اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

شاردیوم (Shardeum) یک پلتفرم قرارداد هوشمند EVM است که برای مقیاس خطی با استفاده از شاردینگ پویا طراحی شده است. اگرچه می‌توان آن را با سایر پلتفرم‌های شاردینگ مانند Harmony، Elrond و Near دسته بندی کرد، اما دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را از بقیه متمایز می‌کند.

در حالی که اکثر پلتفرم‌ها تراکنش‌ها را به بلوک‌ها گروه‌بندی و اجماع را در سطح بلوک اعمال می‌کنند، شاردیوم در مورد هر تراکنش به طور جداگانه اجماع دارد. این اجازه می‌دهد تا تراکنشی که بر چندین شارد تأثیر می‌گذارد به طور همزمان توسط این شاردها پردازش شود نه به طور متوالی مانند اجماع سطح بلوک.

این نه تنها زمان پردازش تراکنش را کاهش می‌دهد، حتی اگر بر چندین شارد تأثیر بگذارد، بلکه پردازش اتمیک را نیز تضمین می‌کند. اجماع در سطح تراکنش، پیچیدگی‌های مورد نیاز برای اطمینان از پردازش اتمیک را حذف می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد شاردیوم استفاده از شاردینگ حالت پویا است.

بر خلاف شاردینگ حالت ایستا که در آن همه نودهای یک شارد یک محدوده آدرس را پوشش می‌دهند، شاردینگ حالت پویا نیاز دارد که هر نود محدوده آدرس متفاوتی داشته باشد، اما همپوشانی قابل توجهی بین آدرس‌های تحت پوشش نودها وجود دارد. اگرچه اجرای شاردینگ پویا پیچیده‌تر از شاردینگ استاتیک است، اما امکان مقیاس‌گذاری خطی واقعی را فراهم می‌کند.

هر نودی که به شبکه شاردیوم اضافه می‌شود بلافاصله به افزایش TPS (تعداد تراکنش در ثانیه) کمک می‌کند، در حالی که با شاردینگ استاتیک تعداد نودهایی که باید به هم بپیوندند باید حداقل به اندازه نودهایی باشد که به عنوان حداقل اندازه شارد تعریف شده است تا بتوان شارد دیگری ایجاد کرد. تنها زمانی که یک شارد دیگر ایجاد می‌شود، TPS شبکه به صورت پلکانی با شاردینگ استاتیک افزایش می‌یابد.

اگرچه برخی از این شبکه‌ها شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کرده‌اند، اما هنوز در حال توسعه هستند و کارهای زیادی برای انجام دادن دارند:

  • شبکه NEAR: یک شارد با 100 نود در شبکه اصلی. انتظار می‌رود در آینده شاردهای بیشتری اضافه شود.
  • هارمونی: 4 شارد با 250 نود برای 1000 نود در شبکه اصلی. همه قراردادها در یک شارد است.
  • الروند: 3 شارد و زنجیره متا با 800 نود در هر کدام برای 3200 نود در مجموع در شبکه اصلی.
  • شاردیوم: حداقل 10 شارد با 128 نود و برای مجموع 1280 نود.

مانند اتریوم، شاردیوم نیز می‌تواند از لایه دو برای بالا بردن بیشتر TPS استفاده کند. با این حال، شاردیوم با تغییر حالت در لایه یک – که به نظر می‌رسد اتریوم به دلیل پیچیدگی‌های موجود آن را رها می‌کند – مقیاس‌پذیری بیشتری خواهد داشت.

یکی از ویژگی‌های مهم منحصربه‌فرد شاردیوم، استفاده از نودهای بایگانی برای تخلیه داده‌های تراکنش تاریخی از نودهای ولیدیتور است. این بدان معناست که نودهای ولیدیتور فقط باید داده‌های وضعیت را ذخیره کنند و زمان بسیار کمتری برای پیوستن به شبکه نیاز دارند. این امر الزامات سخت‌افزاری اجرای یک ولیدیتور را کاهش می‌دهد و به کاربران معمولی اجازه می‌دهد تا ولیدیتورها را اجرا کنند و سطح عدم تمرکز را افزایش می‌دهد.

ویژگی‌های شاردیوم

  • بلاکچین لایه 1 مبتنی بر EVM: هر اپلیکیشنی که می‌تواند روی ماشین مجازی اتریوم اجرا شود، به طور یکپارچه روی شاردیوم اجرا می‌شود.
  • مقیاس‌پذیری خطی و گس کم برای همیشه: هر نودی که به شبکه شاردیوم می‌پیوندد بلافاصله تراکنش‌ها در ثانیه (TPS) و ظرفیت کل شبکه را افزایش می‌دهد تا به مقیاس‌بندی خطی دست یابد و از هزینه‌های تراکنش پایین حتی با افزایش استفاده، اطمینان حاصل شود.
  • هرکسی می‌تواند یک نود را راه‌اندازی کند: الزامات سخت‌افزاری برای راه‌اندازی یک نود ولیدیتور پایین نگه داشته می‌شود.
  • تأخیر کم: تمامی تراکنش‌ها تضمین می‌شوند که در عرض چند ثانیه پردازش می‌شوند تا از تأخیر کم اطمینان حاصل شود و پس از پردازش برای دستیابی به نهایی شدن فوری غیر قابل برگشت هستند.
  • امنیت پایدار: نودهای آماده به کار، چرخش نود و مشارکت بدون مجوز، همگی به افزایش امنیت شبکه کمک می‌کنند.
  • انصاف و کارایی انرژی بالا: شاردیوم تراکنش‌ها را بر اساس اولویت اول، با نرخ گاز یکسان برای همه تراکنش‌ها پردازش می‌کند تا از انصاف اطمینان حاصل کند و MEV را حذف کند. به عنوان یک شبکه PoS، شاردیوم دوستدار انرژی و پایدار است.

کوین شاردیوم

شبکه شاردیوم یک کوین بومی به نام Shard با نماد SHM خواهد داشت. این کوین توسط نودهای ولیدیتور، بایگانی و آماده به کار به عنوان پاداش برای ارائه منابع به شبکه استخراج می‌شود. این کوین برای پرداخت هزینه‌های گس مرتبط با اجرای تراکنش‌های انتقال و همچنین اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه شاردیوم استفاده خواهد شد.

توکنومیکس شاردیوم

حداکثر عرضه: 508,000,000 SHM

51٪ کامیونتی – پاداش به نودها، ولیدیتورها و پایدار نگه داشتن سرورها

18٪ فروش

15٪ تیم توسعه‌دهنده

11% بنیاد شاردیوم

5% اکوسیستم

گاورننس شاردیوم

یک بنیاد مستقر در سوئیس از توسعه شاردیوم حمایت خواهد کرد. شرکت حقوقی که در راه‌اندازی بنیاد کمک می‌کند، در فضای ارزهای دیجیتال بسیار باتجربه است، زیرا آنها در راه‌اندازی بنیاد بسیاری از پروژه‌های برجسته دیگر از جمله اتریوم و کاردانو مشارکت داشتند.

هدف بلندمدت، انتقال شاردیوم به DAO است. در حال حاضر اشکال مختلفی از حکمرانی DAO توسط بسیاری از پروژه‌های DAO در حال آزمایش است. در آینده DAOها بالغ‌تر خواهند شد و به عنوان اشخاص حقوقی توسط حوزه‌های قضایی بیشتری شناخته خواهند شد که در آن زمان می‌توان انتقال آرام شاردیوم از یک بنیاد به DAO را پیش‌بینی کرد.

ایردراپ شاردیوم (Shardeum)

اگر به توکنومیک پروژه نگاه کنید، می‌توانید ببینید که 5 درصد از توکن‌ها برای اکوسیستم رزرو شده است و احتمالاً از طریق ایردراپ توزیع خواهد شد – هرچند هنوز تاییدی از طرف تیم پروژه صورت نگرفته است.

بهترین راه برای واجد شرایط بودن استفاده از شبکه تست نت آن است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. همچنین می‌توانید از طریق سایت رسمی پروژه با اکوسیستم آن تعامل داشته باشید و تسک‌های بیشتری را کامل کنید.

ابتدا باید افزونه کیف پول متامسک را نصب کنید و از این طریق می‌توانید به تست نت متصل شوید.

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

در مرحله بعد باید Shardeum RPC را اضافه کنید. برای اضافه کردن شاردیوم به متامسک خود، به Chainlist.org مراجعه کرده و Shardeum را جستجو کنید و آن را به کیف پول خود اضافه کنید.

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

شما همچنین می‌توانید آن را به صورت دستی انجام دهید. از جزئیات زیر برای اضافه کردن شبکه Shardeum به متاماسک خود استفاده کنید.

اکنون کیف پول شما به شاردیوم متصل است.

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

حال به توکن‌های تستی نیاز دارید. راه‌های مختلفی برای دریافت توکن در شبکه تست نت وجود دارد.

گزینه 1: به توییتر خود بروید و آدرس کیف پول را همراه متنی سفارشی توییت کنید.

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

لینک توییت را کپی کنید حالا به این فاست شاردیوم بروید و آدرس توییت را وارد کنید. پس از اتمام، باید 100 توکن SHMM را به صورت رایگان دریافت کنید. همچنین می‌توانید مستقیماً به فاست ذکر شده بروید و روی توییت کلیک کنید.

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

این کار شما را به توییتر می‌برد و پیام سفارشی به طور خودکار اضافه می‌شود. فقط آدرس را با آدرس متامسک جایگزین کنید و توییت را ارسال کنید.

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

آدرس پست را در فاست وارد کنید، سپس درخواست SHM را انتخاب کنید. توکن‌های تستی فوراً واریز می‌شوند.

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالیشاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالیشاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

گزینه 2: به سرور دیسکورد شاردیوم بروید و توکن‌های SHM را مستقیماً درخواست کنید. به Shardeum Liberty 1.5 یا Shardeum Liberty 2.0 بروید تا مطابق آن توکن‌ها را در شبکه‌ها دریافت کنید. از آنجایی که ما این کار را در Liberty 1.5 انجام می‌دهیم، از همان شبکه توکن‌ها را درخواست خواهیم کرد.

شما توکن SHM را فوراً دریافت خواهید کرد. اگر ژتون‌های بیشتری می‌خواهید، می‌توانید همان مراحل را دوباره اما پس از 12 ساعت تکرار کنید.

اکنون که توکن‌های تستی را دریافت کردیم، وقت آن است که با برخی از dAppها کار کنیم.

در ابتدا می‌توانید از Swapped بازدید کنید و عملیات ترید یا تامین نقدینگی در استخر را انجام دهید.

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

به همین شکل از SharDex نیز استفاده کنید و مطمئن شوید تعامل مناسبی با آن داشته‌اید.

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

حالا بیایید یک دامنه بخریم و با NFTهای SHM تعامل کنیم.

برای این کار، به وب‌سایت Shardeum NFT بروید تا به خدمات نام Shardeum دسترسی پیدا کنید، جایی که می‌توانید یک دامنه .SHM همیشگی ایجاد کنید. به کیف پول خود متصل شوید و نام خود را انتخاب کنید.

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

دکمه MINT را بزنید. شما اکنون با وب‌سایت Shardeum NFT نیز با موفقیت تعامل کرده‌اید.

در مرحله بعد، اجازه دهید از یک بازار NFT شاردیوم به نام Spriyo استفاده کنیم.

از وب‌سایت Spriyo دیدن کنید، جایی که می‌توانید NFTها را در بازار NFT ایجاد کنید، مینت کنید یا بفروشید:

شاردیوم (Shardeum) چیست؟ – معرفی و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت ایردراپ احتمالی

لطفاً توجه داشته باشید: ممکن است تعامل با تست نت و گاهی اوقات حتی شبکه اصلی کمی خطرناک باشد. اگر برنامه‌هایی که با آن‌ها درگیر هستید دارای اشکال باشند، خطر از دست دادن ارزهای ذخیره شده در کیف خود را دارید؛ بنابراین، فقط با کیف پولی تعامل کنید که دارای مقدار بسیار کمی ارز دیجیتال است تا حتی اگر آن را از دست دادید، مشکلی ایجاد نشود. از کیف پول اصلی خود استفاده نکنید.
4.9/5 - (24 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.