اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) با داشتن مزایایی همچون شفافیت و عدم تمرکز، مالکیت دیجیتال را تسهیل می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های مهم NFT، اطمینان از مالکیت محدود یک دارایی است.

نکته مهم این است که NFTها غیرقابل‌تقسیم هستند و همان‌طور که از نامشان پیداست غیرقابل‌تعویض هستند، زیرا ساختن یا تکثیر آنها در بلاکچین غیرممکن است. اما اخیرا صحبت از خرید کسری از NFT یا Fractional NFT است.

مزایای NFT برخی از محدودیت‌های حیاتی را برای عملکرد آن ایجاد می‌کند. به همین منظور، توسعه‌دهندگان و هنرمندان این حوزه، تکنیک‌های جدیدی را برای پذیرش مالکیت کسری از NFTها بدون نفی عملکرد اصلی NFTها ابداع کرده‌اند.

این مفهوم تا حدی شبیه تقسیم مالکیت شرکت به تعدادی سهام است. به‌این‌ترتیب، مالکان می‌توانند بدون اینکه الزاماً کل اثر خود را بفروشند، به نقدینگی دسترسی داشته باشند. درعین‌حال، داشتن قطعه‌ای از یک NFT برای کلکسیونرهای معمولی قابل‌دسترس‌تر می‌شود.

NFT های کسری (Fractiona NFT) چیست؟

یک NFT کسری (F-NFT) قطعه‌ای از یک NFT کامل است که به قطعات کوچک‌تر تقسیم شده است، و سرمایه‌گذاران مختلف را قادر می‌سازد تا از مالکیت جزئی یک NFT با ارزش بالا، مانند یک قایق تفریحی لوکس یا املاک و مستغلات، لذت ببرند.

می‌توانید آن را مانند یک کیک تولد در نظر بگیرید – جایی که کیک برای پذیرایی از مهمانان خود به برش‌های کوچک بریده می‌شود. با کسری کردن کیک، مالک می‌تواند به‌جای خرید کیک جداگانه برای هر مهمان، از همه مهمانان خود پذیرایی کند.

باتوجه‌به اینکه NFTها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند و نمی‌توان آنها را تکرار کرد، NFTهای کسری با معرفی مالکیت کسری بر این محدودیت‌ها تاکید دارند.

خرید کسری از NFT چیست؟ و از کجا می‌توان آنها را خریداری کرد؟ - سیگما

بخش‌های کوچک‌تر NFT به سرمایه‌گذاران بیشتری امکان می‌دهد تا در کنار دیگران در مالکیت همان قطعه سهم داشته باشند.

قراردادهای هوشمند نقش اساسی در کسری کردن یک NFT دارند. آنها ایجاد تعداد معینی از توکن‌های مالکیت مرتبط با NFT اصلی را تسهیل می‌کنند.

توکن‌های کسری به سرمایه‌گذاران ضمانت مالکیت کسری از NFT را می‌دهند. هرکسی می‌تواند توکن‌های کسری خود را در بازارهای ثانویه مختلف معامله کند.

فرض کنید می‌خواهید یک میمون معروف از مجموعه Bored Ape که ۳ میلیون دلار ارزش دارد، بخرید. یک پلتفرم NFT کسری، مانند Fractional.art، یک Bored Ape را به ۳ میلیون توکن ERC۲۰ به ارزش ۱ دلار برای هر توکن تقسیم می‌کند.

پس از اتصال کیف پول وب خود، می‌توانید ۳۰۰ توکن Bored Ape’s ERC۲۰ را به قیمت ۳۰۰ دلار خریداری کنید و ۰.۰۱ درصد از حقوق مالکیت NFT را به دست آورید.

علاوه بر این، اگر ارزش Bored Apes افزایش یابد، می‌توانید توکن‌های خود را در بازارهای ثانویه که در آن لیست شده‌اند، بفروشید.

فعال‌کردن دسترسی از طریق مالکیت NFT کسری

زمانی که مجموعه‌های NFT محبوب‌تر می‌شوند، قیمت‌های کف آنها نیز افزایش می‌یابد، که برای هنرمندان، توسعه‌دهندگان و مجموعه‌دارانی که زود روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند خوب است.

اما افرادی هم هستند که اکنون تلاش می‌کنند وارد فضای NFT شوند و سرمایه زیادی ندارند.

اکثریت توانایی خرید گران‌ترین NFT ‌ها را ندارند، اما قطعاً می‌توانند احتمالات مالکیت کسری را در نظر بگیرند. علاوه بر این، NFTها یک طبقه دارایی انحصاری هستند و خرید آنها در صرافی‌های کریپتویی به دلیل کمبود نقدینگی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

بیشتر بدانید: مجوز CC0 در NFT چیست؟

با چنین موانع ورود، مالکیت کسری NFTها یک روش جدید و تغییردهنده بازی است.

تقسیم یک قطعه NFT به قطعات کوچک‌تر، بازار NFT را دموکراتیک می‌کند و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند باقدرت خرید کم یا متوسط ​​را قادر می‌سازد سوار قطار شوند. جدا از سود سرمایه‌گذاران، NFTهای کسری شده نقدینگی بسیار زیادی را به بازار NFT می‌آورند.

چگونه یک توکن غیرقابل‌تعویض را به قابلیت تعویض (Fungible) تبدیل کنید؟

استاندارد توکن ERC۷۲۱ قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین استاندارد NFT در شبکه اتریوم به همراه ERC۱۱۵۵ است.

اگرچه این دو استاندارد ایجاد NFTهای منحصربه‌فرد را تسهیل می‌کنند، استاندارد ERC۲۰، در مقابل، استخراج آلت‌کوین‌ها و توکن‌های قابل تعویض را امکان‌پذیر می‌کند.

توکن‌های تعویض‌پذیر به‌راحتی قابل تعویض هستند، به این معنی که هر واحد کاربرد و ارزش یکسان و مشابهی دارد. علاوه بر این، می‌توانید از قراردادهای هوشمند برای صدور چندین توکن ERC۲۰ مرتبط با ERC۷۲۱ NFT استفاده کنید.

در اینجا یک راهنمای گام‌به‌گام در مورد نحوه تبدیل یک توکن غیرقابل‌تعویض به توکنی که قابلیت تعویض دارد را نشان می‌دهیم:

 • یک صادرکننده یک NFT را به‌عنوان یک توکن ERC۷۲۱ مینت می‌کند و آن را در یک صندوق یا قرارداد هوشمند قفل می‌کند.
 • صادرکننده تصمیم می‌گیرد که NFT را به چند واحد تقسیم کند و قیمت و ابرداده آن را مشخص می‌کند.
 • قرارداد هوشمند ERC۷۲۱ آن NFT را به واحدهایی از توکن‌های قابل تعویض ERC۲۰ تقسیم می‌کند.
 • توکن‌های ERC۲۰ اکنون بخش‌هایی از NFT اصلی ERC۷۲۱ را نشان می‌دهند. صادرکننده می‌تواند آنها را با قیمت ثابت بفروشد.
 • سرمایه‌گذاران علاقه‌مند F-NFT می‌خرند و می‌توانند آن‌ها را با سایر دارایی‌های دیجیتال در بازارهای ثانویه بدون تأثیر بر ارزش NFT اصلی مبادله کنند.

خرید کسری از NFT چیست؟ و از کجا می‌توان آنها را خریداری کرد؟ - سیگما

توجه به این نکته مهم است که ناشران می‌توانند NFTهای خود را به تعداد واحدهای ممکن تقسیم کنند، خواه ۱، ۱۰۰، ۱۰۰۰۰ یا حتی ۱۰ میلیارد باشد.

به‌عنوان‌مثال، نمادین‌ترین میم در فضای کریپتو، Doge اصلی توسط Atsuko Sato، اکنون به‌صورت جزئی و برای افراد بیشتری در دسترس است.

Atsuko آن را به PleasrDAO – یک سازمان مستقل غیرمتمرکز متشکل از رهبران دیفای، کلکسیونرهای اولیه NFT و هنرمندان دیجیتال – به قیمت تقریباً ۴ میلیون دلار در ژوئن ۲۰۲۱ فروخت.

DAO آن را به نزدیک به ۱۷ میلیارد بخش تقسیم کرد. تاکنون بیش از ۱۰۰۰۰ کیف پول این قطعات را در خود جای داده است.

پس از خرید، هر سرمایه‌گذار توکن‌های ERC۲۰ به ارزش سهم خود از NFT را تحت تیکر (DOG) دریافت کرد، که می‌توانست آن‌ها را با سایر دارایی‌های دیجیتالی که می‌خواستند مبادله کنند.

خرید کسری از NFT چیست؟ و از کجا می‌توان آنها را خریداری کرد؟ - سیگما

مزایای مالکیت کسری NFT

یکی از محدودیت‌های اصلی NFTها این است که کلکسیونرها باید مالکیت کامل قطعات را داشته باشند.

برای برخی از مجموعه‌ها مانند Bored Apes و CryptoPunks با قیمت‌های سرسام‌آور، F-NFT این مشکل را حل کرده و مزایای بیشتری را به صادرکنندگان و سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. این مزایا عبارتند از:

 • دموکراتیک شدن

قیمت‌های سرسام‌آور NFT برخی از مجموعه‌ها، اکثر سرمایه‌گذاران را از مشارکت در بازار NFT ناامید کرده است.

جزءبه‌جزء کردن یک NFT یکی از موانع ورود سرمایه‌گذاران جدید را کاهش می‌دهد و به همه سرمایه‌گذاران با هر سرمایه‌ای اجازه می‌دهد تا بخشی از NFTهای سطح بالا و بلو چیپ را داشته باشند.

 • نقدینگی بیشتر

نقدینگی بیشتر ارتباط نزدیکی با دموکراسی‌سازی دارد. قیمت بالای بعضی از NFTها باعث می‌شود تا زمانی که خریداری برای یک اثر پیدا شود زمان زیادی بگذرد؛ زیرا تعداد محدودی از سرمایه‌گذاران توان پرداخت برای آن دارند.

اما زمانی که این NFTها جزءبه‌جزء می‌شوند، توکن‌ها را می‌توان در صرافی‌ها توسط طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران خرید/فروش کرد – با کمترین ریسک نسبت به‌صرف پول زیاد برای یک قطعه که ممکن است بیش از حد قیمت داشته باشد.

 • کشف قیمت

ایجاد یک قیمت منصفانه برای یک NFT با سابقه‌ی تراکنش کم یا بدون آن، چالش‌برانگیز است.

از طریق تقسیم‌بندی، بسیاری از سرمایه‌گذاران برای کسری NFT پیشنهاد قیمتی می‌دهند و به بازار اجازه می‌دهد تا قیمت منصفانه NFT را بهتر شناسایی کند.

 • برای هنرمندان بهتر است

مزایای فوق بیشتر بر سرمایه‌گذاران تأثیر گذاشته است. برای هنرمندان، F-NFTها با قراردادن آنها در معرض طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران در بازار نقدشونده‌تر، پاداش‌های بیشتری به ارمغان می‌آورند.

چالش‌های پیش روی F-NFT

مانند هر چیز دیگری در این دنیا، NFTهای کسری نیز دارای اشکالاتی هستند. اینها چالش‌های F-NFT هستند که باید قبل از ورود به آن‌ها در نظر بگیرید:

 • بازسازی

در مورد داشتن یک قطعه از یک NFT، به‌ویژه یک اثر هنری، قایق تفریحی، یا املاک، بازسازی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

اگر مالک کل قطعه هستید، همه چیز ساده است. شما از مالکیت انحصاری لذت می‌برید؛ بنابراین، شما می‌توانید آن را همان‌طور که می‌خواهید بفروشید. برعکس، زمانی که شما مالک کسری از دارایی هستید، ممکن است در استفاده از بخشی از دارایی به نام دیگری با مشکل مواجه شوید.

اگر بخش‌هایی از NFT خود را بفروشید (مثلاً ۶۰٪) و خریداران از فروش مجدد آن امتناع کنند، تصمیم‌گیری صرفاً درباره سرنوشت آن قطعه برای شما دشوار خواهد بود. به‌این‌ترتیب، پروتکل‌های fractionalization باید راهی برای بازسازی بخش‌ها در NFT اصلی ایجاد کنند.

 • F-NFT به‌عنوان اوراق بهادار

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) در مورد F-NFT ها نگران است.

کمیسیونر هستر پیرس، معروف به CryptoMom، قبلاً نظر خود را در مورد F-NFT به‌عنوان اوراق بهادار منتشر کرده است. او هشدار داد که سازندگان F-NFT باید مراقب باشند توکن‌هایی را که می‌توانند وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری یا اوراق بهادار در نظر گرفته شوند، تولید نکنند.

اوراق بهادار ابزارهای مالی قابل‌تعویضی هستند که برای اهداف جمع‌آوری سرمایه استفاده می‌شوند.

برخلاف NFT ها، به‌راحتی قابل تعویض هستند. ازآنجایی‌که F-NFT ها مالکیت کسری از یک NFT را ارائه می‌دهند، SEC می‌تواند آنها را تا حد زیادی اوراق بهادار قابل تعویض در نظر بگیرد.

قانون ایالات متحده این‌گونه اوراق بهادار را ملزم می‌کند که با اطلاعات دقیق فروشنده و پیشنهاد ارائه شده به سرمایه‌گذاران در SEC ثبت شوند. این بدون شک یک چالش بزرگ برای کسانی است که از تمرکززدایی و ناشناس بودن حمایت می‌کند.

از کجا NFTهای کسری بخریم؟

اینها برترین بازارهایی هستند که می‌توانید F-NFT ها را تقسیم‌بندی کنید و خریداری کنید:

 • Fractional.art

Fractional.art یک بازار و کامیونتی NFT محبوب برای تقسیم‌بندی و تجارت NFT است.

این پلتفرم غیرمتمرکز، بدون مجوز است و توسط قراردادهای هوشمند اداره می‌شود – هرکسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، اما هیچ‌کس آن را کنترل نمی‌کند.PeckShield و Harchi Audit این پروتکل را برای کمک به اعتماد فرهنگی در کامیونتی تأیید کرده‌اند.

 • LIQNFT

LIQNFT با آدرس liqnft.com، خود را به‌عنوان اولین بازار تقسیم‌بندی و سریال‌سازی مبتنی بر کامیونتی در اکوسیستم سولانا معرفی می‌کند. با سریال‌سازی، کنترل کامل چاپ NFT با نسخه محدود را به دست خواهید آورد.

این مفهوم شبیه خرید یک کالای محدود و سطح بالا است. به‌عنوان‌مثال، یک خودروساز می‌تواند تنها ۱۰۰ خودرو تولید کند که هر کدام دارای شماره سریال هستند؛ بنابراین، می‌توانید ۱ از ۱۰۰ یا ۶۷ از ۱۰۰ را خریداری کنید.

قرارداد NFT در یک قرارداد هوشمند با سریال‌سازی به شما امکان می‌دهد ویژگی‌هایی مانند عرضه چاپ، قیمت مالکیت و موارد دیگر را تعریف کنید.

 • Nftfy

در وب‌سایت Nftfy با آدرس nftfy.org، شما می‌توانید NFT ‌ها را به‌صورت جمعی در یک استخر بخرید، کسری بخرید یا NFT ‌های خود را کسری کنید.

پیشنهاد شما غیرمتمرکز، ایمن و در یک خزانه قرار می‌گیرد. شما می‌توانید NFT خود را با پرداخت قیمت ذخیره آن یا متحمل شدن کل ارزش آن از هم جدا کنید. علاوه بر این، می‌توانید پیشنهاد خود را قبل از خرید F-NFT های شما، لغو یا تغییر دهید.

 • WithOtis

withotis.com، یکی دیگر از بازارهای پرطرفدار است که در آن می‌توانید NFTها را بخرید و آن را کسری کنید.

یکی از مزایای برجسته این پلتفرم، دردسترس‌بودن اپلیکیشن موبایل رایگان در AppStore و Google Play Store است. این پلتفرم NFTها را در صندوق‌های امن بیمه شده توسط شرکت بیمه آمریکایی آسپن نگهداری می‌کند.

سخن پایانی

F-NFTها ممکن است اتفاق بزرگ بعدی برای حوزه NFT باشند؛ زیرا موانع ورود سرمایه‌گذاری را از بین می‌برند و نقدینگی بیشتری تزریق می‌کنند.

اگر به مجموعه NFT خاصی چشم دوخته‌اید اما نتوانسته‌اید قیمت کف آن را تامین کنید، ممکن است به‌زودی از طریق مالکیت جزئی مالک آن شوید.

با درنظرگرفتن این موضوع، فراموش نکنید که قبل از سرمایه‌گذاری در هر اثر هنری دیجیتال، تحقیق خود (DYOR) را انجام دهید.

منبع: Coingecko

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.