اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

اگر از یک سرور پروکسی (Proxy Server) استفاده می‌کنید، ترافیک اینترنت از طریق سرور پروکسی (Proxy Server) در مسیر خود به آدرسی که درخواست کرده‌اید جریان می‌یابد.

سپس درخواست از طریق همان سرور پروکسی بازمی‌گردد (در این قانون استثناهایی وجود دارد)، و سپس سرور پروکسی داده‌های دریافت شده از وب‌سایت را برای شما ارسال می‌کند.

سرورهای پروکسی (Proxy Server) به‌عنوان یک فایروال و فیلتر وب عمل می‌کنند و اتصالات شبکه و داده‌های کش را برای سرعت بخشیدن به درخواست‌ها فراهم می‌کنند. یک سرور پروکسی خوب، کاربران و شبکه داخلی را در برابر چیزهای بدی که در اینترنت وحشی زندگی می‌کنند محافظت می‌کند.

در نهایت، سرورهای پروکسی می‌توانند سطح بالایی از حریم خصوصی را ارائه دهند.

سرور پروکسی (Proxy Server) چگونه کار می‌کند؟

هر رایانه در اینترنت باید یک آدرس پروتکل اینترنت (IP) منحصربه‌فرد داشته باشد. این آدرس IP را به‌عنوان آدرس خیابان رایانه خود در نظر بگیرید. همان‌طور که اداره پست می‌داند نامه شما را به آدرس خیابان شما تحویل می‌دهد، اینترنت نیز می‌داند که چگونه داده‌های صحیح را با آدرس IP به رایانه صحیح ارسال کند.

یک سرور پروکسی (Proxy Server) اساساً یک رایانه در اینترنت با آدرس IP خاص خود است که رایانه شما می‌داند. هنگامی که یک درخواست وب ارسال می‌کنید، درخواست شما ابتدا به سرور پروکسی می‌رود. سپس سرور پروکسی درخواست وب شما را از طرف شما انجام می‌دهد، پاسخ را از سرور وب جمع‌آوری می‌کند و داده‌های صفحه وب را برای شما ارسال می‌کند تا بتوانید صفحه را در مرورگر خود مشاهده کنید.

هنگامی که سرور پروکسی (Proxy Server) درخواست‌های وب شما را فوروارد می‌کند، می‌تواند در داده‌هایی که ارسال می‌کنید تغییراتی ایجاد کند و همچنان اطلاعاتی را که انتظار دارید مشاهده کنید، به شما بدهد.

یک سرور پروکسی می‌تواند آدرس IP شما را تغییر دهد، بنابراین وب سرور دقیقاً نمی‌داند شما در کجای جهان هستید. این می‌تواند داده‌های شما را رمزگذاری کند، بنابراین داده‌های شما در حین انتقال قابل خواندن نیستند و در نهایت، یک سرور پروکسی می‌تواند دسترسی به برخی صفحات وب را بر اساس آدرس IP مسدود کند.

چرا باید از سرور پروکسی (Proxy Server) استفاده کرد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که سازمان‌ها و افراد از سرور پروکسی استفاده می‌کنند.

 • برای کنترل استفاده از اینترنت توسط کارمندان و کودکان

سازمان‌ها و والدین سرورهای پروکسی را برای کنترل و نظارت بر نحوه استفاده کارمندان یا فرزندانشان از اینترنت راه‌اندازی می‌کنند. اکثر سازمان‌ها نمی‌خواهند که شما در زمان کار در شرکت به وب‌سایت‌های خاصی نگاه کنید، و می‌توانند سرور پروکسی (Proxy Server) را طوری پیکربندی کنند که دسترسی به سایت‌های خاص را ممنوع کند، به‌جای اینکه شما را با یک یادداشت زیبا هدایت کنند و از شما بخواهند که از دیدن سایت‌های مذکور در شبکه شرکت خودداری کنید.

آن‌ها همچنین می‌توانند تمام درخواست‌های وب را نظارت و ثبت کنند، بنابراین حتی اگر سایت را مسدود نکنند، می‌دانند چقدر زمان صرف گشت‌وگذار می‌کنید.

 • صرفه‌جویی در پهنای باند و سرعت بهبودیافته

سازمان‌ها همچنین می‌توانند با یک سرور پروکسی خوب، عملکرد کلی شبکه بهتری داشته باشند. سرورهای پروکسی می‌توانند وب‌سایت‌های معروف را کش کنند (ذخیره یک کپی از وب‌سایت به‌صورت محلی) – بنابراین وقتی varonis.com را درخواست می‌کنید، سرور پروکسی بررسی می‌کند که آیا جدیدترین نسخه از سایت را دارد یا خیر، و سپس برای شما ارسال می‌کند.

کپی ذخیره شده این بدان معنی است که وقتی صدها نفر به طور هم‌زمان www.varonis.com را از همان سرور پروکسی وارد می‌کنند، سرور پروکسی تنها یک درخواست به varonis.com ارسال می‌کند. این باعث صرفه‌جویی در پهنای باند برای شرکت و بهبود عملکرد شبکه می‌شود.

 • مزایای حفظ حریم خصوصی

افراد و سازمان‌ها به طور یکسان از سرورهای پروکسی برای مرور خصوصی‌تر اینترنت استفاده می‌کنند. برخی از سرورهای پروکسی آدرس IP و سایر اطلاعات شناسایی درخواست وب را تغییر می‌دهند. این بدان معناست که سرور مقصد نمی‌داند واقعاً چه کسی درخواست اصلی را انجام داده است که به حفظ خصوصی اطلاعات شخصی شما کمک می‌کند.

 • امنیت بهبودیافته

سرورهای پروکسی علاوه بر مزایای حفظ حریم خصوصی، مزایای امنیتی را نیز ارائه می‌دهند. در این حالت شما می‌توانید سرور پروکسی خود را برای رمزگذاری درخواست‌های وب خود پیکربندی کنید. همچنین می‌توانید از هرگونه دسترسی به سایت‌های بدافزار شناخته شده از طریق سرور پروکسی جلوگیری کنید.

علاوه بر این، سازمان‌ها می‌توانند سرور پروکسی خود را با یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) جفت کنند، بنابراین کاربران راه دور همیشه از طریق پروکسی شرکت به اینترنت دسترسی دارند. VPN یک اتصال مستقیم به شبکه شرکت است که شرکت‌ها به کاربران خارجی یا راه دور ارائه می‌دهند.

با استفاده از VPN، این شرکت می‌تواند کنترل و تأیید کند که کاربران آنها به منابع (ایمیل، داده‌های داخلی) موردنیاز خود دسترسی دارند و درعین‌حال یک اتصال امن برای کاربر برای محافظت از داده‌های شرکت فراهم می‌کند.

 • دسترسی به منابع مسدود شده

سرورهای پروکسی به کاربران اجازه می‌دهند محدودیت‌های محتوای اعمال شده توسط شرکت‌ها یا دولت‌ها را دور بزنند. چندین دولت در سراسر جهان از با نظارت‌های سختگیرانه، دسترسی به اینترنت را محدود می‌کنند و سرورهای پروکسی به شهروندان خود دسترسی به اینترنت بدون سانسور را ارائه می‌دهند.

خطرات سرور پروکسی (Proxy Server)

هنگام انتخاب یک سرور پروکسی باید محتاط باشید: چند خطر رایج می‌تواند هر یک از مزایای بالقوه ذکر شده را نفی کند:

 • خطرات سرور پروکسی رایگان

این ضرب‌المثل قدیمی را می‌دانید که می‌گویند «هرچقدر پول بدهی همان قدر آش می‌خوری؟» خوب، استفاده از یکی از بسیاری از خدمات سرور پروکسی رایگان، حتی خدماتی که از مدل‌های درآمد مبتنی بر تبلیغات استفاده می‌کنند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

رایگان معمولاً به این معنی است که آنها سرمایه‌گذاری زیادی روی سخت‌افزار باطن یا رمزگذاری نمی‌کنند. در این حالت احتمالاً مشکلات عملکرد و امنیت داده را مشاهده خواهید کرد. اگر یک سرور پروکسی کاملاً «رایگان» پیدا کردید، بسیار با احتیاط قدم بردارید. برخی از آنها فقط به دنبال سرقت شماره کارت اعتباری شما هستند.

 • گزارش سابقه مرور

سرور پروکسی آدرس IP اصلی و اطلاعات درخواست وب شما را دارد که احتمالاً رمزگذاری نشده و به‌صورت محلی ذخیره شده است. مطمئن شوید که آیا سرور پروکسی شما آن داده‌ها را ثبت و ذخیره می‌کند – و از چه نوع حفظ یا سیاست‌های همکاری اجرای قانون پیروی می‌کند، مطمئن شوید.

اگر انتظار دارید از یک سرور پروکسی برای حفظ حریم خصوصی استفاده کنید، اما فروشنده فقط داده‌های شما را ثبت کرده و می‌فروشد، ممکن است انتظارات شما از سرویس برآورده نشود.

 • بدون رمزگذاری

اگر از یک سرور پروکسی بدون رمزگذاری استفاده می‌کنید، در واقع اصلا از سرور پروکسی استفاده نمی‌کنید. بدون رمزگذاری به این معنی است که شما درخواست‌های خود را به‌صورت متن ساده ارسال می‌کنید. در این حالت این خطر وجود دارد که نام کاربری، رمز عبور و اطلاعات حساب به‌راحتی افشا شود. اطمینان حاصل کنید که هر پروکسی سروری که استفاده می‌کنید قابلیت رمزگذاری کامل را دارد.

انواع سرورهای پروکسی (Proxy Server)

همه سرورهای پروکسی (Proxy Server) یکسان کار نمی‌کنند. این مهم است که دقیقاً بدانید چه عملکردی از سرور پروکسی دریافت می‌کنید و اطمینان حاصل کنید که سرور پروکسی مورد استفاده شما را برآورده می‌کند.

 • پروکسی شفاف

یک پروکسی (Proxy Server) شفاف به وب‌سایت‌ها اعلام می‌کند که یک سرور پروکسی است و همچنان از آدرس IP شما عبور می‌کند و شما را به وب‌سرور شناسایی می‌کند. کسب‌وکارها، کتابخانه‌های عمومی و مدارس اغلب از پروکسی‌های شفاف برای فیلتر کردن محتوا استفاده می‌کنند: راه‌اندازی آن‌ها هم در سمت مشتری و هم در سمت سرور آسان است.

 • پروکسی ناشناس

یک پروکسی ناشناس خود را به‌عنوان یک پروکسی معرفی می‌کند، اما آدرس IP شما را به وب‌سایت منتقل نمی‌کند – این به جلوگیری از سرقت هویت شما کمک می‌کند. آنها همچنین می‌توانند از ارائه محتوای بازاریابی هدفمند بر اساس موقعیت مکانی شما توسط وب‌سایت جلوگیری کنند.

برای مثال، اگر CNN.com بداند که در نیویورک زندگی می‌کنید، اخباری را به شما نشان می‌دهد که احساس می‌کنند مربوط به همان شهر است. مرور ناشناس باعث می‌شود یک وب‌سایت از برخی تکنیک‌های هدف‌یابی تبلیغاتی استفاده نکند، اما تضمین ۱۰۰٪ نیست.

 • پروکسی تحریف‌کننده

یک سرور پروکسی (Proxy Server) تحریف‌کننده یک آدرس IP نادرست را برای شما ارسال می‌کند، درحالی‌که خود را به‌عنوان یک پروکسی شناسایی می‌کند. این کار اهدافی مشابه پروکسی ناشناس دارد، اما با ارسال یک آدرس IP نادرست، به نظر می‌رسد شما از مکان دیگری هستید تا محدودیت‌های محتوا را دور بزنید.

 • پروکسی با ناشناس بودن بالا

سرورهای پروکسی (Proxy Server) با ناشناس بودن بالا به طور دوره‌ای آدرس IP را که به سرور وب ارائه می‌دهند تغییر می‌دهند و بررسی مالکیت ترافیک را بسیار دشوار می‌کند. پروکسی‌های با ناشناس بودن بالا، مانند شبکه TOR، خصوصی‌ترین و امن‌ترین راه برای اتصال به اینترنت است.

سرورهای پروکسی این روزها با مناقشات پیرامون «بی‌طرفی و سانسور شبکه» Net Neutrality & Censorship ، موضوع داغی در اخبار هستند. با حذف حفاظت‌های «بی‌طرفی شبکه» در ایالات متحده، ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت (ISP) اکنون می‌توانند پهنای باند و ترافیک اینترنت شما را کنترل کنند.

ISPها به طور بالقوه می‌توانند به شما بگویند که چه سایت‌هایی را می‌توانید ببینید و چه سایت‌هایی را نمی‌توانید ببینید. درحالی‌که مقدار زیادی عدم اطمینان در مورد آنچه قرار است با بی‌طرفی شبکه اتفاق بیفتد وجود دارد، این امکان وجود دارد که سرورهای پروکسی توانایی کار در اطراف محدودیت‌های ISP را فراهم کنند.

سوالات متداول

 • سرور پروکسی (Proxy Server) چیست؟

سرور پروکسی یک سرور واسطه است که شبکه‌ها یا سرویس‌های مختلف را از هم جدا می‌کند.

 • سرور پروکسی (Proxy Server) برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

یک سرور پروکسی برای اهداف مختلفی از جمله عملکرد، امنیت و حفظ حریم خصوصی استفاده می‌شود. با یک پروکسی، می‌توانید استفاده از اینترنت کارمندان را کنترل کنید، در پهنای باند برای اتصال سریع‌تر صرفه‌جویی کنید، تعادل بار بین سرویس‌ها و دسترسی به منابع مسدود شده را داشته باشید.

 • آیا VPN یک پروکسی است؟

شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) یک پیاده‌سازی خاص از یک سرور پروکسی هستند. درحالی‌که یک پروکسی مستقل ترافیک شبکه را کنترل می‌کند، یک VPN با رمزگذاری اضافی داده‌های ارسال شده فراتر از آن است.

 • انواع سرور پروکسی (Proxy Server) چیست؟

انواع مختلفی از پروکسی‌ها وجود دارد، به‌عنوان‌مثال، شبکه TOR یک پروکسی است که اجازه می‌دهد تا حد زیادی از حریم خصوصی و ناشناس بودن هنگام مرور اینترنت استفاده کنید.

 • مزایای سرور پروکسی (Proxy Server) چیست؟

کنترل و نظارت بر استفاده از اینترنت کارکنان

صرفه‌جویی در پهنای باند و بهبود سرعت

با پنهان کردن آدرس IP و سایر اطلاعات شناسایی شخصی، مزایای حفظ حریم خصوصی را اضافه کرد

بهبود امنیت با رمزگذاری درخواست‌های وب

دسترسی به منابع مسدود شده، دورزدن محدودیت‌های اعمال شده توسط شرکت‌ها یا دولت‌ها

5/5 - (1 امتیاز)

منبع

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.