اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

وارن ادوارد بافت (Warren Edward Buffett) متولد 30 آگوست 1930 (8 شهریور 1309) یک بازرگان، سرمایه‌گذار و بشردوست آمریکایی است. او در حال حاضر رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) است. او یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران جهان است و تا ژانویه 2023 بیش از 110 میلیارد دلار دارایی خالص دارد که او را به چهارمین فرد ثروتمند جهان تبدیل می‌کند.

وارن بافت در اوماها، نبراسکا به دنیا آمد. او در جوانی به تجارت و سرمایه‌گذاری علاقه‌مند شد و سرانجام در سال 1947 وارد مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا شد و سپس در 19 سالگی به دانشگاه نبراسکا منتقل شد و از دانشگاه نبراسکا فارغ‌التحصیل شد.

او از مدرسه بازرگانی کلمبیا فارغ‌التحصیل، و در آنجا مشغول به کار شد. فلسفه سرمایه‌گذاری او، به مفهوم سرمایه‌گذاری ارزشی که توسط بنجامین گراهام نوشته شده، نزدیک بود.

او برای تمرکز بر پیشینه اقتصادی خود در موسسه مالی نیویورک حضور یافت و بلافاصله پس از آن شراکت‌های تجاری مختلفی از جمله شراکت با گراهام را آغاز کرد.

او Buffett Partnership را در سال 1956 ایجاد کرد و شرکت او در نهایت یک شرکت تولید نساجی به نام Berkshire Hathaway را خریداری کرد. در سال 1978، چارلی مانگر به عنوان نایب‌رئیس به وارن بافت پیوست.

وارن بافت از سال 1970 رئیس و بزرگ‌ترین سهام‌دار برکشایر هاتاوی بوده است. رسانه‌های جهانی از او به عنوان حکیم اوماها یاد می‌کنند. او به دلیل پایبندی به سرمایه‌گذاری ارزشی و صرفه‌جویی شخصی‌اش با وجود ثروت بی‌اندازه‌اش مشهور است.

وارن بافت یک بشردوست است و متعهد شده است که 99 درصد از دارایی خود را عمدتاً از طریق بنیاد بیل و ملیندا گیتس به اهداف بشردوستانه اختصاص دهد.

او The Giving Pledge را در سال 2010 با بیل گیتس تأسیس کرد که به موجب آن میلیاردرها متعهد می‌شوند حداقل نیمی از دارایی خود را ببخشند.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

سنین جوانی و تحصیل وارن بافت

وارن بافت در سال 1930 در اوماها، نبراسکا، دومین فرزند از سه فرزند و تنها پسر لیلا استال و نماینده کنگره، هوارد بافت به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در مدرسه ابتدایی رز هیل آغاز کرد.

در سال 1942، پدرش برای اولین دوره از چهار دوره کنگره ایالات متحده انتخاب شد و پس از نقل مکان به همراه خانواده به واشنگتن، وارن مدرسه ابتدایی را به پایان رساند، به دبیرستان آلیس دیل رفت و از دبیرستان وودرو ویلسون در آن زمان فارغ‌التحصیل شد.

وارن بافت پس از اتمام دبیرستان و کسب موفقیت با سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، قصد داشت که کالج را رها کند و مستقیماً وارد تجارت شود، اما پدرش با او مخالفت کرد.

بافت در سنین جوانی به تجارت و سرمایه‌گذاری علاقه نشان داد. او از کتابی که در هفت‌سالگی از کتابخانه عمومی اوماها به امانت گرفته بود، الهام گرفت؛ «هزار راه برای به دست آوردن 1000 دلار».

بسیاری از سال‌های اولیه کودکی وارن بافت با سرمایه‌گذاری‌های کارآفرینانه سرزنده بود. بافت در یکی از اولین کارهای تجاری خود آدامس، کوکاکولا و مجلات هفتگی خانه به خانه می‌فروخت.

او در خواربارفروشی پدربزرگش کار می‌کرد. زمانی که هنوز در دبیرستان محصل بود، از طریق ارسال روزنامه، فروش توپ گلف و تمبر و وسایل دیگر، پول به دست آورد. در سال 1945، بافت و یکی از دوستانش به عنوان دانش‌آموز دوم دبیرستان، 25 دلار برای خرید یک دستگاه پین‌بال دست‌دوم خرج کردند و آن را در آرایشگاه محلی گذاشتند.

در عرض چند ماه، آن‌ها صاحب چندین دستگاه در سه آرایشگاه مختلف در سراسر اوماها شدند. آن‌ها در اواخر سال کسب‌وکار را به مبلغ 1200 دلار به یک جانباز جنگ فروختند.

تأثیر بنجامین گراهام سرمایه‌گذار، بر وارن بافت جوان

علاقه وارن بافت به بازار سهام و سرمایه‌گذاری به دوران دانش‌آموزی بازمی‌گردد. پدرش به آموزش بافت جوان علاقه‌مند شد و زمانی او را در سن 10 سالگی به بورس نیویورک برد.

در 11 سالگی، سه سهم از Cities Service Preferred را برای خود و سه سهم را برای خواهرش دوریس بافت خرید. وارن در سن 15 سالگی با تحویل روزنامه‌های واشنگتن‌پست بیش از 175 دلار درآمد داشت.

در دبیرستان، او در یک تجارت متعلق به پدرش سرمایه‌گذاری کرد و مزرعه‌ای به مساحت 40 جریب خرید که یک کشاورز مستأجر روی آن کار می‌کرد.

او زمین را در 14 سالگی با 1200 دلار پس‌اندازش خرید. وارن بافت تا زمانی که کالج را تمام کرد، 9800 دلار پس‌انداز (حدود 112,000 دلار امروز) جمع‌آوری کرده بود.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

بافت در سال 1947 وارد مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا شد. او ترجیح می‌داد بر روی فعالیت‌های تجاری خود تمرکز کند، اما پدرش او را تحت فشار قرار داد تا در دانشگاه ثبت‌نام کند.

وارن به مدت دو سال در آنجا تحصیل کرد و به انجمن برادری آلفا سیگما فی پیوست. او سپس به دانشگاه نبراسکا منتقل شد و در 19 سالگی با لیسانس علوم در مدیریت بازرگانی فارغ‌التحصیل شد.

بافت پس از رد شدن توسط مدرسه بازرگانی هاروارد، در مدرسه بازرگانی کلمبیا دانشگاه کلمبیا ثبت‌نام کرد و متوجه شد که بنجامین گراهام در آنجا تدریس می‌کند. وی در سال 1951 مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد را از کلمبیا دریافت کرد. پس از فارغ‌التحصیلی، بافت در موسسه مالی نیویورک حضور داشت.

ایده‌های اساسی سرمایه‌گذاری این است که به سهام به عنوان تجارت نگاه کنید، از نوسانات بازار به نفع خود استفاده کنید و به دنبال حاشیه‌ای از امنیت باشید. این چیزی است که بن گراهام به ما آموخت. صد سال بعد، این‌ها همچنان سنگ‌بنای سرمایه‌گذاری خواهند بود.

سوابق حرفه‌ای وارن بافت

در این قسمت از نوشتار به بررسی سوابق حرفه‌ای وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای می‌پردازیم.

 • اوایل حرفه و تجارت

وارن بافت از سال 1951 تا 1954 در Buffett-Falk & Co به عنوان یک فروشنده سرمایه‌گذاری کار کرد. از 1954 تا 1956 در Graham-Newman Corp.

به عنوان تحلیل‌گر اوراق بهادار؛ از 1956 تا 1969 در Buffett Partnership, Ltd.

به عنوان شریک عمومی و از سال 1970 به عنوان رئیس و مدیرعامل شرکت Berkshire Hathaway Inc فعالیت داشت.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

در سال 1951، وارن بافت متوجه شد که گراهام عضو هیئت‌مدیره بیمه GEICO است. در یک روز شنبه با قطار به واشنگتن‌دی‌سی، در دفتر مرکزی GEICO را زد تا اینکه یک سرایدار او را پذیرفت.

او در آنجا با لوریمر دیویدسون، معاون GEICO ملاقات کرد و آن دو ساعت، در مورد تجارت بیمه بحث کردند. دیویدسون در نهایت تبدیل به دوست مادام‌العمر بافت و تأثیری ماندگار شد و بعداً به یاد آورد که پس از تنها پانزده دقیقه، بافت را «مردی خارق‌العاده» یافت.

بافت می‌خواست در وال‌استریت کار کند؛ اما هم پدرش و هم بن گراهام از او خواستند این کار را نکند. او پیشنهاد داد که برای گراهام به صورت رایگان کار کند، اما گراهام نپذیرفت.

وارن بافت به اوماها بازگشت و در حین گذراندن دوره سخنرانی دیل کارنگی به عنوان دلال سهام مشغول به کار شد. با استفاده از آموخته‌هایش، او به اندازه کافی اعتمادبه‌نفس داشت تا در کلاس شبانه «اصول سرمایه‌گذاری» در دانشگاه نبراسکا – اوماها تدریس کند.

میانگین سنی شاگردانش بیش از دو برابر سن او بود. در این مدت او همچنین یک پمپ‌بنزین سینکلر را به عنوان سرمایه‌گذاری جانبی خریداری کرد؛ اما ناموفق بود.

وارن بافت در سال 1952 با سوزان تامپسون در کلیسای پرسبیتریان داندی ازدواج کرد. سال بعد آن‌ها صاحب اولین فرزندشان سوزان آلیس شدند. در سال 1954، وارن بافت در شراکت بنجامین گراهام شغلی را پذیرفت.

حقوق اولیه او 12000 دلار در سال (حدود 121,000 دلار امروز) بود. در آنجا او از نزدیک با والتر شلوس کار کرد. گراهام یک رئیس سرسخت بود. او قاطعانه معتقد بود که سهام پس از سنجیدن معاوضه بین قیمت و ارزش ذاتی آن‌ها، حاشیه ایمنی گسترده‌ای را فراهم می‌کند. در همان سال بافت صاحب فرزند دوم خود به نام هاوارد گراهام شدند.

در سال 1956، بنجامین گراهام بازنشسته شد و شراکت خود را تعطیل کرد. در این زمان پس‌انداز شخصی بافت بیش از 174,000 دلار (حدود 1.73 میلیون دلار امروز) بود و او Buffett Partnership Ltd را راه‌اندازی کرد.

 • خانه وارن بافت در اوماها، نبراسکا

در سال 1957، وارن بافت سه شراکت را اداره کرد. او یک خانه گچی پنج خوابه در اوماها، جایی که هنوز در آن زندگی می‌کند، به قیمت 31,500 دلار خریداری کرد.

در سال 1958 سومین فرزند بافت، به نام پیتر اندرو به دنیا آمد. وارن بافت در آن سال پنج شراکت داشت. در سال 1959، شرکت به شش شراکت افزایش یافت و بافت با شریک آینده‌اش، چارلی مانگر ملاقات کرد.

تا سال 1960، وارن بافت هفت شراکت را اداره کرد. او از یکی از شرکای خود که یک پزشک بود، خواست تا ده پزشک دیگر را بیابد که مایل به سرمایه‌گذاری 10,000 دلاری هر کدام در شراکت او هستند.

در نهایت، یازده نفر موافقت کردند و بافت پول آن‌ها را با یک سرمایه‌گذاری اولیه 100 دلاری، جمع کرد.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

در سال 1961، وارن بافت فاش کرد که 35 درصد از دارایی‌های شراکت در شرکت نقشه سنبورن سرمایه‌گذاری شده است. او توضیح داد که سهام Sanborn در سال 1958 تنها 45 دلار به ازای هر سهم فروخته شد، اما سبد سرمایه‌گذاری شرکت به ارزش 65 دلار برای هر سهم بود.

این بدان معنی بود که ارزش تجارت نقشه سنبورن منفی 20 دلار بود. وارن بافت در نهایت 23 درصد از سهام شرکت را به عنوان یک سرمایه‌گذار فعال خریداری کرد و برای خود کرسی در هیئت‌مدیره به دست آورد و با سایر سهام‌داران ناراضی برای کنترل 44 درصد از سهام متحد شد.

برای جلوگیری از دعوای نیابتی، هیئت‌مدیره پیشنهاد خرید مجدد سهام به ارزش منصفانه و پرداخت بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را داد. 77 درصد از سهام باقیمانده تحویل داده شد. وارن بافت تنها در دو سال 50 درصد بازگشت سرمایه را به دست آورده بود.

 • برکشایر پرمدعا (Berkshire)

بافت در سال 1962 به دلیل شراکت‌هایش میلیونر شد که در ژانویه 1962 بیش از 7,178,500 دلار داشت که بیش از 1,025,000 دلار آن متعلق به بافت بود.

بافت در یک شرکت تولیدی نساجی به نام برکشایر هاتاوی سرمایه‌گذاری کرد و در نهایت کنترل آن را به دست گرفت. او شروع به خرید سهام برکشایر از سیبری استانتون، مالکی کرد که بعداً او را اخراج کرد.

شراکت بافت شروع به خرید سهام با قیمت 7.60 دلار برای هر سهم کرد. در سال 1965، زمانی که شراکت وارن بافت شروع به خرید تهاجمی برکشایر کرد، آن‌ها 14.86 دلار به ازای هر سهم پرداخت کردند در حالی که سرمایه در گردش شرکت 19 دلار به ازای هر سهم بود.

این شامل ارزش دارایی‌های ثابت (کارخانه و تجهیزات) نمی‌شود. بافت کنترل برکشایر هاتاوی را در جلسه هیئت‌مدیره به دست گرفت و رئیس جدیدی به نام «کن چیس» را برای اداره شرکت معرفی کرد.

در سال 1966، او بعداً ادعا کرد که تجارت نساجی بدترین تجارت او بوده است. او سپس کسب‌وکار خود را به بخش بیمه منتقل کرد و در سال 1985، آخرین کارخانه‌ای که تجارت اصلی برکشایر هاتاوی بود فروخته شد.

در سال 1970، وارن بافت شروع به نوشتن نامه‌های سالانه معروف خود به سهام‌داران کرد. او تنها با حقوق 50,000 دلار در سال و درآمد سرمایه‌گذاری خارجی خود زندگی می‌کرد.

در سال 1973، برکشایر شروع به خرید سهام در شرکت واشنگتن‌پست کرد. وارن بافت با کاترین گراهام دوست صمیمی شد که شرکت و روزنامه برجسته آن را کنترل می‌کرد و به هیئت‌مدیره آن پیوست.

در سال 1974، SEC به دلیل تضاد منافع احتمالی، تحقیقات رسمی در مورد خرید Wesco Financial توسط بافت و برکشایر را آغاز کرد. هیچ اتهامی مطرح نشد.

در سال 1977، Berkshire به طور غیرمستقیم Buffalo Evening News را به قیمت 32.5 میلیون دلار خریداری کرد.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

در سال 1979، برکشایر شروع به خرید سهام در ABC کرد. Capital Cities در 18 مارس 1985 خرید 3.5 میلیارد دلاری ABC را اعلام کرد که صنعت رسانه را شگفت‌زده کرد، زیرا ABC در آن زمان چهار برابر بزرگ‌تر از Capital Cities بود.

وارن بافت در ازای 25 درصد از سهام شرکت ترکیبی، به تأمین مالی این معامله کمک کرد. شرکت تازه ادغام شده، معروف به Capital Cities/ABC (یا CapCities/ABC)، به دلیل قوانین مالکیت کمیسیون ارتباطات فدرال مجبور به فروش برخی از ایستگاه‌ها شد. این دو شرکت همچنین صاحب چندین ایستگاه رادیویی در همان بازارها بودند.

در سال 1987، برکشایر هاتاوی 12 درصد از سهام شرکت سالومون را خریداری کرد و آن را به بزرگ‌ترین سهام‌دار و وارن بافت مدیر تبدیل کرد.

در سال 1990، رسوایی مربوط به جان گاتفروند (مدیرعامل سابق برادران سالومون) پدیدار شد.

یک تاجر سرکش به نام پل موزر، بیش از آنچه در قوانین خزانه‌داری مجاز بود، پیشنهاد می‌داد. گاتفروند در آگوست 1991 شرکت را ترک کرد. بافت تا زمانی که بحران از بین رفت، رئیس سالومون شد.

در سال 1988، وارن بافت شروع به خرید سهام شرکت کوکاکولا کرد و در نهایت تا 7 درصد از شرکت را به قیمت 1.02 میلیارد دلار خریداری کرد. این یکی از پرسودترین سرمایه‌گذاری‌های برکشایر است و هنوز هم آن را حفظ می‌کند.

 • به عنوان یک میلیاردر

بافت زمانی میلیاردر شد که برکشایر هاتاوی شروع به فروش سهام کلاس A در 29 می 1990 کرد و بازار با قیمت 7175 دلار به ازای هر سهم بسته شد.

در سال 1998، General Re را به عنوان یک شرکت تابعه در معامله‌ای خریداری کرد که مشکلاتی را به همراه داشت.

در طول تحقیقات سال 2005 در مورد یک پرونده کلاهبرداری حسابداری مربوط به AIG، مدیران Gen Re درگیر شدند.

در 15 مارس 2005، هیئت‌مدیره AIG، گرینبرگ را مجبور کرد از سمت خود به عنوان رئیس و مدیرعامل استعفا دهد، پس از آن که قانون‌گذاران ایالت نیویورک ادعا کردند که AIG در معاملات مشکوک شرکت کرده است.

در 9 فوریه 2006، AIG با پرداخت 1.6 میلیارد دلار جریمه موافقت کرد.

در سال 2010، دولت ایالات متحده با توافق 92 میلیون دلاری با General Re موافقت کرد و به شرکت تابعه برکشایر هاتاوی اجازه داد تا از پیگرد قانونی در پرونده AIG اجتناب کند.

ژنرال ری همچنین متعهد به اجرای امتیازات حاکمیت شرکتی شد، که به موجب آن مدیر ارشد مالی برکشایر هاتاوی باید در جلسات کمیته حسابرسی جنرال ری شرکت کند.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

بافت در سال 2002 قراردادهایی به ارزش 11 میلیارد دلار برای تحویل دلار آمریکا در برابر سایر ارزها منعقد کرد. تا آوریل 2006، کل سود او در این قراردادها بیش از 2 میلیارد دلار بود.

وارن بافت در ژوئن 2006 اعلام کرد که به تدریج 85 درصد از دارایی‌های Berkshire خود را به پنج بنیاد به عنوان هدایای سهام سالانه اهدا خواهد کرد که از جولای 2006 شروع می‌شود – بزرگ‌ترین کمک به بنیاد بیل و ملیندا گیتس.

وارن بافت در سال 2007 در نامه‌ای به سهامداران اعلام کرد که به دنبال جانشینی جوان‌تر یا شاید جانشینان برای اداره تجارت سرمایه‌گذاری خود است.

 • بحران مالی 08-2007

وارن بافت در خلال بحران وام مسکن در سال‌های 2007 و 2008، مورد انتقاد قرار گرفت، زیرا او سرمایه را خیلی زود تخصیص داده و منجر به معاملات غیربهینه شده است.

او برای یک مقاله نظری که در سال 2008 به نام «Buy American. I am» در نیویورک‌تایمز نوشت. بافت رکود بخش مالی 2007 را «عدالت شاعرانه» نامید.

برکشایر هاتاوی در طول سه‌ماهه سوم 2008، حدود 77 درصد کاهش درآمد شد و چندین معامله بعدی وی متحمل زیان زیادی از بازار شدند.

برکشایر هاتاوی 10 درصد سهام ممتاز دائمی گلدمن ساکس را خریداری کرد. برخی از گزینه‌های فروش بافت تا اواخر سال 2008 حدود 6.73 میلیارد دلار زیان در بازار داشتند. وارن بافت همچنین به داو کمیکال (Dow Chemical) کمک کرد تا برای تصاحب 18.8 میلیارد دلاری Rohm & Haas اقدام کند.

بنابراین، او با برکشایر هاتاوی خود، که 3 میلیارد دلار ارائه کرد، به تنها سهام‌دار گروه بزرگ تبدیل شد که بر نقش مهم او در طول بحران در بازارهای بدهی و سهام اضافه کرد.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

بافت در سال 2008 با دارایی خالص 62 میلیارد دلار توسط فوربس و 58 میلیارد دلار توسط یاهو، به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد و از بیل گیتس که برای 13 سال متوالی نفر اول فهرست فوربس بود، پیشی گرفت.

در سال 2009، گیتس با جابجایی وارن بافت به جایگاه دوم، جایگاه اول فهرست فوربس را دوباره به دست آورد. ارزش هر دوی این مردان به ترتیب به 40 میلیارد و 37 میلیارد دلار کاهش یافت – طبق گزارش فوربس، بافت طی سال‌های 2008/2009 طی یک دوره ۱۲ماهه 25 میلیارد دلار از دست داد.

در اکتبر 2008، رسانه‌ها گزارش دادند که وارن بافت با خرید سهام ممتاز جنرال‌الکتریک (GE) موافقت کرده است. این عملیات شامل مشوق‌های ویژه‌ای بود؛ او اختیار خرید سه میلیارد سهام جنرال‌الکتریک را به قیمت 22.25 دلار طی پنج سال پس از توافق دریافت کرد و همچنین 10 درصد سود سهام دریافت کرد (قابل پرداخت ظرف سه سال).

بافت در فوریه 2009 برخی از سهام شرکت پراکتر اند گمبل (Procter & Gamble Co) و جانسون و جانسون (Johnson & Johnson) را از سبد شخصی خود فروخت.

علاوه بر پیشنهادهای اشتباه، دانایی در حفظ برخی از دارایی‌های عمده برکشایر، از جمله شرکت کوکاکولا، که در سال 1998 به 86 دلار به اوج خود رسید، سؤالاتی را ایجاد کرد. بافت در گزارش سالانه شرکت در سال 2004 مشکلات دانستن زمان فروش را مورد بحث قرار داد:

زمانی که از آینه به عقب نگاه کنید، ممکن است انجام این کار آسان به نظر برسد. بااین‌حال، متأسفانه این شیشه جلویی است که سرمایه‌گذاران باید از داخل آن نگاه کنند، و این شیشه همیشه مه می‌گیرد.

به طور خلاصه یعنی در دنیای تجارت، آینه عقب همیشه واضح‌تر از شیشه جلو است.

در مارس 2009، وارن بافت در یک مصاحبه تلویزیونی گفت:

«اقتصاد از صخره سقوط کرده است… نه تنها سرعت اقتصاد بسیار کاهش یافته است، بلکه مردم عادت‌های خود را تغییر داده‌اند».

علاوه بر این، بافت نگران بود که سطوح تورمی که در دهه 1970 رخ داد – که به سال‌ها رکود تورمی دردناک منجر شد – ممکن است دوباره ظهور کند.

 • برکشایر بزرگ

در 14 آگوست 2014، قیمت سهام برکشایر هاتاوی برای اولین بار به 200,000 دلار در هر سهم رسید و سرمایه این شرکت به 328 میلیارد دلار رسید.

در حالی که وارن بافت تا آن زمان بسیاری از سهام خود را به خیریه‌ها داده بود، او هنوز 321,000 سهام به ارزش 64.2 میلیارد دلار داشت.

در 20 آگوست 2014، برکشایر هاتاوی به دلیل عدم گزارش خرید سهام شرکت USG، 896,000 دلار جریمه شد.

در سال 2009، بافت 2.6 میلیارد دلار به عنوان بخشی از کمپین Swiss Re سرمایه‌گذاری کرد. برکشایر هاتاوی قبلاً 3 درصد از سهام را در اختیار داشت و حق مالکیت بیش از 20 درصد را داشت.

همچنین در سال 2009، بافت شرکت برلینگتون شمالی سانتافه را به مبلغ 34 میلیارد دلار به صورت نقد خریداری کرد. آلیس شرودر، نویسنده Snowball، گفت که دلیل اصلی این خرید، تنوع بخشیدن به برکشایر هاتاوی از صنعت مالی بود. برکشایر تا ژوئن 2009 هجدهمین شرکت بزرگ جهان بود.

در سال 2009، وارن بافت سرمایه‌گذاری ناموفق خود در کونوکو فیلیپس را واگذار کرد و به سرمایه‌گذاران برکشایر خود گفت:

زمانی که قیمت نفت و گاز نزدیک به اوج خود بود، مقدار زیادی از سهام کونوکو فیلیپس را خریدم. من به‌هیچ‌وجه کاهش چشمگیر قیمت انرژی را که در نیمه آخر سال رخ داد، پیش‌بینی نمی‌کردم.

من هنوز معتقدم که احتمال فروش نفت در آینده بسیار بالاتر از قیمت فعلی 40 تا 50 دلار است. اما تا اینجا من در اشتباه بودم. حتی اگر قیمت‌ها افزایش پیدا کند، خرید من چندین میلیارد دلار برای برکشایر هزینه داشته است.

ادغام با راه‌آهن برلینگتون شمالی سانتافه (BNSF) پس از تایید سهام‌داران BNSF در سه‌ماهه اول 2010 بسته شد. ارزش این معامله تقریباً 44 میلیارد دلار (با 10 میلیارد دلار بدهی BNSF) بود و نشان‌دهنده افزایش سهام قبلی بود.

در ژوئن 2010، وارن بافت از آژانس‌های رتبه‌بندی اعتباری به دلیل نقش آن‌ها در بحران مالی ایالات متحده دفاع کرد و ادعا کرد:

تعداد بسیار کمی از مردم می‌توانند حباب را درک کنند. این ماهیت حباب‌هاست – آن‌ها توهمات جمعی هستند.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

در 18 مارس 2011، گلدمن ساکس مجوز فدرال رزرو را برای بازخرید سهام ممتاز برکشایر در گلدمن دریافت کرد. بافت تمایلی به واگذاری سهام نداشت. به طور میانگین 1.4 میلیون دلار در روز سود سهام داشت؛ او گفت:

من اسامه بن لادن سرمایه‌داری می‌شوم. من در راه به مقصدی نامعلوم در آسیا هستم که در آنجا به دنبال غاری هستم. اگر نیروهای مسلح ایالات متحده نتوانند در 10 سال اسامه بن لادن را پیدا کنند، اجازه دهید گلدمن ساکس برای یافتن من تلاش کند.

در نوامبر 2011، اعلام شد که وارن بافت در طول هشت ماه گذشته، 64 میلیون سهم از سهام شرکت ماشین‌های تجاری بین‌المللی (IBM) را به ارزش حدود 11 میلیارد دلار خریداری کرده است.

این سرمایه‌گذاری پیش‌بینی‌نشده، سهام او را در این شرکت به حدود 5.5 درصد افزایش داد – بزرگ‌ترین سهام در IBM در کنار سهام State Street Global Advisors. بافت بارها گفته بود که روی فناوری سرمایه‌گذاری نخواهد کرد؛ زیرا به طور کامل آن را درک نمی‌کند، بنابراین این حرکت برای بسیاری از سرمایه‌گذاران و ناظران غافلگیرکننده بود.

وارن بافت در طی مصاحبه‌ای که در آن سرمایه‌گذاری را برای عموم فاش کرد، اظهار داشت که تحت تأثیر توانایی شرکت در حفظ مشتریان شرکتی قرار گرفته است.

در ماه می 2012، وارن بافت، مدیا جنرال متشکل از 63 روزنامه در جنوب شرقی ایالات متحده را تصاحب کرد. این شرکت دومین خرید چاپ خبری توسط بافت در یک سال بود.

بافت توضیح داد که ناشر موقت جیمز دبلیو هاپسون در 18 ژوئیه 2013 اعلام کرد که مطبوعات آتلانتیک سیتی توسط ABARTA، یک شرکت هلدینگ خصوصی مستقر در پیتسبورگ، ایالات متحده، به گروه رسانه‌ای BH Buffett’s BH فروخته می‌شود. مطبوعات آتلانتیک سیتی به دنبال خریدهای دیگری مانند ویرجینیا، ایالات متحده، سی‌امین روزنامه روزانه برکشایر شد.

بافت در اواخر سپتامبر 2013 در طی ارائه‌ای به دانشجویان دانشگاه جورج تاون در واشنگتن‌دی‌سی، فدرال رزرو ایالات متحده را با یک صندوق تامینی مقایسه کرد و اظهار داشت که این بانک احتمالاً 80 میلیارد دلار یا 90 میلیارد دلار در سال درآمد برای دولت ایالات متحده ایجاد می‌کند. بافت همچنین از موضوع برابری ثروت در جامعه حمایت کرد:

ما یاد گرفته‌ایم که کالاها و خدمات زیادی تولید کنیم، اما یاد نگرفته‌ایم که چگونه همه را در این سود سهیم کنیم.

پس از مشکلات بحران اقتصادی، وارن بافت موفق شد شرکت خود را به وضعیت قبل از رکود بازگرداند؛ در سه‌ماهه دوم 2014، برکشایر هاتاوی 6.4 میلیارد دلار سود خالص به دست آورد که بیشترین سود آن در یک دوره سه‌ماهه است.

 • پاندمی کووید 19

بافت در مصاحبه‌ای در ژوئن 2021 با CNBC گفت که تأثیر اقتصادی همه‌گیری کووید-19، نابرابری اقتصادی را افزایش داده است و از اینکه صدها هزار یا میلیون‌ها کسب‌وکار کوچک تحت تاثیر منفی قرار گرفته‌اند، غافل هستند، ابراز تاسف کرد.

وی همچنین اظهار داشت که بازارها و اقتصاد احتمالاً در دوره بهبودی پس از همه‌گیری غیرقابل‌پیش‌بینی خواهند بود، حتی با وجود برنامه دولت بایدن و فدرال رزرو ایالات متحده. او گفت که غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و اثرات کووید-19 هنوز به پایان نرسیده است.

فلسفه سرمایه‌گذاری

نوشته‌های وارن بافت شامل گزارش‌های سالانه و مقالات مختلف است. وارن بافت توسط ارتباطات به عنوان یک داستان‌گوی بزرگ شناخته می‌شود، همانطور که نامه‌های سالانه او به سهام‌داران نشان می‌دهد.

وی درباره اثرات مخرب تورم هشدار داد: محاسبات نشان می‌دهد که تورم مالیاتی بسیار مخرب‌تر از هر چیزی است که توسط قانون‌گذاران ما وضع شده است. مالیات بر تورم توانایی فوق‌العاده‌ای برای مصرف سرمایه دارد.

 • وارن بافت، Fortune (1977)

بافت در مقاله خود با عنوان (ابر سرمایه‌گذاران گراهام و دادسویل) با برجسته کردن نتایج به دست آمده توسط تعدادی از دانش‌آموزان گراهام و دادسویل، فرضیه بازار کارآمد دانشگاهی را رد کرد که شکست S&P 500 کاملاً شانسی است. مدرسه فکری سرمایه‌گذاری ارزش وارن بافت علاوه بر خودش، والتر جی شلوس، تام کنپ، اد اندرسون (تویدی، براون LLC)، ویلیام جی روان (صندوق سکویا)، چارلی مانگر (شریک بافت در برکشایر)، ریک گورین (پاسیفیک پاررز با مسئولیت محدود) را نام برد و Stan Perlmeter (سرمایه‌گذاری Perlmeter).

در مقاله فورتیون در نوامبر 1999، او نسبت به انتظارات غیرواقعی سرمایه‌گذاران هشدار داد: بگذارید آنچه را که در مورد بازار سهام گفته‌ام را خلاصه کنم:

فکر می‌کنم ارائه یک مورد متقاعدکننده مبنی بر اینکه سهام در 17 سال آینده عملکردی مشابه – هر چیزی شبیه به آن – در 17 سال گذشته داشته باشند، بسیار سخت است. اگر بخواهم محتمل‌ترین بازده را، از ترکیب ارزش‌گذاری و سود سهام، انتخاب کنم، که سرمایه‌گذاران در مجموع در دنیایی با نرخ‌های بهره ثابت، تورم 2 درصد و آن هزینه‌های اصطکاکی مضر به دست می‌آورند، این رقم 6% می‌شود. (وارن بافت؛ Fortune 1999)

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

 • صندوق‌های شاخص در مقابل مدیریت فعال

وارن بافت حامی صندوق‌های شاخص برای افرادی بود، که یا علاقه‌ای به مدیریت پول خود ندارند یا وقت ندارند.

وارن بافت بدبین است که مدیریت فعال بتواند در بلندمدت بهتر از بازار عمل کند و به سرمایه‌گذاران فردی و نهادی توصیه کرده است که پول خود را به صندوق‌های شاخص کم‌هزینه منتقل کنند که شاخص‌های گسترده و متنوع بازار سهام را دنبال می‌کنند. بافت در یکی از نامه‌های خود به سهام‎داران گفت:

«وقتی تریلیون‌ها دلار توسط وال‌استریتی‌هایی مدیریت می‌شود که کارمزدهای بالایی دریافت می‌کنند، معمولاً این مدیران هستند که سودهای بیش از حد به دست می‌آورند، نه مشتریان».

در سال 2007، وارن بافت با مدیران متعددی شرط‌بندی کرد که یک صندوق ساده با شاخص S&P 500 از صندوق‌های تامینی که کارمزدهای گزافی دریافت می‌کنند، بهتر عمل خواهد کرد. تا سال 2017، صندوق شاخص از هر صندوق پوششی که علیه بافت شرط‌بندی کرده بود، عملکرد بهتری داشت.

زندگی شخصی وارن بافت

در سال 1949، وارن بافت به زنی جوان علاقه پیدا کرد که دوست‌پسرش یوکللی (یک ساز شبیه گیتار) داشت.

او در تلاش برای رقابت، یکی از این سازها را خرید و از آن زمان تا کنون آن را می‌نوازد. اگرچه تلاش برای جلب توجه او ناموفق بود، اما علاقه او به موسیقی به بخش مهمی از تبدیل شدن او به بخشی از زندگی سوزان تامپسون تبدیل شد و منجر به ازدواج آن‌ها شد.

بافت اغلب در جلسات سهام‌داران این ساز را می‌نوازد. عشق او به این ساز منجر به سفارش دو یوکللی سفارشی Dairy Queen توسط Dave Talsma شد که یکی از آن‌ها برای خیریه به حراج گذاشته شد.

بافت در سال 1952 با سوزان بافت (متولد تامپسون) ازدواج کرد. آن‌ها صاحب سه فرزند به نام‌های سوزی، هاوارد و پیتر شدند. این زوج در سال 1977 زندگی جداگانه خود را آغاز کردند. دختر آن‌ها، سوزی، در اوماها زندگی می‌کند، یکی از اعضای هیئت‌مدیره ملی Girls, Inc است و کارهای خیریه را انجام می‌دهد.

بافت در سال 2006، در تولد 76 سالگی خود، با همراه دیرینه خود، آسترید منکس، که در آن زمان ۶۰ساله بود ازدواج کرد – او از زمان عزیمت همسرش به سانفرانسیسکو در سال 1977، با او زندگی می‌کرد.

سوزان پیش از رفتن او ترتیب ملاقات این دو را داده بود. سوزان مدت کوتاهی قبل از مرگش در مصاحبه‌ای در برنامه چارلی رز شو در یک نگاه نادر به زندگی شخصی وارن بافت به طور خلاصه درباره این رابطه صحبت کرد.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

حقوق سالانه او در سال 2006 حدود 100,000 دلار بود که در مقایسه با پاداش مدیران ارشد در شرکت‌های مشابه، ناچیز است.

در سال 2008، او در مجموع 175,000 دلار غرامت دریافت کرد که شامل حقوق پایه فقط 100,000 دلار بود. او به زندگی در همان خانه‌ای در محله داندی مرکزی اوماها ادامه داد که در سال 1958 به قیمت 31,500 دلار خرید که کسری از ارزش امروزی است.

او همچنین صاحب یک خانه تعطیلات در لاگونا بیچ، کالیفرنیا بود که در سال 1971 آن را به قیمت 150,000 دلار خریداری کرد. او آن را به قیمت 7.5 میلیون دلار در سال 2018 فروخت.

 • وارن بافت روی پل

وارن بافت یک بازیکن مشتاق بریج (bridge) است که با یکی از طرفدارانش بازی می‌کند – گفته می‌شود او 12 ساعت در هفته را صرف بازی می‌کند. در سال 2006، او اسپانسر یک مسابقه بریج برای جام بافت شد.

با الگوبرداری از جام رایدر در گلف – که بلافاصله قبل از آن در همان شهر برگزار می‌شود – تیم‌ها با دعوت‌نامه انتخاب می‌شوند و یک تیم زن و پنج تیم مرد توسط هر کشور ارائه می‌شود.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

او یک هوادار فداکار و مادام‌العمر فوتبال نبراسکا است و تا جایی که برنامه‌اش اجازه می‌دهد در بازی‌ها شرکت می‌کند. او بازی سال 2009 مقابل اوکلاهاما را پس از انتصاب به عنوان دستیار مربی افتخاری، از کنار زمین نبراسکا تماشا کرد.

بافت با کریستوفر وبر در یک سریال انیمیشنی به نام «باشگاه میلیونرهای مخفی» با رئیس اندی هیوارد از دی‌سی اینترتینمنت کار کرد. در این سریال وارن بافت و مانگر حضور دارند و عادات مالی سالم را به کودکان آموزش می‌دهند.

در دسامبر 2006، گزارش شد که وارن بافت تلفن همراه حمل نمی‌کرد، رایانه روی میزش نداشت و خودروی شخصی خود، کادیلاک DTS را رانندگی می‌کرد. برخلاف آن، در مجمع سهام‌داران برکشایر هاتاوی در سال 2018، او اظهار داشت که از گوگل به عنوان موتور جستجوی ترجیحی خود استفاده می‌کند.

در سال 2013 او یک گوشی قدیمی نوکیا داشت و در تمام عمرش یک ایمیل فرستاده بود. بافت در فوریه 2020 در مصاحبه‌ای با CNBC فاش کرد که تلفن تاشو خود را با آیفون 11 مبادله کرده است. وارن بافت هر روز پنج روزنامه می‌خواند که با Omaha World Herald شروع می‌شود.

سخنرانی‌های بافت به دلیل آمیختن بحث‌های تجاری با طنز شناخته شده است. وارن بافت هر سال ریاست مجمع سالانه سهام‌داران برکشایر هاتاوی را در مرکز Qwest در اوماها، نبراسکا بر عهده دارد، رویدادی که بیش از 20,000 بازدیدکننده از ایالات متحده و خارج از کشور را به خود جلب می‌کند و به آن لقب «ووداستاک سرمایه‌داری» داده است.

گزارش‌ها و نامه‌های سالانه برکشایر به سهام‌داران که توسط بافت تهیه شده است، اغلب توسط رسانه‌های مالی پوشش داده می‌شود. نوشته‌های بافت به دلیل داشتن نقل‌قول‌هایی از منابع مختلف مانند کتاب مقدس و مای وست، و همچنین توصیه‌هایی به سبک عامیانه، غرب میانه و جوک‌های متعدد شناخته می‌شوند.

بافت رابطه بسیار دور با باراک اوباما، چهل و چهارمین رئیس‌جمهور ایالات متحده دارد.

 • سلامتی

در 11 آوریل 2012، بافت در طی یک آزمایش معمولی، به سرطان پروستات مرحله اول مبتلا شد. او اعلام کرد که از اواسط ژوئیه دو ماه پرتودرمانی روزانه را آغاز خواهد کرد.

وارن بافت در نامه‌ای به سهام‌داران گفت که احساس بسیار خوبی دارد – گویی در سلامت عادی و عالی خود هستم – و سطح انرژی من 100 درصد است.

بافت در 15 سپتامبر 2012 اعلام کرد که چرخه کامل پرتودرمانی 44 روزه را به پایان رسانده است و گفت: «این یک روز عالی برای من است و خیلی خوشحالم که می‌گویم تمام شده است.»

 • ثروت و انسان‌دوستی

در سال 2008، وارن بافت توسط فوربس به عنوان ثروتمندترین فرد جهان با دارایی خالص تقریباً 62 میلیارد دلار رتبه‌بندی شد.

در سال 2009، پس از اهدای میلیاردها دلار به امور خیریه، او با ثروت خالص 37 میلیارد دلار به عنوان دومین مرد ثروتمند ایالات متحده در رتبه دوم قرار گرفت و تنها بیل گیتس بالاتر از وارن بافت قرار گرفت. دارایی خالص او تا سپتامبر 2013 به 58.5 میلیارد دلار رسیده بود.

در سال 1999، وارن بافت در نظرسنجی گروه کارسون، بالاتر از پیتر لینچ و جان تمپلتون، به عنوان برترین مدیر پول قرن بیستم معرفی شد.

در سال 2007، او در فهرست 100 فرد تأثیرگذار در جهان قرار گرفت.

در سال 2011، رئیس‌جمهور باراک اوباما مدال آزادی ریاست‌جمهوری را به او اعطا کرد. بافت به همراه بیل گیتس در گزارش سال 2010 فارین پالیسی به عنوان تأثیرگذارترین متفکر جهانی معرفی شدند.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

وارن بافت چندین بار در مورد اعتقاد خود نوشته است که در اقتصاد بازار، ثروتمندان برای استعدادهای خود پاداش‌های بزرگی دریافت می‌کنند. فرزندان او بخش قابل توجهی از دارایی او را به ارث نخواهند برد. او یک بار اظهار داشت:

«من می‌خواهم آن‌قدر به بچه‌هایم بدهم که احساس کنند می‌توانند هر کاری را انجام دهند، اما نه آن‌قدر که دوست داشته باشند هیچ کاری انجام ندهند.»

بافت مدت‌ها اعلام کرده بود که قصد دارد ثروت خود را به خیریه بدهد و در ژوئن 2006، برنامه جدیدی را برای اعطای 83 درصد از آن به بنیاد بیل و ملیندا گیتس (BMGF) اعلام کرد.

او حدود 10 میلیون سهام برکشایر هاتاوی کلاس B را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس (به ارزش تقریبی 30.7 میلیارد دلار تا 23 ژوئن 2006) متعهد کرد که آن را به بزرگ‌ترین کمک خیریه در تاریخ تبدیل کرد و وارن بافت یکی از رهبران سرمایه‌داری بشردوستانه بود.

بنیاد از سال 2006 هر ژوئیه 5% از کل را دریافت کرد. این تعهد مشروط به سه شرط است:

 • بیل یا ملیندا گیتس باید در BMGF زنده و فعال باشند
 • BMGF باید به واجد شرایط بودن به عنوان یک موسسه خیریه ادامه دهد
 • هر سال BMGF باید مبلغی برابر با هدیه سال قبل برکشایر به اضافه 5% از دارایی خالص اضافی که برای همه بنیادهای ایالات متحده لازم است به شما بدهد.

بافت به هیئت‌مدیره بنیاد گیتس پیوست، اما برنامه‌ای برای مشارکت فعال در سرمایه‌گذاری‌های این بنیاد نداشت. بافت در 23 ژوئن 2021 استعفای خود را از بنیاد گیتس اعلام کرد.

این نشان‌دهنده تغییر قابل توجهی از اظهارات قبلی وارن بافت بود، به این معنی که بیشتر ثروت او به بنیاد بافتش منتقل می‌شد. بخش عمده‌ای از دارایی همسرش به ارزش 2.6 میلیارد دلار، زمانی که در سال 2004 درگذشت به آنجا رفت.

او همچنین 50 میلیون دلار به طرح تهدید هسته‌ای در واشنگتن، جایی که در سال 2002 به عنوان مشاور شروع به کار کرد، متعهد شد.

او در سال 2001 لینکلن تاون کارون، eBay خود را برای جمع‌آوری پول برای Girls, Inc به حراج گذاشت. در سال 2007، او یک ناهار را با خود به حراج گذاشت که پیشنهاد نهایی 650,100 دلار را برای بنیاد گلاید به ارمغان آورد.

حراج‌های بعدی 2.1 میلیون دلار 1.7 میلیون دلار و 3.5 میلیون دلار جمع‌آوری کردند. برندگان به طور سنتی با وارن بافت در اسمیت و ولنسکی نیویورک شام می‌خورند. این رستوران هر سال حداقل 10,000 دلار به گلاید برای میزبانی این غذا کمک می‌کند.

در سال 2009، رالف نادر کتابی نوشت که فقط فوق ثروتمندان می‌توانند ما را نجات دهند، رمانی درباره «جنبش میلیاردرها به رهبری وارن بافت و با حضور تد ترنر، جورج سوروس و بری دیلر که از ثروت خود برای پاک‌سازی استفاده می‌کنند.»

در تلویزیون C-SPAN BookTV، نادر گفت که وارن بافت پس از انتشار کتاب او را به صبحانه دعوت کرد و کاملاً مجذوب کتاب شد. او همچنین به نادر گفت که قصد دارد میلیاردرهای سراسر جهان 50 درصد از دارایی خود را به امور خیریه یا کارهای خوب اهدا کنند.

در 9 دسامبر 2010، وارن بافت، بیل گیتس و مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، قولی را امضا کردند که به آن «تعهد اعطای گیتس – بافت» می‌گویند و در آن قول می‌دهند حداقل نیمی از ثروت خود را به امور خیریه اهدا کنند و از افراد ثروتمند دیگر دعوت کنند. به دنبال دادخواست.

وارن بافت در سال 2018 پس از اهدای تقریباً 3.4 میلیارد دلاری، در رتبه سوم فهرست میلیاردرهای فوربس 2018 قرار گرفت.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

وارن بافت به کمک مالی و حمایت از بنیادهای فردی خانواده‌اش که شامل بنیاد سوزان تامپسون بافت – سوزان بافت، بنیاد شروود – سوزان آلیس بافت، بنیاد هوارد جی بافت – هاوارد گراهام بافت، و بنیاد NoVo – پیتر بافت می‌شود، ادامه می‌دهد. وارن بافت همچنین از بنیاد نامه‌های خواهرش دوریس بافت و بنیاد یادگیری با هدیه حمایت می‌کرد.

در نوامبر 2022، وارن بافت 750 میلیون دلار از سهام برکشایر هاتاوی را به چهار بنیاد خیریه که توسط فرزندانش اداره می‌شد اهدا کرد. 1.5 میلیون سهام کلاس B از شرکت او به بنیاد سوزان تامپسون وارن بافت، به نام همسر اولش. او همچنین 300,000 سهام کلاس B را به سه صندوق تحت مدیریت فرزندانش انتقال داد: بنیاد شروود، بنیاد هوارد جی بافت و بنیاد NoVo.

 • دیدگاه‌های سیاسی و عمومی وارن بافت

بافت علاوه بر مشارکت‌های سیاسی در طول سال‌ها، از کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری باراک اوباما حمایت کرد و به آن‌ها کمک کرد. در 2 ژوئیه 2008، بافت در یک گردهمایی 28,500 دلاری برای کمپین حمایت از اوباما در شیکاگو شرکت کرد.

بافت اظهار داشت که دیدگاه‌های جان مک‌کین در مورد عدالت اجتماعی به قدری از دیدگاه او دور است که مک‌کین برای تغییر تأییدیه‌اش به «لوبوتومی» نیاز دارد.

در جریان دومین مناظره ریاست‌جمهوری ایالات متحده در سال 2008، مک کین و اوباما، پس از اینکه ابتدا توسط تام بروکاو، میانجی مناظره ریاست‌جمهوری پرسیدند، هر دو از بافت به عنوان وزیر احتمالی آینده خزانه‌داری نام بردند.

بعداً در سومین و آخرین مناظره ریاست‌جمهوری، اوباما از وارن بافت به عنوان مشاور اقتصادی بالقوه یاد کرد. بافت همچنین مشاور مالی نامزد جمهوری‌خواه آرنولد شوارتزنگر در انتخابات فرمانداری کالیفرنیا در سال 2003 بود.

بافت در 16 دسامبر 2015 از هیلاری کلینتون نامزد دموکرات برای ریاست‌جمهوری حمایت کرد. وارن بافت در 1 آگوست 2016 از دونالد ترامپ خواست تا اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر کند.

در 10 اکتبر 2016، بافت پس از اشاره به وی در دومین مناظره ریاست‌جمهوری، اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر کرد. او گفت که در سال 2015، حدود 1.85 میلیون دلار مالیات بر درآمد فدرال با درآمد ناخالص تعدیل شده 11.6 میلیون دلاری پرداخت کرده است، به این معنی که نرخ مالیات بر درآمد مؤثر فدرال در حدود 16 درصد دارد.

بافت همچنین گفت که در سال گذشته بیش از 2.8 میلیارد دلار کمک مالی کرده است. بافت در پاسخ به ترامپ که گفته بود به دلیل تحت بازرسی بودن نمی‌تواند اطلاعات مالیاتی خود را منتشر کند، گفت:

«من چندین بار توسط سازمان امور مالیاتی حسابرسی شده‌ام و در حال حاضر در حال حسابرسی هستم. من هیچ مشکلی برای انتشار اطلاعات مالیاتی خود در زمان بازرسی ندارم. آقای ترامپ هم همینطور – حداقل مشکل حقوقی نخواهد داشت.»

 • مراقبت‌های بهداشتی

وارن بافت اصلاحات مراقبت‌های بهداشتی را در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما را برای مقابله با هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی در ایالات متحده ناکافی توصیف کرد، اگرچه او از هدف آن برای گسترش پوشش بیمه سلامت حمایت می‌کند.

بافت هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را با یک کرم نواری مقایسه کرد و گفت که آن‌ها با افزایش هزینه‌های تولید، رقابت اقتصادی ایالات متحده را به خطر می‌اندازند. وارن بافت در سال 2010 گفت که برای ایالات متحده قابل دوام نیست که 17 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی اختصاص دهد، و خاطرنشان کرد که بسیاری از کشورهای دیگر نسبت بسیار کمتری از تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه‌های بهداشتی می‌کنند و نتایج مراقبت‌های بهداشتی بهتری دارند. بافت گفت:

«اگر شما بهترین‌ها را می‌خواهید، منظورم این است که اگر می‌خواهید یک میلیون دلار هزینه کنید تا عمر خود را 3 ماه در کما یا چیزی طولانی‌تر کنید، احتمالاً ایالات متحده بهترین است؛ اما او اضافه کرد که کشورهای دیگر بسیار کمتر هزینه می‌کنند. و از نظر ارزش مراقبت‌های بهداشتی (ویزیت، تخت بیمارستان، سرانه پزشکان و پرستاران) بسیار بیشتر دریافت کنید.»

بافت از انگیزه‌های صنعت پزشکی ایالات متحده، که پرداخت‌کنندگان به جای پرداخت هزینه برای نتایج، هزینه‌های عمل‌هایی را که منجر به مراقبت‌های غیرضروری (استفاده بیش از حد) می‌شود، به پزشکان بازپرداخت می‌کنند، اشتباه می‌کند.

او از مقاله Atul Gawande در سال 2009 در نیویورکر به عنوان یک بررسی مفید در مورد مراقبت‌های بهداشتی ایالات متحده با مستندات آن مبنی بر تغییرات ناموجه در هزینه‌های مدیکر بین مک آلن، تگزاس و ال پاسو، تگزاس، نام برد. وارن بافت مشکل لابی‌گری صنعت پزشکی را مطرح کرد و گفت که آنها بر حفظ درآمد خود بسیار متمرکز هستند.

 • مهار رشد جمعیت

وارن بافت نسبت به رشد بی‌رویه جمعیت ابراز نگرانی کرده است. در سال 2009، او با چندین میلیاردر دیگر برای بحث در مورد مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و کاهش رشد جمعیت ملاقات کرد.

این میلیاردرها که توسط خودشان (The Good Club) نامیده می‌شود، 45 میلیارد دلار برای اهداف بشردوستانه اهدا کرده‌اند و شامل اپرا وینفری، مایکل بلومبرگ و دیوید راکفلر جونیور می‌شود.

بافت مدت زیادی از طرفداران تنظیم خانواده است. بنیاد وارن بافت بیش از 1.5 میلیارد دلار به تحقیقات مربوط به سقط‌جنین اختصاص داده است تا 427 میلیون دلار را به برنامه‌ریزی والدین اختصاص دهد.

 • مالیات

بافت اظهار داشت که برای سال 2006 تنها 19 درصد از درآمد خود (48.1 میلیون دلار) را در کل مالیات‌های فدرال پرداخت کرده است (به دلیل منبع آن‌ها به عنوان سود سهام و عایدی سرمایه)، در حالی که کارمندانش 33 درصد از درآمد خود را علی‌رغم درآمد بسیار کمتر پرداخت می‌کنند.

چگونه این می‌تواند عادلانه باشد؟ بافت در مورد میزان کمی مالیات در مقایسه با کارمندانش پرسید. او همچنین افزود: «نبرد طبقاتی وجود دارد، بسیار خوب، اما این طبقه من، طبقه ثروتمند است که جنگ ایجاد می‌کند، و ما برنده می‌شویم».

بافت از مالیات بر ارث حمایت می‌کند و می‌گوید که لغو آن مانند انتخاب تیم المپیک 2020 با انتخاب پسران ارشد برندگان مدال طلا در المپیک 2000 است. در سال 2007، بافت در برابر سنا شهادت داد و از آن‌ها خواست تا مالیات بر املاک را حفظ کنند تا از یک پلوتوکراسی جلوگیری شود.

برخی از منتقدان استدلال کردند که بافت (از طریق برکشایر هاتاوی) علاقه شخصی به ادامه مالیات بر دارایی دارد، زیرا برکشایر هاتاوی از مالیات بر دارایی در معاملات تجاری گذشته سود می‌برد و برای محافظت از دارندگان بیمه‌نامه در برابر پرداخت‌های مالیات بر املاک آتی سیاست‌های بیمه‌ای تهیه و به بازار عرضه کرده بود.

وارن بافت معتقد است که دولت نباید در تجارت قمار یا قانونی کردن قمارخانه‌ها باشد و آن را مالیات بر جهل می‌خواند.

 • دلار و طلا

کسری تجاری باعث شد وارن بافت برای اولین‌بار در سال 2002 وارد بازار ارز خارجی شود. او در سال 2005 به طور قابل توجهی سهام خود را کاهش داد؛ زیرا تغییر نرخ‌های بهره باعث افزایش هزینه‌های نگهداری قراردادهای ارزی شد.

بیشتر بخوانید: 8 دلیل برای اختصاص قسمتی از سرمایه‌گذاری به طلا

بافت نسبت به دلار نزولی بود و اظهار داشت که به دنبال خرید شرکت‌هایی با درآمدهای خارجی قابل توجه است. بافت از طلا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری انتقاد کرده است، زیرا نقد او عمدتاً بر اساس ماهیت غیرمولد آن است.

وی در سال 1356 در مورد سهام، طلا، زمین‌های کشاورزی و تورم اظهار داشت:

سهام احتمالاً هنوز هم بهترین گزینه‌های ضعیف در عصر تورم هستند – حداقل اگر با قیمت‌های مناسب خریداری کنید، این‌طور است.

 • چین

بافت در شرکت پتروچاینا سرمایه‌گذاری کرد و در اقدامی نادر، تفسیری را در وب‌سایت برکشایر هاتاوی منتشر کرد و بیان کرد که چرا به دلیل ارتباط آن با جنگ داخلی سودان که باعث واگذاری هاروارد شد، از سرمایه‌گذاری خودداری نمی‌کند.

او این سهام را به زودی پس از آن فروخت و میلیاردها دلاری را که در بحبوحه افت شدید قیمت نفت که در تابستان 2008 شروع شد، در شرکت حفظ می‌کرد، از دست داد.

در اکتبر 2008، وارن بافت 230 میلیون دلار برای 10 درصد از شرکت سازنده باتری BYD (SEHK: 1211)، که زیرمجموعه تولیدکننده خودروهای الکتریکی BYD Auto را اداره می‌کند، سرمایه‌گذاری کرد. در کمتر از یک سال، این سرمایه‌گذاری بیش از 500٪ بازدهی داشت.

در ماه می 2018، سهام BYD با زیان خالص سرمایه‌گذاری 9 میلیارد دلاری سقوط قابل توجهی داشت. این بدترین سرمایه‌گذاری بافت در چین بود.

 •  تنباکو

در جریان مبارزه خصمانه RJR Nabisco، در سال 1987، وارن بافت به جان گاتفروند گفت:

«من به شما می‌گویم که چرا تجارت سیگار را دوست دارم. ساخت آن یک پنی هزینه دارد. برای یک دلار بفروشش. اعتیادآور است. و وفاداری فوق‌العاده‌ای به برند وجود دارد.»

وارن بافت که در نشست سالانه شرکت Berkshire Hathaway در سال 1994 صحبت می‌کرد، گفت: سرمایه‌گذاری در تنباکو مملو از سوالاتی است که به نگرش‌های اجتماعی و نگرش‌های دولت فعلی مربوط می‌شود.

من نمی‌خواهم درصد قابل توجهی از دارایی خالص خود را در مشاغل دخانیات سرمایه‌گذاری کنم. اقتصاد کسب‌وکار ممکن است خوب باشد، اما این بدان معنا نیست که آینده روشنی دارد.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

 • زغال‌سنگ

در سال 2007، شرکت Buffett’s PacifiCorp، یکی از شرکت‌های تابعه شرکت انرژی MidAmerican، شش نیروگاه پیشنهادی با سوخت زغال‌سنگ را لغو کرد.

اینها شامل واحد پروژه انرژی بین کوهستانی یوتا، واحد 5 جیم بریجر، و چهار نیروگاه پیشنهادی بود که قبلاً در طرح منابع یکپارچه PacifiCorp گنجانده شده بودند. این لغو در پی فشار تنظیم‌کننده‌ها و گروه‌های شهروندی صورت گرفت.

 • انرژی تجدیدپذیر

قبایل بومی آمریکا و ماهیگیران ماهی قزل‌آلا به دنبال جلب حمایت وارن بافت برای پیشنهاد حذف چهار سد برق آبی از رودخانه کلامات متعلق به PacifiCorp که یک شرکت برکشایر هاتاوی است، بودند. دیوید سوکول به نمایندگی از وارن بافت پاسخ داد و اظهار داشت که FERC در مورد این سوال تصمیم خواهد گرفت.

 • هزینه کردن گزینه‌های سهام

او یکی از طرفداران سرسخت مخارج اختیار سهام در صورت سود شرکت بوده است. در نشست سالانه سال 2004، او لایحه‌ای را در کنگره ایالات متحده مورد انتقاد قرار داد که فقط برخی از غرامت‌های اختیار سهام صادر شده توسط شرکت را به عنوان هزینه در نظر می‌گرفت و این لایحه را به لایحه‌ای تشبیه کرد که تقریباً توسط مجلس نمایندگان ایندیانا برای تغییر ارزش به تصویب رسید.

هنگامی که یک شرکت در ازای خدمات کارکنان خود چیزی با ارزش به آن‌ها می‌دهد، به وضوح یک هزینه جبرانی است و اگر هزینه‌ها در صورت سود تعلق ندارند، به کجای دنیا تعلق دارند؟

 • فناوری

بافت در می 2012 گفت که از خرید سهام در شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی جدید مانند فیس‌بوک و گوگل اجتناب کرده است؛ زیرا تخمین ارزش آتی دشوار است.

او همچنین اظهار داشت که عرضه اولیه سهام (IPO) تقریباً همیشه سرمایه‌گذاری بدی است. سرمایه‌گذاران باید به دنبال شرکت‌هایی باشند که در ده سال آینده ارزش خوبی داشته باشند.

 • بیتکوین و ارزهای دیجیتال

وارن بافت در مصاحبه‌ای با CNBC در ژانویه 2018 گفت که جنون اخیر بر سر بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال پایان خوبی نخواهد داشت و افزود که من نمی‌دانم چه زمانی این اتفاق می‌افتد یا چگونه یا هر چیز دیگری. اما در مورد معاملات آتی بیتکوین موضع کوتاهی نخواهد داشت.

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

 • سینما و تلویزیون

وارن بافت در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی متعددی، چه مستند و چه داستانی ظاهر شده است. برخی از فیلم‌های کوتاه سینمایی و تلویزیونی که او ساخته است عبارتند از:

 • Wall Street: Money Never Sleeps (2010)
 • The Office (U.S.)
 • All My Children و Entourage (2015)
 • HBO Becoming Warren Buffett (2017)
 • The World’s Greatest Money Maker (2009)

کتاب‌شناسی – فهرست کتاب‌ها

وارن بافت کیست؟ همه‌چیز درباره Warren Buffett

در اکتبر 2008، USA Today گزارش داد که حداقل 47 کتاب با نام وارن بافت در عنوان چاپ شده است. این مقاله به نقل از مدیرعامل Borders Books، جورج جونز، گفت که تنها افراد زنده دیگری که در عناوین بسیاری از کتاب‌ها نام برده شده‌اند، روسای جمهور ایالات متحده، شخصیت‌های سیاسی جهان و دالایی‌لاما هستند.

بافت گفت که مورد علاقه شخصی او مجموعه‌ای از مقالات او به نام مقالات وارن بافت است که او آن را «بازآرایی منسجمی از ایده‌ها از نامه‌های گزارش سالانه من» توصیف کرد.

کتاب‌ها یا انتشارات وارن بافت:

 • The Essays of Warren Buffett: Lessons for Corporate America, Warren Buffett and Lawrence A. Cunningham, The Cunningham Group; revised edition (April 11, 2001)
 • The Essays of Warren Buffett: Lessons for Corporate America, Second Edition, Warren E. Buffett and Lawrence A. Cunningham, The Cunningham Group; 2nd edition (April 14, 2008)
 • Carol J. Loomis, Tap Dancing to Work: Warren Buffett on Practically Everything, 1966-2012: A Fortune Magazine Book
 • Preston Pysh, Warren Buffett’s Three Favorite Books. (An interactive book that references Buffett’s Books for online videos)
 • Roger Lowenstein, Buffett, Making of an American Capitalist
 • Robert Hagstrom, The Warren Buffett Way
 • Alice Schroeder, The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life. (Written with Buffett’s cooperation.)
 • Mary Buffett and David Clark, Buffettology and four subsequent books. (Combined sales of more than 1.5 million copies.)
 • Janet Lowe, Warren Buffett Speaks: Wit and Wisdom from the World’s Greatest Investor
 • John Train, The Midas Touch: The Strategies That Have Made Warren Buffett ‘America’s Preeminent Investor’
 • Andrew Kilpatrick, Of Permanent Value: The Story of Warren Buffett. (The longest of the books about Buffett, with 330 chapters, 1,874 pages and 1,400 photos, weighing 10.2 pounds.)
 • Robert P. Miles (2004). Warren Buffett Wealth: Principles and Practical Methods Used by the World’s Greatest Investor. John Wiley and Sons
 • John P. Reese, “The Guru Investor: How to Beat the Market Using History’s Best Investment Strategies”. (Includes step-by-step stock-picking method based on Buffett’s approach)
 • Tavakoli, Janet M. (January 6, 2009). Dear Mr. Buffett: What an Investor Learns 1,269 Miles from Wall Street. John Wiley & Sons
 • Janjigian, Vahan (May 1, 2008). Even Buffett Isn’t Perfect: What You Can–and Can’t–Learn from the World’s Greatest Investor. Penguin
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.