اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

فرانت رانینگ (Front-running) یک اصطلاح نسبتاً رایج در بازار سهام است که به استفاده از اطلاعات داخلی یک شرکت برای ورود به بازار قبل از شروع رقابت اشاره دارد. در نتیجه، این یک نوع معامله داخلی است.

فرانت رانینگ به بازار سهام و فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) محدود نمی‌شود – می‌تواند در بازارهای توکن غیرقابل‌تعویض (NFT) نیز اتفاق بیفتد و به این دلیل رخ می‌دهد که یک شخص آگاه در یک پلتفرم NFT می‌داند که کدام مجموعه قرار است در سایت معاملاتی پروموت شود.

با این اطلاعات، آن‌ها می‌توانند یک NFT را قبل از عرضه عمومی خریداری کنند و در نهایت قیمت آن را افزایش دهند. قیمت افزایش می‌یابد زیرا NFTها برای فروش عمومی عرضه می‌شوند و شخص آگاه از این کار سود کسب می‌کند.

بنابراین، فرانت رانینگ (Front-running) از این نوع، معامله داخلی نامیده می‌شود، زیرا دارایی‌ها بر اساس اطلاعات غیرعمومی معامله می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال، در سپتامبر 2021، ناتی چستین، مدیر محصول در بازار OpenSea، ان‌اف‌تی‌ها را درست قبل از عمومی شدن در سایت OpenSea خریداری کرد. سپس آن‌ها را با سود فروخت.

او از اطلاعات داخلی برای به‌دست‌آوردن یک مزیت ناعادلانه استفاده کرد. بااین‌حال، یک فرد مبتکر این فعالیت غیرقانونی را با تطبیق مُهرهای زمانی تراکنش NFT با تبلیغات صفحه NFTهای برتر موردنظر در OpenSea کشف کرد.

ربات فرانت رانینگ چیست؟

یک ربات فرانت رانینگ تراکنش‌های معلق را اسکن می‌کند و هزینه گس قابل توجهی را می‌پردازد تا ماینرها ابتدا تراکنش او را پردازش کنند تا یک معامله بزرگ را که بر قیمت‌گذاری بازار تأثیر می‌گذارد، انجام دهند.

ربات‌ها برنامه‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده‌ای هستند که به شما امکان می‌دهند معاملات خود را خودکار کنید. ربات به‌جای پیگیری هر حرکت در بازار و انتظار برای زمان مناسب برای خریدوفروش، به طور خودکار داده‌های بازار را ترکیب و ارزیابی می‌کند و معاملات را از طرف مشتریان انجام می‌دهد.

  • ربات‌های فرانت رانینگ کریپتو چگونه کار می‌کنند؟

طراحی اتریوم یا بلاک‌چین به همه تراکنش‌های ارسال‌شده اجازه می‌دهد در یک ممپول (Mempool) متوقف شوند، جایی که تراکنش‌ها در انتظار پردازش هستند. ممپول را می‌توان توسط ماینرها یا ربات‌ها برای تراکنش‌های مناسب اسکن کرد تا در معاملات ارزهای دیجیتال از آن‌ها استفاده شود.

ربات‌های فرانت رانینگ (Front-running) معمولاً در مقیاس زمانی میلی‌ثانیه کار می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، آن‌ها ممکن است یک تراکنش را از ممپول بخوانند، اندازه تراکنش بهینه را محاسبه کنند، تراکنش‌ها را پیکربندی کنند و سپس آن‌ها را در کسری از ثانیه اجرا کنند. رقابت در این زمینه به صورت دستی (Manual) غیرممکن است.

ربات فرانت رانینگ چیست؟

با قراردادن سفارش خرید در همان بلاک و همزمان با تعیین قیمت گس بالاتر، ربات از اسلیپیج‌های خاص، حجم معاملات و قیمت گس جلوتر می‌رود.

هنگامی که نقدینگی اضافی به یک استخر AMM (سازنده بازار خودکار) در صرافی اضافه می‌شود، ربات فرانت رانینگ آن را تشخیص می‌دهد و ترتیب تراکنش‌ها را در یک بلاک دستکاری می‌کند تا از معامله‌گر بعدی سود ببرد.

آیا فرانت رانینگ در کریپتو غیرقانونی است؟

در بازار سهام سنتی، فرانت رانینگ (Front-running) غیرقانونی در نظر گرفته می‌شود، زیرا اطلاعات داخلی به افراد خارجی ارائه نمی‌شود. بااین‌حال، در بازار کریپتو، تمام اطلاعات در یک دفتر کل دیجیتال قابل بازرسی عمومی ذخیره می‌شود؛ بنابراین،NFTهای فرانت رانینگ غیرقانونی تلقی نمی‌شوند.

قدرت اینترنت در انتشار اطلاعات، فرانت رانینگ در بازار ارزهای دیجیتال را افزایش می‌دهد. درحالی‌که فرانت رانینگ در معاملات سنتی ممنوع است – زیرا معامله‌گر از داده‌های غیرعمومی استفاده می‌کند، معامله‌گر در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) از داده‌های موجود در بلاک‌چین استفاده می‌کند و از نظر فنی سیستم را کوتاه نمی‌کند.

اگر لیست سفارش‌های خرید یا فروش را از قبل می‌دانید و می‌توانید سفارش خود را قبل از درج معاملات دیگر وارد کنید، فرانت رانینگ (Front-running) به عنوان یک استراتژی معاملاتی DEX سودمند است.

معامله‌گر می‌تواند سفارش‌های دریافتی را که در قراردادهای هوشمند در صرافی غیرمتمرکز قفل شده‌اند، ببیند – اگر این صرافی بر روی یک بلاک‌چین عمومی (به‌عنوان‌مثال، اتریوم) ساخته شود.

در صورتی که از نظر تجاری امکان‌پذیر باشد، معامله‌گر می‌تواند هزینه بیشتری را برای ثبت سفارش نسبت به سفارش‌های دریافتی تعیین کند. در نتیجه معامله‌گر می‌تواند سفارش‌های سودآورتری را مطالبه کند.

چگونه واش تریدینگ رمزارزها با تاکتیک‌های فرانت رانینگ متفاوت است؟

واش تریدینگ (wash Trading) زمانی است که یک سرمایه‌گذار یک دارایی خاص را می‌فروشد و می‌خرد تا ارزش آن را به طور مصنوعی افزایش دهد.

از سوی دیگر، حمله فرانت رانینگ به یک بلاک‌چین زمانی رخ می‌دهد که یک کاربر مخرب تراکنش مبادله را پس از پخش آن، اما قبل از نهایی‌شدن، کشف کند و سفارش‌ها را به نفع خود ثبت کند.

بازار NFT نیز مستعد عملی است که به عنوان واش تریدینگ (wash Trading) شناخته می‌شود. چندین پلتفرم معاملاتی NFT به کاربران این امکان را می‌دهند که بدون شناسایی خود با اتصال کیف پول به سایت، معامله کنند. این بدان معنی است که یک کاربر می‌تواند کیف پول‌های زیادی ایجاد کند و آن‌ها را به یک پلتفرم متصل کند.

پس از آن، شخص می‌تواند هر دو طرف معامله NFT را کنترل کند، آن را از یک کیف پول بفروشد و از کیف دیگر بخرد. با تکمیل معاملات مشابه، حجم معامله افزایش می‌یابد. در نتیجه، به نظر می‌رسد دارایی پایه تقاضای بالایی داشته باشد.

به طور مشابه، تاکتیک‌های فرانت رانینگ (Front-running) مانند حملات ساندویچی بر سوءاستفاده از پروتکل‌ها و سرویس‌های دیفای تمرکز دارند. حمله ساندویچ زمانی اتفاق می‌افتد که دو سفارش داده شود، یکی قبل و دیگری بعد از معامله. در این حالت، مهاجم به طور همزمان از جلو و عقب حمله می‌کند و تراکنش در انتظار اصلی را در وسط قرار می‌دهد.

چگونه واش تریدینگ رمزارزها با تاکتیک‌های فرانت رانینگ متفاوت است؟

یکی دیگر از روش‌های فرانت رانینگ شامل یک حمله جابجایی (Displacement Attack) است که در آن تراکنش ماینر جایگزین تراکنش اصلی می‌شود.

تراکنش جایگزین شده همچنان می‌تواند تکمیل شود، اما نتیجه آن‌طور که در نظر گرفته شده نخواهد بود.

چگونه فرانت رانینگ NFT را تشخیص دهیم؟

فرانت رانینگ (Front-running) را می‌توان با نظارت بر داده‌های معاملاتی کاربران، مانند آدرس کیف پول، خرید و سپس فروش NFT، و یک سری انتقال وجه شناسایی کرد.

خرید یا فروش یک ابزار مالی توسط فرانت رانر (front Runner)، تراکنش قانونی، و احتمال بازگشایی ابزار مالی برای به پایان رساندن چرخه توسط فرانت رانر، سه نقطه داده مهمی است که باید در هنگام تشخیص فرانت رانینگ در NFTها در نظر گرفت.

به‌علاوه، تحلیلگران باید سفارش‌های خرید/فروش نزدیک به سفارش خرید/فروش هنرمند NFT را در همان ابزاری که بر قیمت NFT تأثیر گذاشته است، جستجو کنند تا متوجه هرگونه تاکتیک فرانت رانینگ بالقوه شوند.

علاوه بر این، تیم انطباق باید قادر باشد از قابلیت‌های بازسازی معامله (جمع‌کردن جریان‌های مختلف داده‌ها) برای اتصال داده‌های بدون ساختار، مانند ارتباطات صوتی و الکترونیکی، به معاملات برای ارائه زمینه، مانند گفتگوهای واقعی با خریداران (در صورت فروش NFT) برای رد تخلف استفاده کند.

چگونه از فرانت رانینگ در کریپتو جلوگیری کنیم؟

کاربران می‌توانند با تقسیم تراکنش به بسیاری از تراکنش‌های کوچک‌تر و تنظیم اسلیپیج کم، آن را محدود کنند. به طور مشابه، توسعه‌دهندگان می‌توانند از اقدامات ضد فرانت رانینگ مانند خصوصی کردن تراکنش‌ها و استفاده از یک ممپول مخفی استفاده کنند.

کاربران می‌توانند تراکنش‌های بزرگ را به‌جای اجرای یکباره به تراکنش‌های کوچک‌تر تقسیم کنند، که این امر جذابیت تراکنش برای ربات‌های فرانت رانینگ را به دلیل ارزشی که می‌توان استخراج کرد، کاهش می‌دهد.

هنگامی که ربات معامله می‌کند، قیمت را نیز تغییر می‌دهد؛ بنابراین، حداقل نگه‌داشتن اسلیپیج از ضرر مشتریان جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر، تنظیم اسلیپیج کم می‌تواند اجرای تراکنش را چالش‌برانگیزتر کند.

شبکه SparkPool TaiChi یک سرویس تراکنش خصوصی است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا فرانت رانینگ (Front-running) در فضای کریپتو را محدود کنند. ربات ارزش استخراج‌پذیر ماینر (MEV) قادر به یافتن تراکنش‌ها در ممپول نیست؛ زیرا تراکنش‌های کاربر فقط برای Sparkpool قابل‌مشاهده هستند و نه برای سایر نودهای اتریوم.

منبع: Cointelegraph

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.