اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

از ماه می ۲۰۲۲، بازار مارجین بیتکوین در صرافی بیتفینکس با قراردادهای باز (OI) غیرعادی بیش از ۲٫۷ میلیارد دلار مواجه شده است. این اطلاعات به تنهایی باید یک دیدگاه منفی ایجاد کند – به خصوص با توجه به کاهش قیمت بیتکوین از ۳۹۰۰۰ دلار به کمتر از ۲۵۰۰۰ دلار در همان دوره. معامله گرانی که به دنبال بالا بردن اهرم در پوزیشن‌های خود بودند، بیش از ۱۰۵۰۰۰ بیتکوین وام گرفته بودند. در حال حاضر علت این ناهنجاری و تعداد نهادهای درگیر مشخص نیست.

وام ارزان به نفع تقاضای بالاست

نرخ سالانه زیر ۰٫۱ درصد بیتفینکس ممکن است به بزرگ شدن اندازه بازار وام بیتکوین کمک کند. تا به امروز، این یک چیز نرمال بوده است، و انگیزه‌های زیادی برای استقراض ایجاد کرده است، حتی اگر نیازی وجود نداشته باشد. تعداد کمی از معامله‌گران چنین فرصت اهرمی ارزانی را رد می‌کنند.

استقراض مارجین می‌تواند برای استفاده از فرصت‌های آربیتراژ استفاده شود، جایی که یک معامله‌گر از اختلاف قیمت بین بازارهای مختلف سود کسب می‌کند. به عنوان مثال، قرض گرفتن بیتکوین در مارجین به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا در یک بازار پوزیشن خرید و در بازار دیگر پوزیشن فروش داشته باشد و از تفاوت قیمت سود ببرد.

برای درک اینکه چگونه می‌توان از استقراض بیتکوین برای سود در بازارهای مشتقات، از جمله بازارهای خارج از بیتفینکس استفاده کرد، باید تمایز بین قراردادهای آتی (Future Contracts) و بازارهای مارجین (Margin) را درک کرد. مارجین یک قرارداد مشتقه نیست، بنابراین معامله در دفتر سفارشی مشابه معاملات اسپات انجام می‌شود. علاوه بر این، برخلاف قراردادهای آتی، لانگ و شورت مارجین همیشه در تعادل نیستند.

به عنوان مثال، پس از خرید ۱۰ بیتکوین با استفاده از مارجین، کوین‌ها را می‌توان از صرافی خارج کرد. به طور طبیعی، معاملات – معمولاً مبتنی بر استیبل‌کوین‌ها – به نوعی وثیقه یا سپرده مارجین نیاز دارد. اگر وام‌گیرنده نتواند پوزیشن را بازگرداند، صرافی مارجین را برای بازپرداخت به وام‌دهنده لیکوئید می‌کند.

علاوه بر این، وام‌گیرنده باید برای بیتکوینی که با مارجین به دست آورده است، بهره بپردازد. رویه‌های عملیاتی بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز متفاوت است، اما وام‌دهنده معمولاً نرخ بهره و مدت پیشنهاد را تعیین می‌کند.

در یک معامله ۱۲۰۰۰ بیتکوین مارجین کاهش یافت

از لحاظ تاریخی، معامله‌گران مارجین بیتفینکس به سرعت پوزیشن‌های مارجین بزرگ را جابه‌جا می‌کنند، که نشان‌دهنده مشارکت نهنگ‌ها و میزهای آربیتراژ بزرگ است. در جدیدترین نمونه، در ۲۵ مارس، این سرمایه‌گذاران در عرض چند دقیقه پوزیشن خرید خود را ۱۲۰۰۰ بیتکوین کاهش دادند.

بسته شدن پوزیشن لانگ ۱۲ هزار بیتکوین در صرافی بیتفینکس

به کاهش قابل توجه آن توجه کنید، اگرچه بر قیمت بیتکوین تأثیری نداشت. این از این نظریه حمایت می‌کند که چنین معاملات مارجینی از نظر بازار خنثی هستند، زیرا وام‌گیرنده پوزیشن خود را با درآمد حاصل افزایش نمی‌دهد. به احتمال زیاد، آربیتراژی وجود دارد که شامل ابزارهای مشتقه است.

معامله‌گران باید داده‌ها را با سایر صرافی‌ها تطبیق دهند تا تأیید شود که این ناهنجاری کل بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد، زیرا هر صرافی دارای ریسک‌ها، هنجارها، نقدینگی و در دسترس بودن متمایز خاص خود است.

برای مثال، OKX یک شاخص برای وام‌دهی مارجین بر اساس نسبت stablecoin/BTC ارائه می‌کند. معامله‌گران می‌توانند با قرض گرفتن استیبل‌کوین‌ها بیتکوین بخرند. از طرف دیگر وام‌گیرندگان بیتکوین فقط می‌توانند روی کاهش قیمت شرط‌بندی کنند.

بسته شدن پوزیشن لانگ ۱۲ هزار بیتکوین در صرافی بیتفینکس

نمودار بالا نشان می‌دهد که نسبت مارجین وام معامله‌گران OKX در هفته گذشته نزدیک به ۳۰ ثابت بوده است، که نشان می‌دهد شرط‌بندی‌های بلندمدت به کوتاه‌مدت معامله‌گران حرفه‌ای تغییر نکرده است. این داده‌ها از این نظریه پشتیبانی می‌کنند که رویداد صرافی بیتفینکس به دلیل نزدیک شدن آربیتراژی غیرمرتبط با حرکت قیمت بیتکوین است.

بسته شدن اخیر کریپتو بانک‌ها می‌تواند باعث این حرکت شود

یکی دیگر از احتمالات کاهش ناگهانی تقاضای مارجین، سپرده‌های ۴ میلیارد دلاری مرتبط با بانک Signature  است. طبق گزارش بلومبرگ، به مشتریان کریپتو گفته شد تا حساب‌های خود را تا آوریل ببندند.

در حالی که New York Community Bancorp (NYCB) اکثر سپرده‌ها و وام‌های Signature Bank را در ۱۹ مارس خریداری کرد، معامله با شرکت بیمه سپرده فدرال شامل حساب‌های مرتبط با کریپتو نمی‌شود.

اگر آن نهنگ‌ها مجبور شوند حساب‌های بانکی خود را ببندند، به احتمال زیاد پوزیشن‌های آربیتراژ خود را کاهش خواهند داد، از جمله در بازارهای مارجین. در حال حاضر، همه فرضیات در حد حدس و گمان هستند، اما یک چیز قطعی است: کاهش ۱۲۰۰۰ بیتکوین لانگ مارجین در بیتفینکس تاثیری بر قیمت بیتکوین نداشته است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.