید.

  • به سرور دیسکورد پروژه NFT بپیوندید

پس از انتخاب یک پروژه، به سرور دیسکورد آن بپیوندید تا با سایر اعضای آن پروژه تعامل داشته باشید و در توسعه آن مشارکت کنید.

اطلاعات مفید اضافی، مانند پیشینه بنیانگذاران پروژه، نقشه راه و آخرین اطلاعیه‌ها را می‌توان در سرور یافت که می‌توان از آنها برای ارزیابی اعتبار پروژه قبل از پیوستن به لیست سفید استفاده کرد.

  • دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا در لیست سفید قرار بگیرید

فرایند درخواست برای پیوستن به لیست سفید از پروژه‌ای به پروژه دیگر متفاوت است. دستورالعمل‌های پروژه انتخابی خود را برای درخواست پیوستن به لیست مجاز دنبال کنید.

هنگامی که پیش‌نیازها را برآورده کردید، باید آدرس کیف پول ارز دیجیتال خود را ارائه دهید، که در صورت پذیرش، به شما امکان دسترسی به لیست سفید را می‌دهد. پس از اضافه‌شدن به لیست سفید، به شما فرصتی داده می‌شود تا توکن خود را مینت دهید.

 چگونه یک کلاهبرداری در لیست سفید NFT را تشخیص دهیم؟

ازآنجایی‌که صنعت NFT هنوز در مراحل ابتدایی خود است، کلاهبرداران از روش‌های کلاهبرداری برای سرقت وجوه از کیف پول قربانیان استفاده می‌کنند؛ بنابراین، اطلاع از برخی علائم هشداردهنده به حفظ ایمنی کمک می‌کند. همانطور که گفته شد، قرارگرفتن در لیست سفید شامل چند مرحله اساسی است.

بااین‌حال، اگر یک نماینده پروژه یا یک کاربر تصادفی درخواست رشوه کند تا نام شما را در لیست سفید قرار دهد، این یک کلاهبرداری است؛ زیرا سازندگان NFT واقعی جامعه خود را کنترل نمی‌کنند.

علاوه بر این، اگر از شما خواسته شد که کلید خصوصی یا اطلاعات بانکی خود را به اشتراک بگذارید تا وارد لیست مجاز شوید، آن را یک نکته منفی در نظر بگیرید و از اشتراک‌گذاری چنین اطلاعاتی خودداری کنید.

علاوه بر این، اگر ایمیل، پیامک یا تماسی از یک منبع تأیید نشده درباره انتخاب خود برای لیست سفید دریافت کرده‌اید، قبل از پرداخت وجه، پروژه را بررسی کنید. فقط به لینک‌های رسمی ارسال شده به حساب توییتر پروژه یا کانال‌های تلگرام یا دیسکورد اعتماد کنید.

آیا تلاش برای قرارگرفتن در لیست سفید NFT ارزشش را دارد؟

قرارگرفتن در لیست سفید مستلزم تلاش زیادی است، از جمله بررسی پیش‌فروش NFT، مشارکت مستمر در پروژه‌های NFT و تعامل با اعضای تیم پروژه. بااین‌حال، ممکن است باز هم کسی در لیست سفید قرار نگیرد، زیرا هر پروژه یا پلتفرم معیارهای انتخاب خاصی دارد.

صرف‌نظر از این، فرصت دسترسی زودهنگام به ابتکارات جذاب معمولاً ارزشمند است، زیرا می‌توان NFTها را با قیمت پایین خریداری کرد و از پرداخت گس زیاد و معاملات گران‌قیمت بازار ثانویه جلوگیری کرد.

علاوه بر این، کاربران می‌توانند در صورت داشتن برنامه مناسب و تمایل به انجام برخی تلاش‌ها، از لیست‌های سفید برای تقویت سبد سرمایه‌گذاری خود استفاده کنند.

منبع: Cointelegraph

5/5 - (2 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.