ترازنامه فدرال رزرو (Fed Balance Sheet) صورت مالی است که دارایی‌ها و بدهی‌های فدرال رزرو را فهرست می‌کند. جزئیات ترازنامه فدرال رزرو توسط این نهاد در گزارش هفتگی به نام «عوامل موثر بر موجودی ذخایر» منتشر می‌شود. این روزها که صحبت‌های زیادی در مورد بزرگترین افزایش سایز ترازنامه فدرال رزرو بعد از سال 2008 و کووید است، تعریفی کوتاه از این اصطلاح خواهیم داشت.

دارایی‌های فدرال رزرو عمدتاً شامل اوراق بهادار دولتی است که خریداری کرده و همچنین اعتباری که به بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی داده شده است. از سوی دیگر بدهی‌های آن شامل مانده‌های ذخایر بانکی و خزانه‌داری سپرده شده در نزد فدرال رزرو و همچنین ارز در گردش ایالات متحده است.

گزارش ترازنامه هفتگی به عنوان یک شاخص مالی و اقتصادی پس از بحران مالی 2008، زمانی که فدرال رزرو سیاست تسهیل کمّی (QE) را آغاز کرد، اهمیت بیشتری پیدا کرد. تسهیل کمّی یک سیاست پولی است که در آن بانک مرکزی مقادیر زیادی از اوراق قرضه دولتی یا سایر اوراق بهادار را از بازار آزاد خریداری می کند و به نوعی نقدینگی به بازار تزریق می کند.

ترازنامه فدرال رزرو چیست؟
سال ۲۰۰۸ و کووید (۲۰۲۰)؛ که سایز ترازنامه افزایش پیدا کرده بود.

فدرال رزرو (و سایر بانک های مرکزی) از تسهیل کمّی، که به عنوان خرید دارایی در مقیاس بزرگ نیز شناخته می‌شود، برای حمایت از رشد اقتصادی فراتر از آنچه با کاهش نرخ بهره کوتاه مدت به سمت صفر می‌توان به دست آورد، استفاده می‌کند – یعنی حتی کاهش نرخ بهره و به طبع آن در دسترس بودن پول ارزان هم برای تحریک اقتصاد کافی نبوده است و این چیزی بود که در سال 2008 رخ داد.

با این اوصاف از لحاظ تئوری اینطور عنوان می‌شود که در زمان‌هایی که فدرال رزرو شروع به افزایش سایز ترازنامه خود می‌کند، دلار ارزان‌تر می‌شود و انتظار می‌رود بازارهای سهام و کریپتو رشد می‌کنند. برعکس، هر زمان که فدرال رزرو شروع به کاهش سایز ترازنامه می‌کند، دلار آمریکا قوی‌تر می‌شود و بازارهای سهام و کریپتو، افت می‌کنند.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.