اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

اما وقتی شروع به کاوش عمیق‌تر در راه‌حل‌های لایه 2 اتریوم و مشارکت بیشتر در گفتگوهای تخصصی پیرامون لایه 2 در توییتر و دیسکورد کردم، متوجه شدم که – در حالی که لایه 2 یک راه حل مورد نیاز و منطقی برای مقیاس‌پذیری اتریوم است – اما با مشکلات و چالش‌های بالقوه روبرو است که ممکن است اتریوم را از دستیابی به دیدگاه واقعی خود از ابر رایانه جهان باز دارد.

لایه 2 دارای سوالات بی‌جواب زیادی است که افراد کمی از آن آگاه هستند یا در مورد آن صحبت می‌کنند. چیزی که هیچ کس در مورد آن صحبت نمی‌کند: مشکلات بی‌پاسخ با راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه دو است.

با این اوصاف، نمی‌توان انکار کرد که لایه 2 یک گام در مسیری درست است و حتی با ادغام نهایی ETH2 در اواخر امسال، به آن نیاز است. توان و سرعتی که آنها ارائه می‌دهند را نمی‌توان صرفاً در شبکه لایه 1 اتریوم 2 انجام داد.

اما آنها از کامل بودن فاصله زیادی دارند. شاید به این ترتیب راه‌حل‌های زیادی برای مقیاس‌پذیری اتریوم وجود داشته باشد: زنجیره‌های جانبی، کانال‌های پرداخت، رول‌آپ‌ها و…

در ادامه برخی از مسائل بالقوه / سؤالات بی‌پاسخی که از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه 2 به چشم می‌خورد را بررسی کردم.

تعامل‌پذیری محدود لایه دوها

من فکر می‌کنم قدرت واقعی امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) تعامل‌پذیری بود – که از طبیعت منبع باز فناوری ناشی می‌شود. شخصاً، فکر می‌کنم که تعامل/ترکیب‌پذیری قوی‌ترین جنبه دیفای است.

بله امور مالی باز عالی است – امکان دسترسی بی‌سابقه به خدمات مالی، چیزی که نزدیک به 2 میلیارد نفر در جهان را از دسترسی محروم کرده است.

همچنین بسیار خوب است که برای اولین بار از زمان ظهور وب 2، افراد کنترل امور مالی، داده‌ها و دارایی خود را از واسطه‌هایی مانند فیس‌بوک، بانک‌ها و غیره پس می‌گیرند.

متأسفانه، تعامل‌پذیری ممکن است با اجرای لایه 2 محدود شود – یا کاملاً از بین برود، زیرا لایه‌های 2 در حال حاضر با یکدیگر تعامل ندارند.

به بیانی دیگر، اپلیکیشن‌های (dapps) یک لایه 2 نمی‌توانند به راحتی با اپلیکیشن دیگر در لایه 2 دیگر ارتباط برقرار کنند – و این یک چالش بزرگ است.

در لایه 1، یک تراکنش می‌تواند با چندین پروتکل دیفای تعامل داشته باشد تا یک محصول مالی کاملاً جدید ایجاد کند.

در لایه 2، آن تراکنش فقط می‌تواند با پروتکل‌های دیفای که در زنجیره خودش وجود دارد تعامل داشته باشد.

برای خواندن گزارش کامل درباره تعامل لایه 2ها، به این مقاله مراجعه کنید: چگونه پروژه‌های اثبات دانش صفر می‌توانند قابلیت تعامل داشته باشند

فرض کنید Aave فقط در Polygon در دسترس است و Uniswap فقط در Optimism در دسترس است (در واقع در زمان نگارش درست است). ما نمی‌توانیم یک تراکنش بسازیم که هم قراردادهای هوشمند Aave و هم Uniswap را فراخوانی کند.

در نتیجه این تقسیم‌بندی، تعامل پروژه‌ها با یکدیگر بسیار محدود می‌شود و جادو یا آرمان‌های دیفای زیر سوال می‌رود.

این را می‌توان با یک لایه تعاملی مانند Polygon اصلاح کرد، که به دنبال اتصال تمام راه‌حل‌های لایه 2 در یک چارچوب استاندارد است. با این حال، رسیدن به راه‌حلی جامع مطابق با استانداردها و پلتفرم پالیگان، مسیری طولانی خواهد بود.

نقدینگی

یکی دیگر از مسائل مربوط به تکه تکه شدن اپلیکیشن‌ها در زنجیره‌های لایه 2 مختلف این است که نقدینگی مرتبط با آنها نیز تقسیم شده است.

نقدینگی در هر بازار مالی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، زیرا بازار سالمی را فراهم می‌کند که در آن خریداران و فروشندگان می‌توانند به هم برسند و کالاها را بدون به خطر انداختن بیش از حد قیمت پیشنهادی و بدون ایجاد نوسانات دیوانه‌کننده در قیمت، مبادله کنند.

در حال حاضر، تمام نقدینگی در اتریوم وجود دارد – که یک بازار سالم و عمیقاً نقدشونده را برای همه محصولات مالی و توکن‌های روی پلتفرم فراهم می‌کند.

با حرکت به سمت لایه 2، شاهد تقسیم نقدینگی موجود در اتریوم (لایه 1) و راه‌حل‌های مختلف مقیاس‌پذیری خواهیم بود – به جای اینکه تمام نقدینگی موجود در اتریوم وجود داشته باشد.

آیا لایه 2 اتریوم را نجات می‌دهد؟ چالش‌های پیش رو چیست؟

اصطکاک مداوم

آخرین مورد مربوط می‌شود به اصطکاک جدی بین هر لایه 2 به منظور تعامل با دیفای.

ما احتمالاً پل‌های زیادی بین لایه دوها خواهیم دید، بنابراین انتظار می‌رود که زمانی که می‌خواهیم وجوه را بین زنجیره‌ها جابه‌جا کنیم، زمان‌های طولانی برای تایید هدر دهیم.

همچنین تصور کنید که چندین حساب داشته باشید – یک یا چند حساب برای هر زنجیره لایه 2. پیگیری وجوه در این راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری از دیدگاه UX دردسرساز خواهد بود.

فرض کنید AAVE روی Polygon داریم و می‌خواهیم آن را با UNI با استفاده از Uniswap در Optimism عوض کنیم.

نه تنها باید AAVE خود را از Polygon به اتریوم برگردانیم (در حال حاضر پل‌های متقابل لایه 2)، همچنین باید AAVE خود را از اتریوم لایه 1 به Optimism منتقل کنیم.

زمان برداشت برای پالیگان 15 دقیقه طول می‌کشد و Optimism به دلیل استفاده از Optimistic Rollup، به طور فرضی 1 تا 2 هفته زمان نیاز دارد.

سخن پایانی

البته، این مشکلات قطعاً قابل‌حل هستند و احتمالاً در مدت کوتاهی پس از انتشار عمومی همه راه‌حل‌های بزرگ مقیاس‌پذیری لایه 2 حل خواهند شد – به دلیل قدرت گسترده جامعه توسعه‌دهندگان اتریوم.

من فکر می‌کنم که ما در نهایت شاهد یکپارچگی در فضای لایه 2 خواهیم بود – جایی که تعداد انگشت شماری از برندگان بر اساس آنچه که هر فناوری برای آن مناسب است، در صدر قرار می‌گیرند.

امید من این است که یک پروتکل قابل همکاری قوی بین آنها به منظور حفظ قابلیت تعامل و نقدینگی وجود داشته باشد – چه از طریق چارچوب Polygon یا از طریق یک شبکه قوی از پل‌های لایه 2 به لایه 2.

نویسنده: Oxjim

5/5 - (18 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.