در سال‌های اخیر بسیاری از رسانه‌های اجتماعی توانسته‌اند با حضور کاربران در پلت‌فرم‌های خود به سود قابل‌توجهی دست پیدا کنند. تعامل کاربران در پلت‌فرم‌هایی مانند اینستاگرام سبب شده است نقدینگی بالایی در شبکه‌های اجتماعی خلق شود؛ درحالی‌که در بسیاری از مواقع کاربران کمترین سود ممکن را به دست خواهند آورد.

با وجود اینکه روز به روز شرکت‌های ارائه‌دهنده پلت‌فرم‌‌های رسانه‌های اجتماع با رشد بیشتری مواجه می‌شوند، همچنان کاربران زیادی تنها زمان خود را برای حضور در این شبکه‌ها هدر می‌دهند.

برای حل این مشکل در حال حاضر پروژه‌های مختلفی به وجود آمده‌اند. رسانه‌های اجتماعی جدید قصد دارند با طراحی سازوکارهای جدید به کاربران کمک کنند تا بیشترین سود را از حضور در شبکه‌های اجتماعی به دست آورند؛ از این‌رو کاربران می‌توانند در کنار سرگرمی، به کسب درآمد از شبکه‌های اجتماعی نیز بپردازند.

استیمیت یکی از بهترین پلت‌فرم‌‌هایی است که در سال‌های اخیر برای ایجاد تجربه‌ای متفاوت از شبکه‌های اجتماعی به وجود آمده است.

ویژگی‌های متفاوتی که استیمیت دارد، سبب محبوبیت فراوان این پلت‌فرم شده است؛ به همین دلیل در سیگما تصمیم گرفته‌ایم به معرفی این پلت‌فرم و روش ثبت‌نام و کسب درآمد از آن بپردازیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

استیمیت چیست؟

استیمیت (Steemit) یک رسانه اجتماعی است که با استفاده از بلاکچین استیم توسعه یافته است.

استیم یک بلاکچین جامعه‌محور است که در حال حاضر ۳۲۵ اپلیکیشن روی آن توسعه یافته است که محبوب‌ترینش استیمیت است.

علاوه بر استیمت، Dtube و Utopian نیز از پلت‌فرم‌‌هایی هستند که توانسته‌اند در مدت‌زمانی کوتاه محبوبیت قابل‌توجهی پیدا کنند. استیمیت جزء معدود شبکه‌های اجتماعی است که فرصت کسب درآمد برای کاربران شبکه را به وجود می‌آورد.

ادغام تکنولوژی بلاکچین با پلت‌فرم‌های شبکه‌های اجتماعی سبب شده است تا کاربران بتوانند تجربه‌ای متفاوت از تعامل در رسانه‌های اجتماعی داشته باشند. استیمت سازوکارهایی را طراحی کرده است تا با استفاده از آن کاربران بتوانند با اضافه‌کردن ارزش به شبکه به کسب درآمد بپردازند.

به عقیده کارشناسان سیگما به‌کارگیری تکنولوژی بلاکچین در شبکه‌های اجتماعی مزایای فوق‌العاده‌ای را برای کاربران دارد؛ به‌طوری‌که با استفاده از بلاکچین می‌توان یک شبکه اجتماعی کاملاً منحصربه‌فرد را تجربه کرد.

استیمیت به‌دلیل این که از زیرساخت‌های بلاکچین برخوردار شده است، در مقایسه با سایر شبکه‌های اجتماعی به‌شدت ایمن‌تر خواهد بود. ضمن اینکه کاربران می‌توانند به بهترین شکل ممکن به این شبکه اطمینان کنند.

استیمیت جزء معدود شبکه‌های اجتماعی است که از تکنولوژی بلاکچین بهره‌مند شده است. براساس تعریفی که وجود دارد تکنولوژی بلاکچین یک دفتر کل توزیع‌شده است که تمامی اعضای شبکه و کاربران می‌توانند بدون نیاز به هیچ‌گونه مجوز آن را در اختیار داشته باشند.

زمانی که اطلاعات جدید در شبکه بلاکچین ایجاد می‌شود، کاربران می‌توانند به بررسی آن بپردازند و نسخه‌ای از آن را نگهداری کنند. این موضوع سبب می‌شود استفاده از بلاکچین به افزایش امنیت داده‌ها بینجامد.

جالب است بدانید استیمیت برخلاف سایر شبکه‌های اجتماعی کاملاً غیرمتمرکز مدیریت می‌شود. کاربرانی که توکن بومی شبکه (STEEM) دارند، می‌توانند با رأی‌دهی در پلت‌فرم به تعیین مسیر آن بپردازند و از این طریق تصمیم‌گیری‌های خود را در تغییراتی که ایجاد می‌شود، اعمال کنند.

نحوه کار بلا‌کچین استیم (Steem)

بلاکچین استیم به‌صورت ویژه برای توسعه رسانه‌های اجتماعی راه‌اندازی شده است.

با ویژگی‌های خاصی که این بلاکچین دارد، توسعه‌دهندگان می‌توانند به بهترین شکل ممکن به توسعه رسانه‌های اجتماعی بپردازند. با وجود اینکه توسعه اپلیکیشن‌های مختلف با استفاده از بلاکچین‌هایی چون اتریوم برای تمامی توسعه‌دهندگان امکان‌پذیر خواهد بود، بسیاری از آن‌ها ترجیح می‌دهند از استیم برای توسعه اپلیکیشن‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند.

بلاکچین استیم از نوعی مکانیسم اجماع منحصربه‌فرد برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

Dpos مکانیسمی است که در بلاکچین استیم برای ثبت تراکنش‌های جدید استفاده می‌شود.

استفاده از این مکانیسم سبب می‌شود سرعت تأیید تراکنش‌ها در شبکه افزایش پیدا کند. از آنجا که در شبکه‌های اجتماعی سرعت ثبت اطلاعات جدید اهمیت زیادی خواهد داشت، باید از مکانیسمی استفاده شود که بتوان با استفاده از آن در ثانیه تعداد بالایی از تراکنش‌ها را تأیید کرد.

براساس اطلاعاتی که وجود دارد، در پلت‌فرم‌هایی مانند استیمیت که با استفاده از بلاکچین استیم توسعه یافته‌اند، این امکان وجود دارد تا در هر ثانیه بیش از ۱۰ هزار تراکنش را در شبکه ثبت کرد.

در بلاکچین استیم نودهایی به نام validator وظیفه تأیید تراکنش‌ها را به عهده دارند. نودهایی که به تأیید تراکنش‌ها می‌پردازند، برای پاداش ۱۰ درصد از کارمزد تراکنش‌ها را دریافت خواهند کرد.

در بلاکچین استیم توکن‌های بومی یا Native Tokan های مختلفی وجود دارند که هرکدام آن‌ها کاربردهای مختلفی دارند. یکی از اصلی‌ترین توکن‌های استیم توکن STEEM است که می‌توان آن را دارایی اولیه این بلاکچین دانست. در شبکه استیم می‌توان با تأیید تراکنش‌ها به‌عنوان Validator به دریافت توکن بومی STEEM پرداخت.

در حال حاضر توکن STEEM جزء برترین ارزها در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود.

SP و SBD جزء دیگر توکن‌های بومی بلاکچین استیم به شمار می‌روند که در پلت‌فرم‌‌هایی مانند استیمیت و دی‌تیوب کاربردهای مختلفی دارند.

توکن SP به کاربران کمک می‌کند تا با برخورداری از آن اثر بیشتری در شبکه‌های اجتماعی داشته باشند. برخلاف شبکه‌های اجتماعی متمرکز، در شبکه‌هایی که با استفاده از استیم توسعه یافته‌اند، کاربران می‌توانند با نگهداری از توکن‌های SP تأثیرگذاری بیشتری در شبکه داشته باشند.

روش کسب درآمد از استیمیت

با بررسی‌هایی که توسط سیگما انجام شده است، در حال حاضر افراد زیادی توانسته‌اند با استفاده از استیمیت به درآمد بالایی دست پیدا کنند. استیمت برای اولین بار این امکان را در یک شبکه اجتماعی به وجود آورده است تا کاربران بتوانند به‌سادگی به کسب درآمد بپردازند.

این کار چندان سخت نیست و به دانش و مهارت خاصی نیاز ندارد، اما برخی تکنیک‌ها وجود دارد که کاربران باید به آن توجه داشته باشند تا بتوانند بیشترین میزان درآمد را از استیمیت به دست آورند.

سازوکاری که در پلت‌فرم استیمیت طراحی شده، به این صورت است که تمامی کاربران می‌توانند با ایجاد ارزش در شبکه به کسب درآمد بپردازند. مهم‌ترین کاری که برای کسب درآمد در استیمیت باید انجام داد، این است که به تولید محتوای مفید و جذاب برای کاربران پرداخت.

یکی از مهم‌ترین نکات برای تولید محتوا در استیمیت تعیین مخاطبان هدف است. با شناخت مخاطبان هدف و مشخص‌کردن آن‌ها می‌توان استراتژی مناسبی را برای تولید محتوا اجرا کرده و از این طریق نظر کاربران را جلب کرد.

استیمیت برای تشخیص کیفیت پست‌ها و جذاب‌بودن آن‌ها به بررسی رفتارهای سایر کاربران می‌پردازد. اگر میزان تعامل کاربران و رأی مثبتی که ثبت می‌کنند در سطح مناسبی قرار داشته باشد، می‌توان به بهترین شکل ممکن به کسب درآمد از استیمیت پرداخت.

درآمدی که کاربران با استفاده از استیمیت به دست می‌آورند، در قالب توکن‌های بومی استیم دریافت خواهد شد. کاربران می‌توانند در صرافی‌های مختلفی که در حال حاضر به پشتیبانی از استیمیت می‌پردازند، توکن‌های خود را نقد کنند.

آموزش ثبت‌نام و استفاده از استیمیت

استیمیت این امکان را برای کاربران به وجود آورده است تا به‌صورت کاملاً رایگان به ثبت‌نام در این پلت‌فرم بپردازند. تنها کاری که برای ثبت‌نام در استیمیت لازم است انجام دهید، این است که به آدرس signup.steemit.com مراجعه کنید. برای ثبت‌نام در استیمیت دو گزینه وجود دارد.

همان‌طور که اشاره کردیم، تمامی کاربران می‌توانند به‌صورت رایگان در این پلت‌فرم ثبت‌نام کنند، اما کاربرانی که قصد دارند به‌صورت رایگان در استیمیت ثبت‌نام کنند، باید چیزی حدود ۱ تا ۲ هفته برای تأیید اطلاعات کاربری خود منتظر بمانند.

برای ثبت‌نام سریع در سایت و تأیید حساب کاربری به‌صورت آنی می‌توان در صفحه ثبت‌نام گزینه غیر رایگان را انتخاب کرد.

نکته‌ای که درباره حساب‌های کاربری رایگان و غیر رایگان باید بدانید، این است که این حساب‌ها از نظر کاربری هیچ تفاوتی با یکدیگر نخواهند داشت، بلکه همان‌طور که اشاره کردیم تنها مدت‌زمان لازم برای تأیید آن‌ها متفاوت خواهد بود. برای ثبت‌نام رایگان باید بعد از ورود به آدرسی که به آن اشاره کردیم، گزینه Sign Up For Free را انتخاب کرد.

با انتخاب این گزینه صفحه‌ای جدید باز خواهد شد که باید اطلاعاتی مانند نام کاربری، کلمه عبور و… را در آن وارد کرد. بعد از واردکردن این اطلاعات لازم است در صفحه جدید آدرس ایمیل خود را وارد کنید. این آدرس ایمیل برای ارسال کد تأیید استفاده می‌شود؛ به همین دلیل باید امکان دسترسی به آن وجود داشته باشد.

با واردکردن آدرس ایمیل یک لینک در قالب ایمیل دریافت خواهد شد که باید روی آن کلیک کرد تا به مرحله بعد یعنی مرحله تأیید شماره موبایل وارد شوید.

بعد از کلیک روی لینک ایمیل باید دکمه Continue را انتخاب کنید. در صفحه جدیدی که باز خواهد شد، قسمتی برای واردکردن شماره موبایل وجود دارد. با واردکردن شماره موبایل یک کد تأیید ارسال می‌شود که در صفحه بعد باید آن را وارد کرد.

با انجام مراحل بالا ثبت‌نام در استیمیت به پایان خواهد رسید و باید حدود یک تا دو هفته برای تأییدشدن حساب کاربری صبر کرد تا بتوان به فعالیت در این پلت‌فرم پرداخت.

مزایا و معایب استیمیت

یکی از مهم‌ترین مزایای استیمیت در مقایسه با سایر شبکه‌های اجتماعی قابلیت درآمدزایی آن برای همه کاربران است؛ درحالی‌که بیشتر شبکه‌های اجتماعی سود قابل‌توجهی را از فعالیت کاربران به دست می‌آورند، هدف اصلی استیمیت این است که کاربران بتوانند از طریق فعالیت در این پلت‌فرم به کسب درآمد بپردازند.

این موضوع نه‌تنها سبب افزایش محبوبیت استیمیت خواهد شد، بلکه سبب می‌شود کاربران فعالیت خود را در این شبکه افزایش دهند.

روش‌های مختلفی برای کسب درآمد در استیمیت وجود دارد که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها تولید محتوای تأثیرگذار است، اما علاوه بر این می‌توان با راه‌اندازی یک نود ولیدیتر نیز به کسب درآمد در استیمیت پرداخت.

یکی از مهم‌ترین مزایای استیمیت ارز دیجیتال نبود سانسور در آن است. در حال حاضر بیشتر شبکه‌های اجتماعی سانسورهای مختلفی را در شبکه اعمال می‌کنند، اما در استیمیت هیچ‌گونه سانسوری وجود ندارد و کاربران می‌توانند بیشترین شفافیت را تجربه کنند.

به عقیده سیگما با وجود مزایای مختلفی که استیمیت دارد، این پلت‌فرم به‌دلیل پیچیدگی‌های خاص خود هنوز کاربران بسیار کمی دارد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از شبکه‌هایی استفاده کنند که ساده‌تر به نظر می‌رسند. تعداد محدود کاربران نیز از معایب استیمیت به شمار می‌رود که سبب شده است در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی دیگر حرف‌های کمی برای گفتن داشته باشد.

سخن ‌پایانی

استیمیت یکی از بهترین رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو شده است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند استیمیت در آینده به یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی تبدیل خواهد شد.

استیمیت برای اولین بار این امکان را به وجود آورده است تا کاربران شبکه‌های اجتماعی در محیطی کاملاً امن و شفاف به تعامل با یکدیگر بپردازند و در کنار این درآمدزایی داشته باشند.

پرسش‌های متداول

  • استیمیت چیست؟

استیمیت یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز به شمار می‌آید که بر بستر بلاکچین استیم توسعه یافته است.

  • مزایای استیمیت چیست؟

از مزایای استیمیت می‌توان به امنیت بالا، شفافیت بالا و قابلیت درآمدزایی برای تمامی کاربران اشاره کرد.

  • معایب استیمیت چیست؟

رابط کاربری غیرحرفه‌ای، غیر قابل پیش‌بینی بودن درآمدها و تعداد محدود کاربران از معایب استیمیت به شمار می‌رود.

امتیاز شما به این محتوا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.