اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

استیکینگ رؤیای ارزهای دیجیتال است. در این میان، استیکینگ کاردانو می‌تواند حسی شبیه به دست آوردن پولی بدون زحمت و دردسر داشته باشد. استیکینگ برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جذاب است؛ زیرا نوعی درآمد غیرفعال محسوب می‌شود. اگر به استیکینگ کاردانو علاقه‌مند هستید، به جزئیات نحوه استیکینگ کاردانو در این مقاله نگاهی بیندازید.

استیکینگ کاردانو چیست؟

برخی پروتکل‌های بلاکچین به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهند با مشارکت در شبکه، ارز دیجیتال بیشتری کسب کنند. در همین راستا می‌توان گفت استیکینگ راهی آسان برای کسب درآمد غیرفعال و پشتیبانی از ثبات شبکه بلاکچین است.

استیکینگ برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین استفاده می‌شود. در بلاکچین‌های اثبات کار، تراکنش‌ها از طریق استخراج ارز دیجیتال تأیید می‌شوند.

در شبکه‌های این چنینی، ماینرها با یکدیگر رقابت می‌کنند تا اولین کسانی باشند که مشکلات را حل کرده و به این صورت به شبکه کمک می‌کنند.

در بلاکچین کاردانو و سایر بلاکچین‌های اثبات سهام، تأیید و اعتبارسنجی از طریق انتخاب گره انجام می‌شود. هر بلوک جدید بلاکچین باید به یک گره اضافه شود.

گره‌ها توسط الگوریتم انتخاب می‌شوند و معیار انتخاب آن‌ها تا حد زیادی براساس تعداد سکه‌هایی است که سپرده‌گذاری کرده‌اند.

از سوی دیگر، گره‌ها بیشتر شامل گروه‌هایی از افراد هستند که سهام خود را با یکدیگر ترکیب کرده‌اند. به این ترتیب، با پیوستن به یک گره درواقع سکه‌های ADA خود را در یک گره قفل می‌کنید. هرچه سکه‌های بیشتری قفل شوند، شانس گره برای تولید بلوک بیشتر خواهد شد.

هنگامی که بلوک‌ها تولید می‌شوند، گره‌ها پاداش‌هایی دریافت می‌کنند که به تمام مشارکت‌کنندگان استخر پرداخت می‌شود.

همچنین استیکینگ کاردانو بسیار ایمن است. سکه‌های ADA که برای استیکینگ استفاده می‌کنید، هرگز از دستتان نخواهند رفت. پاداش‌هایی که در حین استیکینگ دریافت می‌کنید مانند سودهای حساب پس‌انداز بانکی است. شما می‌توانید سکه‌های خود را هر زمان که خواستید انتقال دهید یا از استیکینگ خارج کنید.

اگر توکن‌های خود را به یک استخر استیکینگ واگذار کنید، فرایند استیکینگ کاردانو مؤثرتر خواهد بود. استخرهای استیکینگ بخشی از امنیت و حاکمیت بلاکچین اثبات سهام کاردانو هستند. هنگامی که توکن‌های خود را به یک استخر استیکینگ واگذار می‌کنید، درواقع در فرایندهای اعتبارسنجی بلوک‌های جدید و پردازش تراکنش‌های شبکه مشارکت دارید.

معرفی کلی بلاکچین کاردانو

کاردانو یک بلاکچین پلتفرم اثبات سهام است که براساس روش‌های علمی و تحقیقاتی ایجاد و راه‌اندازی شده و طراحی آن به‌گونه‌ای است که همواره در مسیر توسعه و ثبات قرار دارد. این بلاکچین فناوری‌های جدید را گرد هم می‌آورد تا راه‌حل‌های امن و پایدار درجه یک را برای توسعه برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز(dApps) ارائه دهد.

برخی ویژگی‌های اصلی کاردانو که استیکینگ در این بلاکچین را در مقایسه با سایر بلاکچین‌ها متمایز می‌کند، به شرح زیر است:

 Ouroboros (اوروبوروس)

Ouroboros پروتکل بلاکچین اثبات سهام کاردانوست که امکان تمرکززدایی پروژه کاردانو را فراهم می‌کند. طراحی و ساختار این فناوری به‌گونه‌ای است که مقیاس‌پذیری Cardano را به شیوه‌ای پایدار و در عین حال ایمن امکان‌پذیر می‌کند.

یکی از مفاهیم اصلی در آرایش اوروبوروس، مفهوم ریاضی بی‌نهایت است. به عبارت دیگر کاردانو می‌تواند برای توسعه تعداد نامحدودی از برنامه‌ها استفاده شود؛ بدون اینکه تأثیری بر کارایی کل شبکه بگذارد.

مزایا و معایب Cardano Staking

در این قسمت نوشتار در سیگما به بررسی مزایا و معایب استیکینگ کاردانو می‌پردازیم.

 • مبتنی بر شواهد

از بزرگ‌ترین نقاط قوت پروژه کاردانو می‌توان به این نکته اشاره کرد که هر جنبه‌ای از این پروژه، مبتنی بر علم و دانش عمیق بنا شده است. این موضوع به بلاکچین کاردانو کمک می‌کند با چالش‌های جدیدی سازگار بماند که ممکن است قابلیت‌های آن را جهت عملکرد بهینه آزمایش کنند.

قبل از اینکه هر چیزی روی کاردانو اجرا شود، ابتدا مورد تحقیق و مدل‌سازی ریاضی قرار می‌گیرد. نتایج این فرایند به توسعه و بهینه‌سازی منتهی خواهد شد و تضمین کد کاردانو را به همراه خواهد داشت.

 • امنیت

بارها در این مقاله ذکر کرده‌ایم که کاردانو را می‌توان یکی از امن‌ترین پلتفرم‌های بلاکچین در فضای کریپتو دانست. این ویژگی را تا حد زیادی باید به رویکرد علمی آن در جهت توسعه نسبت داد. تمام تراکنش‌ها و مبادلات در بلاکچین کاردانو، شفاف و تغییرناپذیر هستند.

همچنین تمام تراکنش‌های این بلاکچین از طریق امضای چندگانه و یک مدل توسعه‌یافته UTXO تأیید می‌شوند که منعکس‌کننده مدل بیت کوین است.

 • توسعه باز

کاردانو یکی از بازترین و شفاف‌ترین پروژه‌های موجود در بازار کریپتو به حساب می‌آید. Cardano برای حفظ کارکرد بهینه شبکه، از مکانیسم پاداش استفاده می‌کند که کاربران می‌توانند از این طریق در سیستم مشارکت داشته باشند. اصلی‌ترین روشی که می‌توانیم با به‌کارگیری آن در حفظ سلامت و کارکرد کاردانو کمک کرد، استیکینگ است.

این کار را می‌توان هم به‌عنوان اپراتور استخر سهام و هم به‌عنوان نماینده (Delegator) سهام انجام داد. این رویکرد به تمام کاربران اجازه می‌دهد در مسیر توسعه کاردانو، از جمله معرفی قابلیت‌های جدید به شبکه، بتوانند اظهارنظر و مشارکت کنند.

 • مقیاس‌پذیری

کاردانو با تکیه بر Ouroboros یکی از مقیاس‌پذیرترین پلتفرم‌های بلاکچین در بازار محسوب می‌شود. بلاکچین کاردانو از روش اثبات سهام (Proof-of-Stake) استفاده می‌کند و برای برآورده‌کردن نیازهای رو به رشد کاربر به انرژی بیش‌ازحدی نیاز ندارد.

این بلاکچین همچنین چندین مفهوم منحصربه‌فرد دیگر مانند دفتر کل چندبعدی (multi-ledger)، زنجیره‌های جانبی و زنجیره‌های موازی را ترکیب می‌کند که به آن امکان می‌دهد هر مقدار تراکنش را هم‌زمان انجام دهد.

معرفی صرافی و کیف پول استیکینگ کاردانو

کاردانو را می‌توانید با استفاده از یک کیف پول دیجیتال و یا یک صرافی کریپتو، استیکینگ کنید تا به کسب درآمد غیرفعال برسید؛ برای مثال با استیکینگ کاردانو در کیف پول اتمیک یا استیکینگ کاردانو در تراست ولت می‌توانید به‌راحتی سپرده‌گذاری کنید و از ایمن‌بودن دارایی‌تان مطمئن باشید.

اگر به‌دنبال بهترین جا برای استیک کاردانو هستید، متخصصان سیگما لیستی از بهترین‌ها را در اختیار شما قرار داده‌اند.

 • Binance

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

Binance بزرگ‌ترین صرافی جهان است که به‌عنوان کیف پول تحت وب نیز عمل می‌کند. شما می‌توانید با هر دستگاهی که امکان اتصال به اینترنت را دارد، به Binance دسترسی داشته باشید. این صرافی دیجیتال، کلید خصوصی شما را نگه می‌دارد و به‌جای شما، دارایی‌هایتان را به بهترین شکل ممکن کنترل می‌کند.

همچنین Binance بالاترین پاداش استیکینگ را ارائه می‌دهد. اگر توکن‌های ADA خود را حداقل به مدت ۳۰ روز قفل کنید، ۵.۰۹ درصد APY دریافت خواهید کرد.

همچنین می‌توانید دوره‌های قفل ۶۰ یا ۹۰ روزه را انتخاب کنید. از طرف دیگر، این امکان برای‌ شما وجود دارد که سکه‌های ADA را در هر زمانی برداشت کنید. البته در این صورت، پاداش استیکینگ شما تنها تا ۰.۵ درصد خواهد بود.

 • Kraken

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

Kraken یکی از بهترین گزینه‌ها برای استیکینگ کاردانوست. درواقع این صرافی در میان صرافی‌های ارز دیجیتال جزء بهترین‌ها محسوب می‌شود و برای مبتدیان، کاربرپسند است. استیکینگ کاردانو از طریق Kraken بسیار آسان است و پاداش‌های ۴ تا ۶ درصدی آن نیز قابل‌توجه به نظر می‌رسد.

درواقع به‌محض اینکه سرمایه خود را در این صرافی به اشتراک بگذارید، شروع به دریافت پاداش خواهید کرد. این ویژگی سبب شده است Kraken در مقایسه با کیف‌ پول‌هایی مانند Yoroi و Exodus برتری نسبی داشته باشد.

این صرافی پاداش‌ها را هر دو هفته یک‌بار و در روزهای دوشنبه و پنجشنبه پرداخت می‌کند. با وجود این، نقطه ضعف‌های کوچکی نیز وجود دارد؛ برای مثال توکن‌های شما در کیف پول شخصی‌تان نگهداری نمی‌شوند و در صرافی رمزنگاری نگهداری خواهند شد؛ بنابراین اگر صرافی Kraken هک شود، این احتمال وجود دارد که تمام سرمایه خود را از دست بدهید.

 • Exodus

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

اگر به‌دنبال یک کیف پول همه‌کاره هستید که امکان استیکینگ ارزهای مختلف را در اختیارتان قرار دهد، Exodus انتخابی عالی به شمار می‌آید. این کیف پول برای استیکینگ کاردانو بسیار مناسب است؛ زیرا امنیت بالایی دارد و شما می‌توانید کیف پول خود را به‌طور کامل مدیریت و کنترل کنید.

Exodus از بیش از ۱۰۰ توکن مختلف پشتیبانی می‌کند و برای موبایل و دسکتاپ در دسترس است.

زمانی که از طریق Exodus استیکینگ می‌کنید، درواقع توکن‌ها را به اشتراک نمی‌گذارید، بلکه باید آدرس ADA را در آنجا قرار دهید. بر همین اساس شما حق انتخابی برای میزان استیکینگ مورد نظرتان ندارید و باید کل موجودی خود را استیکینگ کنید.

این موضوع مزایایی نیز دارد و شما می‌توانید در حین استیکینگ، با استفاده از توکن‌های ADA خود به انجام تراکنش بپردازید؛ زیرا توکن‌هایتان قفل نشده‌اند. میزان بازدهی که از استیکینگ کاردانو با این کیف پول به دست می‌آید، حدود ۴.۰۹ درصد است.

قابل ذکر است که برای دریافت پاداش استیکینگ باید ۲۰ روز پس از شروع فرایند صبر کنید؛ زیرا پاداش‌ها پس از ۲۰ روز و هر ۵ روز یک‌بار به شما پرداخت می‌شوند.

 • KuCoin

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

اگر در زمینه معاملات و مبادلات ارزهای دیجیتال تجربه زیادی دارید و به‌دنبال بهترین جا برای استیک کاردانو می‌گردید، KuCoin می‌تواند انتخاب مناسبی برای‌ شما باشد.

KuCoin یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های رمزنگاری حرفه‌ای برای معاملات دارایی‌ها و ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که نه‌تنها برای افراد باتجربه و حرفه‌ای، بلکه برای مبتدیان نیز بسیار کاربردی و مناسب است. این صرافی در قالب اپلیکیشن موبایلی قابل دسترسی است و در مرورگر وب نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

KuCoin بلافاصله پس از راه‌اندازی توانست رتبه بالایی کسب کند و به‌سرعت در سراسر جهان به محبوبیت رسید. سرمایه‌گذاران می‌توانند با دسترسی به Pool-X سود پایدار ۱.۵ درصدی APY به دست آورند و این صرافی، Cardano staking انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهد؛ با این حال نمی‌توانید ADA خود را برای دوره ثابتی مانند ۳۰ یا ۶۰ روز قفل کنید.

 • Deadalus

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

Deadalus به‌عنوان کیف پول رمزنگاری رسمی دسکتاپ محسوب می‌شود که توسط خود تیم کاردانو ساخته شده است. با دانلود و نصب کیف پول Daedalus می‌توانید به کل نسخه بلاکچین کاردانو دسترسی داشته باشید.

به لحاظ فنی، Daedalus یک کیف پول فول نود است؛ به عبارت دیگر شما حتی می‌توانید نود کاردانو خود را در این کیف پول اجرا کنید. هنگامی که سکه‌های ADA خود را در استخر استیکینگ Daedalus سپرده‌گذاری می‌کنید، درواقع حق انتخاب را به شبکه خواهید داد، اما نگران نباشید؛ زیرا در این شرایط نیز همچنان به‌طور کامل روی سکه‌های ADA خود کنترل خواهید داشت.

پاداش استیکینگ سالانه در این کیف پول 5 درصد است. با توجه به اینکه Daedalus یک کیف پول فول نود محسوب می‌شود، به فضای ذخیره‌سازی زیادی نیاز دارد تا بتواند کل تاریخچه تراکنش‌های بلاکچین کاردانو را همواره در خود جای دهد و حفظ کند.

همچنین Deadalus که کیف پول رسمی IOHK (توسعه‌دهندگان کاردانو) شناخته می‌شود، امن‌ترین و پیشرفته‌ترین گزینه برای به Cardano staking خواهد بود.

 • Yoroi

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

استیک کاردانو در کیف پول یورویی در میان کاربران با استقبال زیادی روبه‌رو شده است. کیف پول دیجیتال Yoroi در مقایسه با کیف پول Daedalus، یک کیف پول سبک و در عین حال بصری برای استیکینگ توکن‌های ADA است.

دلیل سبک و قابل فهم‌ بودن کیف پول یورویی این است که یک افزونه مرورگر محسوب می‌شود. یورویی برای تضمین پرداخت بیشترین پاداش ممکن، امکان فیلترکردن استخرهای استیکینگ را براساس هزینه استیکینگ، اندازه استخر و ROI ارائه می‌دهد.

پاداش استیکینگ کاردانو با یورویی مانند Daedalus است و تقریباً 5 درصد APY می‌پردازد. در بخش بعدی استیکینگ کاردانو در یورویی را به اختصار شرح خواهیم داد.

نحوه استیکینگ کاردانو در کیف پول یورویی

همان‌طور که عنوان کردیم، یورویی یک کیف پول رمزنگاری افزونه مرورگر است که علاوه بر اندروید و iOS روی کروم، Edge و فایرفاکس اجرا می‌شود. این برنامه که برای مبتدیان طراحی شده است، به شما امکان می‌دهد ADA را به‌عنوان نماینده در اختیار داشته باشید. در ادامه نحوه استیک کاردانو در کیف پول یورویی را بررسی کرده‌ایم.

مرحله 1: افزونه Yoroi را دانلود کنید. برای این کار حتماً به وب‌سایت رسمی یورویی بروید و پسوندی را که برایتان مناسب است انتخاب کنید. در این مقاله، از کیف پول افزونه کروم استفاده خواهیم کرد.

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

مرحله 2: در این مرحله با سه گزینه روبه‌رو خواهید شد که یک گزینه برای بازیابی کیف پول موجود، یک گزینه برای استفاده از کیف پول سخت‌افزاری و یک گزینه برای ایجاد کیف پول جدید وجود دارد. در ادامه مبنا را بر ایجاد کیف پول جدید می‌گذاریم.

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

مرحله 3: در این مرحله می‌توانید به‌سادگی نام کیف پول و رمز عبور مورد نظرتان را وارد کنید. به یاد داشته باشید رمز عبور باید با دقت انتخاب شود تا امنیت کیف پولتان به خطر نیفتد. سپس از شما خواسته می‌شود یک عبارت بازیابی سفارشی ایجاد کنید.

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

مرحله 4: اگر می‌خواهید عبارت بازیابی سفارشی خود را در جایی یادداشت و نگهداری کنید، باید از امن‌بودن آن مطمئن باشید. عبارت بازیابی برای بازگرداندنی کیف پول و انتقال توکن‌ها کاربرد دارد؛ بنابراین اگر این عبارت را گم کنید، دسترسی به کیف پول خود را از دست خواهید داد و وجوه موجود در آن دیگر قابل بازیابی نیست.

همچنین توجه داشته باشید اگر عبارت بازیابی به دست افراد دیگری بیفتد، آن شخص به تمام وجوه در کیف پولتان دسترسی خواهد داشت.

مرحله 5: اکنون نوبت این است که توکن‌های ADA خود را در کیف پولی که تازه ایجاد کرده‌اید، سپرده‌گذاری کنید. روی گزینه «Receive» کلیک کنید تا به صفحه بعدی هدایت شوید.

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

مرحله 6: در این مرحله، یک تب وجود دارد که آدرس کیف پول شما در آن قسمت قرار گرفته است.

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

وقتی توکن‌های ADA خود را از یک صرافی خریداری می‌کنید، قسمتی وجود دارد که باید آدرس برداشت در آن وارد شود. شما باید در این قسمت، آدرس کیف پول یورویی خود را وارد کنید.

پس از انجام تمام مراحل ذکرشده، داشبورد یورویی شما باید به شکل زیر باشد.

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

مرحله 7: حالا باید اختیار توکن‌های خود را تفویض کنید و به عبارت دیگر، در این مرحله باید استخر مورد نظرتان تعیین شود؛ به همین دلیل، باید روی ستون «Delegation» در بالا سمت راست کلیک کنید تا بتوانید استخر استیک دلخواه خود را انتخاب کنید.

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

اگر استخر خاصی مدنظرتان است و نام آن را می‌دانید، می‌توانید به‌سادگی عنوان استخر را در نوار جست‌وجو وارد کرده و توکن‌های خود را به آن واگذار کنید؛ در غیر این صورت، اگر مطمئن نیستید که باید کاردانو خود را کجا قرار دهید، به دو سایت Adapool و Pool Tool بروید تا مجموعه استخرهای موجود را برای انتخاب مناسب‌ترین گزینه، تجزیه‌ و تحلیل کنید.

استیکینگ کاردانو (ADA) چیست و میزان سود Cardano staking چقدر است؟

مرحله 8: در این مرحله استخر استیک خود را انتخاب کرده و سپس رمز عبورتان را وارد کنید. حالا شما کیف پول یورویی خود را در اختیار دارید و اقدام به استیکینگ کاردانو در یورویی کرده‌اید. اکنون می‌توانید شروع به جمع‌آوری پاداش‌های Cardano staking خود کنید.

گفتنی است هزینه عملیات در استخرهای استیک مختلف، متفاوت است. زمانی که برای اولین بار اقدام به استیکینگ می‌کنید، یک دوره انتظار 20 روزه برای تأیید لازم است. پس از تکمیل دوره تأیید، پاداش‌های ADA در هر اپیک (پنج روز) پرداخت می‌شود.

میزان سود استیکینگ کاردانو چقدر است؟

اگر بخواهید توکن‌های کاردانو (ADA) خود را برای مدتی سپرده‌گذاری کنید، سرمایه‌تان مجددا را به دست خواهید آورد. با سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰ دلاری در توکن اصلی کاردانو، ۱۰۳۰ ADA به دست می‌آورید.

به این ترتیب، استیکینگ کاردانو با ۱۰۰۰ دلار ADA می‌تواند تقریباً بین ۴۶.۳۱ تا ۵۹.۶۳ ADA در طول سال و یا بین ۰.۶۳ تا ۰.۸۲ ADA در هر دوره (Epoch) برای‌ شما سودآوری داشته باشد. میزان سود استیکینگ کاردانو به چند متغیر از جمله هزینه‌های هر استخر، تعداد شرکت‌کنندگان در استخر و تعداد بلوک‌های پیشنهادی تأییدشده استخر بستگی دارد.

شما می‌توانید برای محاسبه میزان سود استیکینگ خود، از ماشین‌حساب استیکینگ کاردانو در وب‌سایت رسمی آن‌ها نیز استفاده کنید.

استیکینگ ADA راهی عالی برای کسب سود با دارایی‌های رمزنگاری محسوب می‌شود. همان‌گونه که در بخش‌های قبلی ذکر کردیم، طی فرایند استیکینگ کاردانو می‌توانید به‌راحتی با توکن‌های ADA خود مبادله کنید و این موضوع یکی از بزرگ‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در کاردانو به شمار می‌آید.

 استیکینگ کاردانو می‌تواند مفید باشد؟

دارندگان ADA می‌توانند با واگذاری توکن‌های ADA به یک نمایندگی استیکینگ یا با بهره‌برداری از استخر استیک خود، درآمد غیرفعال کسب کنند. اگر توکن‌های ADA زیادی داشته و مهارت راه‌اندازی یک استخر را دارید، می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید.

با ایجاد یک استخر استیک خصوصی دیگر نیاز نیست پاداش‌های استیکینگ کاردانو را با دیگران تقسیم کنید و تمام پاداش‌ها به شما تعلق خواهند داشت. افرادی که سرمایه خود را به ایجاد استخر استیکینگ اختصاص می‌دهند، «هولدر» نامیده می‌شوند.

از سوی دیگر، افرادی که مقادیر کمتری ADA دارند، می‌توانند با استیکینگ وجوه خود در یک استخر استیکینگ عمومی، در کاردانو درآمد غیرفعال کسب کنند. این استخرهای عمومی به‌طور معمول در ازای استیکینگ، مقداری از پاداش‌ها را به‌عنوان هزینه استیکینگ به خود اختصاص می‌دهند.

همچنین کاردانو هم مانند بیشتر شبکه‌های بلاکچین ساختاری غیرمتمرکز دارد؛ بنابراین امکان پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApps را نیز دارد. بلاکچین کاردانو همچنین دارای قابلیت قرارداد هوشمند است.

به‌طورکلی شما از طریق استیکینگ کاردانو می‌توانید بدون دردسر، بدون هزینه و بدون ریسک‌های مرتبط با ریگ ماینینگ، درآمد داشته باشید. زمانی که توکن‌های ADA خود را سپرده‌گذاری می‌کنید، درواقع نه‌تنها به ایمن‌سازی شبکه‌های رمزنگاری کمک کرده‌اید، بلکه مصرف انرژی و هزینه راه‌اندازی نیز کاهش خواهد یافت.

آیا استیکینگ کاردانو خطراتی دارد؟

با توجه به اینکه کاردانو بسیار ایمن و محافظت‌شده است، استیکینگ در توکن ADA معایب و خطرات چندانی ندارد. درواقع اگر بخواهیم به مشکلات سپرده‌گذاری در کاردانو اشاره کنیم، مهم‌ترین گزینه قابل ذکر می‌تواند احتمال از دسترس خارج‌شدن کیف پول باشد.

درواقع پیش‌تر نیز عنوان کردیم که به یاد داشتن و نگهداری ایمن از عبارت بازیابی کیف پول کاردانو امری بسیار مهم است. اگر کلید خصوصی خود را از دست بدهید، دسترسی به کیف پول و به عبارتی سرمایه‌تان را از دست خواهید داد.

همچنین اگرچه از طریق استیکینگ کاردانو در یک استخر عمومی، دارایی رمزنگاری شما همیشه ایمن خواهد بود، صاحبان استخر می‌توانند بخش زیادی از پاداش‌های استیکینگ شما را بردارند و از سود سپرده‌تان بهره ببرند؛ بنابراین دقت و زمان کافی را برای انتخاب یک استخر معتبر و مناسب اختصاص دهید.

به یاد داشته باشید قیمت ADA پرنوسان و غیرقابل پیش‌بینی است. بر همین اساس اگر خود توکن‌های ADA ارزش زیادی را از دست بدهند، زیان‌های احتمالی ناشی از استیکینگ می‌تواند از میزان سوددهی آن فراتر برود. برای اینکه احتمال از دست رفتن سرمایه‌تان را به حداقل برسانید، با مشاوران حرفه‌ای و باتجربه سیگما مشورت کنید.

جمع‌بندی

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد برخی بلاکچین‌های ارزهای دیجیتال، فرایندی به نام استیکینگ است. استیکینگ شبیه استخراج ارزهای دیجیتال است که به اعتبارسنجی تراکنش کمک می‌کند. برای سرمایه‌گذاران کاردانو، استیکینگ راهی آسان برای کسب درآمد غیرفعال و حمایت از ثبات شبکه کاردانو محسوب می‌شود.

به‌منظور پیداکردن بهترین جا برای استیک کاردانو گزینه‌های زیادی پیش روی‌ شما قرار دارد. تیم سیگما تمام تلاش خود را کرده تا بهترین صرافی و کیف پول‌های رمزنگاری را برای استیکینگ کاردانو به شما معرفی کند.

علاوه بر موارد ذکرشده شما می‌توانید با بررسی شرایط استیکینگ کیف پول‌های دیگری مانند استیکینگ کاردانو در اتمیک والت و یا استیکینگ کاردانو در تراست ولت، گزینه مطلوبتان را بیابید. به یاد داشته باشید محاسبه سود از طریق ماشین حساب استیکینگ کاردانو به‌آسانی امکان‌پذیر خواهد بود.

پرسش‌های متداول

 • چرا باید توکن‌های ADA خود را به اشتراک بگذارم؟

Staking Cardano روشی عالی جهت کسب درآمد غیرفعال از طریق توکن‌های ADA است. فرایند استیکینگ درواقع واگذاری ADA به یک استخر سهام است که از طریق آن می‌توانیم در اعتبارسنجی تراکنش‌های بلاکچین اثبات سهام کاردانو شرکت داشته باشیم. با استیکینگ می‌توانیم به شبکه کاردانو کمک کنیم تا عملیاتی‌تر و کاربردی‌تر شود. پاداش‌هایی را که در قبال استیکینگ به شما تعلق می‌گیرد، می‌توان عامل اصلی ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری و مشارکت دانست. با واگذاری ADA به استخرهای موردنظر خود می‌توانیم شانس توکن‌ها را برای تولید بلوک افزایش دهیم.

 • برای استیکینگ کاردانو کدام کیف پول را انتخاب کنم؟

صرافی‌ها و کیف پول‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید برای استیکینگ کاردانو به آن‌ها مراجعه کنید. در این میان خود کاردانو دو کیف پول اصلی به نام‌های Daedalus و یورویی دارد که براساس شرایط و نیازتان می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. استیکینگ کاردانو در اتمیک والت یا استیکینگ کاردانو در تراست ولت نیز می‌تواند جزء گزینه‌های مدنظر باشد.

 • آیا می‌توانم با کیف پول‌های سخت‌افزاری استیکینگ کاردانو را انجام بدهم؟

مکان استیکینگ با کیف پول سخت‌افزاری نیز وجود دارد؛ برای مثال می‌توانید کیف پول سخت‌افزاری خود را به کیف پول Yoroi یا Daedalus متصل کنید. وقتی کیف پول Yoroi یا Daedalus را باز کردید، روی «Add New Wallet» کلیک کرده و گزینه «Connect to hardware wallet» را انتخاب کنید.

 • آیا می‌توانم هم‌زمان به چند استخر نمایندگی استیکینگ بدهم؟

امکان واگذاری هم‌زمان اختیار به چند استخر وجود دارد، اما باید برای هریک از استخرهایی که می‌خواهید از طریق آن‌ها استیکینگ کنید، کیف پول جدیدی ایجاد می‌شود. با سپرده‌گذاری در چند استخر می‌توانیم به غیرمتمرکزتر شدن شبکه کمک کنیم. از سوی دیگر با این کار می‌توانید به استخرهای کوچک‌تری که در زمینه جذب نمایندگان بیشتر دچار مشکل هستند نیز کمک کنید.

 • Epoch چیست و چقدر طول می‌کشد؟

یک Epoch واحدی از بازه زمانی است که توسط کاردانو استفاده می‌شود و هرEpoch ۵ روز طول می‌کشد. پاداش‌های استیکینگ را در طول هر Epoch دریافت خواهید کرد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه ها

2 دیدگاه

 1. درود بر شما واقعا مطلب کامل و جامعی بود. یکی از اکوسیستم های پیشرو در بازار گاوی بعدی کاردانو خواهد بود. یک بلاک چین غیر متمرکز به معنای واقعی.الان بهترین زمان برای سرمایه گذاری در پروژه های کاردانو هست. میشه تا ۳ سال آینده بازدهی های ۱۰۰ یا ۲۰۰ برابری روی بعضی از این پروژه ها داشت

  1. سلام یاشار عزیز؛
   خوشحالیم که براتون مفید بوده.
   ممنون بایت دیدگاه خوبت.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.