اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

وارن بافت (Warren Buffett) در حال حاضر دارای ثروتی معادل 108 میلیارد دلار بر اساس داده‌های شاخص میلیاردهای بلومبرگ است. بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار از هر نظر است. شیوه او سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای خوب و با ارزش است و این باعث کسب ثروتی افسانه‌ای شده است.

قوانین سرمایه‌گذاری ساده و درعین‌حال قدرتمند بافت، او را الهام‌بخش بسیاری از سرمایه‌گذارانی کرد که می‌خواهند ثروتمند شوند.

در سرمایه‌گذاری، بهتر است از استراتژی‌هایی پیروی کنید که پیش از این برای سرمایه‌گذاران موفق جواب داده است و از آنها استفاده کنید. استراتژی سرمایه‌گذاری بافت بارهاوبارها ثابت کرده است که یک استراتژی بسیار موفق است که می‌تواند پول زیادی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد.

درک استراتژی سرمایه‌گذاری وارن بافت ساده است، اما تمرین استراتژی سرمایه‌گذاری او سخت است. به همین دلیل است که درعین‌حال که اکثر سرمایه‌گذاران استراتژی سرمایه‌گذاری بافت را درک می‌کنند؛ اما پیروی از آن برایشان سخت است؛ زیرا به کار و صبر بسیار زیادی نیاز دارد.

بیایید ببینیم استراتژی سرمایه‌گذاری بافت که باعث شد او و سایر کسانی که از او پیروی می‌کنند تا این حد ثروتمند شوند، چیست؟

سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار با قدرت قیمت‌گذاری

در سال 1988، وارن بافت 1 میلیارد دلار در کوکاکولا سرمایه‌گذاری کرد. امروزه ارزش سرمایه‌گذاری او تقریباً 21.5 میلیارد دلار است – بدون احتساب سود سهام. این یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که بافت تابه‌حال انجام داده است.

یکی از چیزهایی که او در کوکاکولا به دنبالش بود این بود که اگر کوکاکولا تصمیم بگیرد قیمت نوشابه خود را 10 سنت افزایش دهد، چه می‌شود؟

در این صورت اکثر مردم همچنان کوکاکولا می‌نوشند زیرا نمی‌توانید طعم یکسانی را در نوشابه‌های مختلف بیابید. اکثر مردم مایلند کمی بیشتر برای نوشیدن کوکاکولا بپردازند، زیرا نمی‌توانند به نوشیدنی غیرالکلی دیگری با طعم مشابه کوکاکولا بپردازند.

وارن بافت (Warren Buffett)

بنابراین نکته اینجاست که کوکاکولا می‌تواند قیمت نوشابه خود را افزایش دهد تا سود خود را بدون از دست دادن مشتریان خود افزایش دهد.

اما از طرف دیگر اگر شرکت نفتی برای افزایش سود خود قیمت‌ها را افزایش دهد چه می‌شود؟ بیشتر مردم احتمالاً به سایر شرکت‌های نفتی که قیمت‌ها را افزایش نداده‌اند، مهاجرت خواهند کرد؛ بنابراین شرکت نفتی مشتریان خود را از دست می‌دهد.

اکثر شرکت‌هایی که کالاها را می‌فروشند معمولاً قدرت قیمت‌گذاری برای افزایش قیمت‌ها برای افزایش سود را ندارند، زیرا مشتریان می‌توانند آن کالا را با قیمت پایین‌تری از طریق رقیب آنها خریداری کنند.

شرکت‌های کالایی محصولات مشابه رقبای خود را می‌فروشند. آنها باید با از طریق قیمت‌گذاری رقابت کنند. ارائه به مشتریان با قیمت‌های پایین نسبت به رقبا برای کسب‌وکارهای کالایی بسیار مهم است؛ زیرا باعث افزایش تقاضا برای کالای آنها می‌شود.

اما شرکت‌هایی مانند کوکاکولا یا اپل می‌توانند قیمت‌ها را بدون از دست دادن مشتریان افزایش دهند؛ زیرا مشتریان آنها نمی‌توانند همان محصول را از طریق شرکت‌های دیگر به دست می‌آورند.

مشتریان به شرکت‌هایی مانند کوکاکولا وفادار هستند؛ زیرا محصولات باکیفیت آن را در هیچ کجا پیدا نمی‌کنند، و این همان چیزی است که بافت می‌خواهد در آن سرمایه‌گذاری کند.

بافت می‌خواهد در کسب‌وکاری با قدرت قیمت‌گذاری سرمایه‌گذاری کند، زیرا معمولاً مشتریان وفاداری دارد که می‌تواند به شرکت کمک کند تا سود و قیمت سهام خود را افزایش دهد.

«مهم‌ترین تصمیم در ارزیابی یک کسب‌وکار، قدرت قیمت‌گذاری است. اگر قدرت افزایش قیمت‌ها را بدون واگذاری میدان رقابت دارید، کسب‌وکار بسیار خوبی دارید. و اگر قبل از اینکه قیمت را یک‌دهم سنت افزایش دهید باید یک جلسه دعا برگزار کنید، تجارت وحشتناکی دارید. من در هر دو بازی بوده‌ام و تفاوت را می‌دانم.»

خرید یک شرکت فوق‌العاده با قیمت منصفانه بسیار بهتر از یک شرکت منصفانه با قیمت فوق‌العاده است.

یک شرکت بزرگ را با قیمت منصفانه بخرید تا یک شرکت منصفانه با قیمت عالی

قوانین سرمایه‌گذاری بافت ساده و قابل پیروی به نظر می‌رسد، با این حال افراد کمی از آنها در بازار مالی استفاده می‌کنند. اکثر مردم در بازار سهام بر خرید شرکت‌های منصفانه با قیمت سهام ارزان تمرکز می‌کنند.

در سال‌های اولیه زندگی حرفه‌ای بافت، او در شرکت‌های منصفانه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کرد که نسبت به درآمدشان بسیار ارزان بودند.

او زمانی که فکر می‌کرد بازار به ارزش شرکت پی برده است، شرکت را به قیمت پایینی نسبت به درآمد می‌خرید و سپس شرکت را می‌فروخت. اما وقتی او با چارلی مانگر ملاقات کرد، همه چیز تغییر کرد.

چارلی مانگر به وارن توصیه کرد که خرید یک شرکت با قیمت ارزان مهم‌ترین چیز نیست. حتی اگر شرکت را با قیمت کمی بالاتر از ارزش فعلی آن بخرید، باز هم زمانی که کسب‌وکار محصولات و خدمات با کیفیتی را برای مخاطبان بسیار بیشتری در آینده ارائه می‌دهد، می‌توانید درآمد کسب کنید.

شما نمی‌توانید با خرید سهام با قیمت پایین نسبت به درآمد، پول خود را ده برابر کنید؛ زیرا تفاوت بین ارزش شرکت و قیمت سهام زیاد نخواهد بود.

وارن بافت (Warren Buffett)

بنابراین یک سرمایه‌گذار به طور مداوم باید سهام را زمانی که به ارزش واقعی خود رسید و مقداری سود به جیب می‌زد، بفروشد. سپس سهام دیگری را پیدا کنید که ارزان است و این روند را تکرار کنید.

چارلی مانگر معتقد است که سرمایه‌گذاران بهتر است چند شرکت با کیفیت خوب را برای بلندمدت خریداری کنند که سرمایه‌گذاری آنها را ده برابر می‌کند.

چارلی مانگر و فیلیپ فیشر دو سرمایه‌گذار بزرگی بودند که بر تغییر بافت از خرید یک شرکت منصفانه با قیمت عالی به خرید یک شرکت عالی با قیمت منصفانه تأثیر گذاشتند.

امروزه بافت تمرکز زیادی روی شرکت‌هایی ندارد که در حوزه کاری خود خیلی خوب نیستند و قیمت سهامشان ارزان است. در عوض، او به دنبال یک شرکت بزرگ در حوزه خود و حاضر است کمی پول بیشتر برای خرید آن بپردازد. این نوع شرکت‌ها می‌توانند در درازمدت 10 برابر سرمایه‌گذاری او بازده داشته باشند.

او خیلی نگران ارزان بودن قیمت سهام نیست. در عوض، او می‌خواهد بداند که این شرکت در 10 یا 20 سال آینده چقدر خوب عمل خواهد کرد.

سهام یک کسب‌وکار ضعیف که به نسبت درآمدش ارزان است را نخرید. با این کار نمی‌توانید سرمایه خود را ده برابر کنید. در عوض، روی سرمایه‌گذاری در چند شرکت خوب تمرکز کنید که می‌تواند سرمایه‌گذاری شما را در بلندمدت ده برابر کند.

سهام یا دارایی را برای طولانی‌مدت نگه دارید!

وارن بافت از سال 1988 سهام کوکاکولا دارد. بافت همیشه برای بلندمدت در شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. جمله معروفی از او هست که می‌گوید «دوره نگهداری او برای سهام همیشه است.»

هر زمان که بافت می‌خواهد در چیزی سرمایه‌گذاری کند، معمولاً به دنبال شرکت‌هایی می‌گردد که در 10 یا 20 سال بدون توجه به تغییرات فناوری رشد کنند. اگر برای 10 یا 20 سال سرمایه‌گذاری کنید، بسیاری از مطالعات نیز نشان داده‌اند که شانس کسب درآمد در بازار سهام به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

قبل از اینکه هر شرکتی را در پورتفولیوی خود وارد کنید، باید از خود بپرسید که آیا این شرکت شرایط خوبی برای نگهداری بلندمدت دارد یا خیر.

حاشیه امن

حاشیه امن به این معنی است که شما شرکت را کمتر از ارزش ذاتی آن خریداری می‌کنید. تفاوت بین ارزش و قیمتی که پرداخت کرده‌اید، حاشیه امن (Margin of Safety) نامیده می‌شود.

وارن بافت ترجیح می‌دهد کسب‌وکاری خوب را با حاشیه امن خریداری کند، زیرا این اطمینان را به او می‌دهد که حتی اگر شرکت رشد نکند، سهام به ارزش ذاتی خود می‌رسد – یا او حداقل تمام سرمایه خود را از دست نمی‌دهد.

وارن بافت حاشیه امن را از بنجامین گراهام آموخت. او تاثیر زیادی بر استراتژی سرمایه‌گذاری بافت داشته است. حاشیه امن می‌تواند به سرمایه‌گذاران دست بالاتر را بدهد و احتمال از دست دادن پول زیادی را در دوره سرمایه‌گذاری کاهش دهد.

اگر می‌خواهید در مورد حاشیه امن بیشتر بدانید، توصیه می‌کنم «سرمایه‌گذار هوشمند» نوشته بنجامین گراهام را بخوانید.

مدیریت خوب

وارن بافت شرکتی را می‌خرد که به خوبی مدیریت می‌شود و با سهامدارانش صادق است. بافت از مدیریت می‌خواهد که با سرمایه‌گذاران خود در مورد وضعیت شرکت به طرز وحشیانه‌ای صادق باشد.

بافت مدیریتی را می‌خواهد که برای هزینه‌های غیرضروری که می‌تواند به سودآوری کسب‌وکار لطمه بزند، پول خرج نکند. مدیریت خوب به وعده‌های خود عمل می‌کند. مدیریت خوب اشتباه خود را می‌پذیرد و به سرمایه‌گذاران می‌گوید چه اشتباهی انجام داده‌اند.

اگر کسب‌وکاری مدیریت خوبی داشته باشد، خیالتان راحت است که افرادی که کسب‌وکار را اداره می‌کنند، به نفع سهام‌دار آن عمل می‌کنند – یعنی افزایش سودآوری شرکت و افزایش قیمت سهام در بلندمدت.

یکی از راه‌های بررسی مدیریت این است که ببینیم آیا آنها هم خوب و هم بد کسب‌وکار را می‌گویند یا فقط چند چیز خوب در مورد کسب‌وکار می‌گویند و جنبه‌های بد شرکت را نادیده می‌گیرند.

گزارش‌های سالانه قبلی در مورد آنچه که مدیریت قول داده است را بررسی کنید و به گزارش سالانه اخیر بروید تا ببینید آیا آنها به وعده‌های خود عمل کرده‌اند یا خیر.

وارن بافت (Warren Buffett)

دایره صلاحیت

وارن بافت به این دلیل موفق است که فقط در کسب‌وکارهایی سرمایه‌گذاری می‌کند که آن را درک می‌کند. او معمولاً در شرکت‌های با فناوری پیشرفته به جز اپل سرمایه‌گذاری نمی‌کند؛ زیرا آنها را درک نمی‌کند. بافت دایره صلاحیت یا شایستگی خود را می‌داند و در آن دایره باقی می‌ماند. این چیزی است که او را به یک سرمایه‌گذار موفق تبدیل می‌کند.

اکثر مردم خارج از دایره صلاحیت خود سرمایه‌گذاری می‌کنند و در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که چیزی از آن نمی‌دانند. اما با این حال آنها روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، زیرا همه این کار را انجام می‌دهند و به سرعت سود می‌برند.

اما این روش اشتباهی برای رویکرد سرمایه‌گذاری است. شما باید در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که در دایره شایستگی شما قرار می‌گیرند و به بخش‌هایی وارد شوید که آن را می‌فهمید.

به عنوان مثال، اگر بیشتر از یک فرد معمولی در مورد الکترونیک می‌دانید، می‌توانید با جزئیات متوجه شوید که یک شرکت چه نوع قطعه الکترونیکی تولید می‌کند و آیا محصول آنها کیفیت خوبی دارد یا خیر. شما می‌توانید شرکت الکترونیک و محصول آن را بسیار بهتر درک کنید؛ زیرا اطلاعات بیشتری در مورد الکترونیک دارید که به شما برتری نسبت به سایر سرمایه‌گذاران می‌دهد.

دانستن دایره شایستگی خودتان بسیار مهم است؛ زیرا فرصت‌های زیادی در بازار سهام برای کسب درآمد وجود دارد. اما بیشتر مردم به دلیل اینکه به دایره شایستگی خود نگاه نمی‌کنند و به همین دلیل در یافتن فرصت مناسب سرمایه‌گذاری شکست می‌خورند.

برای به‌دست‌آوردن پول هنگفت لازم نیست از دایره شایستگی خود خارج شوید. در عوض، می‌توانید با سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در دایره صلاحیت شما هستند، پول زیادی به دست آورید.

موانع ورود زیاد

بافت در بانک آمریکا، سیتی‌گروپ، ولز فارگو و بسیاری از شرکت‌های مالی دیگر سرمایه‌گذاری کرد. یکی از دلایلی که او در این موسسه مالی بزرگ سرمایه‌گذاری کرد این است که تقریباً غیرممکن است که فردی بتواند بانکی را ایجاد کند که با این بانک رقابت کند.

«موانع ورود زیاد» به وارن بافت این اطمینان را می‌دهد که بانک آمریکا برای سال‌های زیادی در تجارت خواهد بود؛ زیرا رقیب توانمند زیادی برای بانک وجود ندارد که موجودیت آن را تهدید کند.

اما این برای یک شرکت رسانه‌های اجتماعی صدق نمی‌کند؛ زیرا ممکن است شخصی در اتاق هیئت‌مدیره‌اش کسب‌وکاری راه‌اندازی کند که وجود یک شرکت بزرگ چندمیلیاردی را تهدید کند.

هنگامی که راه‌اندازی یک شرکت در صنعت برای هرکسی آسان باشد، برای شرکت‌ها سخت خواهد بود که در طولانی‌مدت در رقابت باقی بمانند و مشتریان خود را حفظ کنند. رقابت بیش از حد می‌تواند سود آنها را بخورد. به دلیل رقابت، ماندن در تجارت برای شرکت‌ها سخت خواهد بود.

اما زمانی که موانع بیشتری برای ورود وجود داشته باشد، شروع یک کسب‌وکار در یک صنعت (بانک یا نفت) دشوار است. سپس این اطمینان برای سرمایه‌گذاران وجود خواهد داشت که شرکت به دلیل رقابت زیاد، سقوط نخواهد کرد و احتمالاً برای مدت طولانی در تجارت باقی خواهد ماند.

اجتناب از اهرم

اکثر مردم از پول قرض گرفته شده برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی پرخطر استفاده می‌کنند تا به سرعت ثروتمند شوند. اما بافت معتقد است که اهرم می‌تواند حتی پیچیده‌ترین سرمایه‌گذاران را نیز نابود کند.

اکثر سرمایه‌گذاران با اهرم معامله می‌کنند تا بازده خود را به حداکثر برسانند. اما آنها گاهی فراموش می‌کنند که اهرم می‌تواند ضرر آنها را نیز به حداکثر برساند.

به عنوان مثال، شما 1000 دلار در سهامی سرمایه‌گذاری می‌کنید که به ازای هر سهم 10 دلار فروخته می‌شود. شما 100 دلار از پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنید و 900 دلار را با بهره 3 درصد وام می‌گیرید.

وقتی سهام به 20 دلار در هر سهم رسید، سرمایه شما 2000 دلار ارزش دارد. شما 900 دلار به‌علاوه سود 27 دلاری را برمی‌گردانید. پس مجموعاً 927 دلار برمی‌گردانید و بقیه 1073 دلار مال شماست.

تبریک می‌گویم، شما فقط با سرمایه‌گذاری 100 دلار از پول خود، ده برابر بازده کسب کردید.

اما به یاد داشته باشید، اهرم ممکن است علیه شما نیز کار کند و به‌جای بازدهی، ضرر شما را چندبرابر کند. فرض کنید قیمت سهام مورد نظر از 10 به 5 دلار کاهش یابد؛ بنابراین ارزش آن 500 دلار می‌شود، اما هنوز باید 900 دلار وام گرفته شده را با 27 دلار سود پرداخت کنید.

شما تمام پولی را که سرمایه‌گذاری کرده‌اید از دست می‌دهید، حتی اگر اوراق بهادار را بفروشید و 500 در دست داشته باشید هنوز باید 427 دلار دیگر برای پرداخت مبلغ وام گرفته شده کنار بگذارید.

سرمایه‌گذاری بدون اهرم به این معنی است که شما فقط چیزی را که سرمایه‌گذاری می‌کنید از دست می‌دهید. با اهرم، مطمئناً سرمایه خود را از دست می‌دهید و باید از پولی که به‌سختی به دست آورده‌اید به‌علاوه مبلغ وام گرفته شده را بپردازید.

اهرم ریسک است و می‌تواند زندگی افراد باهوش را نابود کند. به همین دلیل بافت به مردم توصیه کرد از استفاده از اهرم خودداری کنند.

«اگر اهرم استفاده نکنید، دچار مشکل نمی‌شوید. اساساً این تنها راهی است که یک فرد باهوش می‌تواند شکست بخورد. من همیشه گفته‌ام: اگر باهوش هستید، به آن نیاز ندارید. و اگر گنگ هستید، نباید از آن استفاده کنید.»

سخن پایانی

اگرچه، اینها تنها قوانینی نیستند که بافت از آنها پیروی می‌کند؛ اما برخی از موارد حیاتی هستند که به او در ثروتمند شدن در بلندمدت کمک می‌کنند.

دانستن قوانین بافت برای سرمایه‌گذاری آسان است، اما انجام آن مستلزم کار و صبر زیادی است که اکثر مردم مایل به انجام آن نیستند.

وارن بافت به الهام بخشیدن به نسل جدیدی از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در مشاغل باکیفیت و پیروی از قوانین سرمایه‌گذاری خود ادامه خواهد داد که باعث شد او و سایر افرادی که از او پیروی می‌کنند، بسیار ثروتمند شوند.

3/5 - (8 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.