اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

یکی از این رابطه‌هایی که در بیشتر سال ۲۰۲۲ شاهد آن بودیم، همبستگی قیمت بیتکوین با شاخص فناوری آمریکا، نزدک (NASDAQ)، بود. با این حال، این همبستگی از شهریور ماه سال گذشته روندی نزولی داشته است. در حال حاضر، همبستگی ۳۰ روزه بیتکوین با نزدک ۰/۳ است که از ۰/۷۵ در ماه اکتبر کاهش یافته است. این کاهش را می‌توان به عوامل متعددی نسبت داد، از جمله این واقعیت که بیتکوین به جای روندهای بلندمدت، به افزایش نرخ بهره در کوتاه‌مدت حساس‌تر است.

چرا همبستگی بیتکوین با شاخص نزدک در ماه‌های اخیر کاهش یافته است؟

اساساً، چندین فاکتور در این رویه نقش دارند، از جمله فقدان یک رابطه طبیعی بلندمدت با نرخ بهره، بدتر شدن وضعیت نقدینگی، تغییرات ساختاری، و الگوهای رفتاری در حال تحول که همگی به پارادایم فعلی کمک می‌کنند. در این مطلب بررسی خواهیم کرد که این عوامل چگونه در فروپاشی این رابطه نقش داشته‌اند.

مسائل مربوط به سیاست‌های پولی

در طول دوران نرخ بهره صفر در سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۲۱، اولویت اصلی رشد اقتصاد بود. با افزایش نرخ بهره، دیگر با شیوه‌های بد مدیریت ریسک نمی‌توان از طریق جمع‌آوری سرمایه خصوصی کمبودها را جبران کرد. وام گرفتن گران شد، نقدینگی کاهش یافت و وام‌دهندگان تحت فشار فرو ریختند. در نتیجه، اندازه بازار کریپتو به میزان قابل توجهی کاهش یافت. شرایط سخت‌تر پولی اثرات بلندمدتی بر شرکت‌های عمومی دارد. شرکت‌های دارای بدهی همیشه در معرض ریسک افزایش نرخ بهره خواهند بود، اما این امر لزوماً در مورد بیتکوین صدق نمی‌کند. به زبان ساده، بیتکوین یک کالای دیجیتال کمیاب با صنعت نوپایی است که حول محور رشد آن ساخته شده است. برخلاف سهام، ارزش منصفانه یا ارزش بنیادی بیتکوین را نمی‌توان از طریق مدل‌های جریان نقدی تنزیل شده (DCF) ارزیابی کرد.

محدودیت‌های نقدینگی

چرا همبستگی بیتکوین با شاخص نزدک در ماه‌های اخیر کاهش یافته است؟

در سال گذشته، بسیاری از بازارسازان زیان‌های قابل توجهی را تجربه کردند که باعث شد ارزیابی ریسک خود از بازار را ارزیابی مجدد کنند. یکی از مثال‌های واضح این موضوع، وجوه قفل شده در FTX است. کاهش اعتماد باعث شده است که بازارسازان نسبت به نگهداری مبالغ قابل توجه در صرافی‌های متمرکز محتاط‌تر شوند. در نتیجه، نقدینگی کمتری در بازار وجود دارد، به این معنی که خریدار و فروشنده واقعی تاثیر بیشتری بر جهت کلی بازار خواهند داشت.

پشت کردن شرکت‌های بزرگ به بیتکوین

تسلا، یکی از بزرگ‌ترین دارندگان شرکتی بیتکوین، ۲۹,۰۰۰ بیتکوین خود را فروخت و در حال حاضر کمتر از ۱۰,۰۰۰ بیتکوین در اختیار دارد. علاوه بر این، ماینرهای عمومی بیتکوین نیز فروشنده بوده‌اند و باعث شده است که ارتباط طبیعی بیتکوین با نزدک از طریق شرکت‌هایی که آن را به عنوان دارایی خزانه شرکت نگه می‌دارند، کاهش یابد. تنها خریدار خالص در این سناریو مایکرواستراتژی بود.

اقتصاد کلان

سقوط بانک سیلیکون‌ولی (SVB) تأثیر شدیدی بر شرکت‌های نزدک و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر داشت. با این حال، بیتکوین دارای کیفیت منحصربه‌فردی است که می‌تواند به طور مستقل تحت حضانت قرار گیرد، که آن را به یک ذخیره عالی ارزش در این زمینه تبدیل می‌کند. علاوه بر این، تقاضای جهانی برای خرید بیتکوین رشد کرده است، به‌طوری‌که بیتکوین بیشتر افزایش اخیر خود را در ساعات معاملات اروپا و آسیا مشاهده کرده است.

چرا همبستگی بیتکوین با شاخص نزدک در ماه‌های اخیر کاهش یافته است؟

هنگام تجزیه و تحلیل این همبستگی در سطح خرد، بدیهی است که بیتکوین در ساعات ایالات متحده نسبت به اوایل سال جاری به طور قابل توجهی همبستگی کمتری با نزدک داشته است و این میزان به طور قابل توجهی کمتر از ماه اکتبر است.

امتیاز شما به این محتوا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.