اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

اثر مسری (Contagion) زمانی رخ می‌دهد که کاهش ارزش یک ارز دیجیتال به سایر ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های دیجیتال نیز سرایت می‌کند و در نتیجه اعتماد به کل بازار از بین می‌رود. سرمایه‌گذاران ممکن است وحشت‌زده شوند و دارایی‌های خود را بفروشند و روند منفی را تشدید کنند. عوامل مختلفی از جمله سرکوب‌های نظارتی، هک پروتکل‌ها و دستکاری بازار، می‌توانند باعث تشدید سرایت/واگیری در ارزهای دیجیتال شوند.

سرکوب‌های نظارتی یکی از رویدادهای نامطلوب است که می‌تواند باعث اثر مسری در کریپتو شود. اگر دولت قوانین سختگیرانه‌ای را در مورد استفاده یا معامله یک ارز دیجیتال خاص اتخاذ کند، می‌تواند منجر به کاهش ارزش آن شود. در نتیجه، ممکن است آن کوین با فشار فروش مواجه شود، که می‌تواند روی سایر ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد؛ زیرا سرمایه‌گذاران نگران هستند که قوانین مشابهی نیز بر آنها تحمیل شود.

دستکاری بازار نیز ممکن است به تشدید اثر مسری در کریپتو کمک کند. خرید یا فروش هماهنگ یک ارز دیجیتال توسط چندین معامله‌گر یا نهنگ ممکن است منجر به تغییر ناگهانی قیمت شود که باعث واکنش در سراسر بازار شود. ممکن است رکود یا رونق گسترده‌تری در بازار حاصل شود و واکنش دومینوواری از خرید یا فروش در وحشت را به همراه داشته باشد.

عامل دیگری که می‌تواند باعث اثر مسری در کریپتو شود، حوادث مرتبط با هک است. از دست دادن اعتماد به امنیت دارایی‌های دیجیتال در نتیجه سرقت وجوه از یک صرافی یا کیف پول، می‌تواند قابل توجه باشد. سرمایه‌گذاران می‌توانند شروع به فروش سایر ارزهای دیجیتال، از جمله ارزهای دیجیتالی که هک نشده است، کنند، زیرا از احتمال سرایت این هک‌ها به بقیه پروژه‌ها وحشت دارند.

اثر مسری در کریپتو چیست و چه تاثیری بر بازار دارد؟

چگونه اثر مسری/واگیری در کریپتو بر بازار تأثیر می‌گذارد؟

در حالی که تأثیرات سطح خرد بر سرمایه‌گذاران فردی و کسب‌وکارهای مرتبط با کریپتو متمرکز است، تأثیرات سطح کلان می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد و به طور بالقوه بر صنایع متعدد و ثبات سیستم مالی جهانی تأثیر بگذارد.

اثرات مسری در کریپتو در سطح خرد و کلان می‌تواند بسیار متفاوت باشد. از دست دادن اعتقاد و باور به یک ارز دیجیتال خاص، در سطح خرد می‌تواند باعث فروش و کاهش قیمت آن شود. سرمایه‌گذاران فردی که مالک آن ارز دیجیتال هستند ممکن است در نتیجه این رویداد متحمل ضرر مالی شوند. همچنین ممکن است بر درآمد و سودآوری مشاغل درگیر در صنعت ارزهای دیجیتال، مانند صرافی‌ها و فعالیت‌های استخراج، تأثیر بگذارد. همچنین، می‌تواند توانایی کسب‌وکارهایی را که از ارزهای دیجیتال به‌عنوان نوعی وسیله پرداخت یا مبادله استفاده می‌کنند، برای عملکرد و تراکنش مؤثر، مختل کند.

اثر مسری در کریپتو می‌تواند بر اقتصاد کلان به طور گسترده‌تری تاثیر بگذارد. کاهش سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی ناشی از عدم اعتماد سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال ممکن است بر کسب‌وکارهای زیادی از این صنعت تأثیر بگذارد.

سقوط ارزش صنعت ارزهای دیجیتال چند میلیارد دلاری ممکن است تأثیر قابل توجهی بر بازارهای مالی جهان داشته باشد. با این حال، از آنجایی که ارزهای دیجیتال به طور فزاینده‌ای در سیستم مالی جهانی درهم‌تنیده شده‌اند، کاهش عمومی اعتماد ممکن است بر ثبات کل سیستم مالی تأثیر منفی بگذارد.

آیا استیبل‌کوین‌ها می‌توانند اثر مسری در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کنند؟

Depegging می‌تواند یک اثر مسری در بازار کریپتو ایجاد کند، به ویژه اگر سرمایه‌گذاران آن را نشانه‌ای از بی‌ثباتی گسترده‌تر یا عدم اعتماد در بازار بدانند.

از دست دادن اعتماد در کل بازار استیبل‌کوین ممکن است ناشی از این باشد که یک استیبل‌کوین – که برای حفظ یک ارزش «پایدار» در نظر گرفته شده است – پگ خود با دارایی اساسی (اغلب دلار) را از دست بدهد.

اگر سرمایه‌گذاران شروع نسبت به ثبات یک استیبل‌کوین تردید پیدا کنند، ممکن است نگران ثبات سایر استیبل‌کوین‌های دیگر نیز شوند. اگر احساسات منفی به سایر دارایی‌های دیجیتال سرایت کند، ممکن است باعث رکود گسترده‌تر بازار و فروش استیبل‌کوین‌ها شود.

علاوه بر این، کاهش پشتیبانی از استیبل‌کوین‌ها می‌تواند به طور جدی بر پذیرش اکوسیستم ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد. از آنجایی که بازار بی‌ثبات است، استیبل‌کوین‌ها اغلب به عنوان وسیله مبادله بین ارزهای دیجیتال مختلف یا به عنوان ذخیره ارزش استفاده می‌شوند. کاهش قابلیت اطمینان استیبل‌کوین‌ها می‌تواند باعث توقف معاملات و نوسانات بیشتر در بازار شود.

تفاوت بین اثر مسری در کریپتو و اثر دومینوی کریپتو چیست؟

اثر مسری در کریپتو چیست و چه تاثیری بر بازار دارد؟

اثر مسری در کریپتو به گسترش ناآرامی بازار از یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر اشاره دارد. با این حال، اثر دومینوی کریپتو سناریویی را ترسیم می‌کند که در آن شکست یک ارز دیجیتال، یک واکنش زنجیره‌ای را ایجاد می‌کند که باعث سقوط بیشتر می‌شود.

تفاوت بین اثر مسری در کریپتو و اثر امواج کریپتو چیست؟

هم اثر مسری در کریپتو و هم اثر امواج (Ripple) کریپتو به گسترش تغییرات بازار و رفتار سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد. تفاوت اساسی این است که اثر امواج می‌تواند مثبت یا منفی باشد و به چگونگی تاثیر تغییرات در یک ارز دیجیتال بر روی سایر ارزهای دیجیتال در بازار مربوط می‌شود. در مقابل، اثر مسری اغلب حاکی از گسترش منفی ترس یا وحشت است که منجر به فروش گسترده و کاهش قیمت می‌شود.

چگونه سهامداران مختلف می‌توانند از خود در برابر اثرات مسری در کریپتو محافظت کنند؟

اثر مسری در کریپتو می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر چندین بخش در بازار کریپتو از جمله سرمایه‌گذاران، کسب‌وکارها و سیستم مالی به عنوان کل تأثیر بگذارد. برای محافظت از خود در برابر اثرات منفی مسری در کریپتو، هر یک از ذینفعان باید اقدامات خاصی را انجام دهند.

با تنوع بخشیدن به پرتفوی‌ها، سرمایه‌گذاران می‌توانند ریسک را کاهش دهند. این مستلزم خرید ارزهای دیجیتال مختلف و دارایی‌های دیگر مانند سهام و اوراق‌قرضه است. برای آموزش بهتر و انتخاب عاقلانه‌تر در سرمایه‌گذاری، بسیار مهم است که فعالین این بازار روندهای بازار و اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال را زیر نظر داشته باشند.

کسب‌وکارهای مرتبط با رمزارز، مانند صرافی‌ها و ماینرها، می‌توانند با حفظ شیوه‌های مدیریت ریسک قوی از خود محافظت کنند. این مستلزم تست استرس برای شناسایی و کاهش خطرات بالقوه است و از ذخایر کافی برای رسیدگی به ضررهای احتمالی اطمینان حاصل می‌کند. تست استرس شامل ارزیابی عملکرد یک سیستم در شرایط نامطلوب است. برای ایجاد و حفظ اعتماد مشتری، این مشاغل باید شفافیت و تعامل موفق را نیز حفظ کنند.

معامله‌گران با اشراف و نظارت کامل بر تحولات بازار، ممکن است از اثرات منفی مسری در کریپتو محافظت کنند. قبل از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال، معامله‌گران باید دقت لازم را انجام دهند و با تحولات اخیر در بازار ارزهای دیجیتال همراه باشند. معامله‌گران می‌توانند با قرار دادن دستورات حد ضرر و سایر تاکتیک‌های مدیریت سرمایه، ریسک را کاهش دهند.

بانک‌ها می‌توانند با اجرای سیاست‌های سختگیرانه «احراز هویت» و «ضد پول‌شویی» برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی مرتبط با ارزهای دیجیتال، از خود در برابر اثرات مضر مسری رمزارزها محافظت کنند. علاوه بر این، بانک‌ها باید ذخایر کافی را برای مدیریت زیان‌های احتمالی ناشی از اثر مسری در کریپتو و سیستم‌های تست استرس منظم برای شناسایی و کاهش خطرات احتمالی حفظ کنند.

امتیاز شما به این محتوا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.