اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

جارد بیرچال (Jared Birchall) مرد دست راستی است که همه کارها را برای ایلان ماسک انجام می‌دهد – از تامین بودجه برای معامله توییتر تا یافتن راه‌حل‌های سازش‌کارانه برای مخالفان.

در ادامه اطلاعات بیشتری از او کسب خواهیم کرد.

«قرار ملاقات را تنظیم کنید. انجام شد. از صدور وام‌های چشمگیر اطمینان حاصل کنید. مشکلی نیست بادیگارد استخدام کنید. چند خانه بفروشید و – حداقل روی کاغذ – یک شرکت میلیارد دلاری راه‌اندازی کنید. مشکلی نیست.» این تمام کار جارد بیرچال، دست راست ایلان ماسک است که در شش سال گذشته به امور مالی رسیدگی کرده و هوس‌های ثروتمندترین مرد جهان را سازماندهی کرده است.

بیرچال تا حد زیادی در بیشتر دوران حرفه‌ای خود ترجیح داده است که در سایه باقی بماند. رفقای دانشگاه او ادعا می‌کنند که او را به یاد نمی‌آورند و همچنین همکاران سابق مریل لینچ که از آنجا به دلیل رفتار نامناسب اخراج شد.

اما بیرچال ۴۷ساله یکی از مهم‌ترین افراد اطراف ایلان ماسک است. او سرمایه خانوادگی مالک تسلا را به عنوان بخشی از شرکت Excession مدیریت می‌کند و امور شخصی ماسک را نیز سروسامان می‌دهد. افرادی که با بیرچال آشنا هستند، او را مردی آرام و خوش‌اخلاق توصیف می‌کنند که اساساً دستیار اصلی یک میلیاردر دمدمی‌مزاج و بحث‌برانگیز است.

دست راست ایلان ماسک: چه کسی ثروت او را مدیریت می‌کند؟

هرچه ثروت ماسک سریع‌تر رشد کرد، ایفای این نقش دشوارتر شد. اخیراً، مسئولیت‌های این دستیار شامل تسهیل خرید شرکت توییتر با یک طرح مالی پیچیده بود که در ابتدا شامل وام‌های 12.5 میلیارد دلاری مربوط به سهام ماسک در تسلا بود. تصاحب 44 میلیارد دلاری این شرکت نه‌تنها باعث افزایش وجهه چهره محبوب ماسک شد، بلکه توجهات به بیرچال را نیز جلب کرد.

او که با یک تیم بسیار کوچک کار می‌کرد، با وال‌استریت تعامل داشت و وام‌های مورد نیاز برای بستن قرارداد را ترتیب می‌داد. و در حالی که او هیچ تجربه‌ای در مدیریت خریدهای چند میلیارد دلاری نداشت، بیرچال موفق شد رضایت بانک‌ها را به دست آورد و تأمین مالی کند – بدون کمک شرکت مورگان استنلی، که زمانی برای آن کار می‌کرد.

ماسک اخیراً فاش کرد که گروهی از سرمایه‌گذاران برای این خرید بیش از 7 میلیارد دلار کمک کرده‌اند. در میان این سرمایه‌گذاران عبارتند از:

  • لری الیسون میلیاردر Oracle Corp
  • شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر Sequoia Capital
  • صرافی ارزهای دیجیتال بایننس

یکی از افراد نزدیک به مذاکرات با بایننس ادعا می‌کند که بیرچال یکی از اصلی‌ترین افرادی بود که به پیشبرد معامله کمک کرد.

در مدیریت تمام امور ماسک تفاوت‌های ظریفی وجود دارد. زندگی یک میلیاردر آسان نیست. او اغلب در راه است و تصمیمات مهمی را در طول مسیر می‌گیرد که عواقب جدی دارد: مثلاً تمام خانه‌هایش را بفروشد یا شرکتی را بخرد که صاحب یک شبکه اجتماعی است.

با چنین زندگی، به شخصی نیاز است که تمام کارهای روزمره را انجام دهد – کرایه هواپیما، فروش خانه، ارتباط با بانکداران، استخدام پرستار بچه و نگهبان. برای ماسک، بیرچال همه کارها را انجام می‌دهد.

مرد شماره دو

یکی از حقایق زندگی بیرچال این است که نه به پیام و نه به تماس پاسخ نمی‌دهد. برخلاف رئیسش که بیش از 90 میلیون دنبال‌کننده در توییتر دارد، بیرچال حداقل حضور آنلاین در شبکه‌های اجتماعی را دارد.

او 40 نفر از جمله ماسک و همه شرکت‌هایش را در توییتر دنبال می‌کند، اما حتی یک توییت را ننوشته یا لایک نکرده است. او در فیس‌بوک کمی فعال‌تر است و عکس‌های پنج فرزندش، ویدئوها و پست‌هایی از کلیسا را منتشر می‌کند.

دست راست ایلان ماسک: چه کسی ثروت او را مدیریت می‌کند؟

بیرچال اولین کار در حوزه مالی خود را در شرکت Goldman Sachs Group Inc انجام داد و بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه بریگام یانگ در سال 1999 به این دانشگاه پیوست.

در سال 2000، او به لس‌آنجلس نقل مکان کرد و در Merrill Lynch، یک شرکت مدیریت ثروت مشغول به کار شد و از آنجا به این دلیل اخراج شد: ارسال مکاتبات به مشتری بدون تایید مدیریت.

بیرچال در سال 2010 به مورگان استنلی نقل مکان کرد. همکار سابق او از این شرکت او را مردی توصیف می‌کند که ثروت ثروتمندان را به خوبی مدیریت می‌کند.

سپس ماسک به خدمات او نیاز پیدا کرد. بیرچال در سال 2016 مورگان استنلی را ترک کرد تا به رهبر تسلا کمک کند تا شرکت مدیریت ثروت خانوادگی Excession را تأسیس کند.

مانند همه چیز در مورد ماسک، این شرکت مدیریت ثروت خانوادگی نیز چیزی غیرعادی است. نباید فراموش کرد که ماسک بیشتر سرمایه‌گذاری‌های خود را، به‌استثنای خرید اخیر توییتر، به شرکت‌های خود هدایت می‌کند: تسلا، شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی، The Boring Co. و  Neuralink. بر اساس رتبه‌بندی میلیاردرهای بلومبرگ، بیشتر ثروت ماسک، نزدیک به 250 میلیارد دلار، از 16 درصد سهام او در تسلا به دست می‌آید.

در حاشیه، اما نه در درجه دوم اهمیت

این امکان وجود دارد که بیرچال نیز درآمد زیادی داشته باشد، البته به طور غیرقابل‌مقایسه‌ای کمتر از مبالغ سرسام‌آور رئیسش.

یک گزارش مورگان استنلی می‌گوید که یک مدیر معمولی ثروت خانواده بین 1 تا 3 میلیون دلار در سال درآمد دارد. اما این مقدار بسته به مسئولیت‌ها می‌تواند بسیار بیشتر باشد، به خصوص اگر شامل مدیریت مالی مستقیم با انتخاب سهام یا هج فاندها برای سرمایه‌گذاری باشد.

دست راست ایلان ماسک: چه کسی ثروت او را مدیریت می‌کند؟

با این وجود، Excession یک شرکت بسیار ساده است که مشخصه ثروت عظیمی مانند ماسک نیست.

ماسک در سال 2019 اعتراف کرد که این شرکت تنها دو مدیر دارد. شرکت‌های مدیریت ثروت خانوادگی مشابه ممکن است بیش از 100 نفر را استخدام کنند. اینها محققان، مدیران، کمیته سرمایه‌گذاری و همچنین گروهی از افرادی هستند که وظایف روزمره به آنها سپرده شده است: به عنوان مثال، استخدام نگهبانان یا پرستاران و سازماندهی سفرها.

بیرچال به‌تنهایی کار نمی‌کند. الکس اسپیرو، وکیل ماسک، نقشی کلیدی در حل مسائل مربوط به SEC این میلیاردر داشت.

زمانی که ایلان ماسک خانه‌های خود را در کالیفرنیا فروخت و به تگزاس نقل مکان کرد، Excession، بنیاد ماسک، مدرسه Ad Astra و چندین شرکت دیگر او این کار را دنبال کردند. بیرچال نیز او را دنبال کرد.

او خانواده‌اش را به آنجا انتقال داد و خانه‌ای در آستین به قیمت 2.25 میلیون دلار خرید. در همان زمان، بیرچال در هر یک از شرکت‌هایی که به تگزاس نقل مکان کرده‌اند سمتی دارد. Neuralink نیز از این قاعده مستثنی نیست – شرکت ماسک، که قصد دارد ایمپلنت‌های مغزی را معرفی کند، جایی که بیرچال به عنوان مدیر و افسر مسئول ذکر شده است.

اما مشخص نیست که بیرچال در همه این سازمان‌ها دارای قدرت اجرایی باشد. به عنوان مثال، به گفته یک کارمند آگاه، نام او در اسناد Neuralink برای اهداف کاملاً قانونی آمده است. بیرچال به‌ندرت از دفتر Neuralink بازدید می‌کند و در عملیات روزانه شرکت نمی‌کند.

بیرچال وظایفی را انجام می‌دهد که معمولاً برای یک مدیر اداری خانوادگی انجام می‌شود، مانند برقراری روابط با بانک‌های بزرگ، که ماسک معمولاً برای دریافت وام‌های بزرگ به آنها مراجعه می‌کند.

این بانک‌ها به طور قابل توجهی به ماسک کمک کردند تا ثروت خود را افزایش دهد: او سرمایه‌گذاری‌های جدید را با وجوه قرض گرفته شده تامین مالی کرد و توانست از فروش سهام تسلا اجتناب کند. همچنین به صرفه‌جویی زیادی در مالیات کمک کرد.

یک واقعیت عجیب از پیام‌های متنی ماسک و معتمدانش وجود دارد که به عنوان بخشی از مطالعه توییت‌های او در سال 2018 درباره خرید کل تسلا به قیمت 420 دلار برای هر سهم منتشر شده است.

در میان صدها پیام و تماس، تنها یک تبادل اطلاعات بین او و بیرچال ثبت شده است – پیامکی که در آن بیرچال پیشنهاد می‌کند که کارفرمایان سابق مورگان استنلی در هر معامله خصوصی‌سازی مشارکت داشته باشند، زیرا «در حال حاضر آنها بهترین منبع شخصی ما هستند.»

او نوشت: «آنها بزرگ‌ترین مبالغ (تا 350 میلیون دلار) را ارائه می‌دهند، و هر بار که ما از آنها می‌خواهیم وام‌ها را افزایش دهند یا نرخ بهره کمتری بگیرند، موافقت می‌کنند.» در سال ۲۰۱۸، ماسک با کمک مورگان استنلی، ۵ ملک در کالیفرنیا را به ارزش ۶۱ میلیون دلار رهن گرفت. ماسک پاسخ داد: من با شما موافقم.

کارهای جانبی

گاهی اوقات، به نظر می‌رسد که کار بیرچال برای ماسک برخلاف شهرت او به عنوان یک مرد خوب است. در سال 2018، بیرچال وظیفه حل کردن شکایتِ یکی از شرکت کنندگان در «پرونده پدوفیلی» را داشت که از پیشنهاد ماسک برای استفاده از زیردریایی اسپیس ایکس برای نجات یک تیم فوتبال محبوس در تایلند انتقاد کرد.

بیرچال با نام مستعار جیمز بریک هاوس، کلاهبردار را استخدام کرد که خود را کارآگاه خصوصی نامید.

بیرچال در شهادت خود مدعی شد که قبلاً از نام خانوادگی Brickhouse استفاده کرده است، برای مثال، برای سازماندهی سفر ماسک یا خرید دامنه justballs.com (معامله مربوط به سایت هرگز انجام نشد.) ماسک در نهایت این پرونده را برنده شد.

در سال‌های اخیر، بیرچال از طرف بنیاد ماسک با سازمان‌های غیرانتفاعی مانند میزبانی مسابقه زیست‌محیطی 100 میلیون دلاری XPrize، هدایایی برای خیریه Feeding Texas، و تامین میلیون‌ها دلار از محققین Covid-19 تماس گرفته است.

در طول چند سال گذشته، او گاهی اوقات برخی از وظایف را به ایگور کورگاروف، بازیکن سابق پوکر، واگذار کرده است. دن باروش، یکی از محققان کووید-19 که 2.5 میلیون دلار از این بنیاد دریافت کرده است، می‌گوید بیرچال هنوز هم اغلب درخواست‌ها را می‌پذیرد. او بیرچال را «بسیار خوب» نامید، اما اعتراف کرد که نمی‌دانست چه نوع کاری برای ماسک انجام می‌دهد.

باید روابط قوی بین بیرچال و ماسک وجود داشته باشد، با توجه به اینکه بیرچال بیش از شش سال است که برای این میلیاردر کار می‌کند. بدون این روابط قوی و سازگاری فرهنگی با رئیس، کار دوام زیادی نخواهد داشت.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.