اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

اگر درباره ارزهای دیجیتال و دنیای بلاکچین تحقیق کرده باشید، حتماً می‌دانید استخراج یکی از راه‌های مفید برای کسب درآمد است.

در این مقاله می‌خواهیم درباره استخر استخراج یا همان استخر ماینینگ صحبت کنیم. بهتر است قبل از این‌که درباره استخر استخراج بیتکوین یا دیگر ارزهای دیجیتال صحبت کنیم، حتماً مطلب کوتاهی را درباره استخراج بدانیم.

استخراج ارزهای دیجیتال

استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool) چیست؟

یکی از شیوه‌هایی که بلاکچین‌های مختلف برای تأمین امنیت و ایجاد بلاک‌های جدید در نظر گرفته‌اند، پاداشی است که به ماینرها می‌دهند؛ یعنی دستگاه‌هایی که به استخر استخراج بیتکوین یا دیگر ارزها متصل می‌شوند و با حل معادلات ریاضی به چرخه بلاکچین کمک می‌کنند.

بلاکچین نیز در ازای آن به آن‌ها ارز دیجیتالی را به‌عنوان پاداش بلاک هدیه می‌دهد. ماینینگ سبب می‌شود قدرت شبکه بالا برود و هکرها یا نفوذکننده‌ها نتوانند امنیت آن را به خطر بیندازند.

تعداد برخی ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین محدود است و همین موضوع استخراج را به موضوعی جذاب و به‌صرفه برای استخراج‌کننده‌ها تبدیل کرده است.

اینکه چگونه باید استخراج را انجام داد و برای آن چه وسایلی ضرورت دارد، موضوعی مفصل و طولانی است. اگر دوست دارید درباره این موضوع و سایر موارد دیگر اطلاعات بیشتری داشته باشید، سایت سیگما را مشاهده کنید.

استخر استخراج (Mining Pool) چیست؟

استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool) چیست؟

برای استخراج برخی از ارزهای دیجیتال باید قدرت پردازشی سیستم‌های خود را به شبکه اختصاص دهیم. این روش گواه اثبات کار نامیده می‌شود. معمولاً برای استخراج بهتر، شما باید سیستم‌های قوی‌تری داشته باشید.

همیشه ارائه دستگاه‌های جدیدتر و قوی‌تر برای همه افراد میسر نیست؛ به همین دلیل شما بهتر است فرایند استخراج را با دیگران سهیم شوید. این روش به شما کمک می‌کند بتوانید قدرت بیشتری برای حل معادله‌های ریاضی داشته باشید.

البته شما پاداش کمتری نیز دریافت می‌کنید و پاداش را با بقیه سیستم‌ها شریک می‌شوید، اما این شراکت شانس شما را بالا می‌برد؛ پس می‌توان استخر استخراج را روشی برای استخراج گروهی معرفی کرد.

استخر استخراج یا Mining Pool درواقع محلی برای شراکت ماینرهاست. معمولاً کار استخراج به دستگاه‌ها و ماینرهایی قوی نیاز دارد. همین موضوع ماینرها را ترغیب می‌کند تا با هم در فرایند استخراج شریک شوند و شانس بیشتری برای استخراج داشته باشند.

شراکت ماینرها سبب می‌شود نوسان درآمد دستگاه‌ها کمتر شود و با ریتم بهتری بتوان درباره درآمد پیش‌بینی‌های لازم را داشت. اگر بخواهیم فایده استخر استخراج ایرانی یا خارجی را با مثالی ساده توضیح دهیم، باید بگوییم شما با عضویت در استخرهای استخراج، در ده روز هر روز یک واحد سود می‌برید.

در حالت استخراج فردی برای همین مثال، شما در ده روز به‌صورت یک‌جا قرار است ده واحد سود داشته باشید. حالت انفرادی ریسک بالاتری برای از دست ‌دادن همه پروسه دارد و نوسان زیادی را به کار شما وارد می‌کند.

آیا تاکنون درباره بلیت‌های قرعه‌کشی و بخت‌آزمایی تجربه‌ای داشته‌اید؟ زمانی که شما یک کارت از هزار کارت قرعه‌کشی داشته باشید، شانس شما یک هزارم است. شما با شراکت با 99 نفر دیگر می‌توانید شانس برنده‌شدن خود را تا یک‌دهم افزایش می‌دهید.

اگرچه جایزه شما بین صد نفر تقسیم می‌شود، شانس برد شما بسیار بیشتر شده است. استخر استخراج نیز درواقع عملکردی مشابه همین مثال دارد. اگر دستگاه ماینر شما قدرت استخراجی معادل یک تراهش داشته و قدرت استخراج کل شبکه بیتکوین یک پتاهش باشد، شانس شما برای استخراج در هر ده دقیقه یک هزارم است.

این موضوع احتمالاً سبب می‌شود تا شما برای مدت‌ها به هیچ بیتکوین و پاداشی دسترسی نداشته باشید. حال با عضویت شما در استخر استخراج اتریوم یا بیتکوین شانس شما برای به‌دست‌آوردن ارزها بیشتر می‌شود.

استخر استخراج انواع مختلف دارد و همه آن‌ها مانند هم کار نمی‌کنند. در قسمت بعد درباره انواع استخرهای استخراج و نحوه عملکرد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

معمولاً شما در استخر با بقیه نفرات سهم مساوی از توکن‌های استخراج‌شده ندارید. هر دستگاه متناسب با قدرت و کار خود میزانی از پاداش را سهیم می‌شوید.

انواع پاداش‌دهی در استخرهای استخراج

همان‌طور که در قسمت‌های قبل نیز بیان شد، بسیاری از موارد در استخر استخراج مانند سیستم پاداش‌دهی با دیگر استخرها متفاوت است.

در این قسمت تعدادی از روش‌های پاداش‌دهی استخرهای استخراج را نام می‌بریم تا انتخاب بهتر و آسان‌تری برای آن داشته باشید. چهار روش مهم و رایجی که استخرها برای پرداخت پاداش استفاده می‌کنند، پرداخت به‌ازای هر سهم، پرداخت مبتنی بر امتیاز، پرداخت به‌ازای N سهم آخر و پرداخت نسبی هستند.

 • پرداخت به‌ازای هر سهم

استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool) چیست؟

روش پرداخت به‌ازای هر سهم در استخر استخراج که آن را با عنوان PPS نیز می‌بینید، ماینرها را با میزان قدرتی که در اختیار شبکه قرار داده‌اند، می‌شناسد. در این روش شما یا همان ماینرها به همان میزان از استخر سهم می‌برید.

میزان سهم شما به اینکه عملیات استخراج موفق بوده یا خیر بستگی ندارد. در این روش استخر استخراج بیتکوین یا هر ارز دیجیتال دیگری، از موجودی خود، سهم استخراج دستگاه‌ها و افراد را پرداخت می‌کند.

 • پرداخت مبتنی بر امتیاز

روش پرداخت پاداش براساس امتیاز، برای این موضوع طراحی شده است که افراد استخراج خود را تعویض نکنند. در این نوع از استخرهای استخراج شما براساس فعالیتی که در استخر دارید، پاداش دریافت می‌کنید.

بعد از اینکه بلاک استخراج شود، استخر آن را با توجه ‌به میزان امتیازهای افراد مختلف توزیع می‌کند. اگر اهل تعویض استخر نباشید، این نوع استخرها سود بهتری برای شما خواهند داشت؛ البته قبل از تصمیم بهتر است درباره همه جوانب دیگر استخر مانند اعضا و فعالیت آن نیز اطلاعات لازم را کسب کنید.

 • پرداخت به‌ازای N سهم آخر

این روش در پرداخت پاداش استخر استخراج اتریوم و دیگر ارزها را با نام پرداخت پاداش به‌ازای شانس نیز می‌شناسند. در این روش استخر براساس قوانینی که از قبل مشخص شده‌اند، سهم‌هایی حساب‌شده را به ماینرها می‌دهند. بعد از اینکه بلاک استخراج می‌شود، ماینرها و افرادی که به فرایند استخراج پیوسته باشند، پاداش را دریافت می‌کنند.

 • پرداخت نسبی

این روش نیز مانند روش PPS که در بالا درباره آن صحبت کردیم، به ماینرها متناسب با قدرت و توان پردازشی آن‌ها سود و پاداش می‌دهد. تفاوت این روش با روش PPS در این است که در روش نسبی برای دریافت پاداش حتماً باید فرایند استخراج شما موفق باشد؛ پس در این روش شما بعد از حل معادله بلاک در استخر می‌توانید پاداشی متناسب با قدرت سیستم خود را دریافت کنید.

در این روش هرچه تعداد سیستم‌ها و ماینرها بیشتر شوند، شانس شما برای حل معادله بیشتر می‌شود، اما طبیعی است سهم کمتری از پاداش به شما می‌رسد.

استخرهای استخراج عمومی و خصوصی

استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool) چیست؟

استخر استخراج عمومی طوری است که همه افراد با ماینرهای خود امکان اتصال به آن را دارند؛ البته برای استخرهای عمومی نیز قوانینی وجود دارد که شما باید آن‌ها را داشته یا رعایت کنید. نوع دیگری از استخرهای استخراج یا Mining Pool نیز وجود دارد که آن‌ها را با نام استخرهای خصوصی می‌شناسیم.

فرق این نوع استخرها با استخرهای عمومی این است که شرایط خاص و ویژه‌ای برای عضویت در آن‌ها وجود دارد. ممکن است برخی استخرها تنها دستگاه‌های خود را در استخر عضو کنند و ماینرهای دیگر را در آن شریک نکنند.

معرفی استخرهای استخراج برتر

استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool) چیست؟

استخرهای زیادی برای استخراج وجود دارند که بهتر است همه آن‌ها را بررسی کنید و یکی از بهترین‌ها را برای فعالیت در نظر بگیرید.

در این قسمت تعدادی از بهترین گزینه‌های Mining Pool را به شما معرفی می‌کنیم. بهترین استخرها برای استخراج ارز دیجیتال بیتکوین عبارت‌اند از:

 • استخر پولین (Poolin)
 • استخر استخراج F2Pool
 • استخر com
 • استخرانت پول (AntPool)
 • استخر ViaBTC
 • استخر Slush Pool

اگر می‌خواهید استخر استخراج اتریوم انتخاب کنید، حتماً استخرهایی مانند استخر استخراج Dwarf Pool و استخر استخراج mining Pool Hub را در فهرست بررسی خود داشته باشید.

هریک از استخرهایی استخراج ممکن است ویژگی‌های خاص خود را داشته باشند. کافی است ویژگی‌هایی را که برای شما مهم هستند، مشخص کنید و درباره آن‌ها در سایت خود استخر جست‌وجویی انجام دهید.

ویژگی اصلی بلاکچین توصیه می‌کند چندین استخر استخراج بهتر از چند استخر بزرگ استخراج هستند. این موضوع کمک بیشتری به غیرمتمرکز ماندن بلاکچین می‌کند.

برخی استخرهای استخراج مانند ViaBTC، Slush Pool و F2Pool فضای بهتری را برای فعالیت کاربران ایرانی فراهم کرده‌اند؛ البته برای انتخاب بهتر است در همان زمان استخرها را بررسی کنید. سایت سیگما به شما کمک می‌کند به اطلاعیه‌ها و اخبار روز دنیای ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشید.

نکات مهم در انتخاب استخر استخراج

هنگام انتخاب استخر استخراج بهتر است درباره آن‌ها مطالعه کرده و استخری را انتخاب کنید که بهترین گزینه برای شما باشد. استخری مناسب کار شماست که با زیرساخت‌ها سازگاری داشته باشد.

معمولاً استخرها به شما توصیه می‌کنند از دستگاه‌های خاصی استفاده کنید. حتماً مطمئن شوید استخر انتخابی شما با نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای شما هم‌خوانی دارد.

قبلاً از اینکه از استخر استفاده کنید، بهتر است درباره نحوه توزیع پاداش و تقسیم‌کار استخر اطلاعاتی را بدانید.

امنیت استخر و هزینه تراکنش‌های استخر نیز از موارد مهم دیگر برای انتخاب یک استخر مناسب هستند. یکی از راه‌های مناسب برای انتخاب استخر استخراج این است که مقالات روز سایت‌های خوبی مانند سیگما را مطالعه کنید.

مزایا و معایب عضویت در استخر استخراج

استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool) چیست؟

احتمالاً تا همین‌جا درباره مزایا و معایب استفاده از استخر استخراج بیتکوین و دیگر ارزهای دیجیتال اطلاعاتی را دریافت کرده‌اید.

یکی از مهم‌ترین مزایای استخر استخراج این است که شانس شما برای ماینینگ و کسب پاداش افزایش پیدا می‌کند، اما همان‌طور که در قسمت‌های قبل گفته شد، زمانی که شما از استخر ماینینگ استفاده می‌کنید، پاداش شما در استخراج هر بلاک کمتر می‌شود.

مقداری از پاداش نیز به استخر برای کارمزد می‌رسد. حال شما باید برآورد کنید آیا استفاده از استخرها برای شما به‌صرفه است یا خیر؟

جمع‌بندی

در این مقاله درباره استخر استخراج یا همان استخر استخراج صحبت کردیم. اگر دوست دارید از طریق استخراج درآمد خوبی با ارزهای دیجیتال داشته باشید، بهتر است حتماً درباره استخر استخراج ایرانی و خارجی مناسب اطلاع داشته باشید.

استخرهای استخراج شانس شما را برای به‌دست‌آوردن ارزی که استخراج می‌کنید بیشتر خواهند کرد. هر چقدر دستگاه‌های قوی‌تر و جدیدتری برای استخراج داشته باشید، باز هم شما قطره‌ای از دریای استخراج هستید؛ پس بهتر است اگر یک یا چند ماینر دارید برای افزایش ضریب بازدهی خود به استخر استخراج بیتکوین یا دیگر ارزهای دیجیتال وصل شوید.

پرسش‌های متداول

 • آیا اندازه استخر استخراج مهم است؟

موضوع اندازه موردی مهم است، اما باید فاکتورهای بسیاری را همراه آن بررسی کنید. افراد زیادی زمان و سرعت استخراج را در استخر مهم می‌دانند.

 • آیا سرعت اتصال شبکه به سرور استخر حداقلی دارد؟

برخی از استخرها دستورالعمل‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهند؛ مثلاً برای بعضی از آن‌ها سرعت اتصال شما به سرور استخر مهم است.

 • کارمزد استخرهای استخراج چقدر است؟

روش پرداخت و کارمزد در استخرها با هم متفاوت است. بهتر است این موضوع را درباره استخری که انتخاب می‌کنید، بررسی کرده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.