ولیدیتورهای اتریوم از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار از استیکینگ اتریوم سود کسب کردند
سیستم فروش بلیت NFT در خطوط هوایی آمریکای لاتین
بیتکوین بهترین دارایی از لحاظ عملکرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳

پس از کابوس 2022، سرمایه‌گذارانِ شوکه شده ضررهایی زیادی را متحمل شدند که باید برای جبران آن فکری کنند. باید تخصیص بودجه به طبقات مختلف دارایی انجام شود، حوزه‌هایی که باید از آنها حمایت کرد یا از آنها اجتناب کرد و هر متغیر اقتصادی پیش رو باید به دقت بررسی شود.

اما آیا سال پیش رو به‌مراتب بدتر از سال گذشته خواهد بود؟

از نظر اقتصادی، پاسخ روشنی وجود دارد: امسال سالی تلخ خواهد بود. کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، در 1 ژانویه هشدار داد که احتمالاً یک‌سوم اقتصاد جهانی در سال 2023 وارد رکود خواهد شد. احتمالاً رکود در منطقه یورو و بریتانیا آغاز شده است. در یک نظرسنجی اخیر از اقتصاددانان که توسط دانشگاه شیکاگو و فایننشال تایمز انجام شد، 85 درصد بر این باور بودند که آمریکا قبل از پایان سال رکود را دنبال خواهد کرد.

این ایجاد حمام خون دیگری را تضمین نمی‌کند – حتی می‌تواند برعکس باشد. از نظر تئوری، بازارها آینده‌نگر هستند و ترس از رکود در بیشتر سال 2022 جهان را تحت تأثیر قرار داد.

چنین اجماع گسترده‌ای باید در قیمت‌های امروزی ایجاد شود، به این معنی که حتی کمی چشم‌انداز بهتر می‌تواند باعث افزایش قیمت‌ها شود. در واقع، تحلیلگران در JPMorgan Asset Management از قدرت توافق مبنی بر وقوع رکود استفاده کردند تا استدلال کنند که قیمت سهام سال 2023 را بالاتر از آنچه که شروع کرده بود به پایان خواهد رساند. آنها در این دیدگاه خوش‌بینانه تنها نیستند.

محققان گلدمن ساکس فکر می‌کنند قیمت سهام در کوتاه‌مدت کاهش می‌یابد، اما تا پایان سال بهبود می‌یابد. طبق آمار صعودی دویچه بانک، شاخص S&P 500 سال را 17 درصد بالاتر از آنچه اکنون است، به پایان خواهد رساند. اگر امسال تکرار سال 2022 با ضررهای سنگین هم برای سهام و هم برای اوراق قرضه باشد، سالی غیرعادی خواهد بود. احتمالاً قیمت سهام بیشتر می‌شود. آنها به‌ندرت دو سال متوالی کاهش یافته‌اند.

آخرین بار S&P 500 این کار را دو دهه پیش در زمان ترکیدن حباب دات‌کام انجام داد. سقوط اوراق قرضه سال گذشته به دلیل افزایش نرخ‌های فدرال رزرو با سریع‌ترین سرعت خود از دهه 1980 بود – که بعید به نظر می‌رسد تکرار شود.

بااین‌حال، دلایلی وجود دارد که این احتمال را هم رد نکنیم که درد بیشتری در راه است. اولین مورد این است که سهام، نسبت به درآمدهای اساسی آنها، بر اساس استانداردهای تاریخی گران باقی ماندند.

علی‌رغم افت سال گذشته، نسبت P/E سهام در حال رشد – سهام شرکت‌هایی که سودهای آتی بزرگی را وعده می‌دهند – به سطوحی کاهش یافته است که در سال 2019 بوده است. این بالاترین میزان از زمان بحران مالی جهانی 09-2007 بود. سطحی که پس از یک دهه بازار صعودی به آن رسید.

درست است، سهام «ارزشمند» – آنهایی که قیمت پایینی در مقایسه با دارایی‌های دفتری شرکت دارند – جذاب‌تر به نظر می‌رسند. اما با شروع رکود، هر دو نوع آسیب‌پذیر هستند.

علاوه بر این، ارزش‌گذاری‌های امروزی در دوره‌ای غیرعادی به دست آمد: دوره‌ای که در آن بانک‌های مرکزی نقدینگی بی‌پایانی را از طریق تسهیل کمّی (QE) به بازار تزریق کردند. با خرید اوراق قرضه دولتی با پول تازه ایجاد شده، فدرال رزرو و سایرین بازدهی را کاهش دادند و سرمایه‌گذاران را تشویق کردند که به دنبال بازدهی در دارایی‌های پرریسک‌تر مانند سهام باشند.

اکنون این برنامه‌های QE به صورت معکوس اجرا می‌شوند. یک پیامد این است که دولت‌ها برای حفظ بدهی‌های خود بیشتر به سرمایه‌گذاران خصوصی تکیه خواهند کرد.

در سال مالی 2022-23، خزانه‌داری آمریکا ممکن است نیاز داشته باشد تقریباً دو برابر بیشتر از دو سال قبل از همه‌گیری کووید-19 و چهار برابر میانگین پنج سال قبل از آن از سرمایه‌گذاران وام بگیرد.

حتی بدون افزایش نرخ بهره کوتاه‌مدت توسط بانک‌های مرکزی، این اشباع می‌تواند قیمت اوراق قرضه را پایین بیاورد و بازدهی را افزایش دهد. درست مانند سال 2022، بنابراین سهام جذابیت کمتری پیدا خواهند کرد.

دلیل بدبینانه دیگر، اختلاف بین اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران است. باوجوداینکه بسیاری روی یک رکود شرط‌بندی می‌کنند، بسیاری از فعالین هنوز امیدوارند که بتوان از آن اجتناب کرد.

بازارها انتظار دارند که نرخ معیار فدرال رزرو قبل از کاهش در نیمه اول سال جاری به زیر 5 درصد برسد. مخالفت روسای بانک مرکزی آنها پیش‌بینی می‌کنند که نرخ بهره سال را بالای 5 درصد به پایان برساند.

بنابراین، سرمایه‌گذاران شرط می‌بندند که یا نرخ تورم سریع‌تر از آنچه فدرال رزرو انتظار دارد کاهش می‌یابد، یا اینکه نگهبانان پول قلبی برای تحمیل درد و رنجی که برای کاهش آن لازم است، ندارند. البته این احتمال وجود دارد که درستی آنها ثابت شود.

اما بازارها بیشتر سال 2022 را صرف دست کم گرفتن تجاوزگری فدرال رزرو کردند، اما جروم پاول، رئیس بانک مرکزی، در جلسه پس از نشست به‌جای آنها قرار گرفت. اگر این الگو تکرار شود، سال 2023 سال بد دیگری برای سرمایه‌گذاران خواهد بود.

منبع: Economist

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.