ولیدیتورهای اتریوم از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار از استیکینگ اتریوم سود کسب کردند
سیستم فروش بلیت NFT در خطوط هوایی آمریکای لاتین
بیتکوین بهترین دارایی از لحاظ عملکرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بازار ارزهای دیجیتال شفافیت بالای آن است که سبب شده است بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح دهند برای دستیابی به اهداف خود به سرمایه‌گذاری در این بازار بپردازند؛ درحالی‌که بیشتر بازارهای مالی توسط سازمان‌ها و نهادهای مختلف مدیریت می‌شوند، اما در بازار ارزهای دیجیتال کاربران وظیفه مدیریت بازار را به عهده خواهند داشت.

به‌دلیل اینکه ارزهای دیجیتال بر بستر تکنولوژی بلاکچین توسعه پیدا می‌کنند، تمامی کاربران می‌توانند اطلاعات مختلفی را که درباره آن‌ها وجود دارد، به ساده‌ترین شکل ممکن بررسی کنند.

اطلاعات بازار ارزهای دیجیتال در دفتر کل بلاکچین ثبت می‌شود و به‌هیچ‌وجه نمی‌توان آن‌ها را پاک کرد. این موضوع سبب شده است تا بسیاری از سرمایه‌گذاران برای بررسی بازار به تحلیل این اطلاعات بپردازند.

تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال از اصلی‌ترین روش‌ها برای تحلیل بازارهای مالی هستند. سرمایه‌گذاران با استفاده از این روش‌ها قیمت یک دارایی را در آینده مشخص می‌کنند.

با وجود اینکه تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال روش‌های مناسبی برای تحلیل دارایی‌ها به شمار می‌روند، در بازار ارزهای دیجیتال روش‌های دیگری نیز برای تحلیل وجود دارند که یکی از آن‌ها تحلیل درون زنجیره‌ای یا تحلیل آن‌چین است.

شفافیت بالا در بازار ارزهای دیجیتال سبب شده است تا افراد بتوانند به‌راحتی تمامی اطلاعاتی را که در آن وجود دارد، بررسی کنند. این موضوع سبب شده است روشی به نام تحلیل درون زنجیره‌ای برای بررسی بازار ارزهای دیجیتال به وجود آید.

برای اینکه با تحلیل درون زنجیره‌ای یا آن‌چین بیشتر آشنا شوید، در این مطلب از سیگما تصمیم گرفته‌ایم به معرفی دقیق آن بپردازیم.

تحلیل درون زنجیره‌ای

تحلیل درون زنجیره‌ای یا تحلیل آن‌چین (On-Chain Analysis) یکی از روش‌های نوین تحلیل بازار ارزهای دیجیتال است. به‌دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که این روش دارد، در سال‌های اخیر به یکی از برترین روش‌های تحلیل ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

تحلیل درون زنجیره‌ای تلاش می‌کند با بررسی داده‌های مختلفی که در شبکه وجود دارد، به بررسی قیمت ارزهای دیجیتال در آینده بپردازد. اطلاعاتی مانند حجم تراکنش‌ها، پاداش ماینرها و جزئیات بلاک‌ها جزء اطلاعاتی هستند که برای تحلیل درون زنجیره‌ای استفاده می‌شوند؛ زیرا در شبکه بلاکچین تمام اطلاعات توسط تمامی اعضا مشاهده می‌شود.

تحلیل درون زنجیره‌ای این امکان را به وجود می‌آورد تا اطلاعات فوق‌العاده‌ای درباره شبکه به دست بیاید.

تحلیل درون زنجیره‌ای تنها در بازار ارزهای دیجیتال و توکن‌های قابل تعویض اجرا خواهد شد؛ زیرا در سایر بازارها معمولاً اطلاعات دقیق بازار در اختیار گروهی خاص وجود دارد.

نکته‌ای که درباره تحلیل آن‌چین باید بدانید این است که این روش تنها برای بررسی قیمت ارزهای دیجیتال استفاده نخواهد شد. تمامی دارایی‌هایی که بر بستر تکنولوژی بلاکچین ایجاد می‌شوند، قابلیت تحلیل درون زنجیره‌ای خواهند داشت. سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطلاعاتی که در زنجیره بلاکچین وجود دارد، به تحلیل درون زنجیره‌ای دارایی‌های دیجیتال بپردازند و از این طریق نوساناتی را که در آینده رخ خواهد داد، پیش‌بینی کنند.

برای اینکه با تحلیل آن‌چین بیشتر آشنا شوید، باید با تکنولوژی بلاکچین بیشتر آشنایی پیدا کنید. بلاکچین یک تکنولوژی برای ثبت اطلاعات غیرمتمرکز است.

در شبکه بلاکچین اعضای شبکه یک نسخه از تمام اطلاعات شبکه را نگهداری می‌کنند. اطلاعاتی که قرار است در بلاکچین ثبت شوند، ابتدا توسط اعضای شبکه بازبینی می‌شوند.

اگر اطلاعات جدید با پروتکل‌های تعیین‌شده مطابقت داشت، یک بلاک جدید حاوی اطلاعات جدید به زنجیره اضافه خواهد شد.

در بلاکچین تنها امکان اضافه‌کردن بلاک‌های حاوی اطلاعات جدید وجود دارد و به‌هیچ‌وجه امکان حذف آن‌ها وجود نخواهد داشت. این موضوع سبب شده است تا بتوان با تحلیل درون زنجیره‌ای اطلاعات موجود در شبکه را استخراج کرد.

معرفی وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده داده‌های آن‌چین (On-Chain Analysis)

روش‌های مختلفی برای تحلیل درون زنجیره‌ای یا آن‌چین وجود دارد. برخی تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند برای تحلیل درون زنجیره‌ای به توسعه ابزارهای جدید بپردازند.

با توجه به اینکه تمامی اطلاعات موجود روی شبکه ارزهای دیجیتال توسط تمامی سرمایه‌گذاران قابل دستیابی خواهد بود، این امکان وجود خواهد داشت تا با توسعه ابزارهای جدید به بهترین شکل ممکن به تحلیل بازار پرداخته شود، اما برای سرمایه‌گذاران و افرادی که قصد دارند در سریع‌ترین زمان ممکن به تحلیل درون زنجیره‌ای ارزهای دیجیتال بپردازند، سایت‌های مختلفی به وجود آمده‌اند که می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

با استفاده از سایت‌هایی که به ارائه سرویس‌های تحلیل درون زنجیره‌ای می‌پردازند، می‌توان به بهترین شکل ممکن به بررسی بازار ارزهای دیجیتال پرداخت و نوساناتی را که در آینده ممکن است رخ دهد، پیش‌بینی کرد.

در سال‌های اخیر پلتفرم‌های مختلفی برای تحلیل درون زنجیره‌ای به وجود آمده‌اند که خوشبختانه از درصد قابل‌توجهی از ارزهای دیجیتال محبوب پشتیبانی می‌کنند. این پلتفرم‌ها معمولاً بخشی از خدمات خود را رایگان ارائه می‌دهند، اما سرمایه‌گذارانی که به‌صورت حرفه‌ای به معامله در بازار ارزهای دیجیتال می‌پردازند، بهتر است برای استفاده از تمامی سرویس‌ها به خرید اشتراک بپردازند.

نکته‌ای که باید درباره پلتفرم‌هایی که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم بدانید این است که بیشتر این پلتفرم‌ها تنها از ارزهای دیجیتال محبوب پشتیبانی می‌کنند. سرمایه‌گذارانی که قصد دارند روی کوین‌ها و ارزهای دیجیتال جدید به تحلیل آن‌چین بپردازند، باید با استفاده از توسعه‌دهندگان ابزارهای اختصاصی را توسعه دهند.

  • گلس‌نود (Glassnode)

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-Chain Data) چیست؟

گلس‌نود (Glassnode) یکی از بهترین پلتفرم‌هایی است که می‌توان برای تحلیل درون زنجیره‌ای انتخاب کرد. این پلتفرم سال‌هاست توسط گروهی از توسعه‌دهندگان و متخصصان بلاکچین در کشور سوئیس توسعه یافته است.

به‌دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که گلس‌نود دارد، در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌‌ترین پلتفرم‌ها برای بررسی شاخص‌های on-Chain تبدیل شده است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گلس‌نود رابط کاربری ساده آن است. با استفاده از گلس‌نود حتی کاربران عادی نیز می‌توانند به تحلیل درون زنجیره‌ای ارزهای دیجیتال محبوب بپردازند.

برای استفاده از گلس‌نود به دانش خاصی نیاز نخواهد بود، اما افرادی که قصد دارند از این پلتفرم استفاده کنند، باید با مبانی ارزهای دیجیتال و شبکه‌های بلاکچین آشنایی کافی داشته باشند.

در سایت گلس‌نود بخشی به نام Academy وجود دارد که کاربران می‌توانند با استفاده از آن اطلاعات خود را درباره تحلیل درون زنجیره‌ای افزایش دهند. آکادمی گلس نود کاملاً رایگان است و تمامی کاربران می‌توانند بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای به استفاده از آن بپردازند.

  • دی اپ رادار (Dapprader)

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-Chain Data) چیست؟

دی اپ رادار (Dapprader) یکی دیگر از پلتفرم‌هایی است که می‌توان برای تحلیل درون زنجیره‌ای انتخاب کرد. این پلتفرم یکی از منحصر به فردترین سرویس‌هایی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران برای تحلیل آن‌چین یا درون زنجیره‌ای از آن استفاده می‌کنند.

با وجود اینکه در سال‌های اخیر پلتفرم‌های زیادی برای تحلیل ارزهای دیجیتال به وجود آمده‌اند، دی اپ رادار به‌دلیل ویژگی‌هایی که دارد، به‌شدت مورد توجه قرار گرفته است. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های دپردر پشتیبانی آن از درصد قابل‌توجهی از ارزهای دیجیتال است.

دی اپ رادار تمرکز اصلی خود را روی اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز منعطف کرده است. با استفاده از دی اپ رادار می‌توان به بهترین شکل ممکن به بررسی داده‌های درون زنجیره‌ای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز پرداخت و بدین ترتیب از سایر ارزهای تحلیلی بی‌نیاز شد.

جالب است بدانید در حال حاضر دی اپ رادار از بیش از ۳۰۰۰ اپلیکیشن غیرمتمرکز (dApps) پشتیبانی می‌کند که در نوع خود فوق‌العاده به شمار می‌رود.

دپردر تمام تلاش خود را کرده است تا از جدیدترین اپلیکیشن‌هایی که بر بستر تکنولوژی بلاکچین شکل گرفته‌اند، پشتیبانی کند؛ به همین دلیل اپلیکیشن‌هایی که به‌سرعت در میان کاربران به محبوبیت دست پیدا می‌کنند در مدت‌زمانی کوتاه در دی اپ رادار پشتیبانی می‌شوند.

دی اپ رادار تنها یک پلتفرم برای تحلیل درون زنجیره‌ای نیست. در سال‌های اخیر بسیاری از توسعه‌دهندگان به‌عنوان یک کانال توزیع از این پلتفرم استفاده کرده‌اند. با استفاده از دپردر این امکان برای توسعه‌دهندگان به وجود می‌آید تا به ساده‌ترین شکل ممکن اپلیکیشن‌های خود را به کاربران معرفی کنند.

تعداد بالای کاربران در دی اپ رادار سبب شده است این پلتفرم به یکی از بهترین کانال‌های توزیع اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز تبدیل شود و بسیاری از توسعه‌دهندگان به تبلیغ اپلیکیشن‌های خود در آن بپردازند.

  • زنگل (Xangle)

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-Chain Data) چیست؟

زنگل (Xangle) برای آن دسته از سرمایه‌گذاران که روی تعداد قابل‌توجهی از ارزها و دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند، جزء یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود.

این پلتفرم تمامی شاخص‌ها و ابزارهای لازم برای تحلیل درون زنجیره‌ای را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد تا با استفاده از آن بتوانند به بهترین شکل ممکن به پیش‌بینی تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال در آینده بپردازند.

زنگل برای تحلیل On-Chain هرکدام از ارزهای دیجیتال داشبوردهای کاملاً اختصاصی را ارائه می‌دهد؛ به همین دلیل استفاده از آن تجربه‌ای متفاوت را برای تحلیلگران و سرمایه‌گذاران به وجود می‌آید.

خوشبختانه زنگل به طراحی رابط کاربری خود اهمیت زیادی داده است. رابط کاربری زنگل این امکان را به وجود می‌آورد تا بتوان با استفاده از آن تجربه‌ای خوشایند از تحلیل ارزهای دیجیتال را تجربه کرد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که درباره زنگل باید بدانید این است که بیشتر ابزارهایی که در این پلتفرم وجود دارد، رایگان نیست و سرمایه‌گذاران باید برای استفاده از آن به‌صورت ماهانه هزینه‌ای را پرداخت کنند.

طبق بررسی‌هایی که توسط سیگما انجام شده است، به دلیل اینکه ابزارهای تحلیل درون زنجیره‌ای زنگل به‌تازگی توسعه داده شده، تعرفه استفاده از آن‌ها در مقایسه با سایر رقبا در سطح مناسبی قرار گرفته است که همین سبب می‌شود سرمایه‌گذاران بتوانند با کمترین هزینه ممکن به استفاده از آن‌ها بپردازند.

خوشبختانه زنگل از درصد قابل‌توجهی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند که همین سبب می‌شود سرمایه‌گذاران بتوانند با استفاده از آن از سایر پلتفرم‌هایی که برای تحلیل درون زنجیره‌ای وجود دارد بی‌نیاز شوند.

  • کریپتو کوآنت (CryptoQuant)

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-Chain Data) چیست؟

کریپتو کوآنت (CryptoQuant) یکی دیگر از گزینه‌هایی است که برای تحلیل درون زنجیره‌ای باید به معرفی آن بپردازیم. این پلتفرم به‌صورت اختصاصی روی بیتکوین، اتریوم و استیبل‌کوین‌ها تمرکز کرده است تا بدین طریق بتواند بهترین خدمات را در این حوزه ارائه کند.

سرمایه‌گذارانی که به‌صورت اختصاصی به معامله و تحلیل بیتکوین و اتریوم می‌پردازند، بهتر است برای تحلیل درون زنجیره‌ای از کریپتو کوآنت استفاده کنند؛ زیرا ویژگی‌های منحصربه‌فرد این پلتفرم سبب می‌شود بتوانند بهترین بینش را از بازار به دست آورند و با توجه به آن به پیش‌بینی نوسانات آینده بپردازند.

اطلاعاتی را که کریپتو کوآنت ارائه می‌کند، می‌توان به چهار دسته اطلاعات درون‌زنجیره‌ای، اطلاعات مبادله‌ها، اطلاعات شبکه و اطلاعات استخراج‌کنندگان یا ماینرها تقسیم‌بندی کرد. بررسی این اطلاعات برای سرمایه‌گذارانی که قصد دارند به تحلیل درون زنجیره‌ای کاملاً ضروری خواهد بود.

کریپتو کوآنت کاملاً رایگان نیست و برای استفاده از برخی خدمات آن باید به پرداخت اشتراک ماهانه پرداخت، اما خوشبختانه درصد قابل‌توجهی از خدماتی که توسط این پلتفرم ارائه می‌شود، رایگان است و سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه به استفاده از آن بپردازند.

چرا باید تحلیل آن‌چین را انتخاب کنیم؟

دلایلی زیادی وجود دارد که سبب شده است در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح دهند در کنار سایر روش‌های تحلیلی به تحلیل درون زنجیره‌ای بپردازند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب می‌شود استفاده از تحلیل درون زنجیره‌ای یا آن‌چین اهمیت زیادی داشته باشد، اعتمادپذیری بالای آن است.

داده‌هایی که در تحلیل درون زنجیره‌ای بررسی می‌شود، به‌شدت مطمئن است؛ به همین دلیل سرمایه‌گذاران می‌توانند با تحلیل آن‌چین دیتا اطلاعات دقیقی را از بازار ارزهای دیجیتال به دست آورند.

تحلیل درون زنجیره‌ای یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذارانی است که قصد دارند به‌صورت بلندمدت به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال بپردازند؛ درحالی‌که روش‌های تحلیل تکنیکال در بسیاری از مواقع نتایج آنی را به دنبال دارد، اما تحلیل تکنیکال این امکان را به وجود می‌آورد تا آینده ارزهای دیجیتال را مشخص کرد.

در حال حاضر برای تحلیل درون زنجیره‌ای به دانش و تخصص خاصی نیاز نخواهد بود. ابزارها و پلتفرم‌های مختلفی که برای تحلیل آن‌چین به وجود آمده‌اند، این امکان را برای سرمایه‌گذاران به وجود می‌آورند تا در سریع‌ترین زمان ممکن به بررسی بازار بپردازند؛ درحالی‌که تحلیل‌های تکنیکال که تحلیلگران انجام می‌دهند، در بسیاری از مواقع چندان دقیق نیست و نمی‌توان بدون داشتن دانش کافی به آن‌ها اتکا کرد.

تحلیل تکنیکال برخلاف تحلیل درون زنجیره‌ای تنها برای تحلیلگرانی مناسب است که با دانش کافی توانایی اجرای استراتژی‌های مختلف را در بازار خواهند داشت.

پارامترهای مهم در تحلیل آن‌چین

پارامترهای مهمی وجود دارد که در تحلیل آن‌چین بررسی می‌شوند. به عقیده سیگما یکی از مهم‌ترین پارامترها در تحلیل درون زنجیره‌ای یا آن‌چین شاخص رفتار سرمایه‌گذاران به قیمت بازار است.

در تحلیل درون زنجیره‌ای میانگین قیمت خرید و قیمت فروش به‌دقت بررسی می‌شود تا بتوان با استفاده از آن تفاوت قیمت واقعی با قیمت موقت ارزهای دیجیتال را محاسبه کرد.

از دیگر پارامترهایی که در تحلیل درون زنجیره‌ای مورد توجه قرار می‌گیرد، توزیع دارایی هولدرهاست. میزان توزیع دارایی‌ها میان هولدرها شاخصی مهم برای تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال در آینده خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین پارامترها در تحلیل درون زنجیره‌ای مدت نگهداری رمزارزها توسط سرمایه‌گذاران و میزان تراکنش‌های بیش از ۱۰۰ هزار دلار خواهد بود. با توجه به اینکه نهنگ‌ها رفتارهای مختلفی را برای کنترل بازار انجام می‌دهند، این موارد اهمیت زیادی در تحلیل درون زنجیره‌ای خواهد داشت.

از دیگر پارامترهایی که در تحلیل درون زنجیره‌ای باید بررسی شوند، می‌توان به جغرافیای تراکنش‌ها، ورود جریان نقدینگی به صرافی و خروج جریان نقدینگی از صرافی‌ها اشاره کرد.

سخن ‌پایانی

تحلیل درون زنجیره‌ای یا آن‌چین یکی از بهترین روش‌ها برای پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال خواهد بود. با وجود اینکه تحلیل درون زنجیره‌ای بیشتر برای تحلیل بلندمدت استفاده می‌شود، استفاده از آن در کنار سایر روش‌ها سبب می‌شود تا معامله‌گران بتوانند بینشی مناسب از قیمت ارزهای دیجیتال را در کوتاه‌مدت به دست آورند.

پرسش‌های متداول

  • تحلیل درون زنجیره‌ای چیست؟

تحلیل درون زنجیره‌ای یک استراتژی تحلیلی برای پیش‌بینی نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال با استفاده از داده‌های عمومی شبکه‌های بلاکچین است.

  • مهم‌ترین مزیت تحلیل درون زنجیره‌ای چیست؟

تحلیل درون زنجیره‌ای اطلاعات دقیقی را در رابطه با بازار ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد و به‌شدت قابل اعتماد است.

  • تحلیل درون زنجیره‌ای چه معایبی دارد؟

تحلیل درون زنجیره‌ای بیشتر برای پیش‌بینی قیمت‌ها در بلندمدت مناسب خواهد بود و گزینه مناسبی برای معاملات روزانه نیست.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.