اقتصاد ایالات متحده در سال 2021 با شروع همه‌گیری بیماری کرونا، بهترین عملکرد خود را از سال 1984 نشان داد، اما سال گذشته با افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو برای مبارزه با سریع‌ترین تورم در چهار دهه اخیر، آن رشد رویایی به میزان قابل توجهی کاهش یافت. هدف این نهاد مالی این بود که فشار‌های قیمتی را بدون راندن اقتصاد به گودال، کاهش دهد. در سال 2022، مسکن افت کرد، تولید افت کرد – اما بازار کار همچنان قوی بود. اقتصاددانان، سیاست‌گذاران و سرمایه‌گذاران به این فکر می‌کنند که بعد از آن چه می‌شود: فرود نرم اقتصادی، فرود سخت یا چیزی در این بین. یا حتی شاید اصلاً فرودی در کار نباشد.

فرود نرم (Soft Landing) چیست؟

زمانی است که بانک مرکزی آنقدر اقتصاد را کُند می‌کند که تقاضا را مهار و تورم را مهار کند، اما نه آنقدر که باعث انقباض تولید ناخالص داخلی (GDP) و افزایش بیکاری شود. این همان چیزی است که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و همکارانش به طور ایده‌آل می‌خواهند به آن برسند. اما انجام این کار به مهارت و شانس زیادی نیاز دارد.

فرود سخت (Hard Landing) چیست؟

در یک کلام رکود. و این همان چیزی است که بسیاری از اقتصاددانان پیش‌بینی کرده‌اند که همراه با تهاجمی‌ترین کمپین انقباض پولی فدرال رزرو از دهه 1980، تلفات فزاینده‌ای بر اقتصاد وارد می‌کند. اگر آنچه برای کاهش تورم لازم است به اندازه کافی شدید و تهاجمی باشد – یا اگر فدرال رزرو اشتباه کند – بازار کار می‌تواند در نهایت شکست بخورد و بیکاری را به طور قابل توجهی افزایش دهد و میلیون‌ها کارگر شغل خود را از دست بدهند. این چیزی نیست که نه پاول و نه جو بایدن – که در سال 2024 برای یک دوره ریاست‌جمهوری دیگر مبارزه می‌کند – نمی‌خواهند ببینند.

آیا فدرال رزرو فرود «نرم» یا «سخت» یا «هیچ‌کدام» را مدیریت خواهد کرد؟

آیا حد وسطی وجود ندارد؟

بله، این همان چیزی است که برخی از اقتصاددانان آن را «رکود رشد» (Growth Recession) می‌نامند. این سناریوی ضد و نقیض به دوره طولانی رشد ناچیز و افزایش بیکاری اشاره دارد که در آن اقتصاد کندتر از روند بلندمدت تقریباً 1.5 تا 2 درصدی خود گسترش می‌یابد، اما از انقباض آشکار اجتناب می‌شود. هدف این است که تورم به آرامی از اقتصاد خارج شود بدون اینکه تقاضا و رشد سقوط کند.

پس سناریوی «بدون فرود» چیست؟

این اصطلاحی است که از ابتدای سال 2023 باب شد، زیرا اقتصاد سال را با یک انفجار در قیمت‌ها آغاز کرد. استخدام افزایش یافت، خرده فروشی‌ها افزایش یافت و حتی سازندگان خانه نسبت به آینده خوشبین‌تر شدند. بر اساس این سناریو، رشد پس از کاهش در سال گذشته دوباره شتاب می‌گیرد. در واقع، اقتصاد هرگز به طور واقعی سقوط نمی‌کند.

این به نظر یک نتیجه عالی است؟ بله و خیر. همه چیز بستگی به این دارد که چه اتفاقی برای تورم می‌افتد. در حالی که سال گذشته به اوج خود رسید، هنوز بسیار بالاتر از هدف رسمی ۲ درصدی فدرال رزرو است. اگر تورم همراه با رشد چرخه اقتصادی به ریزش ادامه دهد، وضعیتی رویایی خواهد بود. اما اگر فشار‌های قیمتی ثابت شد – یا حتی بدتر شد – باید مراقب بود. در این صورت، فدرال رزرو احتمالاً احساس می‌کند که مجبور است نرخ‌های بهره را بیشتر افزایش دهد و خطر سقوط حتی سخت‌تر اقتصاد را در این مسیر افزایش دهد.

آیا فدرال رزرو واقعاً متعهد به بازگشت تورم به 2 درصد است؟

پاول و همکارانش همه جوره سوگند یاد می‌کنند که هستند. و آن‌ها اصرار دارند که علیرغم درخواست برخی از اقتصاددانان برای افزایش این هدف، هیچ برنامه‌ای برای آن ندارند. اما پاول و همکارنش همچنین تصریح کرده‌اند که مایلند تورم بالای 2 درصد را برای مدتی تحمل کنند، به خصوص اگر در حال کاهش باشد. آن‌ها نمی‌خواهند اقتصاد را فقط برای بازگرداندن تورم به هدف خود نابود کنند.

آیا فدرال رزرو تا به حال یک فرود نرم انجام داده است؟

شاید یک بار، در سال 1994-1995. در زمان آلن گرینسپن، رئیس وقت آن زمان، بانک مرکزی نرخ بهره را دو برابر کرد و به 6 درصد رساند و موفق شد رشد اقتصادی را بدون از بین بردن آن کاهش دهد.

آیا فدرال رزرو فرود «نرم» یا «سخت» یا «هیچ‌کدام» را مدیریت خواهد کرد؟

با این حال، اعتبار محدودتر پیامد‌های نامطلوبی داشت. این امر منجر به زیان هنگفتی برای سرمایه‌گذاران بازار اوراق قرضه شد و به ورشکستگی اورنج کانتی در سال 1994 ختم شد.

آیا هر تلاش دیگری شکست خورده است؟

نه کاملاً. آلن بلیندر، که نایب رئیس فدرال رزرو برای فرود نرم 95-1994 بود، می‌گوید که بانک مرکزی در نیم قرن گذشته به موفقیت‌های «بسیار نرم» دیگری دست یافته است. یکی در سال 2001 اتفاق افتاد، زمانی که افزایش نرخ بهره فدرال رزرو که دو سال قبل از آن آغاز شد، رکود بسیار ملایم هشت ماهه را به همراه داشت – چیزی که بلایندر آن را «رکود اقتصادی» می‌نامد. پاول نیز فکر می‌کند با شروع سال 2020، فدرال رزرو در مسیر فرود نرم قرار گرفت. در آن زمان به نظر می‌رسید که اقتصاد ایالات متحده پس از یک سری تغییرات نرخ بهره، رشد طولانی مدت خود را افزایش دهد. اما پس از آن فعالیت‌های اقتصادی به دلیل بیماری کرونا متوقف شد.

منبع: بلومبرگ

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.