اخبار کوتاه را در بخش اخبار فوری ارز دیجیتال سایت آکادمی بیت پین دنبال کنید!
صرافی کوینکس آدرس‌های واریزی شبکه ترون (TRON) را ارتقا داد
درآمد 3350 اتریوم برای آربیتروم DAO حاصل از کارمزد تراکنش‌ها

zkSync Era یکی از اولین رول‌آپ‌های دانش صفر (ZK) است که به صورت عمومی راه‌اندازی شد. یکی از دلایلی که چرا رول‌آپ‌های دانش صفر پتانسیل زیادی برای رشد دارند، توانایی پردازش برداشت‌های سریع‌تر است (بین 15 دقیقه تا 3 ساعت) – چیزی که در رول‌آپ‌های Optimistic مانند پروژه آپتیمیزم تا 7 روز هم زمان می‌برد. در مورد رول‌آپ دانش صفر، زمانی که قرارداد zk-rollup اعتبار را تأیید کرد، تراکنش خروجی اجرا می‌شود.

بیایید برخی از پروژه‌های اکوسیستم zkSync را بررسی کنیم.

خلاصه مطلب

  • در زمان نگارش، zkSync Era دارای 10 پروتکل و ارزش کل قفل شده 5 میلیون دلاری است – که بیشتر تحت سلطه صرافی‌های غیرمتمرکز SyncSwap و Mute.io قرار دارد.
  • zkSync از رول‌آپ‌های دانش صفر برای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم استفاده می‌کند و تراکنش‌های سریع‌تر و کارمزد کمتری ارائه می‌دهد. همچنین برای صرافی‌ها مناسب است، از NFTها و قرارداد هوشمند نیز پشتیبانی می‌کند.
  • در حالی که ZkSync Era در حال حاضر تحت سلطه صرافی‌های غیرمتمرکز است، پروژه‌های دیگری مانند Mint Square – که یک بازار NFT است – نیز در آن فعال هستند.

مقدمه

به عنوان یک راه حل لایه 2، zkSync Era وعده فی کمتر و مقیاس‌پذیری بیشتر را می‌دهد. این کار را با «قرار دادن» (Rolling up) چندین تراکنش که به عنوان یک تراکنش واحد در اتریوم اعتبارسنجی می‌شود، انجام می‌دهد – به‌طوری‌که کل کارمزد همه تراکنش‌ها فقط به کارمزد پرداخت شده برای یک تراکنش منفرد تعلق می‌گیرد. طبق گفته zkSync، این لایه 2 می‌تواند تا 2000 تراکنش در ثانیه را در اوج ترافیک پردازش کند که به طور قابل توجهی بالاتر از 13 تراکنش بر ثانیه فعلی در اتریوم است.

قبل از اینکه zkSync Era به صورت عمومی در دسترس قرار بگیرد، تعدادی از راه‌حل‌های غیرمتمرکز شروع به ساخت برنامه‌های خود بر روی شبکه کرده بودند. در زمان راه‌اندازی، برخی از این پروژه‌ها نیز فعال شدند. این پروژه‌ها که در اوایل عمر شبکه راه‌اندازی شدند به غنی‌سازی اکوسیستم و رشد TVL کمک کردند. در زمان نگارش، تعداد انگشت شماری از آنها در اکوسیستم برجسته و مشهور شده‌اند. تعامل با این پروژه‌ها می‌تواند یک معیار برای دریافت ایردراپ احتمالی باشد.

صرافی غیرمتمرکز SyncSwap

بررسی اکوسیستم zkSync Era – تعامل با کدام پروژه‌ها شانس دریافت ایردراپ احتمالی را بیشتر خواهد کرد؟

SyncSwap یک صرافی غیرمتمرکز در zkSync Era است که توسط AMM (بازارساز خودکار) طراحی شده است. SyncSwap یک پلتفرم یک مرحله ای برای معاملات ارزهای دیجیتال در zkSync Era با کارمزد پایین ارائه می دهد – که تا حدی به دلیل فناوری پایه zkSync است.

در SyncSwap، صاحبان دارایی‌ها می‌توانند توکن‌های خود را در استخرهای نقدینگی قفل کنند و از کارمزد معاملات و سایر برنامه‌های تشویقی نقدینگی، پاداش دریافت کنند. در زمان راه‌اندازی، APR درآمد غیرفعال در استخرهای نقدینگی SyncSwap تا 1700% بود، اگرچه بالاترین APR اکنون 94.1% برای استخر OT و USDC است.

بر اساس داده‌های DefiLlama، تا زمان نگارش، SyncSwap پروتکل برتر در zkSync است که بیش از 50٪ از TVL را به خود اختصاص داده است.

بررسی اکوسیستم zkSync Era – تعامل با کدام پروژه‌ها شانس دریافت ایردراپ احتمالی را بیشتر خواهد کرد؟
دامیننس SyncSwap از TVL شبکه

SyncSwap همچنین پلتفرمی را برای راه‌اندازی پروژه‌های جدید در ZkSync Era ارائه می‌دهد. از طریق لانچ پد SyncSwap، پروژه‌های جدید در اکوسیستم می‌توانند از نقدینگی موجود و سایر امکاناتی که پروژه ارائه می‌دهد، بهره‌مند شوند.

پروژه Mute.io

Mute یکی از اولین پروژه‌های دیفای است که در zkSync Era راه‌اندازی شد. این پروژه خود را به عنوان یک هاب نقدینگی برای پروژه‌های ساخته شده بر روی zkSync معرفی می‌کند. تیم Mute با تغییر نام تجاری از NIX- یک کوین حریم خصوصی برای تراکنش‌های P2P – تجربه‌ای از درگیری گذشته خود با پروتکل‌های دانش صفر به همراه دارد. از طریق MuteSwitch، Mute قصد دارد مجموعه‌ای از راه‌حل‌های مالی غیرمتمرکز را در zkSync Era ارائه دهد. طبق این پروژه، MuteSwitch یک صرافی غیرمتمرکز با سفارش‌های محدود (Limit Orders) است که توسط بازارسازان خودکار (AMM) پشتیبانی می‌شود.

بررسی اکوسیستم zkSync Era – تعامل با کدام پروژه‌ها شانس دریافت ایردراپ احتمالی را بیشتر خواهد کرد؟

در زمان نگارش مقاله، MuteSwitch بیش از 12 میلیون دلار دارایی قفل شده (TVL) ثبت کرده است و بیش از 350,000 درخواست سواپ دارایی را با بیش از 30 میلیون دلار حجم معاملات پردازش کرده است.

بررسی اکوسیستم zkSync Era – تعامل با کدام پروژه‌ها شانس دریافت ایردراپ احتمالی را بیشتر خواهد کرد؟

Mute از کارایی و مقرون‌به‌صرفه بودن zkSync برای ارائه خدمات سریع و ارزان دیفای به کاربران خود استفاده می‌کند. از طریق Mute Amplifier ، ارائه‌دهندگان نقدینگی تشویق می‌شوند تا دارایی‌های منتخب را به استخر نقدینگی اختصاص دهند. مشوق‌ها به صورت توکن بومی پروژه (MUTE) توزیع می‌شود. توکن MUTE در حال حاضر در Uniswap، صرافی MEXC و BKex معامله می‌شود.

Mute از طریق DAO عمل می‌کند. Mute DAO بررسی و تأیید پیشنهادهای مالی و فناوری مربوط به پروژه Mute را بر عهده می‌گیرد. پیشنهادهای بهبود جدید به پورتال DAO ارسال می‌شود و تنها در صورت کسب اکثریت آرا اجرا می‌شود.

پروژه SpaceFi

بررسی اکوسیستم zkSync Era – تعامل با کدام پروژه‌ها شانس دریافت ایردراپ احتمالی را بیشتر خواهد کرد؟

SpaceFi روی شبکه‌های zkSync و Evmos کار می‌کند و با اتصال هر دو شبکه، قابلیت همکاری بین دو بلاکچین را ارائه می‌کند. SpaceFi مجموعه‌ای از خدمات را به علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال و NFT ارائه می‌دهد، از جمله مجموعه NFTهای خود که به دارندگان آن پاداش و سود ارائه می‌دهد. در همین حال، امکانات دیفای آن شامل یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر AMM با استخرهای نقدینگی و یک استخر تک دارایی است.

این پلتفرم دیفای همچنین دارای یک استخر ایردراپ است که در آن کاربران با قفل کردن توکن اصلی پروژه (SPACE) ایردراپ دریافت می‌کنند. توکن SPACE در حال حاضر فقط در صرافی غیرمتمرکز SpaceFi معامله می‌شود.

SpaceFi همچنین دارای یک DAO است. سرمایه‌گذارانی که توکن‌های SPACE خود را در پورتال حاکمیتی قفل می‌کنند، XSpace را دریافت می‌کنند، که دروازه ورود به SpaceFi DAO است. مانند اکثر DAO ها، دارندگان توکن حاکمیتی می‌توانند پیشنهادات بهبود را ارسال کرده و به آن رأی دهند.

از دیگر ویژگی‌های این پلتفرم می‌توان به لانچ پد و پل دارایی اشاره کرد. لانچ پد پروژه‌های جدید در شبکه را قادر می‌سازد تا به راحتی از طریق پورتال‌های فروش توکن و برنامه‌های نقدینگی شروع به کار کنند. در همین حال، این پل به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های خود را بین شبکه‌های پشتیبانی شده جابجا کنند.

برای علاقه‌مندان به NFT، SpaceFi مجموعه‌ای از خدمات را برای سرمایه‌گذاران NFT ارائه می‌دهد. امکانات موجود در این پلتفرم شامل یک پورتال استخراج NFT و یک بازار برای NFTها در شبکه است. برنامه استیکینگ نیز به دارندگان NFT اجازه می‌دهد تا NFTهای خود را استیک کنند و توکن SPACE را به عنوان پاداش دریافت کنند.

پروژه Mint Square

بررسی اکوسیستم zkSync Era – تعامل با کدام پروژه‌ها شانس دریافت ایردراپ احتمالی را بیشتر خواهد کرد؟

Mint Square یک بازار NFT در پلتفرم‌های لایه 2 zkSync و StarkNet است. این پروژه به علاقه‌مندان NFT وعده یک پلتفرم ارزان‌تر و کارآمدتر برای مینت و معامله NFTها را می‌دهد. تعدادی از مجموعه‌های NFT بومی روی این پلتفرم راه‌اندازی شده‌اند. با رشد پلتفرم، مجموعه‌های NFT موجود که به دنبال استفاده از روش ارزان‌تری برای فعال‌سازی تراکنش‌ها هستند، ممکن است کارآمدی این پلتفرم را به‌عنوان یک بازار به دقت تحت نظر بگیرند.

برخی از این مجموعه‌ها عبارتند از zkAnimals، zkRocks و zkPunks. کاربران روی پلتفرم می‌توانند بین شبکه‌های پشتیبانی‌شده سوئیچ کنند تا NFTهای خود را معامله کنند – در زمان نگارش این مطلب هیچ پل NFT روی پلتفرم وجود ندارد.

Mint Square به تازگی توکن رسمی خود SQUARE را منتشر کرده است که کاربران فعالی که با این پلتفرم تعامل داشته‌اند، می‌توانند آن را دریافت کنند.

سایر پروژه‌های اکوسیستم zkSync Era

zk-rollup مورد توجه چندین پروژه قدیمی قرار گرفته است که به طور بالقوه می‌توانند راه‌حل‌های خود را در شبکه مستقر کنند. در زمان نگارش این مقاله، برخی از این پروژه‌ها در حال حاضر عملیات خود را در شبکه آغاز کرده‌اند. برخی از آنها عبارتند از کیف پول Argent، Onto و Numio.

Ramp و Banxa نیز در شبکه فعال هستند و تراکنش‌های on-ramp را برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال پردازش می‌کنند. همچنین پروژه‌هایی از جمله Celer و Multichain نیز در دوره zkSync مستقر شده‌اند.

با رشد zkSync، نام‌های بزرگ دیگری که باید به آنها توجه کنید عبارتند از 1inch، Balancer، Gnosis Safe و MetaMask.

لیست کامل پروژه‌ها را در zkSync Era مشاهده کنید.

سخن پایانی

شکی نیست که کارهای زیادی برای توسعه و گسترش zkSync Era انجام شده است، اما همچنین شایان ذکر است که هنوز کارهای زیادی نیز باقی مانده است که باید تکمیل شود. پروژه‌های جدید و موجود که در شبکه راه‌اندازی می‌شوند باید پلتفرم را درک کنند و برنامه‌های کاربردی خود را برای آن، از جمله مقررات امنیتی، بهینه کنند. با توجه به اینکه خود لایه پایه هنوز در حالت آلفا است، ممکن است پروژه با چالش‌هایی روبرو شود.

مثل همیشه، قبل از تعامل با هر پروتکل، تحقیق خود را انجام دهید. این شامل بررسی ممیزی قراردادهای هوشمند و سایر اسناد امنیتی و همچنین استفاده از استراتژی‌های مدیریت ریسک در صورت امکان است.

این مقاله برای اهداف آموزشی است و نباید به عنوان مشاوره مالی یا تایید پروژه‌ای خاص تلقی شود.
منبع: coingecko
5/5 - (22 امتیاز)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط مجاز نیست.