صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها
کنگره ایالات متحده می‌تواند از لایحه استیبل‌کوین برای تقویت دلار استفاده کند

در حال حاضر تعداد ارزهای دیجیتال به‌شدت افزایش یافته است. ارزهایی که توانسته‌اند با برخورداری از ایده‌هایی جدید به محبوبیت بسیار بالایی در میان سرمایه‌گذاران دست پیدا کنند؛ با وجود این هنوز هم بیتکوین جزء اسرارآمیزترین ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود.

با وجود اینکه در زمان راه‌اندازی شبکه بیتکوین بسیاری از مردم با مفهوم ارزهای دیجیتال و تکنولوژی خاصی که در آن‌ها استفاده می‌شود، آشنایی نداشتند، اما بیتکوین به‌سرعت محبوبیت قابل‌توجهی در میان مردم پیدا کرد.

بیتکوین جزء معدود ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود که کاملاً ناشناس خلق شده و هویت ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) مخفی باقی مانده است. ناشناس‌بودن خالق بیتکوین یکی از اسرارآمیزترین مسائلی است که درباره این ارز دیجیتال وجود دارد.

با وجود اینکه ممکن است برخی افراد ناشناس‌بودن بنیان‌گذار یا بنیان‌گذاران بیتکوین را نقطه‌ضعفی برای این ارز دیجیتال بدانند، بسیاری از کارشناسان معتقدند این موضوع نه‌تنها یک نقطه‌ضعف برای بیتکوین نیست، بلکه در بلندمدت مزایای خاصی را نیز برای آن داشته است.

ناشناس‌بودن بیتکوین به عقیده بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل رشد سریع این ارز دیجیتال به شمار می‌رود.

مخفی نگه‌داشتن بنیان‌گذاران این شبکه در سال‌های اولیه بعد از راه‌اندازی بیتکوین سبب شد تا کنجکاوی بسیاری از مردم درباره این ارز دیجیتال افزایش یابد و حواشی مختلفی درباره آن به وجود آید که درنهایت به نفع بیتکوین تمام شود.

برای اینکه بدانید خالق بیتکوین یعنی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست و چه کسانی به خلق بیتکوین پرداخته‌اند، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب از سیگما با ما همراه باشید؛ زیرا قصد داریم به این موضوع بپردازیم که ساتوشی ناکاموتو کیست و چه کسانی شبکه بیتکوین را راه‌اندازی کرده‌اند.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟

ساتوشی ناکاموتو نام مستعاری است که در پشت پرده خالق بیتکوین قرار گرفته است. این نام اولین بار در سال ۲۰۰۸ بر سر زبان‌ها افتاد. در این سال خالق بیتکوین تصمیم گرفت برای معرفی بیت‌کوین به‌عنوان اولین پول دیجیتال برای انجام تبادلات مالی به ارائه یک وایت پیپر بپردازد.

این وایت پیپر به یک لیست از ایمیل‌های مشخص‌شده ارسال شد که در پایان آن نام ساتوشی ناکاموتو ذکر شده بود؛ به همین دلیل ساتوشی ناکاموتو نام فردی در نظر گرفته شد که به راه‌اندازی شبکه بیتکوین و بنیان‌گذاری اولین ارز دیجیتال پرداخته است.

با وجود اینکه بسیاری از افراد ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) را نام فردی می‌دانند که به خلق شبکه بیتکوین پرداخته، بهتر است بدانید هنوز هم این اطمینان وجود ندارد که ساتوشی ناکاموتو به عنوان توسعه‌دهنده و بنیان‌گذار اصلی شبکه بیتکوین وجود خارجی دارد. ممکن است ساتوشی ناکاموتو نام گروهی از بنیان‌گذاران بیتکوین باشد که به بنیان‌گذاری این ارز دیجیتال پرداخته‌اند.

نظریه‌های دیگری نیز در این باره وجود دارد که ساتوشی ناکاموتو کیست؛ برای مثال گروهی از تحلیلگران معتقدند این نام بیانگر مفاهیمی است که به‌صورت رمز و پنهان ارائه شده و ساتوشی ناکاموتو متشکل از حروفی است که عبارات خاصی را بیان می‌کند.

حتی ممکن است ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) پیشوند نام سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگی باشد که به ابداع بیتکوین پرداخته‌اند.

برخی از نظریه‌پردازان اعتقاد دارند این نام از روی نام برندهای سامسونگ، توشیبا، ناکامیچی و موتورولا ساخته شده است. هرچند هیچ مدرک و اثباتی برای این موضوع وجود ندارد، افرادی هستند که به دلایل مختلف به صحت این تئوری‌ها باور دارند.

جالب است بدانید تنها نظریه‌پردازان نیستند که هر چند وقت یک‌بار به تعبیری جدید از نام ساتوشی ناکاموتو می‌پردازند.

در سال‌های اخیر افراد زیادی از نقاط مختلف جهان خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی و سعی کرده‌اند شهرت خود را افزایش دهند؛ درحالی‌که براساس مستنداتی که وجود دارد، ادعای بیشتر آن‌ها رد شده است.

البته در مقابل این افراد، شخصیت‌هایی نیز وجود دارند که تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا ادعای مطرح‌شده مبنی بر اینکه به خلق بیتکوین پرداخته‌‌اند، رد کنند.

توجه داشته باشید که تاکنون هیچ مدرک رسمی درباره مشخص‌شدن هویت اصلی خالق بیتکوین یافت نشده است.

اگرچه بسیاری از خبرگزاری‌ها و سایت‌ها هر چند وقت یک‌بار مطالبی را ارائه می‌کنند که در آن تیتری مشابه «ساتوشی ناکاموتو پیدا شد» دیده می‌شود، تمامی آن‌ها از نظر سندی کاملاً غیر معتبر شناخته می‌شوند.

دستاوردهای ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)

با وجود اینکه نمی‌توان دقیقاً مشخص کرد ساتوشی ناکاموتو کیست، دستاوردهایی که این فرد یا افراد به دست آورده‌اند، انکارنشدنی خواهد بود. ساتوشی ناکاموتو به‌عنوان فرد یا گروهی که به خلق بیتکوین پرداخته‌اند، برای اولین بار سبب ابداع مفهومی جدید به نام ارزهای دیجیتال شدند.

تا پیش از راه‌اندازی بیتکوین مفهومی به نام ارزهای دیجیتال عملاً قابل‌تصور نبود، اما ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار ایده توسعه یک پول کاملاً دیجیتال را ارائه کرد که با استفاده از آن می‌توان بدون نیاز به اشخاص ثالث و نهادهای متمرکز به تبادلات مالی پرداخت.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) برای معرفی بیتکوین در سال ۲۰۰۸ به ارائه یک وایت پیپر به نام «یک سیستم مالی همتا به همتا» پرداخت و در مدت‌زمانی بسیار کوتاه شبکه بیتکوین را راه‌اندازی کرد؛ به‌طوری‌که این شبکه در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد و اولین بلاک‌های آن را ساتوشی ناکاموتو استخراج کرد.

جالب است بدانید وی تا مدت‌ها بعد از راه‌اندازی بیتکوین به‌عنوان یک توسعه‌دهنده فعالیت خود را در شبکه ادامه داد، اما بعد از چند سال تصمیم گرفت وظیفه مدیریت مخزن کدهای بیتکوین را به افرادی بسپارد که بعدها به مشارکت در بیتکوین پرداخته‌اند.

براساس آخرین خبرهایی که درباره ساتوشی ناکاموتو منتشر شده است، این فرد در سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفت از ادامه فعالیت‌های خود در شبکه بیتکوین کناره‌گیری کند.

هویت‌های احتمالی برای ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)

تاکنون افراد زیادی وجود داشته‌اند که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده‌اند، اما هنوز نمی‌توان مشخص کرد ساتوشی ناکاموتو کیست؛ زیرا هیچ‌کدام از افرادی که ادعای خلق بیتکوین را داشته‌اند، نتوانسته‌اند ادعای خود را به اثبات برسانند.

گمانه‌زنی‌های زیادی درباره هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو وجود دارد که در این مطلب از سیگما به آن خواهیم پرداخت.

یکی از شخصیت‌هایی که اولین بار به‌عنوان ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در نظر گرفته شد، دوریان ناکاموتو بود، اما در مدت‌زمانی کوتاه ادعاهایی که درباره آن وجود داشت، رد شد.

بعد از دوریان ناکاموتو هم هر چند وقت یک‌بار خبرهایی درباره ساتوشی ناکاموتو جدید منتشر می‌شد که بیشتر آن‌ها به‌سرعت رد می‌شد.

  • دوریان ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟ آیا هویت خالق بیتکوین فاش شد؟

وی یکی از افرادی بود که اولین بار یک نشریه آمریکایی در سال ۲۰۱۴ او را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرد. با وجود اینکه هنوز هم دوریان ناکاموتو از سوی بسیاری از افراد، ساتوشی ناکاموتو اصلی نامیده می‌شود، این ادعا در همان سال ۲۰۱۴ توسط این فرد رد شد.

جالب است بدانید با جست‌وجوی نام ساتوشی ناکاموتو در گوگل اولین عکس‌هایی که مشاهده می‌شود عکس دوریان ناکاموتو است. دوریان ناکاموتو فیزیک‌دانی آمریکایی است که در ایالت کالیفرنیا زندگی می‌کند.

باره اینکه دوریان ناکاموتو ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) واقعی است یا نه، هیچ مدرک مستندی وجود ندارد. تمام گمانه‌زنی‌هایی که در رابطه با این فرد وجود داشته نیز به‌دلیل تصوراتی است که روزنامه‌نگار آمریکایی برای اولین بار در نشریه نیوزویک منتشر کرده است.

دوریان ناکاموتو حتی این ادعا را مطرح کرده است که آشنایی وی با بیتکوین اولین بار بعد از شایعاتی بوده که درباره وی در نشریه نیوزویک منتشر شده است.

یکی از دلایلی که سبب شده است دوریان ناکاموتو به‌عنوان ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در نظر گرفته شود زندگی پنهان این شخص است.

لی گودمن، خبرنگاری که اولین بار دوریان ناکاموتو را به‌عنوان خالق بیتکوین معرفی کرده، معتقد است این فرد سال‌هاست زندگی پنهانی دارد؛ به همین دلیل یکی از گزینه‌هایی است که می‌توان به‌عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی کرد.

  • نیک زابو

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟ آیا هویت خالق بیتکوین فاش شد؟

Double Spending یا دو بار خرج‌کردن یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی بود که بسیاری از توسعه‌دهندگان و متخصصان علوم رایانه برای توسعه یک ارز دیجیتال با آن روبه‌رو بودند. این مشکل تا حدی بزرگ به نظر می‌رسید که تمامی پروژه‌های سیستم‌های مالی غیرمتمرکز که قبل از بیتکوین سعی در توسعه یک ارز دیجیتال داشتند، به شکست منتهی می‌شدند.

توسعه یک سیستم مالی غیرمتمرکز بپردازد. زابو در سال ۲۰۰۴ برای اولین بار مفهومی به نام قراردادهای هوشمند را ابداع کرد که در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین مفاهیم در ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. با وجود اینکه نیک زابو توانست موفقیت زیادی در این مسیر به دست آورد و محصولی متفاوت ارائه کند، مشکل دابل اسپندینگ یا دوباره خرج‌کردن که به آن اشاره کردیم، سبب شد تا پروژه وی که بیتکوین گلد نام داشت با شکست روبه‌رو شود.

بسیاری از افراد معتقدند پروژه بیتکوین گلد بزرگ‌ترین پروژه‌ای بود که ایده اصلی بیتکوین را مطرح کرد؛ به‌طوری‌که ممکن است نیک زابو، مالک این پروژه، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) واقعی باشد که این بار سعی در خلق یک ارز دیجیتال جدید با هویتی کاملاً پنهان داشته است. ‌

عنوان ساتوشی ناکاموتو واقعی در نظر گرفته می‌شود، وی بارها این موضوع را انکار کرده و نظریه‌هایی را که در این رابطه منتشر شده، غیرواقعی دانسته است؛ بنابراین هنوز نمی‌توان به قطعیت مشخص کرد که ساتوشی ناکاموتو کیست.

کی از مهم‌ترین دلایلی که سبب شده است نیک زابو خالق بیتکوین در نظر گرفته شود، مستنداتی است که وی درباره پروژه بیتکوین گلد ارائه کرده است.

بسیاری از ایده‌هایی که در مستندات بیت گلد ارائه شده، در پروژه بیتکوین استفاده شده‌اند؛ به‌طوری‌که می‌توان بیتکوین را نسخه‌ای توسعه‌یافته از بیتکوین گلد دانست که چالش‌های خاصی که در آن وجود داشته،‌ رفع شده است.

بهتر است بدانید شباهت سبک نوشتاری نیک زابو با خالق اصلی بیتکوین سبب شده است گمانه‌زنی‌هایی که درباره وی وجود داشته است، قوت پیدا کند. براساس بررسی‌هایی که انجام گرفته، سبک نوشتاری بیتکوین دقیقاً مشابه سبک نوشتاری بیت زابوست که در نگارش سایر پروژه‌های وی می‌توان به‌راحتی مشاهده کرد.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) و نیک زابو هر دو در نگارش وایت پیپر پروژه‌های خود به اقتصاددان اتریشی، کارل منگر استناد کرده‌اند؛ به همین دلیل این فرضیه وجود دارد که نیک زابو همان ساتوشی ناکاموتو خالق بیتکوین باشد.

با وجود اینکه تاکنون شواهد غیر رسمی زیادی منتشر کرده است که نشان می‌دهد نیک زابو همان ساتوشی ناکاموتوست، اما متأسفانه هنوز هیچ شواهد رسمی و قابل اثباتی در این زمینه وجود ندارد؛ به همین دلیل به‌هیچ‌وجه نمی‌توان نیک زابو را به‌صورت قطعی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیتکوین دانست.

  • هال فینی

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟ آیا هویت خالق بیتکوین فاش شد؟

وی اولین فردی است که بعد از ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) به استفاده از نرم‌افزار بیتکوین پرداخته است.

جالب است بدانید اولین تراکنش موجود در شبکه بیتکوین نیز برای انتقال ۱۰ بیتکوین به‌عنوان پاداش به هال فینی صورت گرفته است.

هال فینی جزء اولین تحلیلگران و متخصصان ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود که به انتشار مقالات مرتبط با این حوزه پرداخته است.

فعالیت‌های هال فینی در حوزه ارزهای دیجیتال در زمان انتشار بیتکوین سبب شده است این فرد به‌‌منزله یکی از گزینه‌های مطرح برای هویت ساتوشی ناکاموتو در نظر گرفته شود.

با وجود اینکه هال فینی سال‌ها به‌عنوان یکی از گزینه‌های مطرح به‌عنوان خالق بیتکوین در نظر گرفته می‌شد، وی بارها این موضوع را رد کرد.

  • کریگ رایت

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست؟ آیا هویت خالق بیتکوین فاش شد؟

در دهه اخیر افراد زیادی وجود داشته‌اند که تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا ادعای ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) بودن را رد کنند، اما افرادی نیز وجود داشته‌اند که برخلاف این موضوع عمل کرده‌اند.

کریگ رایت یکی از این افراد است که نه‌تنها ادعاهای مطرح‌شده درباره خلق بیتکوین را رد کرده، بلکه بارها با ارائه اسناد مختلف تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا به اثبات این موضوع بپردازد که خالق بیتکوین است.

کریگ استیون رایت یک دانشمند استرالیایی است که اولین بار در سال ۲۰۱۴ در مجله وایر ادعای خود را مبنی بر خلق بیتکوین مطرح کرده است. یکی از اصلی‌ترین مدارکی که کریگ رایت برای اثبات ادعاهای خود ارائه داد، سوابق فعالیت‌های حرفه‌ای و آکادمیک وی است.

کریگ رایت با ارائه سوابق و مدارک آکادمیک خود تلاش کرد خود را به‌عنوان خالق بیتکوین معرفی کند.

اگرچه وی ابتدا خود را ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) معرفی کرد، اما بعدها ادعای خود را تغییر داد و خود را فردی معرفی کرد که با ساتوشی ناکاموتو به‌طور مستقیم ارتباط داشته و جزء بنیان‌گذاران اصلی بیتکوین است.

مدارک زیادی وجود دارند که ادعای کریگ وی مبنی بر اینکه وی خالق بیتکوین است را رد می‌کنند؛ بنابراین با وجود ادعاهای که این فرد مطرح کرده، هنوز هم مشخص نشده است که ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) کیست.

ویتالیک بوترین یکی از مشهورترین افراد در دنیای بلاکچین بوده است که بارها ادعاهای کریگ وی را رد کرده است.

به عقیده ویتالیک بوترین کریگ وی یک کلاه‌بردار است. با وجود اینکه کریگ وی ساتوشی ناکاموتو واقعی نیست، دستاوردهای قابل‌توجهی را برای پیشبرد اهداف بیتکوین به دست آورده است. یکی از مهم‌ترین دستاوردهای کریگ وی رهبری فورک بیتکوین کش است که سبب به وجود آمدن بیتکوین اس ‌وی شد.

دلایل پنهان‌بودن هویت ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)

دلیل اصلی پنهان‌بودن هویت ساتوشی ناکاموتو هنوز مشخص نیست، اما عوامل زیادی وجود دارند که احتمالاً سبب شده‌اند ساتوشی ناکاموتو هویت اصلی خود را پنهان کند. به عقیده سیگما یکی از مهم‌ترین دلایل محدودیت‌های قانونی است.

برخی تحلیلگران معتقدند پنهان‌بودن هویت ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto) سبب شده است محدودیت‌های کمتری برای این ارز دیجیتال در نظر گرفته شود.

پنهان‌بودن هویت ساتوشی ناکاموتو می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که یکی از آن‌ها اصل غیرمتمرکز بودن است. مشخص‌نبودن اینکه ساتوشی ناکاموتو واقعاً کیست، سبب شده است این ارز دیجیتال به‌عنوان یک سیستم غیرمتمرکز که بدون نیاز به واسطه مدیریت می‌شود، بهتر شناخته شود.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) چند بیتکوین دارد؟

بیتکوین یک شبکه بلاکچین کاملاً شفاف است و به‌راحتی می‌توان تراکنش‌های موجود در آن را بررسی کرد. با بررسی‌های تراکنش‌های اولیه ثبت‌شده بیتکوین این امکان به وجود آمده است تا تعداد بیتکوین‌های متعلق به ساتوشی بررسی شود.

براساس بررسی‌های صورت‌گرفته توسط Sergio Demian Lerner دانشمند ارشد RSK LABS تعداد بیتکوین‌های متعلق به ساتوشی ناکاموتو چیزی حدود 1 میلیون عدد است که با این حساب می‌توان حدود ۵ درصد از تمامی بیتکوین‌های موجود در شبکه را متعلق به خالق بیتکوین دانست.

سخن ‌پایانی

به‌دلیل اینکه ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اصلی‌ترین فردی است که در توسعه بیتکوین نقش دارد، افراد زیادی همچنان به‌دنبال مشخص‌کردن هویت آن هستند، اما متأسفانه تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر صورت گرفته، بی‌فایده بوده است و هنوز پاسخ این سؤال که ساتوشی ناکاموتو کیست، مشخص نشده است.

پرسش‌های متداول

  • ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو نام مستعاری است که خالق بیتکوین اولین بار در ارائه وایت پیپر این شبکه از آن استفاده کرده است.

  • دلیل پنهان‌بودن هویت ساتوشی ناکاموتو چیست؟

مشخص‌نبودن اینکه ساتوشی ناکاموتو واقعاً کیست، سبب شده است این ارز دیجیتال به‌عنوان یک سیستم غیرمتمرکز که بدون نیاز به واسطه مدیریت می‌شود، بهتر شناخته شود.

  • هویت‌های احتمالی برای ساتوشی ناکاموتو بودن، چه کسانی هستند؟

دوریان ناکاموتو، نیک زابو، هال فینی، کریگ رایت و…

امتیاز شما به این محتوا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.