میکر دائو که به‌عنوان سیستم چندوثیقه‌ای DAO (MCD) نیز شناخته می‌شود، به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از دارایی‌های وثیقه‌ای که توسط «Maker Governanc» تأیید شده است، یک DAI ایجاد کنند.

Maker Governance فرایند سازماندهی‌شده و اداره‌شده انجمن جهت مدیریت جنبه‌های مختلف پروتکل Maker است.

DAI نیز یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز، بی‌طرف و باثبات محسوب می‌شود که مبتنی بر دلار آمریکاست. DAI که به‌دلیل نوسانات بسیار کم مقاومت بالایی در برابر تورم دارد، فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

محبوبیت پروتکل MakerDAO در چند وقت اخیر به‌طور چشمگیری افزایش یافته است.

درحقیقت میکر دائو یکی از پرکاربردترین و طولانی‌ترین پروژه‌ها در اکوسیستم DeFi محسوب می‌شود. در این پروتکل تقریباً ۲.۳ میلیون ETH قفل شده است که سهم قابل‌توجهی از کل عرضه ETH را به خود اختصاص می‌دهد.

میکر دائو (MakerDAO) چیست؟

MakerDAO یک پروتکل بانک مرکزی مبتنی بر اتریوم شناخته می‌شود که کارکردهای وام و استقراض کریپتو را از طریق استیبل‌کوین وثیقه‌ای خود با عنوان Dai ارائه می‌دهد.

درحقیقت MakerDAO یک بانک ذخیره جهانی غیرمتمرکز به شمار می‌آید که در بلا‌کچین اتریوم مستقر است. پروتکل Maker برای خودکارسازی وثیقه و وام‌دادن استیبل‌کوین خود و همچنین ارائه سایر عملکردها (مانند حاکمیت) از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می‌کند.

به عبارت دیگر MakerDAO مدل بانکداری مرکزی را با بلا‌کچین تطبیق داده و حاکمیت خود را روی شبکه‌ای از دارندگان توکن (MKR Holders) بنا کرده است.

این پروتکل به‌عنوان یک بانک مرکزی غیرمتمرکز که روی بلا‌کچین کار می‌کند، یک ارز دیجیتال باثبات را ارائه می‌دهد که به آن استیبل‌کوین می‌گویند.

در سیستم‌های بانکداری سنتی، توانایی بانک مرکزی برای کنترل عرضه پول اغلب به اصطکاک بین بانک و دارندگان ارز فیات منجر می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها این است که بیشتر تصمیم‌گیری‌های بانک‌های مرکزی، پشت درهای بسته گرفته می‌شوند و هیچ توجیه دموکراتیکی ندارند.

پروتکل Maker این مشکل را با انتشار استیبل‌کوین وثیقه‌گذاری‌شده خود حل می‌کند. وثیقه‌گذاری به این معناست که مقدار مشخصی از ETH در قراردادهای هوشمند Maker قفل خواهند شد.

در مقابل این وثیقه کاربر می‌تواند به میزان اتریوم قفل‌شده، سکه DAI تولید کند. از طریق غیرمتمرکز بودن معماری بانک مرکزی برای همه دارندگان توکن MKR (توکن حاکمیتی میکر دائو) این پروتکل می‌تواند سقف کل وام، انگیزه پس‌انداز در افراد و همچنین نرخ بهره را افزایش یا کاهش دهد.

به این ترتیب، به‌جای اینکه تنها چند نفر به‌عنوان رهبر پروتکل را کنترل کنند، همه می‌توانند صاحب MKR شوند و در حاکمیت مشارکت داشته باشند.

تاریخچه میکر دائو

برای درک عمیق‌تر مفهوم میکر دائو، باید با پیشینه و تاریخچه این پروتکل آشنا شویم. اینکه به‌طور دقیق بفهمیم چه چیزی منشأ ایجاد چنین پروتکل منحصربه‌فردی شده است، کمک می‌کند ویژگی‌های میکر دائو را بهتر بشناسیم. جالب اینجاست که این پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز، یکی از اولین پروژه‌ها در فضای DeFi محسوب می‌شود.

پروتکل Maker یک پروژه منبع‌باز است که در سال ۲۰۱۴ با هدف ایجاد یک سیستم اعتباری بدون مجوز راه‌اندازی شد. پروتکل Maker به کاربران اجازه می‌دهد وام‌هایی را با وثیقه‌گذاشتن ارزهای دیجیتال خود دریافت کنند.

این وام‌ها توسط قراردادهای هوشمندی ایجاد می‌شوند که یک استیبل‌کوین مرتبط با دلار آمریکا با نام DAI را ضرب می‌کنند. این پروتکل توسط بنیاد میکر دائو به همراه چند شخص دیگر طراحی و ایجاد شد.

بنیاد میکر دائو به‌مرور زمان تلاش کرد تا میزان کنترل خود بر این پروتکل را کاهش دهد و مدیریت میکر را به یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO)، معروف به MakerDAO واگذار کردند. DAO متشکل از افرادی در سراسر جهان است که دارای توکن MKR هستند و دارندگان این توکن در زمینه ایجاد تغییرات و تصمیم‌گیری‌های مهم حق رأی دارند.

اولین نسخه DAI که امروزه آن را سای (SAI) می‌نامیم، به‌عنوان Single Colateral Dai (SCD) شناخته شد. بر این اساس، اتریوم تنها ارز دیجیتالی بود که با استفاده از آن می‌شد DAI را به‌عنوان وثیقه در نظر گرفت.

این پروژه در دسامبر ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و برای پشتیبانی از وام‌هایی با ارزش ۱۰۰  میلیون دلار رشد کرد. با وجود کاهش ۹۴ درصدی ارزش وثیقه در آن زمان، سیستم پابرجا ماند و ارزش DAI برابر با ۱ دلار را حفظ کرد.

به این ترتیب، استیبل‌کوین DAI به بخش جدایی‌ناپذیر این اکوسیستم مالی غیرمتمرکز رو به رشد تبدیل شد. با وجود اینکه SCD مؤثربودن خود را اثبات کرده بود، چشم‌انداز و هدف پروتکل، انتقال به DAI چندوثیقه‌ای (MCD) بود.

به این ترتیب، این امکان وجود داشت که با ارز دیجیتال دیگری هم DAI را به‌عنوان وثیقه قرار دارد.

MakerDAO انتقال پروتکل به MCD را در نوامبر ۲۰۱۹ انجام داد و توکن (BAT) اولین توکن بعد از اتریوم بود که در سیستم MCD استفاده شد؛ درحالی‌که کاربران تمایل دارند به Dai جدید مهاجرت کنند، سیستم SCD همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

با وجود این سیگما پیش‌بینی می‌کند درنهایت، سیستم وثیقه واحد به‌طور کامل حذف خواهد شد.

پروتکل جدید MakerDAO تغییرات مهم دیگری در طراحی سیستم به وجود آورد؛ برای مثال با ایجاد «نرخ پس‌انداز دای» (DSR)، دارندگان DAI می‌توانند بازدهی قابل‌توجهی به دست آورند و یک بازار رقابتی برای نقدینگی ایجاد خواهد شد.

بنیان‌گذار میکر دائو، Rune Christensen، در حال حاضر مدیرعامل این پلتفرم است. حال که با مفهوم میکرو دائو و پیشینه آن آشنا شدیم، نحوه عملکرد این پروتکل را بررسی می‌کنیم.

میکر‌دائو (MakerDAO) چگونه کار می‌کند؟

میکردائو (MakerDAO)، یک تسهیلات اعتباری است که از طریق نرخ بهره از پیش تعیین‌شده، وام می‌دهد. سیگما در نظر دارد برای درک بهتر عملکرد میکر، آن را با مثال برای شما توضیح دهد.

مرحله 1: این فرایند با سپرده‌گذاری اتریوم در قراردادهای هوشمند Maker آغاز به کار می‌کند. به این ترتیب یک موقعیت بدهی وثیقه‌ای (CDP) ایجاد خواهد شد.

مرحله 2: فرض می‌کنیم اتریوم با۱۰۰  دلار معامله می‌شود و کاربر ۱ اتریوم را با نرخ تضمینی فرضی ۱۵۰ درصد سپرده‌گذاری می‌کند و اجازه دریافت ۴۰ DAI را می‌خواهد.

برای جلوگیری از این اتفاق باید اتر بیشتری سپرده‌گذاری کرده یا DAI کمتری را در وهله اول برداشت کد. طراحی سیستم به این شکل، برای ایجاد تضمین و اطمینان از وجود سرمایه کافی در برابر مقدار پول خارج‌شده است. این مفهوم درباره هر مقدار اتریوم و با هر قیمتی صدق می‌کند.

مرحله 3: اگر بخواهید اتر خود را پس بگیرید، باید مبلغی را که برداشته‌اید، با اضافه‌کردن هزینه‌ جزئی بازپرداخت کنید.

کل سیستم توسط یک توکن بومی MakerDAO به نام MKR کنترل می‌شود. دارندگان توکن MKR کنترل جنبه‌های مختلف پروتکل را بر عهده دارند که شامل استقراض سالانه، میزان وثیقه برای CDP ها و توقف فرایند درصورت سقوط اضطراری اتریوم می‌شود.

درواقع MKR توانسته MakerDAO را به یک سیستم کاملاً غیرمتمرکز تبدیل کند. نحوه کارکرد MakerDAO را می‌توان در چرخه زیر خلاصه کرد:

  • کاربر یک موقعیت بدهی وثیقه‌ای باز می‌کند.
  • اگر اتریوم کاهش یابد، CDP کاربر بسته خواهد شد و باید هزینه‌ای را پرداخت کند.
  • اگر قیمت اتریوم افزایش یابد، کاربر می‌تواند از CDP، DAI دریافت کند.
  • کاربر با DAI تازه ایجادشده، اتریوم بیشتری خریداری می‌کند.
  • کاربر اتریوم بیشتری را به CDP خود اضافه می‌کند تا از آن در برابر کاهش ارزش اتریوم محافظت شود.

و این چرخه تکرار خواهد شد.

کاربردهای میکر دائو چیست؟

اگر بخواهیم به موارد استفاده و کاربردهای میکر دائو اشاره کنیم، فراهم‌کردن بستری برای وام‌دهی و واگیری کریپتو را می‌توان بدیهی‌ترین و اولین گزینه به شمار آورد.

پروتکل Maker و استیبل‌کوین DAI آن، یک زیرساخت لایه پایه سودآور را برای توسعه سایر پروتکل‌های DeFi ارائه می‌دهد.

سازمان‌های جهانی مانند یونیسف، از استیبل‌کوین DAI برای به دست آوردن بودجه به‌منظور طرح‌های منبع‌باز مبتنی بر بلا‌کچین در پروژه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

از دیگر برنامه‌های کاربردی قابل‌توجه DeFi که توسط اکوسیستم Maker ارائه می‌شوند، می‌توان به Uniswap و Outlet اشاره کرد.

همچنین برنامه‌های کاربردی MakerDAO که به صنعت بازی اختصاص دارند، می‌توانند به ایجاد دارایی‌های توکن‌شده در بازی کمک کنند.

همچنین این پلتفرم با ایجاد انگیزه در هنرمندان برای معامله آثار هنری خود به‌عنوان NFT (توکن غیرقابل تعویض)، بر معرفی DAI در دنیای هنر نیز تمرکز دارد.

معرفی توکن‌های MakerDAO

میکر دائو چیست؟ توکن‌های MakerDAO و کاربردهای آن

در شرایطی که بنیاد میکر دائو بر پروتکل میکر کنترل دارد، تضمین نداشتن تمرکز سیستم میکر دائو چیست؟ اینجاست که توجه‌ها به سمت توکن‌های پلتفرم MakerDAO، یعنی DAI و MKR جلب می‌شود.

هر دو توکن از اجزای اصلی پروتکل به حساب می‌آیند و عملکردهای اساسی را ارائه می‌دهند؛ بنابراین سیگما لازم می‌بیند توکن‌های میکر دائو را به شکل خلاصه به شما معرفی کند.

  • DAI

در ابتدا باید توجه داشته باشید توکن DAI یک ارز دیجیتال باثبات محسوب می‌شود که براساس دلار آمریکا تنظیم شده است. عملکردهای DAI به‌طور قابل‌توجهی، به روند عرضه و تقاضا بستگی دارد. این توکن واسطه‌ای برای تسهیل وام‌ها در برابر وثیقه‌هایی است که توسط وام‌گیرندگان روی پلتفرم قرار دارند.

  • MKR

از سوی دیگر، توکن MKR یک نیاز حیاتی در پروتکل رمزنگاری MakerDAO برای تأمین نقدینگی است. پلتفرم به‌کمک توکن MKR می‌تواند دغدغه‌های مربوط به انباشت بدهی‌های معوقه را از بین ببرد.

توکن MKR بسیاری از عملکردهای کلیدی پروتکل، به‌ویژه حاکمیت را ارائه می‌دهد. توکن‌های MKR همچنین ارائه‌دهنده حقوق حاکمیتی هستند. به این ترتیب می‌توانند در فرایند توسعه پلتفرم به کاربران کمک کند.

همچنین دارندگان توکن MKR معمولاً آخرین راه‌حل برای وام‌گیرندگان هستند؛ برای مثال اگر وثیقه نتواند مقدار وام‌های DAI در گردش را پوشش بدهد، پروتکل اقدام به ضرب و ایجاد توکن‌های MKR جدید خواهد کرد و آن‌ها را به فروش می‌رسانند.

استیبل‌کوین DAI

میکر دائو چیست؟ توکن‌های MakerDAO و کاربردهای آن

همان‌طور که اشاره شد، استیبل‌کوین DAI یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز، بی‌طرفانه و با پشتوانه وثیقه است. این استیبل‌کوین را می‌توان در کیف پول‌ها یا پلتفرم‌های کریپتو نگهداری کرد و در اتریوم و سایر بلاکچین‌های محبوب پشتیبانی می‌شود.

تولید، دسترسی و استفاده از Dai به‌راحتی امکان‌پذیر است. کاربران از طریق سپرده‌گذاری دارایی‌های خود (به‌عنوان وثیقه) در پروتکل Maker می‌توانند DAI تولید کنند. به این ترتیب DAI وارد گردش می‌شود و کاربران به نقدینگی (Liquidity) دسترسی پیدا می‌کنند.

کاربران می‌توانند برای تهیه DAI به کارگزاران یا صرافی‌ها مراجعه کنند. DAI می‌تواند مانند هر ارز دیجیتال دیگری استفاده شود؛ بنابراین می‌توان آن را به دیگران ارسال کرده یا به‌عنوان هزینه کالاها و خدمات استفاده کرد.

هر DAI در گردش، به‌طور مستقیم توسط وثیقه اضافی پشتیبانی می‌شود؛ به عبارت دیگر، ارزش وثیقه بالاتر از ارزش وام DAI است و همه تراکنش‌های DAI به‌صورت عمومی در بلا‌کچین اتریوم مشاهده می‌شوند.

جمع‌بندی

ایده اصلی زیرساخت پلتفرم وام‌دهی MakerDAO، چشم‌اندازهای مطلوبی را برای رشد بلندمدت آن ارائه می‌کند. پروتکل Maker یکی از مشکلات دیرینه شبکه‌های بلا‌کچین یعنی وام‌دهی و وام‌گیری را با طراحی و اجرای نقدینگی حل می‌کند.

در عین حال، استفاده از قراردادهای هوشمند که ضمانتی بر قابل‌اعتماد بودن سیستم است، یک مزیت حیاتی برای پروتکل Maker به شمار می‌آید.

پروتکل Maker با کمک دو توکن خود با عنوان DAI و MKR، امکان مدیریت سیستم را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

همچنین متکی‌بودن میکر به DAO را می‌توان ویژگی مهمی برای تقویت چشم‌انداز پروتکل Maker در نظر گرفت. اگر می‌خواهید درباره مفهوم میکر دائو و نحوه درآمد از آن اطلاعات جامع‌تری به دست آورید، همین حالا با سیگما تماس بگیرید.

پرسش‌های متداول

  • چگونه توکن‌های MKR را به دست بیاورم؟

MKR در صرافی‌های اصلی مانند OKEx و صرافی‌های غیرمتمرکز مانند شبکه Kyber در دسترس است.

  • چگونه از طریق DAI درآمد کسب کنم؟

کاربرانی که اتر یا سایر ارزهای رمزپایه پذیرفته‌شده به‌عنوان وثیقه را سپرده‌گذاری کنند، می‌توانند در برابر ارزش سپرده خود وام بگیرند و DAI تازه تولیدشده را دریافت کنند.

  • چرا DAI یک استیبل‌کوین است؟

برخلاف تتر و بیشتر ارزهای دیجیتال پایدار دیگر، DAI غیرمتمرکز است؛ به این معنا که هیچ سازمان متمرکزی امکان کنترل DAI های جدیدی که عرضه می‌شود، ندارد. با توجه به اینکه بازار کریپتو می‌تواند نوسان زیادی داشته باشد، استفاده از DAI برای محافظت در برابر نوسانات بازار امری متداول و منطقی محسوب می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.