اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

در حوزه توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFTs) هرروزه پیشرفت‌های زیادی رخ می‌دهد که کار را برای برندها و هنرمندان و حتی علاقه‌مندان به این صنعت راحت‌تر و از طرفی کاربرد آن را در دنیای واقعی به واقعیت نزدیک‌تر کند.

ان‌اف‌تی دینامیک (NFT Dynamic) یکی از این موارد است.

ان‌اف‌تی دینامیک‌ها اساساً با همتایان ثابت (بدون تغییر) خود تفاوت دارند؛ زیرا می‌توانند به لطف قراردادهای هوشمند و شرایط کدگذاری شده توسط سازندگان آن‌ها تکامل یابند.

NFTها دارایی‌های رمزنگاری منحصربه‌فرد و غیرقابل‌جایگزینی در بلاک‌چین هستند. این دارایی‌های بی‌نظیر معمولاً با استفاده از دستورالعملی ایجاد می‌شوند که به‌عنوان استاندارد توکن نیز شناخته می‌شود که تضمین می‌کند هر NFT دارای شناسه توکن منحصربه‌فردی است.

جدا از کلکسیون‌های هنری، NFTهای ثابت می‌توانند دارایی‌های دنیای واقعی مانند گذرنامه‌ها، گواهی‌ها و اسناد املاک را دیجیتالی کنند.

بااین‌حال، این موارد استفاده آزمایشی از‌NFTها – درحالی‌که در حال حاضر یک واقعیت هستند – ممکن است نتوانند به طور کامل دارایی‌های دنیای واقعی – که حاوی اطلاعات غیرایستا (داینامیک) هستند – را نمایندگی کنند.

ان‌اف‌تی دینامیک (NFT Dynamic) چیست و چگونه در طول زمان تغییر می‌کند؟

هنگامی که قراردادهای هوشمند NFTهای ثابت ایجاد می‌کنند، این دارایی‌ها با داده‌های دائمی و تغییرناپذیر مینت می‌شوند – به‌عبارت‌دیگر، این داده‌ها قابل‌تغییر نیستند؛ بنابراین، صرف‌نظر از شرایط خارجی، NFTهای ثابت بدون تغییر باقی می‌مانند و در صورت تغییر اطلاعات، اعتبارشان از بین می‌رود.

بااین‌حال، NFTهای دینامیک می‌توانند این محدودیت را برطرف کنند. درحالی‌که شناسه‌های توکن این NFTها ثابت می‌مانند، NFT‌های داینامیک توانایی منحصربه‌فردی برای تغییر در شرایط خاص دارند.

ان‌اف‌تی دینامیک چیست؟

ان‌اف‌تی دینامیک زیرمجموعه‌ای از NFTها هستند که ویژگی‌های آن‌ها در صورت رعایت شرایط خاص قابل‌تغییر است. هر NFT حاوی اطلاعاتی به نام ابرداده (Metadata) است که ویژگی‌های آن را توصیف می‌کند.

ابرداده می‌تواند شامل نام، توضیحات و حتی ویژگی‌های خاص NFT باشد. به‌عنوان‌مثال، ابرداده NFT بازی می‌تواند شامل ویژگی‌های یک آواتار، مانند قدرت یا استقامت باشد. برای NFT هنری، این می‌تواند شامل رنگ‌ها یا لوازم جانبی اثر هنری باشد.

شاید نام بازی مبتنی بر اتریوم، CryptoKitties را شنیده باشید، یکی از اولین پروژه‌های NFT که در سال 2017 به‌سرعت محبوبیت پیدا کرد.

برخلاف NFTهای ایستا، ابرداده‌های NFT داینامیک را می‌توان تغییر داد و به‌صورت بصری ترجمه کرد. دلیلش این است که درحالی‌که NFTهای ایستا معمولاً با استفاده از استاندارد توکن ERC-721 ایجاد می‌شوند، NFT‌های داینامیک با استفاده از استاندارد توکن ERC-1155 طراحی می‌شوند.

به گفته‌ی مجموعه اتریوم، توکن‌های ایجاد شده با استاندارد اخیر دارای ویژگی‌های مشابه با توکن‌های قابل‌تعویض ERC-20 و توکن‌های غیرقابل‌تعویض ERC-721 هستند. بنابراین، توکن‌های ERC-1155 از نظر فنی نیمه قابل‌تعویض هستند و در صورت لزوم می‌توان آن‌ها را تغییر داد.

چگونه می‌توان ان‌اف‌تی دینامیک را تغییر داد؟

در اینجا نحوه عملکرد آن ذکر شده است:

 • یک ان‌اف‌تی دینامیک با یک قرارداد هوشمند با مجموعه‌ای از ابرداده مینت می‌شود.
 • قرارداد هوشمند داده‌ها را از اوراکل‌ها به دست می‌آورد. این‌ها خدمات شخص ثالثی هستند که اطلاعات خارجی را از منابع داده؛ مانند داده‌های اینترنت اشیا (IoT) و رابط‌های برنامه‌نویسی برنامه‌های وب (API) ارائه می‌کنند.
 • سپس NFT توسط قرارداد هوشمند با استفاده از داده‌های به‌دست‌آمده از اوراکل‌ها برای ارزیابی NFT و رمزگذاری تغییرات در طول فرایند مینت، ارزیابی می‌شود.
 • بعد از آن ویژگی‌های NFT داینامیک در صورت لزوم به‌روز می‌شود.

اپلیکیشن‌های ان‌اف‌تی دینامیک (NFT Dynamic) 

در این قسمت از نوشتار به بررسی اپلیکیشن‌های NFT می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 • هویت

اگر هویت مبتنی بر بلاک‌چین به واقعیت تبدیل شود، ان‌اف‌تی دینامیک ممکن است برای نشان‌دادن کارت‌های هویت دیجیتال یا پاسپورت‌ها در سراسر جهان استفاده شوند.

انعطاف‌پذیری این NFT‌ها باعث می‌شود تغییرات به طور خودکار بدون نیاز به جایگزینی اسناد هویت دیجیتال به‌روزرسانی شوند. این می‌تواند شامل جزئیاتی مانند محل سکونت، وضعیت تأهل و جزئیات تماس باشد.

ان‌اف‌تی دینامیک (NFT Dynamic) چیست و چگونه در طول زمان تغییر می‌کند؟

 • بازی

استاندارد توکن ERC-1155 عمدتاً دربازی‌های NFT استفاده می‌شود، بنابراین جای تعجب نیست که ان‌اف‌تی دینامیک بیشتر دربازی‌های بلاک‌چین یافت می‌شوند.

بازیکنان می‌توانند آواتارهای خود را با استفاده از ان‌اف‌تی دینامیک برای نمایش شخصیت‌های درون بازی خود ارتقا دهند و در نتیجه تجربه بازی را افزایش دهند.

همان طور که یک بازیکن تجربه بیشتری به دست می‌آورد، رشد شخصیت‌های آن‌ها می‌تواند در ظاهر یا آمار تغییر چهره آواتارهای NFT آن‌ها منعکس شود.

 • املاک مجازی

درحالی‌که توانایی کردن املاک و مستغلات مدتی است که وجود داشته است، NFTهای ثابت قادر به انعکاس عوامل متغیر مانند قیمت ملک، سن و مالکیت نیستند.

از سوی دیگر، ان‌اف‌تی دینامیک می‌توانند جزئیات دقیق املاک را به تصویر بکشند و انعطاف لازم برای به‌روزرسانی اطلاعات خاص را داشته باشند.

 • هنر

همان طور که در شکل هنر زیبایی‌شناختی سنتی ژاپنی وابی سابی که به‌جای ماندگاری بر گذرا بودن تمرکز دارد، هنری که گذرا است به طور گسترده در سراسر جهان مورد استقبال قرار می‌گیرد.

به لطف NFT دینامیک، هنرمندان دیجیتال می‌توانند از داده‌های بلادرنگ برای رمزگذاری تغییرات در آثار هنری خود برای انتقال این ناپایداری استفاده کنند و آثار هنری خود را منحصر به فراتر کنند.

به‌عنوان‌مثال، آثار هنری ان‌اف‌تی دینامیک وجود دارد که ظاهر آن‌ها بر اساس آب‌وهوا یا فصل تغییر می‌کند.

سخن پایانی

ان‌اف‌تی دینامیک (NFT Dynamic) یک کلاس هوشمندتر از NFTها نسبت به همتایان ایستای خود هستند، زیرا می‌توانند با اطلاعات دنیای خارج در لحظه سازگار شوند و آن‌ها را منعکس کنند.

علاوه بر کاربردهای ذکر شده در این مقاله، موارد استفاده بی‌شماری برای ان‌اف‌تی دینامیک (NFT Dynamic) وجود دارد که به‌راحتی می‌توانند نیاز به اصلاح NFT را برطرف کنند.

سوالات متداول

 • تفاوت ان‌اف‌تی دینامیک و ان‌اف‌تی ایستا چیست؟

برخلاف NFTهای ایستا، ابرداده‌های NFT داینامیک را می‌توان تغییر داد و به‌صورت بصری ترجمه کرد. دلیلش این است که درحالی‌که NFTهای ایستا معمولاً با استفاده از استاندارد توکن ERC-721 ایجاد می‌شوند، NFT‌های داینامیک با استفاده از استاندارد توکن ERC-1155 طراحی می‌شوند.

 • موارد استفاده از ان‌اف‌تی دینامیک کدام است؟

هویت مبتنی بر بلاک‌چین، بازی، املاک مجازی و هنر، موارد استفاده از NFTهای دینامیک هستند که در مقاله به صورت جزئی‌ و تخصصی به آن‌ها پرداخته شده است.

 • چگونه می‌توان از NFTهای دینامیک در هویت مبتنی بر بلاک‌چین استفاده کرد؟

اگر هویت مبتنی بر بلاک‌چین به واقعیت تبدیل شود، ان‌اف‌تی دینامیک ممکن است برای نشان‌دادن کارت‌های هویت دیجیتال یا پاسپورت‌ها در سراسر جهان استفاده شوند. انعطاف‌پذیری این NFT‌ها باعث می‌شود تغییرات به طور خودکار بدون نیاز به جایگزینی اسناد هویت دیجیتال به‌روزرسانی شوند. این می‌تواند شامل جزئیاتی مانند محل سکونت، وضعیت تأهل و جزئیات تماس باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.