اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

بلاکچین اتریوم در سپتامبر 2022 ارتقایی تحت عنوان «ادغام» (The Merge) را تکمیل کرد که باعث انتقال به الگوریتم اثبات سهام شد. ارتقای بعدی در زنجیره به نام «شانگهای» در اواسط ماه مارس انتظار می‌رود و ممکن است پیامدهای قابل توجهی برای دومین رمزارز بزرگ بازار داشته باشد.

ارتقا شانگهای اتریوم، فورک شانگهای نیز نامیده می‌شود. به عنوان بخشی از این ارتقا، پنج پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) وجود دارد که انتظار می‌رود در این فورک ارائه شود. احتمالاً EIP-4895 همه سرفصل‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، زیرا باعث می‌شود که اترهای استیک شده آزاد شود و امکان برداشت را فراهم می‌کند.

از طریق ارتقا ادغام که در سپتامبر 2022 اتفاق افتاد، مکانیسم اجماع بلاکچین از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) منتقل شد. با انجام این کار، حاکمیت زنجیره از مکانیسمی که بر منابع متمرکز بود فاصله گرفت و از نظر محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) سازگارتر شد.

در حالی که PoS ممکن است سازگارتر با محیط‌زیست باشد، به فرایند استیکینگ بستگی دارد. دارندگان اتریوم باید حداقل 32 اتریوم را برای مشارکت در مکانیسم اجماع استیک کنند. در مقابل آنها بازدهی که در حال حاضر کمی بیش از 5 درصد است، به دست می‌آورند.

از آنجایی که 32 اتریوم در حال حاضر حدود 52,000 دلار قیمت دارد، مشارکت برای سرمایه‌گذاران کوچک‌تر غیرممکن است. با این حال، پلتفرم‌هایی مانند Lido و Coinbase، حتی برای دارایی‌های کوچک‌تر خدمات استیکینگ را به کاربران ارائه می‌کنند و هزینه‌ای را از درآمد استیک از آنها دریافت می‌کنند.

ارتقای شانگهای اتریوم چیست و چه تاثیری بر شبکه و قیمت آن می‌گذارد؟

اترهای استیک شده برای حدود دو سال قفل شده است. ارتقای اتریوم شانگهای به کاربران اجازه می‌دهد تا اتریوم استیک شده خود را پس بگیرند. در نتیجه، کامیونتی اتریوم مشتاقانه منتظر است تا قفل اتریوم خود را پس از ارتقا باز کند.

فورک شانگهای برای ذینفعان اتریوم چه معنایی دارد؟

بلاکچین اتریوم در 30 جولای 2015 راه‌اندازی شد و فقط بلاکچین بیتکوین را داشت که از آن الهام و الگو بگیرد. در نتیجه، همچنان از چندین مشکل رنج می‌برد که بلاکچین‌های بعدی بهتر پیاده‌سازی کرده‌اند. آیا ارتقا می‌تواند به رفع این نقاط ضعف کمک کند؟

از لحاظ تاریخی، اتریوم از کندی تراکنش‌ها و کارمزد بالا رنج می‌برد. این امر به ویژه از زمانی که رونق امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) ارزش کل قفل شده (TVL) را افزایش داد، قابل توجه بوده است. افزایش توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) و علاقه به مینت NFT در سال 2021 و اوایل سال 2022 به تجربیات بد کاربران و هزینه‌های بالای گس افزوده است.

به غیر از EIP-4895 که عمدتاً بر روی استیکینگ اتریوم متمرکز است، EIP-3855 و EIP-3860 به عنوان بخشی از ارتقای بعدی خواهند شد. EIP-3855 باید به سرعت تراکنش کمک کند و EIP-3860 امیدوار است هزینه‌های تراکنش را کاهش دهد.

این پیشرفت‌ها باید به بهبود استفاده از شبکه در سراسر حوزه دیفای و NFT کمک کند، زیرا برخی از این اکوسیستم‌ها تحت تأثیر هزینه‌های گس بالا و تراکنش‌های کند قرار گرفتند. به دلیل این مشکلات، پروژه‌ها به زنجیره‌های دیگری مانند سولانا یا راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم مانند پالیگان منتقل شدند.

استیکینگ انعطاف‌پذیرتر، عملکرد بهتر و افزایش ذینفعان اکوسیستم می‌تواند شبکه را تقویت کرده و در درازمدت به این بلاکچین کمک کند.

ارتقا شانگهای اتریوم چه تاثیری بر معامله‌گران می‌گذارد؟

بیشتر ارتقاها در بلاکچین‌های مختلف بر روی قیمت تاثیر می‌گذارد. ارتقای اتریوم شانگهای نیز تفاوتی نخواهد داشت. ذخایر اتریوم در صرافی‌ها در حال حاضر شروع به کاهش کرده است؛ زیرا سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند دارایی‌های خود را به کیف پول‌های حضانتی منتقل کنند.

ارتقای قبلی اتریوم نوسانات خوبی در بازار ایجاد کرد که معامله‌گران از آن بهره بردند. قیمت اتریوم از حدود 1000 دلار در ژوئیه 2022 به بیش از 2000 دلار در آگوست افزایش یافت و دقیقاً در زمان ارتقا ادغام به حدود 1800 دلار رسید. با کاهش سریع عرضه اتر در صرافی‌ها، معامله‌گران ممکن است شاهد افزایش قیمت دیگری باشند.

با این حال، معامله‌گران کوتاه‌مدت ممکن است به کاهش قیمت اتر از زمان ارتقا ادغام در سال 2022 توجه کنند. این ارتقا ممکن است خیلی متفاوت نباشد. عامل دیگری که باید در نظر داشت این است که کاربران اتریوم که بیش از دو سال نتوانسته‌اند کوین‌های استیک شده خود را برداشت کنند، بلافاصله پس از ارتقا شانگهای به این کار دسترسی خواهند داشت.

همچنین بخوانید: اترمیل (EtherMail) چیست؟

با بیش از 16.4 میلیون اتر استیک شده، اگر بخشی از آن وارد بازار شود، می‌تواند عرضه اتر را افزایش دهد و قیمت‌ها را بلافاصله پس از تکمیل ارتقا شانگهای کاهش دهد.

ارتقای شانگهای اتریوم چیست و چه تاثیری بر شبکه و قیمت آن می‌گذارد؟

این رابطه بین عرضه و تقاضا یک اصل اساسی علم اقتصاد است و یک عامل کلیدی در تعیین قیمت هر دارایی از جمله ارزهای دیجیتال، سهام، اوراق‌قرضه و کالاها است.

همچنین شایان ذکر است که اگرچه پس از به‌روزرسانی شانگهای خطرات نزولی برای قیمت وجود دارد، اما برداشت اتریوم تنها در بخش‌های کوچک در دسترس خواهند بود. به عنوان مثال، معامله‌گرانی که می‌خواهند اتر خود را پس از ارتقا خارج کنند، باید این کار را در مراحل مختلف انجام دهند.

این ممکن است خطرات نزولی قیمت اتر را کاهش دهد. اما ترس از افزایش عرضه چیزی است که می‌تواند در کوتاه‌مدت به احساسات بازار آسیب برساند.

ارتقای اتریوم شانگهای چه تاثیری بر کاربران اتریوم خواهد داشت؟

اتریوم مدت‌هاست که به دلیل کندی تراکنش‌ها و فی بالا، باعث نارضایتی کاربران شده است. برخی از این تجربیات ناخوشایند باید با ارتقا شانگهای بهبود یابد.

از آنجایی که چندین مورد استفاده کاربردی از اتریوم از زمان بازار نزولی 2018 ظاهر شده است، TVLها و استفاده از این زنجیره به طور تصاعدی افزایش یافته است که منجر به افزایش اثرات شبکه شده است. این زنجیره برای این رشد انفجاری طراحی نشده است و با هزینه‌های بالای گس و معاملات کند دست‌وپنجه نرم می‌کند. در نتیجه، اتریوم به عنوان «بلاکچین افراد ثروتمند» معروف شده است.

مینت کردن «The Otherside» یوگا لبز یکی از این رویدادها بود که برای دریافت NFT هزینه‌های گس تا 2.5 اتریوم رشد داشت. چنین امور گران قیمتی در بلاکچین‌های نسل بعدی مانند سولانا وجود ندارد، جایی که تجربه کاربری و فی پایین تراکنش به ایجاد پایگاهی بزرگ از کاربران کمک کرده است.

اگر اتریوم مشکل گس را حل کند، می‌تواند زنجیره انتخابی برای همه کاربران باشد. بسیاری از پروژه‌های بازی از اتریوم به سولانا، پالیگان و Immutable X منتقل شده‌اند، زیرا بازی باید از تراکنش‌های خرد پشتیبانی می‌کرد.

اتریوم برای جذب این نوع پروژه‌ها باید کارآمدتر، سریع‌تر و مقیاس‌پذیرتر شود. شاردینگ یکی از ویژگی‌هایی است که اتریوم در مسیر توسعه خود دارد، که شبیه به پردازش موازی در اصطلاحات محاسباتی سنتی است. ارتقا شانگهای پله‌ای برای دستیابی به شاردینگ در اواخر سال 2023 است.

با افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش فی در زمان مناسب، اتریوم برنامه‌های هیجان‌انگیزتری برای پایگاه کاربران خود خواهد داشت و می‌تواند افراد عادی – نه فقط ثروتمند – را در خود جای دهد.

ارتقای اتریوم شانگهای چه معنایی برای سرمایه‌گذاران دارد؟

سرمایه‌گذاران عموماً تمایل دارند نسبت به معامله‌گران نگاه بلندمدت‌تری به یک دارایی داشته باشند. در نتیجه، آنها بیشتر بر روی عوامل فاندامنتال تمرکز می‌کنند تا عملکرد کوتاه‌مدت قیمت و شاخص‌های تکنیکال. با توجه به این نکته، ارتقا شانگهای اصول اساسی این بلاکچین را بهبود می‌بخشد و سرمایه‌گذاران باید به آن نگاه مثبتی داشته باشند.

اتریوم توانایی رهبری پذیرش سازمانی ارزهای دیجیتال را دارد. ادغام اولین گام در این مسیر بود، زیرا بررسی ESG می‌تواند سرمایه سازمانی بیشتری را برای اتریوم و در نهایت به اکوسیستم کریپتو وارد کند.

همچنین، توانایی سرمایه‌گذاران نهادی برای مشارکت در استیکینگ و کسب بازدهی، شبیه ابزارهای مالی ثابت – مانند اوراق‌قرضه – در بازارهای سرمایه است. از آنجایی که اتر به دارایی «بلوچیپ» بازار ارزهای دیجیتال تبدیل می‌شود، بازدهی از اتر می‌تواند مترادف با نرخ بدون ریسکی باشد که بازارهای سرمایه سنتی اغلب برای قیمت‌گذاری دارایی‌های خود از آن استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: استاندارد ERC۲۰ چیست؟

در نتیجه، پاداش‌های استیک کردن از زنجیره‌های دیگر و برنامه‌های دیفای اتریوم باید حداقل با بازده سهام اتریوم مطابقت داشته باشد – اما در حالت ایده‌آل، از بازدهی استیکینگ اتریوم بیشتر باشد؛ بنابراین، به‌روزرسانی اتریوم احتمالاً پیامدهای اقتصادی خواهد داشت؛ زیرا زنجیره‌ها و برنامه‌های کاربردی دیگر محصولات و خدمات خود را طراحی می‌کنند.

با بهبود اصول اولیه اتریوم از طریق ادغام، ارتقا شانگهای و معرفی شاردینگ در سال 2023، سرمایه‌گذاران خرد و نهادی خواهند توانست بخشی از داستان رشد اکوسیستم اتریوم باشند.

ارتقای بعدی اتریوم چیست؟

ارتقا شانگهای گامی به سوی مقیاس‌پذیرتر کردن بلاکچین اتریوم است. ویژگی‌هایی مانند شاردینگ، دانش صفر (ZK)-SNARK و موارد دیگر، نقشه راه اتریوم را تکمیل می‌کند.

EIPهای گنجانده شده در ارتقا شانگهای گام خوبی به سوی دستیابی به شاردینگ در اواخر سال 2023 خواهند بود. شاردینگ برای بهبود توان عملیاتی تراکنش‌های بالاتر بسیار مهم است؛ زیرا زنجیره قادر به انجام «پردازش موازی» خواهد بود. انتظار می‌رود شاردینگ در دو مرحله در سال‌های 2023 و 2024 محقق شود.

ارتقای شانگهای اتریوم چیست و چه تاثیری بر شبکه و قیمت آن می‌گذارد؟

مرحله اول دسترسی بهتر داده به بلاکچین اتریوم را به ارمغان می‌آورد. ترکیب آن با ویژگی جمع‌آوری که زنجیره‌های لایه ۲ مانند پالیگان و Immutable X قادر به انجام آن هستند، می‌تواند به دستیابی به چندین هزار تراکنش در ثانیه در اتریوم کمک کند.

این ارتقا همچنین ارتباط بین شاردها را امکان‌پذیر می‌کند. با این حال، ماهیت دقیق این مرحله هنوز مورد بحث است و احتمالاً پس از معرفی zk-SNARK در بلاکچین اتریوم تغییر خواهد کرد.

ویتالیک بوترین در طی سخنرانی خود در کنفرانس انجمن اتریوم در جولای 2022 به مقاومت کوانتومی به عنوان یکی از نقاط عطف کلیدی اتریوم اشاره کرد. با این حال، دستیابی به معماری مناسب پیرامون شاردینگ و zk-SNARK ها باید کامیونتی اتریوم را برای چند سال آینده مشغول و هیجان‌زده نگه دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.