این سؤالی است که ورلد موبایل می‌پرسد و خود را به‌عنوان یک پلتفرم پیشرفته در مأموریت تغییر شکل ارتباطات جهانی معرفی می‌کند. این شرکت آرزوی تغییر وضعیت موجود را با استفاده از بلاک‌چین و فناوری مرتبط دارد.

همراه با مدل «اقتصاد اشتراکی»، هدف آن‌ها این است که همه را در همه‌جا به هم متصل کنند و هم‌زمان راه را برای آزادی و کرامت اقتصادی هموار کند.

بدون شک این یک تلاش کاملا بلندپروازانه است – تلاشی که احتمالاً حتی منحصربه‌فرد World Mobile نیست. اما آنها چگونه برای این کار برنامه‌ریزی کرده‌اند؟ این چیزی است که در ادامه به‌تفصیل بحث می‌کنیم.

هدف World Mobile که در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، کمک به انتقال جهان به یک دهکده جهانی است. این انتقال تنها زمانی کامل خواهد شد که حتی مناطق محروم از نظر اقتصادی مانند جنوب صحرای آفریقا به مرز ۱۰۰٪ اتصال به شبکه جهانی (از ۲۲٪ امروز) نزدیک شوند.

برای تحقق این امر، World در حال ساخت اولین شبکه تلفن همراه جهان با فناوری بلاکچین، انرژی‌های تجدیدپذیر و اقتصاد اشتراکی (Sharing Economy) است. این شرکت قول می‌دهد که مدل کسب‌وکار منحصربه‌فرد آن زیرساخت ارتباطی بسیار خوبی را در مقایسه با آنچه که توسط اپراتورهای شبکه تلفن همراه ارائه می‌شود، ارائه دهد. مثلا:

 • ساختار غیرمتمرکز World Mobile به امنیت، مقیاس‌پذیری و شفافیت بهتر منجر خواهد شد.
 • تمرکززدایی کاهش قابل‌توجه هزینه‌ها را تضمین می‌کند که به نوبه خود به خدمات مالی و موسسات آموزشی کمک خواهد کرد.
 • استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر با کاهش هزینه برق، به کاهش هزینه‌ها منجر می‌شود. این امر اتصال حتی دورترین مناطق روستایی با دسترسی محدود به برق را آسان‌تر می‌کند.

ایجاد اتصال دیجیتال تنها اولین قدم است. در این مسیر، این شرکت همچنین در نظر دارد تا انفصال مالی را به میلیاردها نفر از افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند گسترش دهد.

همچنین شایان ذکر است که بخش بزرگی از جمعیت بدون بانک و غیرمرتبط معمولاً هیچ‌گونه مدرک هویتی معتبری ندارند. برای حل این مشکل، World Mobile با همکاری Input-Output Global (IOG) قصد دارد برای همه کاربران شناسه دیجیتال ایجاد کند.

World Mobile راه حل شاخص هویت IOG، Atala PRISM را برای ایجاد شناسه‌های دیجیتال برای کاربران خود به کار گرفته است. Atala PRISM یک پلتفرم هویت مستقل (SSI) است که بر روی بلاکچین کاردانو ساخته شده است.

این یک رویکرد جدید برای مدیریت هویت را تسهیل می‌کند که در آن کاربران کنترل کامل بر نحوه دسترسی اشخاص ثالث و استفاده از داده های شخصی خود را حفظ می‌کنند.

هنگامی که اقشار کم‌برخوردار جامعه این شناسه‌های دیجیتال را دریافت کنند، دسترسی بهتری به مراقبت‌های بهداشتی، بانکداری دیجیتال، و آموزش خواهند داشت.

مشارکت با IOG همچنین به World Mobile اجازه می‌دهد تا از پلتفرم مبتنی بر بلاکچین کاردانو استفاده کند. برخی از مزایا عبارتند از:

 • کارمزد پایین تراکنش
 • معاملات سریع
 • حریم خصوصی و امنیت بیشتر
 • درجه بالاتری از شفافیت و تغییرناپذیری

اقتصاد اشتراکی

اقتصاد اشتراکی یک مدل اقتصادی است که در آن افراد یا گروه‌ها منابع را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. این همکاری دارایی‌های فیزیکی را به خدمات تبدیل می‌کند و درعین‌حال افراد و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا از منابع کم استفاده درآمد کسب کنند.

World Mobile طعم خاص خود را از مدل اقتصاد اشتراک‌گذاری دارد. شبکه غیرمتمرکز زیربنایی این پلتفرم به کاربران و شرکت‌کنندگان سهمی متقابل در موفقیت آن می‌دهد.

برای مثال، هر کاربری ممکن است انتخاب کند که اپراتور شبکه شود یا از طریق روش‌های دیگر به شبکه کمک کند. با انجام این کار، آنها با World Mobile Token (WMT)، دارایی بومی در اکوسیستم، پاداش می‌گیرند. این پاداش‌ها متناسب با سهم آنها در شبکه است و در زیر به‌تفصیل آمده است.

یک شبکه تلفن همراه ترکیبی که فراتر از زیرساخت‌های قدیمی نگاه می‌کند

ورلد موبایل (World Mobile) چیست؟

شبکه ترکیبی به این شکل است که از طیف‌هایی مانند ارتباطات نوری فضای آزاد (FSO)، سرویس رادیویی پهن باند شهروند (CBRS)، Wi-Fi، فضای سفید تلویزیون (TVWS) و سایر فرستنده‌های رادیویی استفاده می‌کند.

این طیف‌ها تنظیم شده‌اند، اما نیازی به مجوز ندارند و همان‌طور که تصور می‌کنید، مزایای استفاده از طیف بدون مجوز در نهایت از طریق اتصالات اینترنتی ارزان‌تر به کاربران نهایی می‌رسد.

این شرکت همچنین به این نکته اشاره می‌کند که تاحدامکان حریم سخت‌افزاری را حفظ کند. این دستگاه از تجهیزات عرضه شده از طیف وسیعی از مارک‌های معتبر مانند سیسکو، ایسوس، اریکسون، موتورولا و نت گیر و غیره استفاده می‌کند.

این تلاش برای کاهش وابستگی به زیرساخت‌های قدیمی چندین مزیت را به همراه دارد، از جمله:

 • کاهش هزینه
 • شبکه و زیرساخت زیربنایی به یک تامین کننده و/یا فناوری خاص محدود نمی‌شود
 • بدون نیاز به اجرای برنامه‌های تحقیق و توسعه مستقل برای سخت‌افزار و تجهیزات
 • اتصال بهتر با اینترنت سریع‌تر

World Mobile تمام تراکنش‌هایی که در شبکه غیرمتمرکز خود از طریق زنجیره جهانی موبایل انجام می‌شود را پردازش می‌کند. مسئولیت ایمن‌سازی شبکه مستقیماً بر عهده استیک کنندگان و نودها است.

می‌توانید توکن‌های (WMT) خود را با نودهای انتخابی خود به اشتراک بگذارید و جوایزی کسب کنید. پاداشی که به دست می‌آورید متناسب با حجم WMT است که می‌گذارید.

نودها مسئول اعتبارسنجی تمامی تراکنش‌های انجام شده توسط کاربران و ایمن‌سازی شبکه هستند. توجه داشته باشید که «کاربران» در اینجا به هر فرد یا گروهی اطلاق می‌شود که از خدمات World Mobile از جمله دسترسی به اینترنت، پیام‌رسانی و غیره استفاده می‌کند.

برای عملکرد بهینه اقتصاد اشتراکی، شبکه World Mobile دارای معماری متشکل از سه‌لایه نود است:

 • نودهای اتر (Aether)
 • نودهای زمین (Earth)
 • نودهای هوایی (Air)

نودهای اتر

نودهای اتر پلی بین شبکه‌های مخابراتی قدیمی و شبکه World Mobile هستند. به همین دلیل است که هر کشور باید حداقل یک نود اتر داشته باشد تا شبکه تلفن همراه غیرمتمرکز در آنجا فعالیت کند.

اپراتورهای Aether Node باید از مقررات محلی پیروی کنند، بنابراین، باید مجوزهای لازم را برای فعالیت داشته باشند. علاوه بر مجوز(های) الزامی توسط دولت، آنها همچنین باید حداقل ۱ میلیون WMT داشته باشند تا واجد شرایط تبدیل‌شدن به اپراتور Aether Node باشند.

به‌عبارت‌دیگر، تنها چند اپراتور نود منتخب معمولاً واجد شرایط اجرای این نودها هستند.

به‌عنوان یک اپراتور Aether Node، پاداش‌های شما بر اساس حجم ترافیک پردازش شده توسط نود خاصی است که بر آن نظارت می‌کنید. جوایز معمولاً به ارز محلی برای مطابقت با مقررات محلی است.

نودهای زمین

هرکسی که یک رایانه شخصی و یک اتصال اینترنتی فعال دارد، می‌تواند اپراتور نود زمین شود؛ بنابراین، اگر می‌خواهید به‌عنوان یک اپراتور نود به اکوسیستم World Mobile کمک کنید، این ساده‌ترین راه برای ورود است.

اپراتورهای نود زمین شبکه غیرمتمرکز را تایید و ایمن می‌کنند و برای مشارکت خود در WMT پاداش می‌گیرند.

درحالی‌که حداقل مقدار برای کارکردن نود زمین ۱۰۰,۰۰۰ WMT است، شما لزوماً مجبور نیستید ۱۰۰,۰۰۰ WMT را به‌صورت جداگانه در کیف پول خود نگه دارید.

این امکان برای کاربران وجود دارد که حداقل مقدار استیک را در یک استخر ایجاد شده توسط اپراتور نود تقسیم کنند. شرکت‌کنندگان در استخر، توکن‌های WMT متناسب با استیک خود دریافت می‌کنند.

نودهای هوایی

لایه سوم در معماری شبکه جهانی موبایل، Air Nodes اتصال واقعی را به توده‌ها ارائه می‌دهد. این نود‌ها بدون پرداختن به جزئیات فنی، سیگنال را از نود‌های قبلی دریافت می‌کنند، این سیگنال‌ها را پردازش می‌کنند و سپس اتصال اینترنت بی‌سیم را به کاربران نهایی ارسال می‌کنند.

نود‌های هوایی پیکربندی ثابتی ندارند، به همین دلیل معمول است که این نود‌ها بسته به ظرفیت و نیاز مکان، پیکربندی‌های مختلفی دارند. به همین دلیل است که اگر می‌خواهید یک اپراتور Air Node باشید، چند انتخاب در اختیار دارید.

به‌عنوان‌مثال، می‌توانید Raspberry Pi 4 (به طور متوسط ​​حدود ۵۰ دلار) با آنتن خوب انتخاب کنید. از طرف دیگر، می‌توانید به سراغ یک برج بزرگ بسیار گران‌تر بروید که چندین برابر قیمت دارد.

اپراتورهای Air Node معمولاً پاداش‌های خود را به ارز محلی دریافت می‌کنند. بااین‌حال، اگر در کشوری زندگی می‌کنید که ارزهای دیجیتال قانونی هستند، می‌توانید پاداش‌های خود را نیز به WMT تبدیل کنید.

این نحوه تعامل این لایه‌های مختلف است

ابتدا، کاربر برای دسترسی به شبکه تلفن همراه غیرمتمرکز World Mobile به نزدیک‌ترین Air Node خود متصل می‌شود.

سپس Air Node از Internode API برای ارسال جزئیات احراز هویت کاربر به لایه بعدی متشکل از نودهای زمین استفاده می‌کند. (همان‌طور که از نام آن پیداست، Internode API بر تمامی ارتباطات بین نودها نظارت می‌کند.)

هنگامی که اپراتورهای نود زمین جزئیات احراز هویت را تأیید کردند، خدمات و موجودی حساب در دسترس کاربر به نود هوایی بازگردانده می‌شود.

Air Node همچنین مسئولیت جمع‌آوری استفاده از خدمات کاربران را بر عهده دارد. هر بار که کاربر جلسه‌ای را به پایان می‌رساند، یک نود هوایی تراکنش را به نود زمین می‌فرستد تا اعتبار آن را تأیید کند.

همچنین در اینجا شایان ذکر است که تمام ارتباطات بین سیستم‌ها و نودها رمزگذاری شده است. این بدان معناست که تمام داده‌ها و تراکنش‌های کاربر از جمله تماس‌ها، ایمیل‌ها، پیام‌ها و سایر خدمات آنلاین با رمزگذاری سرتاسر ایمن می‌شوند.

رمز ارز ورد موبایل ($WMT)

World Mobile Token یک توکن کاربردی است که اجزای مختلف در اکوسیستم World Mobile را به هم متصل می‌کند.

کاربران برای مشارکت خود در شبکه پاداش می‌گیرند و این پاداش‌ها معمولاً به دو شکل هستند:

 • کارمزد تراکنش
 • پاداش تورمی

اپراتورهای نود کارمزد تراکنش‌ها را به WMT دریافت می‌کنند که سپس آن‌ها را با استیک کنندگانی که توکن‌ها را در نود‌های خود به اشتراک می‌گذارند، تقسیم می‌کند.

در مورد پاداش تورم، این شرکت ۲۹ درصد از کل عرضه توکن را برای استیک کنندگان و اپراتورهای نود نگه داشته است.

ورلد موبایل (World Mobile) چیست؟

پاداش‌های تورمی، با طراحی، در طول زمان کاهش می‌یابد. این برای حفظ یک نسبت ریسک به پاداش سالم برای استیک کنندگان و اپراتورهای نود است؛ زیرا شبکه در طول زمان بالغ می‌شود.

معیارهای توکن و توزیع

 • عرضه کل: ۲ میلیارد دلار (WMT به‌صورت خطی طی ۲۰ سال عرضه می‌شود)
 • Decimal point: ۶
 • نوع: توکن بومی کاردانو

توزیع توکن

استیک کنندگان: (درصد WMT)

 • هم‌بنیان‌گذاران: 355 میلیون – 17.75%
 • صندوق عملیات: 360 میلیون – 18%
 • اپراتورهای نود و استکرها: 580 میلیون – 29%
 • فروش عمومی: 200 میلیون – 10%
 • فروش خصوصی: 50 میلیون – 2.5%
 • صندوق کامیونتی: 40 میلیون – 2%
 • مشاوران: 118 میلیون – 5.9%
 • مشارکت: 157 میلیون – 7.85٪
 • جوایز تشویقی: 60 میلیون – 3.0٪
 • پاداش استیک کنندگان زودهنگام: 50 میلیون – 2.5٪

در همین حال، یک دوره قفل برای برخی از ذی‌نفعان وجود دارد:

دوره قفل شدن ذی‌نفعان (ماه) بازگشایی خطی (ماه)

 • هم‌بنیان‌گذاران 18 – 24
 • صندوق جامعه 24 – 48
 • صندوق عملیات 6 – 72
 • فروش خصوصی ۹ – N/A
 • تیم 12 – 24
 • مشاوران 12 – 24

می‌توانید از WMT برای مجموعه‌ای از خدمات آنلاین مانند استفاده از داده، برقراری تماس، ارسال پیام‌های متنی و غیره استفاده کنید.

بااین‌حال، ازآنجایی‌که ارزش توکن در معرض نوسانات خواهد بود، در کنار یک استیبل کوین کار خواهد کرد و برای ساده‌تر کردن کارها در بخش نظارتی، استیبل کوین فقط به ارزهای محلی متصل می‌شود.

از ژوئن ۲۰۲۲، چندین صرافی پیشرو $WMT را فهرست کرده‌اند. برای مثال، می‌توانید WMT را در صرافی‌هایی مانند ADAX Pro ،MEXC ،KuCoin ،Huobi Global ،ZB.COM و BitMart بخرید و معامله کنید.

هنوز برای گفتن زود است. اما در کل به نظر می‌رسد این پروژه در مسیر درستی قرار دارد. به نظر می‌رسد که World Mobile به رهبری یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل شرکت میکی واتکینز، در حال حاضر مشغول تلاش برای گسترش ردپای جهانی خود با پیوستن به نیروها با کشورها و دولت‌های محلی و همچنین شرکت‌های مخابراتی و سایر سهام‌داران در صنعت ارتباطات جهانی است.

به‌عنوان‌مثال، این شرکت در حال حاضر شبکه بتا خود را در زنگبار، جزیره‌ای خودمختار در شرق آفریقا، راه‌اندازی کرده است. همچنین گزارش شده است که در حال مذاکره با نهادهای نظارتی است که بخش‌های مخابراتی را در بیش از 20 کشور نمایندگی می‌کنند.

سوالات متداول

هدف World Mobile چیست؟

هدف World Mobile که در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، کمک به انتقال جهان به یک دهکده جهانی است. این انتقال تنها زمانی کامل خواهد شد که حتی مناطق محروم از نظر اقتصادی مانند جنوب صحرای آفریقا به مرز ۱۰۰٪ اتصال به شبکه جهانی (از ۲۲٪ امروز) نزدیک شوند.

استفاده از بلاکچین کاردانو برای ورلد موبایل چه مزایایی دارد؟

 • کارمزد پایین تراکنش
 • معاملات سریع
 • حریم خصوصی و امنیت بیشتر
 • درجه بالاتری از شفافیت و تغییرناپذیری

توزیع توکن world mobile، یعنی ($WMT) World Mobile Token چگونه است؟

 • هم‌بنیان‌گذاران: 355 میلیون – 17.75%
 • صندوق عملیات: 360 میلیون – 18%
 • اپراتورهای نود و استکرها: 580 میلیون – 29%
 • فروش عمومی: 200 میلیون – 10%
 • فروش خصوصی: 50 میلیون – 2.5%
 • صندوق کامیونتی: 40 میلیون – 2%
 • مشاوران: 118 میلیون – 5.9%
 • مشارکت: 157 میلیون – 7.85٪
 • جوایز تشویقی: 60 میلیون – 3.0٪
 • پاداش استیک کنندگان زودهنگام: 50 میلیون – 2.5٪

منبع: Beincrypto

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.