اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

یکی از مهم‌ترین معایب سیستم‌های مالی سنتی حریم خصوصی پایین است. در سیستم‌های مالی متمرکز حریم خصوصی عملاً بی‌معناست؛ زیرا تراکنش‌هایی که کاربران انجام می‌دهند، کاملاً قابل ردگیری است. میکسر بیتکوین یکی از راه حل‌های ارتقای حریم خصوصی است.

کاربرانی که قصد دارند در سیستم‌های مالی متمرکز به تبادلات مالی بپردازند، مجبور خواهند بود به افشای هویت خود بپردازند؛ در حالی که ارزهای دیجیتال برای اولین بار این امکان را به وجود آوردند تا مردم بتوانند با استفاده از آن‌ها با بیشترین سطح حریم خصوصی تبادلات مالی خود را انجام دهند.

با استفاده از ارزهای دیجیتال می‌توان حتی بدون افشا‌کردن هویت نیز تراکنش‌های مالی را انجام داد.

بیتکوین اولین ارز دیجیتال است و ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای دارد که سبب شده است به‌سرعت محبوبیت قابل‌توجهی را در میان مردم به دست آورد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بیتکوین حریم خصوصی فوق‌العاده آن بود؛ زیرا با استفاده از بیتکوین تمامی افراد می‌توانستند بدون اینکه هویت خود را افشا کنند، به انتقال آن به سایر افراد بپردازند.

با وجود اینکه بیتکوین از حریم خصوصی بالایی برخوردار است، راه‌اندازی آن بر بستر تکنولوژی بلاکچین سبب شده است تا شفافیت این ارز دیجیتال در سطح بالایی قرار داشته باشد.

شفافیت بالا در شبکه بیتکوین به مرور سبب شده است تا حریم خصوصی آن با چالش روبه‌رو شود و متدهایی جدیدی برای تهدید حریم خصوصی آن به وجود آید؛ به همین دلیل به مرور ابزارهایی به نام میکسر بیتکوین به وجود آمد تا با استفاده از آن چالش‌های حریم خصوصی رفع شود.

برای اینکه با میکسر بیتکوین و کاربردهای آن آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب از سیگما با ما همراه باشید.

میکسر بیتکوین چیست؟

میکسر بیتکوین چیست؟ مزایا و معایب آن

میکسر بیتکوین یا بیتکوین میکسر (Bitcoin Mixer) ابزاری برای حفظ حریم خصوصی تراکنش‌ها و آدرس‌های بیتکوین است. با وجود اینکه تمامی کاربران می‌توانند در شبکه بیتکوین بدون افشای اطلاعات هویتی خود به انجام تراکنش‌ها بپردازند، در سال‌های اخیر روش‌های مختلفی به وجود آمده است که با استفاده از آن می‌توان به ردیابی هویت افرادی پرداخت که به انجام تراکنش‌های بیتکوین پرداخته‌اند.

بیتکوین با استفاده از تکنولوژی بلاکچین توسعه یافته است. تکنولوژی بلاکچین به‌دلیل ماهیت خاصی که دارد، از شفافیت بسیار بالایی برخوردار است؛ به‌طوری‌که تمامی کاربران می‌توانند بدون نیاز به مجوزهای خاص به رصد تمامی تراکنش‌های ثبت‌شده در آن بپردازند.

برای رصد تراکنش‌های بیتکوین ابزارهای خاصی وجود دارند که بلاکچین اکسپلورر (Blockchain Explorer) نامیده می‌شوند. با استفاده از این بلاکچین می‌توان همه تراکنش‌های ثبت‌شده در شبکه بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال را مشاهده کرد و بدین طریق با استفاده از متدهایی که وجود دارد، هویت اشخاصی را که در گذشته به انجام تراکنش‌ها پرداخته‌اند، مشخص کرد.

یکی از بهترین گزینه‌هایی که برای حل مشکل حریم خصوصی در شبکه بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد، استفاده از بیتکوین میکسرهاست. با استفاده از میکسر بیتکوین تعداد زیادی از کاربران بیتکوین‌های خود را به یک استخر و آدرس خاص بیتکوین ارسال می‌کنند.

ارسال بیتکوین‌ها به استخرهای خصوصی بیتکوین سبب می‌شود تا تمامی آن‌ها به‌اصطلاح میکس یا ترکیب شوند. ترکیب‌شدن بیتکوین‌ها سبب می‌شود امکان ردیابی آن‌ها وجود نداشته باشد. بعد از میکس‌شدن بیتکوین‌ها هرکدام از کاربران به نسبت توکن‌هایی که دارند، در آدرس جدید خود به دریافت بیتکوین خواهند پرداخت.

دریافت بیتکوین‌های میکس‌شده در آدرس جدید سبب می‌شود تا به‌هیچ‌وجه امکان ردیابی آن‌ها وجود نداشته باشد؛ زیرا سابقه تراکنش‌های بیتکوین‌هایی که به این طریق دریافت می‌شوند، قابل مشاهده نخواهد بود.

تمامی میکسرها از سازوکاری تقریباً یکسان برای حفظ حریم خصوصی بیتکوین استفاده می‌کنند، اما میکسرهای ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارند که در این مطلب از سیگما بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد.

انواع میکسرهای بیتکوین

  • میکسرهای متمرکز

میکسرهای بیتکوین با توجه به سازوکار خاصی که دارند، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. میکسرهای متمرکز یکی از رایج‌ترین میکسرهایی هستند که برای حفظ حریم خصوصی بیتکوین استفاده می‌شوند.

میکسرهای متمرکز در ازای دریافت کارمزد بیتکوین‌های کاربران را دریافت می‌کنند و بیتکوین‌های متفاوت را به آدرس‌های جدید ارسال می‌کنند. این کار سبب می‌شود تا امکان ردیابی تراکنش‌های قبلی وجود نداشته باشد.

میکسرهای متمرکز پلتفرم‌هایی هستند که توسط شرکت‌ها به‌صورت کاملاً متمرکز مدیریت می‌شوند. این موضوع سبب می‌شود تا امکان ردیابی تراکنش‌هایی که کاربران در این سایت‌ها انجام می‌دهند، وجود داشته باشد.

کاربرانی که از میکسرهای متمرکز استفاده می‌کنند، درواقع همه اطلاعات خود را در اختیار یک شخص ثالث قرار داده‌اند؛ به همین دلیل این امکان وجود دارد تا در آینده به دلایل مختلف از این اطلاعات سوء‌استفاده شود؛ بنابراین میکسرهای متمرکز گزینه چندان مناسبی برای حفظ حریم خصوصی بیتکوین نیستند.

میکسرهای متمرکز معمولاً کارمزد بالایی را برای ارائه خدمات خود دریافت می‌کنند؛ تا جایی که در برخی پلتفرم‌ها کاربران باید به پرداخت ۳ درصد از تمامی بیتکوین‌های خود بپردازند.

بهتر است بدانید میکسرهای متمرکز می‌توانند بعد از دریافت بیتکوین از کاربران از باز پس فرستادن آن‌ها خودداری کنند؛ به همین دلیل تنها در صورتی می‌توان به میکسرهای متمرکز اعتماد کرد که از اعتبار بالایی برخوردار باشند. اعتماد به میکسرهای متمرکز که به‌تازگی راه‌اندازی شده‌اند؛ به‌هیچ‌وجه منطقی نخواهد بود؛ زیرا این امکان وجود دارد تا بیتکوین‌های ارسال‌شده سرقت شوند.

  • میکسرهای غیرمتمرکز

میکسرهای غیرمتمرکز جزء بهترین گزینه‌ها برای حفظ حریم خصوصی بیتکوین هستند و با استفاده از آن‌ها این امکان برای کاربران به وجود می‌آید تا با بالاترین سطح امنیت به جلوگیری از ردیابی تراکنش‌های قبلی خود بپردازند.

میکسرهای غیرمتمرکز در مقایسه با میکسرهای متمرکز کارمزد کمتری را دریافت می‌کنند؛ ضمن اینکه با استفاده از این میکسرها می‌توان از این موضوع اطیمنان یافت که بیتکوین‌های ارسال‌شده باز گرفته خواهند شد.

میکسرهای غیرمتمرکز سطح مناسبی از حریم خصوصی را در اختیار کاربران قرار خواهند داد. سازوکارهایی که میکسرهای غیرمتمرکز استفاده می‌کنند، سبب می‌شود تا بیتکوین‌هایی که از آن‌ها دریافت می‌شود قابل ردیابی نباشد.

مزایا و معایب میکسر بیتکوین

میکسر بیتکوین مزایا و معایب خاصی دارد که تمامی افرادی که قصد دارند از آن‌ها استفاده کنند، باید اطلاع کافی درباره آن‌ها داشته باشند. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از میکسرهای بیتکوین افزایش امنیت دارایی‌هاست.

میکسرها می‌توانند با پنهان‌کردن هویت مالکان ارزهای دیجیتال امکان سرقت آن‌ها توسط هکرها را کاهش دهند؛ به همین دلیل افرادی که از میکسرها استفاده می‌کنند، می‌توانند از این موضوع اطمینان داشته باشند که کمتر در معرض حمله هکرها قرار خواهند گرفت.

در رابطه با اینکه دیگر مزیت بیتکوین میکسر چیست باید بدانید که این ابزار باعث کاهش دخالت دولت‌ها در ارزهای دیجیتال خواهد شد. میکسر بیتکوین این امکان را به وجود می‌آورد تا امکان ردیابی دارایی‌ها توسط دولت‌ها به‌شدت کاهش پیدا کند به همین دلیل سیاست‌هایی که دولت‌ها برای مقابله با ارزهای دیجیتال در پیش می‌گیرند در بلندمدت کاهش خواهد یافت.

حریم خصوصی بالا در نتیجه استفاده از میکسر بیتکوین سبب می‌شود تا تمامی کاربران بتوانند از نقاط مختلف جهان به استفاده از یک سیستم مالی غیرمتمرکز بپردازند که کمترین محدودیت را دارد؛ در حالی که با کاهش حریم خصوصی دولت‌ها می‌توانند محدودیت‌های خود را برای مردم جهان درباره استفاده از ارزهای دیجیتال افزایش دهند.

میکسر بیتکوین در مقابل مزایای مختلفی که دارد، معایبی نیز خواهد داشت که یکی از مهم‌ترین آن‌ها افزایش پول‌شویی و فعالیت‌های مجرمانه است. میکسرها این امکان را برای کلاه‌برداران به وجود می‌آورند تا به‌راحتی سوابق مجرمانه خود را پاک کنند؛ به همین دلیل استفاده از این ابزارها درنهایت سبب افزایش کلاه‌برداری و فعالیت‌های مجرمانه خواهد شد.

برای استفاده از میکسر بیتکوین باید کارمزد قابل‌توجهی را پرداخت کرد؛ تا جایی که این کارمزد در برخی از موارد به ۳ درصد خواهد رسید. کارمزد بالای میکسرهای بیتکوین سبب شده است تا در بسیاری از مواقع استفاده از آن چندان منطقی نباشد.

با توجه با اینکه برای حفظ حریم خصوصی بیتکوین باید هر چند وقت یک‌بار از میکسرها استفاده کرد، پرداخت کارمزد ۱ تا ۳ درصدی برای بسیاری از افراد امکان‌پذیر نخواهد بود.

آیا میکسرها غیر قانونی‌اند؟

استفاده از میکسر بیتکوین نه‌تنها غیر قانونی است، بلکه در برخی از کشورها قوانینی تصویب شده است که براساس آن‌ها استفاده از میکسر بیتکوین جرم تلقی خواهد شد و افرادی که از این ابزارها استفاده می‌کنند، مجرم شناخته می‌شوند.

یکسرهای بیتکوین ابزاری مناسب برای پول‌شویی هستند. با استفاده از میکسرهای بیتکوین کلاه‌برداران می‌توانند به پنهان‌کردن سوابق تراکنش‌های خود بپردازند و بدین طریق فعالیت‌های مجرمانه خود را ادامه دهند.

در حال حاضر درصد قابل‌توجهی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال از پذیرش بیتکوین‌هایی که سابقه کوین میکسینگ دارند، خودداری می‌کنند. بایننس یکی از این صرافی‌هاست که براساس قوانین آن ارزهای میکس‌شده به‌هیچ‌وجه قابل معامله در این صرافی نخواهند بود و کاربران امکان انتقال آن‌ها به حساب کاربری خود در بایننس را نخواهند داشت.

میکسر بیتکوین چه خطراتی دارد؟

استفاده از میکسر بیتکوین مشکلات و خطرات متفاوتی را دارد. همان‌طور که اشاره کردیم میکسرهای بیتکوین غیر قانونی هستند؛ به همین دلیل افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند در تراکنش‌های بعدی خود دچار مشکل خواهند شد و حتی این امکان وجود دارد تا تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

معامله‌گرانی که قصد دارند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های متمرکز بپردازند، نمی‌توانند از بیتکوین‌های میکس شده استفاده کنند که این موضوع هم یکی دیگر از مشکلات استفاده از میکسر بیتکوین است.

در کنار مواردی که به آن اشاره کردیم میکسرهای بیتکوین چنان‌که تصور می‌شود بی‌نقص نخواهند بود.

با وجود اینکه میکسرها حریم خصوصی بالایی را برای کاربران به وجود می‌آورند، تجربه نشان داده است که در برخی از موارد امکان ردیابی تراکنش‌های بیتکوین‌های میکس‌شده نیز وجود خواهد داشت.

جایگزین‌های میکسر بیتکوین

میکسر بیتکوین تنها راه برای حفظ حریم خصوصی نیست.

  • یکی از روش‌هایی که هکرها برای حفظ حریم خصوصی بیتکوین استفاده می‌کنند، افتتاح حساب‌های متعدد در صرافی‌های ارزهای دیجیتال با استفاده از هویت‌های جعلی است. این روش چین‌هپینگ نام دارد که در سال‌های اخیر در میان هکرها رواج یافته است. با استفاده از چین‌هپینگ هکرها مدتی در صرافی‌ها به معامله ارزهای دیجیتال می‌پردازند و بعد از مدتی دارایی‌های خود را از صرافی خارج می‌کنند تا تاریخچه تراکنش‌هایی که قبلاً انجام داده‌اند پاک شود.
  • یکی دیگر از روش‌های جایگزین میکسر بیتکوین استفاده از ارزهای دیجیتال با تمرکز بر حریم خصوصی است. Zcash و Monero دوتا از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال حریم خصوصی به شمار می‌روند که با استفاده از آن‌ها می‌توان بالاترین سطح حریم خصوصی را تجربه کرد.

سخن ‌پایانی

میکسر بیتکوین تنها روش برای حفظ حریم خصوصی ارزهای دیجیتال نیست، اما به‌دلیل مزایای قابل‌توجهی که دارد، در سال‌های اخیر به‌شدت مورد توجه قرار گرفته است.

با استفاده از میکسر بیتکوین می‌توان سابقه تراکنش‌های ثبت‌شده در شبکه بیتکوین را مخفی کرده و از این طریق حریم خصوصی بالایی را تجربه کرد.

پرسش‌های متداول

  • آیا میکسر بیتکوین قانونی است؟

خیر میکسر بیتکوین در بیشتر کشورها غیرقانونی است.

  • آیا امکان ردیابی بیتکوین‌های میکس‌شده وجود دارد؟

ردیابی بیتکوین‌های میکس‌شده تقریباً غیر ممکن است، اما در برخی از موارد این کار امکان‌پذیر خواهد بود.

  • جایگزین میکسر بیتکوین چیست؟

افتتاح حساب‌های متعدد در صرافی‌های ارزهای دیجیتال با استفاده از هویت‌های جعلی و استفاده از ارزهای دیجیتال که روی حریم خصوصی تمرکز دارند همانند Monero

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.